Jump to content

Cum se comporta cutia de viteze pe gerul asta?


CatuXXX

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

inseamna ca pui botu tare usor...

...nu era treaba ta sa-i platesti motorul nici daca uleiul era de vina, era problema producatorului.

DacĂŁ era pentru mine acest replay,

Eu singur am vrut sĂŁ ĂŽncerc Aral... Nu am pus butu la nimeni Âşi nimic. AdicĂŁ nu m'a obligat nimeni sĂŁ folosesc acest kkt de ulei.

Cine dracu vroiai sĂŁ-mi plĂŁteascĂŁ? Cei de la Aral? :)

Link to comment
Share on other sites

Allex, mie imi era adresat :lol:

 

Eu sunt la al treilea schimb cu Mobil si e mai calitativ decat Castrol . Motorul merge la fel de rotund , nu papa ulei si sunt multumit !

 

de ce e mai calitativ daca motorul iti merge la fel de rotund.. ?! :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca pui botu tare usor...

...nu era treaba ta sa-i platesti motorul nici daca uleiul era de vina, era problema producatorului.

DacĂŁ era pentru mine acest replay,

Eu singur am vrut sĂŁ ĂŽncerc Aral... Nu am pus butu la nimeni Âşi nimic. AdicĂŁ nu m'a obligat nimeni sĂŁ folosesc acest kkt de ulei.

Cine dracu vroiai sĂŁ-mi plĂŁteascĂŁ? Cei de la Aral? :)

 

 

nu era pt tine, era pentru POIUYT cel care a vandut uleiul si ulterior a platit reparatia motorului!

nu e normal ca cel ce vinde sa plateasca daunele in urma calitatii necorespunzatoare a unui anumit produs... daca uleiul a fost sigilat si cu provenienta legala...

Link to comment
Share on other sites

am schimbat ulei in cutie...am pus Aral 75w-90 din Germania..si imi intra greu a 1 a si a 2 a pana se incalzeste..uneori mai agata si a 1 a in mers.E46 D 00

si eu am facut la fel ca tine, i-am pus ulei 75w-90 si imi agata mai rau ca inainte, asta pentru ca uleiul original ce trebuie pus in ea e putin mai subtire, 75w-80!

am mers cu masina la reprezentanta si s-a rezolvat problema, de-atunci se comporta foarte bine..

 

ps:pe cutia mea scrie MTF LT-1

Link to comment
Share on other sites

am schimbat ulei in cutie...am pus Aral 75w-90 din Germania..si imi intra greu a 1 a si a 2 a pana se incalzeste..uneori mai agata si a 1 a in mers.E46 D 00

si eu am facut la fel ca tine, i-am pus ulei 75w-90 si imi agata mai rau ca inainte, asta pentru ca uleiul original ce trebuie pus in ea e putin mai subtire, 75w-80!

am mers cu masina la reprezentanta si s-a rezolvat problema, de-atunci se comporta foarte bine..

 

ps:pe cutia mea scrie MTF LT-1

si acum nu mai agata? se poate gasi si in alta parte decat la reprezenta si cam cat a costat litrul ?

Link to comment
Share on other sites

Eu cu Aral (10W40) am stricat motorul la o maÂşinĂŁ.

http://www.oilshop.ro/uleimotor/images/aral_bluetronic_4.gif

sunt convins 100% ca nu aralul a fost de vina.

poate piesa dintre scaun si volan.

 

pai ce-a patit motorul? cu ce a influentat Aralul distrugerea lui?

PĂŁi hai sĂŁ-Ăži expic :)

Când am cumpãrat maºina, am folosit o bunã perioadã de dimp numai Castrol Magnatec 10W40. Maºina mergea perfect, nici nu consuma ulei.

La un moment dat am Încercat acest ulei Aral (10W40) (mai bine nu'l Încercam :lol: ). Dupã 7.000km urma sã-i fac schimbul. Deja era prea târziu, maºina Începuse sã se audã ca un diesel, plus cã deja consumase foarte mult ulei.

 

 

Ăntr'un final am reuÂşit sĂŁ stric de tot acea maÂşinĂŁ cu soluĂžie d'aia de curĂŁĂžat injectoarele, mĂŁ rog... asta e altĂŁ poveste.

 

Acum nu ºtiu pentru ce maºini este recomandat acest ulei, eu am avut Opel ºi din câte'mi amintesc GM recomandã Aral :)

gm are uleiul lui asa cum are bmw dar ei nu spun ce ulei este in bidon.

Link to comment
Share on other sites

sunt convins 100% ca nu aralul a fost de vina.

poate piesa dintre scaun si volan.

Sunt convins cĂŁ nu ai habar de ce zici... :lol:

Cum plm maÂşina aia a mers perfect cu ulei Castrol Âşi revizii la 7000 Km Âşi cu aral s'a dus dracu'?

 

 

Mai bine tĂŁceai :)

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

cred ca ai glume in progrm. aral este un ulei foarte, foarte bun.

 

 

cum m-ai ghicit...ca un adevarat cunoscator...nu am glume in program , trebuia sa ii platesc motoru unuia ca i-am vandut aral.. :) (noroc ca am scapat cu o segmentare+ mana de lucru)

ma ocup de piese de 11 ani si in afara de mobil nu am avut reclamatii la alt ulei

 

sunt convins 100% ca nu aralul a fost de vina.

poate piesa dintre scaun si volan.

Sunt convins cĂŁ nu ai habar de ce zici... :)

Cum plm maÂşina aia a mers perfect cu ulei Castrol Âşi revizii la 7000 Km Âşi cu aral s'a dus dracu'?

 

 

Mai bine tĂŁceai :lol:

poate voi luati ceva aral naspa

dar asta pe care il vand eu ii adus prin surasa sigura.

mare atentie ce si de unde cumparati indiferent de ce scrie pe bidon.

Link to comment
Share on other sites

poate voi luati ceva aral naspa

dar asta pe care il vand eu ii adus prin surasa sigura.

mare atentie ce si de unde cumparati indiferent de ce scrie pe bidon.

O singurĂŁ datĂŁ am luat de la un magazin de piese auto din Giurgiu. Mai multe nu Âştiu sĂŁ-Ăži zic...

Cert este cĂŁ sticlele/bidoanele arĂŁtau exact aÂşa:

http://www.avtomarko.si/site/MyImages/ARAL-BLUE-10W-40.jpg

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

poate voi luati ceva aral naspa

dar asta pe care il vand eu ii adus prin surasa sigura.

mare atentie ce si de unde cumparati indiferent de ce scrie pe bidon.

O singurĂŁ datĂŁ am luat de la un magazin de piese auto din Giurgiu. Mai multe nu Âştiu sĂŁ-Ăži zic...

Cert este cĂŁ sticlele/bidoanele arĂŁtau exact aÂşa:

http://www.avtomarko.si/site/MyImages/ARAL-BLUE-10W-40.jpg

da asa este . dar eu ce vreau sa iti spun ca vand aral de 11 ani si il iau numai de la importator cu toate ca am primit diverse prpuneri pe care le-am refuzat tocmai pt a evita orice neplacere sau plangere ulterioara ce putea aparea. si vreau sa iti spun ca am o clientela constanta si cateva masini in familie care merg cu aral inclusiv 3-ul sotiei si c200 kompressor-ul cumnatului si nu am nimik de reprosat acestui ulei nici eu nici vreun client de-al meu.

Link to comment
Share on other sites

pt a pune punct acestei discutii care a degenerat intr-o discutie de critica a uleiului aral eu vreau sa va spun tuturor ca desi pe unele cutii scrie ca uleiul este pe viata e indicat sa il inlocuim din cand in cand. eu am facut-o la toate masinile mele si in general am pus castrol sau aral (mai mult aral din cauza pretului) 75w90 dupa care am facut si o aerisire atenta a ambreiajului si efectele frigului asupra comportamentului cutiilor de viteza sunt minime. Edited by pedro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am schimbat ulei in cutie...am pus Aral 75w-90 din Germania..si imi intra greu a 1 a si a 2 a pana se incalzeste..uneori mai agata si a 1 a in mers.E46 D 00

si eu am facut la fel ca tine, i-am pus ulei 75w-90 si imi agata mai rau ca inainte, asta pentru ca uleiul original ce trebuie pus in ea e putin mai subtire, 75w-80!

am mers cu masina la reprezentanta si s-a rezolvat problema, de-atunci se comporta foarte bine..

 

ps:pe cutia mea scrie MTF LT-1

si acum nu mai agata? se poate gasi si in alta parte decat la reprezenta si cam cat a costat litrul ?

La rece dupa ce o iau de pe loc se simte ca intra mai greu intr-a 2-a dar dupa 2 km parcursi totul decurge normal chiar si acum pe vremea asta. In vit. intai nu mai agata deloc.

 

Eu n-am reusit sa gasesc in alta parte acest tip de ulei si daca-mi amintesc bine a costat cam in jur de 100RON / L la repr., deci cam scump dar merita.. au intrat parca 1.1 litri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.