Jump to content

BMW SERIA 5 E60 SAU AUDI A6 (AMBELE AN 2006-07)


mario_marius

Recommended Posts

E60! :)

 

tractiunea spate este inegalabila...hac...parerea mea... :)

 

restul, nu mai are rost sa zic...motor, tractiune, tren de rulare, directie, fun...toate sunt in dreptul BMW... :lol:

dar totusi...eu sunt subiectiv...inainte de achzitionarea unui automobil, tre sa incerci cat mai multe modele si asa o vei gasi pe cea mai potrivita...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da ma lasi? nimeni nu stie care e treaba cu fleet edition astea, cel putin pe bmw.ro nu au fost niciodata de vanzare.mai mult motoarele sunt indentice , puterea este scazuta deliberat din soft, de ce? habar nu am. poate ne lamuresti tu, banuiesc ca te-ai documentat inainte sa scrii.
Link to comment
Share on other sites

:closedeyes:Vreau sa mentionez ca am condus A6 2.0 benzina, iar cu 525d E60 am mers. O diferenÞã Între aceste douã maºini ar fi cã Audi este mai luxos oarecum, are mai multe butonase, doua tobe standard, dar este si mai leneº...BMW are un esign mai sportiv, mai aerodinamic, avand performante mult mai bune din toate punctele de vedere. Sincer aº alege 100% BMW-ul. Acuma depinde si de tine, daca tie nu iti place nu are rost sa-l cumperi si sa stai dupa aia cu gandul la Audi... totul depinde de tine. Bafta la cumparat.
Link to comment
Share on other sites

Creatzo....si oamenii batrani au voie cu masini sport :lol: ..esti nascuta in 87? Primul meu Bmw a fost din 1987...un an bun as putea spune lol.

 

 

 

black_13: ma faci sa rad...citind postul tau mi-am amintit o intamplare de asta vara... eram in saint tropez, si dintr-o parcare a unui restaurant iese un ferrari...toate bune si frumoase pana cand masina ajunge la bariera de la iesire...belesc mai bine ochii si vad cum iese din masina, o baba de vreo 80 de ani, face 3 metri in vreo 30 de minute, se chinuie sa bage cardul sa ridice bariera, nu reuseste, iese mosu', si el octogenar si stau ei acolo minute in sir...timp in care eu ma tavaleam de ras...so, ai mai multa dreptate decat crezi...

 

scuze pt oftopic, dar nu m-am putut abtine!!! :)

Link to comment
Share on other sites

O parere si de la mine, tu clar vei lua ceva la loterie pentru ca din ceea ce am citit cauti look si pretz. Au mai fost si cazuri bune si sper sa fie si al tau sa nu ai probleme cu ea.

In 99% din cazuri ceea ce e mai ieftin e clar si mai prost. Daca nu-ti permiti sa iei una din reprezentante de afara, cauta una sa aiba service-urile facute la bmw. Vei da un ban in plus probabil dar mai bine il dai atunci cand esti pregatit sa-l dai decat dupa si sa-ti para rau... Majoritatea vor BMW eu iti recomand sa iti iei MASINA, chit ca e audi sau bmw, sa poti sa mergi fara griji cu ea nu s-o tii in fata blocului sa te vada vecinii ca ti-ai luat BMW.

 

Cine stie, pana'n vara dai de-o comoara si-ti iei noul 7 !!! Succes

Link to comment
Share on other sites

toata lumea are dreptate..si in ceea ce priveste test drive-ul si in ceea ce priveste gusturile dar cel mai important este ca atunci cand iti iei o masina sa fi atent la ce iei.Regula asta e general valabila ca NIMENI nu ar da o masina buna la bani de nimic,indiferent de criza,necriza.Asa ca,sfatul meu e sa fi pregatit cu buzunarul ,ca in eventualitatea in care mai trebuie sa completezi bugetul alocat sa o poti face ,pt a achizitiona o masina buna.(BMW :) )Succes! Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

Buna! Sunt in mare dilema ... prin vara as vreau sa imi schimb si eu masina si am de ales intre doua variante: audi a6 si bmw seria 5., motorizare maxim 2.0 pr audi , iar pt bmw optez intre 520d sau 525d. Sincer inca nu am avut timp sa testesz nici una din ele si de aceea astept pareri din partea voastra cu plusuri si minusuri pt bmw resp audi. Hotararea sa zicem e 65 % momentan pt bmw respectiv 35% pt audi . Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km). Bmw e mai scump cu pana in 2.000 euro la dotari asemanatoare . Astept pareri din partea voastra, iar dacac e care a testat si una si alta ... si mai bine stie sa imi zica cum sta treaba.

[/quotparerea mea condule pe amandoua si ai sa vezi diferenta de clasa audi ii mai misto in interior dar bmw e mai tare sub capota si cu asta am zis tot condele si te vei convinge diferente de cuplu putere la acelasi tp de motorizari plus plus multe altele in fav bmw

Link to comment
Share on other sites

salut ,nu am nimic cu audi,ba chiar as prefera unul ,fata de alte masini respectiv renault,citroen,peugeot,etc.dar acum vorbim despre audi si bmw, audi au inceput sa conteze de circa 10 ,12 ani dar bmw este o masina premium de ,cand a iesit pe piata asadar ,acum depinde de cea ce iti doresti eu unul ca multi altii de pe acest site sunt fan bmw ,si nu spun ca este cea mai buna masina ,dar satisfactia pe care o ai la volanul unui bmw este unica,specifica bmw-ului,si nu o poti regasi de ex in cazul tau la un audi,si sa nu uitam diferenta de pret intre ele nu este asa de mare iar la intretinere sunt la fel un plus ptr bmw nu trebuie schimbata distributia,la bmw fiind pe lant ,iar la audi pe curea,mai putin a6 2400 cmc benzina care este pe lant.eu momentan locuiesc in Germania ,si pot spune ca inclusiv aici ,unde masini bune intanlesti la tot pasul bmw impune respect ,acum tu decizi sper ca nu am plictisit pe nimeni mi-am spus doar parerea ,salut la toti .

 

iar daca alegerea ta va fi bmw iti dau un sfat 525 diesel este mai scump un pic la pret ,la intretinere ,impozit ,rca ,fata de 520 diesel dar te asigur ca merita ,te vei convinge de asta la prima depasire ,asta in cazul in care alegerea va fi 525 diesel, asta e am fost subiectiv ,

Link to comment
Share on other sites

dar acum vorbim despre audi si bmw, audi au inceput sa conteze de circa 10 ,12 ani dar bmw este o masina premium de ,cand a iesit pe piata asadar ,

 

Hai ca m-ai amuzat :)

 

Mai premium de-atat ce vrei? :

 

http://www.diseno-art.com/images/bmw_isetta_open.jpg

Link to comment
Share on other sites

iar daca alegerea ta va fi bmw iti dau un sfat 525 diesel este mai scump un pic la pret ,la intretinere ,impozit ,rca ,fata de 520 diesel dar te asigur ca merita ,te vei convinge de asta la prima depasire ,asta in cazul in care alegerea va fi 525 diesel, asta e am fost subiectiv ,

 

Tonyyk are dreptate. Si eu cand mi-am luat masina de la reprezentanta BMW din Frankfurt, am intrebat ( necunoscator ), vazand ca 520 era aproape cu 5-6 mii mai ieftin, la optiuni asemanatoare, care e diferenta intre 525 si 520, si tipul mi-a raspuns SEC: Compari 6 cilindri cu 4 cilindri, Ramai la 525.

Sa nu se supere niciun posesor de 520, dar asa mi-a raspuns omul, e clar oricum si 520-le tot de bmw e facut

Link to comment
Share on other sites

5-6 mii diferenta?? tu te referi la SH? nici nou nu e atat la aceleasi dotari...

 

Poate chiar mai bine de-atat, era diferenta consistenta de pretz, erau mai multe, nu pot spune cu exactitate ca si dotari, dar diferenta era clara, poate si dotari mai putine!

Link to comment
Share on other sites

sper sa merg si eu cu un 525 ca sunt curios, e o diferenta nu contest

- 6 cindri

- mai putine trepidatii am inteles

- cuplu mai mare

- 177 cp nu 163(nu foarte mare)

ca dezavantaje

- costuri mai mari, consum mai mare

 

dar diferenta pe care o dau in carte:

- 8,1 secunde suta pentru 525

- 8,6 secunde suta pentru 520 e60 nu e61

nu mi s-a parut asa de mare

 

apropos - pe noul 5 or sa puna 2.0d de 184cp

Edited by cosmins
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.