Jump to content

E 90 nou


d-rive

Recommended Posts

Adrian il cheama de la Automobile Bavaria Bucuresti .... dar nu de pe centura .... ci centrul loc micutz de langa ambasada chinei

 

Adrian: nr telefon: 0723.540.433 e super de treaba omul....

Multumesc :blink:

 

 

Salut. Si eu sunt nou intrat in clubul bmw. Ce ai facut Cristi cu masina pana la urma? Ce ai comandat? Si eu am fost tot la tipul ala de la AB Adrian Dobrila(parca) si a fost ok. De curand mi-am comandat si eu un seria 3 330d si abia astept sa-mi vina. Mai am de asteptat o luna desi am dat comanda in septembrie. As fi curios sa aflu mai multe detalii despre modelul nou 2007 (si nu specificatii tehnice pe care le tot citesc de 3 luni). Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari pt achizitie. Motorul de 3l e cel mai mare diesel de la x3 nu? Cat ai dat pe ea? S-o stapanesti sanatos!

In legatura cu masina mea daca as fi luat coupe sau sedan as fi luat x-drive dar am optat pt convertible si nu aveau varianta de motorizare x. Mi-e putin ciuda ca o sa-mi vina in ianuarie dar nu o sa mor pana la vara sa-i fac si proba cu hardtopul lasat.

 

Vreu sa va intreb cum se numeste masina mea? Ca am vazut ca E46 e pana in 2004. La modelul 2007 nu am inteles cum se numeste. In legatura cu masina vroiam sa stiu cum merge motorul de ultima generatie commonrail si cum merge softul pt navigatie si i-drive pt ca am inteles ca modelele trecute au avut ceva probleme. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Multumesc :blink: Da, motorul de 3 littri e cel mai mare si exista in 2 variante, 218cai (cum am eu) si 286 de cai, asta din urma e cu 2 turbine si face din X3 o masina destul de rapida.

 

Nu stiam ca ai luat cabrio :) Super alegere oricum. Chiar ma intrebam de ce e asa mare termenul de livrare, acum am inteles :) Sa stii ca poti merge chiar si iarna cu ea descoperita, daca masina e calda si baga caldura la greu si mergi cu viteza mica si nu ploua, ninge atmosfera in habitaclul deschis este super ok.

Link to comment
Share on other sites

Am masina de jumatate de an, pana acum totul e ok.

 

Cand iti ziceam sa mergi cu ea decapotata nu ma refeream sa mergi in oras cu ea ci daca cumva, ocazional ai drum printr-o zona mai discreta, nepopulata.

Sa stii ca in Ro iti asumi anumite riscuri mergand cu o masina decapotata prin oras. Nu vreau sa te sperii dar un prieten de-al meu care are un cabrio a fost scuipat de unul care se simtea "sfidat". No comment.

Link to comment
Share on other sites

pe 26.11 am dat si eu comanda de e 90 nou, 318i - 143 cp cu urmatoarele optiuni :

 

Vopsea Black

Tapiterie Negru Antracit Fluid

Bord negru cu insertii titanium

Volan sport piele multifunctional

Proiectoare de ceata ( oglinzi incalzite incluse)

Jante Double Spoke cu anvelope run flat 205/55/R16.

Covorase velur

Kit fumator

Cotiera spate cu suport pahare

Instalatie spalare faruri

Bixenon

Senzor de ploaie si control automat lumini

Cotiera fata culisanta

Climatronic

Cruise Control.

 

Vine la sfarsitul lunii ianuarie 2008. Important e ca am facut pasul de la grupul VW AUDI SEAT SKODA intr-o alta gama de masini, Multumesc d-rive pt ajutorul de la AB galati. Am dat comanda aici la AB pe DN1.

Edited by godoroja
Link to comment
Share on other sites

din septembrie 2007 are 143 CP si Basic service inclusive - adica 5 ani sau 100000 km ai manopera gratuita la toate operatiunile uzuale- revizie cu schimb de ulei, filtre, placute, etc.

 

Pret DDP de lista ~ 29.500 Euro, si pret final cu discount ~ 27.500 Euro

Link to comment
Share on other sites

din septembrie 2007 are 143 CP si Basic service inclusive - adica 5 ani sau 100000 km ai manopera gratuita la toate operatiunile uzuale- revizie cu schimb de ulei, filtre, placute, etc.

 

Pret DDP de lista ~ 29.500 Euro, si pret final cu discount ~ 27.500 Euro

face-lift? :blink:

bun pretul cu optiunile enumerate... :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am si eu un E90 si eu ti-as sugera urmatoarele:

- xenon;

- clima automata;

- senzori parcare fata-spate;

- senzori ploaie si faruri, prcum si oglinda antiorbire (nu sunt in standard);

- volan multifunctional, chiar M;

- pachetul fumatori, chiar daca nu fumezi, dar pentru priza 12V din fata, pe langa cea din cotiera;

- jantele pe 17" am inteles ca isi fac banii;

- interesanta si optiunea de easy-acces, dar costa.

- nu stiu ce sa zic de navigatie si iDrive, sunt destul de greu de accesat si de citit, pentru orice chestie trebuie sa te uiti acolo si iti distrage atentia. Dar daca iti iei asa ceva, ai un calculator de bord mai complex, poti sa setezi si alte chestii decat de la cel normal, si informatiile despre diverse lucruri din motor si altele sunt explicate si le pricepti din prima, nu trebuie sa citesti manualul de utilizare.

Cam astea as fi vrut eu sa am pe a mea, am cate unele, dar asta ar fi lista daca as fi cumparat-o de noua, dar nu am banii necesari. Si inca un lucru, evita tapiteria de stofa gri deschis, se pateaza de la absolut orice, inclusiv apa.

Edited by danfoto
Link to comment
Share on other sites

Godoroja

 

Spune-mi ti-ai comandat noul sistem audio individual de la BMW?

Nu am modificat sistemul audio standard ( Bmw Business CD cu 6 boxe) pentru ca mi-e mai mult decat suficient asta care vine standard pe masina, desi recunosc m-ar fi tentat un BMW Professional MP3 cu Hi-Fi-ul de 10 boxe. Dar au trecut vremurile in care ascultam muzica la maxim iar MP3-ul care-l am pe masina sotiei nu l-am folosit decat o singura data intr-un an si 2 luni. Deci MP3-ul pt mine era cumva inutil. Banuiesc faptul ca se aude decent si cu sistemul stock.

 

@d-rive - am luat discountul maxim care se putea obtine pt aceasta masina. Si dupa cum stim, cu cat urci in pret cu atat discountul e mai mare. Atat a fost sa fie aici. 2000 euro mi se pare decent. Am luat acelasi discount care-l luam si la Galati ( despre care am vb la telefon).

Edited by godoroja
Link to comment
Share on other sites

Se aude decent sistemul standard si binisor celelalte 2 superioare. Logic7 nu te da pe spate, e doar un sistem bun, echilibrat. E loc de mult mai bine cu bani mult mai putini si cu difuzoare de calitate net superioara celor cu care vine dotata masina.

Godo, era bine daca imi dadeai un tel inainte sa dai comanda, sigur mai scoteam ceva :blink: Lasa ca e bine si asa oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Sistemul de 6 boxe standard, daca e la fel ca cel de pe E39 sau E46, nu e deloc decent.

Se aud distorsionari, e praf de tot.

 

Eu am sistem Harman Kardon (12 difuzoare + subwoofer), pt un sistem de fabrica e foarte ok, dar fata de un sistem aftermarket nu exceleaza cu nimic.

Oricum e tot ce as putea avea nevoie pentru o auditie normala.

Link to comment
Share on other sites

Sistemul de 6 boxe standard, daca e la fel ca cel de pe E39 sau E46, nu e deloc decent.

Se aud distorsionari, e praf de tot.

 

Eu am sistem Harman Kardon (12 difuzoare + subwoofer), pt un sistem de fabrica e foarte ok, dar fata de un sistem aftermarket nu exceleaza cu nimic.

Oricum e tot ce as putea avea nevoie pentru o auditie normala.

 

 

Inainte sa imi soseasca masina acu 3 sapt. eram disperat ca si eu auzisem de pe ici pe colo ca sistemul audio standard e praf si alea alea...si am si inceput sa dau telefoane la cei de la AC Schnizer din cluj pt un sistem Hi-Fi dar m-am razgandit in momentul in care am dat play la asta al meu... nu stiu ce sa zic...eu am sistemul standard de 6 boxe si sunt extrem de multumit de el si de claritatea cu care reda mp3-urile si nu numai ...am auzit si un sistem aftermarket nush exact cum se numea...suna bine intr-adevar si era si claritate dar in afara ca imi tremurau plamanii si rinichii in mine cand era dat tare subwooferul ala nu m-a impresionat deloc...acuma fiecare cu pretentiile si asteptarile lui...

 

P.S. Nu am auzit cum suna sistemul audio standard pe E39 sau pe E46 ca sa imi dau seama de o comparatie dar de asta al meu sunt multumit.

Link to comment
Share on other sites

Pentru un sistem de fabrica, Logic7 este excelent!

Banuiesc ca te referi doar la marca BMW :blink: Daca nu, ia si asculta Bose, Bang & Olufsen, Rockford si altii. O sa ramai impresionat. Logic 7 e un parci pe langa alte sisteme, de fabrica. Aveam pe undeva un clasament cu cele mai tari sisteme de fabrica dar nu mai dau de el, daca-l gasesc te lamuresc pe deplin.

 

Una peste alta, Logic7 nu isi face banii. Ori mai bine spus, la aceeasi bani poti sa-ti faci un sistem de x ori mai tare decat Logic7-le.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.