Jump to content

E 90 nou


d-rive

Recommended Posts

mai sincer sa'ti zic aveam adresa lui...... dar crede'ma ca nu stiu pe unde e cartea de vizita :blink: ... si mi'e lene sa caut ala de carti de vizita :)

 

nu e vb de pm .... ce Dzeu ti'am dat numarul lui aici si sa'ti dau adresa pe pm :) .... da-i un telefon ca nu te costa nimic (pe langa pretul unui 320d :) ) si eventual cere-i adresa de email :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai sincer sa'ti zic aveam adresa lui...... dar crede'ma ca nu stiu pe unde e cartea de vizita :) ... si mi'e lene sa caut ala de carti de vizita :)

 

nu e vb de pm .... ce Dzeu ti'am dat numarul lui aici si sa'ti dau adresa pe pm :D .... da-i un telefon ca nu te costa nimic (pe langa pretul unui 320d :D ) si eventual cere-i adresa de email :bounce:

111843[/snapback]

ok , multumesc oricum :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ai aici lista de preturi pentru MY2007.

 

preise_3er_limousine_06_09.pdf

 

Cea mai importanta noutate: 325d, 197CP. Cu cca 4000 eur mai ieftin decat 330d.

 

Motorul esgte un 3.0 "downgradat". Nu suna rau deloc.

112055[/snapback]

Multumesc , ma deranjeaza ca are tot pana in 3000 de cmc si tot 8 % platesc acciza asa ca nu e mare lucru , prefer tot 330d dar cred ca pana la urma iau 320d... din pacate... nu stiu ce sa fac , sa mai astept sa mai strang sa iau 330d , tu ce idee ai de treaba asta , ma gandesc ca si la 320d trebuie sa faca un upgrade tinand cont de noile motoare VAG de 170 de cai de 2 litri TDI... sunt intr-o mare dilema sincer sa fiu....

La noul 325d nu inteleg de ce e asa mare diferenta de pret ca doar tot 6 cil are si banuiesc ca e cam acelasi motor , mi se pare mare diferenta iar la echipamente oricum nici 330d nu este foarte bogat ...

multumesc oricum de lista de preturi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem un exercitiu de matematica:

 

163 (cp la 320d) + 231 (cp la 330d) / 2 = 197 (cp la 325d). :)

 

Practic ei se joaca cu pozitionare modelelor in oferta, caii putere si preturile fiind pur politice. A fost nevoie de un model intermediar intre 320 si 330 si l-au pozitionat exact la mijloc (cine stie real cati cp are masina, poate chiar peste 200). La fel s-au jucat si cu pretzul. Concluzia mea este ca 320d va primi un plus de CP, dar asta cel devreme la anul (09/07).

 

Cat despre ce motor sa iei, as spune ca decizia este una financiara/personala: sunt banii tai si tu stii cel mai bine cat de tare poti sa iti soliciti finantzele. Evident dpdv tehnic motorul in 6 este superior, ramane sa stabilesti daca avantajul tehnic merita si banii respectivi, si asta e o decizie personala :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem un exercitiu de matematica:

 

163 (cp la 320d) + 231 (cp la 330d) / 2 = 197 (cp la 325d).  :)

 

Practic ei se joaca cu pozitionare modelelor in oferta, caii putere si preturile fiind pur politice. A fost nevoie de un model intermediar intre 320 si 330 si l-au pozitionat exact la mijloc (cine stie real cati cp are masina, poate chiar peste 200). La fel s-au jucat si cu pretzul. Concluzia mea este ca 320d va primi un plus de CP, dar asta cel devreme la anul (09/07).

 

Cat despre ce motor sa iei, as spune ca decizia este una financiara/personala: sunt banii tai si tu stii cel mai bine cat de tare poti sa iti soliciti finantzele. Evident dpdv tehnic motorul in 6 este superior, ramane sa stabilesti daca avantajul tehnic merita si banii respectivi, si asta e o decizie personala :blink:

112137[/snapback]

corecta remarca ta , uite eu nu facuzem socoteala asta :)....

Link to comment
Share on other sites

pai ia'ti ac-s , are 200 cp 2l diesel. cat priveste vw lasa'nee lasa'ne...tu ai vazut ce fum scot ? chiar astea d o luna... sunt fortate motoarele cred ..si ceva e in neregula cu fumu ala! ce dzeu ...mergi p carbuni?
Link to comment
Share on other sites

am vazut atat la Audi A4 2005 , Passat 2006 , cu motorul 2.0tdi...fum negru cand accelereaza ...la X3 2.0d nici vb de asa ceva ....iar cat despre 320d nush daca iti mai modifica motorul de 163cp ...daca apare 325d cu 197 cp nush cati cai sa adauge la cei deja 163...oricum ..era sa fac acelasi lucru ca si tine....in loc sa iau X3 in primavara ...doream sa astept pana in toamna sperand ca in face-lift Bmw sa introduca pe 2.0d motorul de pe E90 cu 163cp ...din ce am citit nu o sa se introduca nimic nou la 2.0d ....asa ca gandeste-te daca merita sa astepti ...si dpdv al motorului ....6 cilindri e mai rafinat ,suna mai rotund , accelereaza mai rpd ....dar diferenta de pret fata de 320d si acciza de 8% cred eu ca sunt totusi niste bani pe care ii dai de la tine din buzunar ....eu ti-as recomanda 320d....e perfect pt Ro
Link to comment
Share on other sites

Cristi (banuiesc ca asa te cheama :blink:) ca sa-ti lamuresti cel mai bine dilema (mai ales ca am vazut ca si tu esti din Galati) CONDU un motor de 3000 diesel in 6 cilindri si dupa aia condu unul in patru, de 2000.

Eu am un 530 si ma arat dispus la un drive test! (evident ca-s din Galati) Traiasca legaturile dintre oameni prin intermediul forumurilor! :)

Link to comment
Share on other sites

Evident ca si banii conteaza. Insa eu as aprecia care este efortul suplimentar si daca i-as putea face fata, efortul legat de modalitatea de castig a acestei diferente...

dar e numai un punct de vedere.

Link to comment
Share on other sites

pai ia'ti ac-s , are 200 cp 2l diesel. cat priveste vw lasa'nee lasa'ne...tu ai vazut ce fum scot ? chiar astea d o luna... sunt fortate motoarele cred ..si ceva e in neregula cu fumu ala! ce dzeu ...mergi p carbuni?

112216[/snapback]

nu e cazul topicului dar nu ma deranjeaza sa vorbim si de alte marci , in fond asa imi dau seama daca am ales bine sa imi iau BMW sau nu...'

Deci de juma de an urmaresc toate BMW-urile diesel care le vad si sunt atent exact la faza asta cu fumul , am urmarit toate masinile diesel moderne , fie pompe-duse fie common-rail..... sa iti zic concluzia mea.... ABSOLUT TOATE SCOT FUM , BMW , mercedes , Alfa , Ford , Peugeot , Renault , VAG , absolut taote scot fum cand le calci , pe verificate , BMW-uri nou noutze , ca nu poti sa zici ca E 90 este vechi sau seria 5 ultima si tot asa, toate scot fum , ca unele scot o idee mai putin decat altele asta e alta treaba , depinde si cum e calcata masina si cata funingine s-a strans pe esapament etc. :blink:

Link to comment
Share on other sites

da, de schnitzer era vb dar eram pe wap si mi se incurca si limba in gura si mainile pe tastatura :blink: oare cat costa in plus un ac-schnitzer ???

 

eu personal va zic sincer.... sa am banii necesari mi-as lua 330xd, stiind ca acum cu greu mi-as lua un 320d e90 ( cu greu insemnand sacrificii destul de mari care nu merita ) - d'aia vreau tot un e46 mai nou cam din 2003. doar sa terminam cu amenajarea noului ap si ma mai gandesc si la masina !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
...si datele tehnice ale 325d-ului:

 

R6 / 24V

2993cm³

84,0 x 90,0 (alezaj x cursa)

compresie 17,0

145kW / (197CP) la 3750 rot/min

400Nm la 1300 rot/min

greutate 1600kg

7,4s (0-100 km/h)

235 km/h (Vmax)

116819[/snapback]

 

 

 

Te rog da-mi si mie siteul de unde ai luat datele astea tehnice...

Eu am un 325i E36 si as vrea sa stiu care e compresia din fabrica ( nu raportul ala de 10,5:1 sau 11:1).... Adica ce compresie trebuie sa aiba pe fiecare cilindru.... Poate nu sunt foarte clar pt ca nu sunt expert in probleme tehnice dar intelegi tu ce vreau sa zic...

Merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

O mica paranteza daca nu deranjez: gresita afirmatia toate scot fum negru!!! Mi am luat in vara un 320d din Germania 110 000 km si pe cuvant de onoare un gram de fum negru nu scoate si vreau sa ti spun ca pana acasa i am dat nu gluma!!!! Prietenii mei care erau in spatele meu se mirau cum dracu nu scoate gram de fum cand ĂŽi dadeam blana!!! Cel putzin la mine asa e si dupa cei 30 000 care i am facut de atunci!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta spuneam tovarasi mei erau in spatele meu cu masinile lor ca eu stiam traseu bine, ca am facut Germania si ei mi au spus ca am pus mane pe o masina buna ca nu scoate gram de fum in toate situatiile(subturata, talpa, etc)!!Initial am adus o sa o vand dar o tin pentru mine ca e f buna!!Sunt multumit din toate punctele de vedere mai putzin de drumurile astea faine din Romania !!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

vreau si eu cateva poze cand vine masia :blink:

170088[/snapback]

colegule sau clona ce-oi fi tu, imi pare rau sa iti spun dar m-am decis la un X3, oricum multumesc celor care m-au ajutat pe topicul asta cu informatii.

Rog moderatorii sa nu inchida topicul decat dupa ce imi vine X3-ul ca pana atunci cine stie, sunt 99% chitit pe X3 dar 1% inca exista :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.