Jump to content

Bucse Spate


Recommended Posts

Multumita Domnului Oprescu si a mai multor indivizi care au foarte mare grija de strazile capitalei cred ca am rupt ceva pe spate , sper ca doar o bucsa .

 

Am dat cu roata spate dreapta intro minunata groapa ce inconjura un canal ( bine ca am reusit sa feresc cu fata ca cine stie ce alta nenorocire faceam) , acum de fiecara data cand mai trec peste denivelari sau peste orice fel de groapa , mica sau mare , aud o bataie(mai mult un tacanit) din spate , din dreptul rotii cu pricina .

 

Acum intrebarea mea este urmatoare , ce anume ar putea sa fie ?! E vreo bucsa pe acolo ceva ?!

 

Stiu ca atunci cand am schimbat bucsele la bascula pe fata am scapat de aceiasi problema !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

E o bucsa mare pe brat, locul de unde se prinde bratul de caroserie in 3 suruburi mari (aproape de locul unde pui cricul), S-a bulit bucsa(cauciucul din ea) si bratul ala atinge putin in caroserie ... nu e problema grava dar e enervanta in timp. Se schimba destul de greut ... iti trebuie o presa. Cel mai bine faci o inspectie vizuala, bagi o surubelnita tapana si incerci sa misti de brat sa vexi daca bucsa e ok.

 

http://www.unitedbimmer.com/forums/bmw-oem...eplacement.html

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

E o bucsa mare pe brat, locul de unde se prinde bratul de caroserie in 3 suruburi mari (aproape de locul unde pui cricul), S-a bulit bucsa(cauciucul din ea) si bratul ala atinge putin in caroserie ... nu e problema grava dar e enervanta in timp. Se schimba destul de greut ... iti trebuie o presa. Cel mai bine faci o inspectie vizuala, bagi o surubelnita tapana si incerci sa misti de brat sa vexi daca bucsa e ok.

 

http://www.unitedbimmer.com/forums/bmw-oem...eplacement.html

 

mersi , maine ma voi uita . In afara de bucsa aia ar mai putea fi alta problematica ?!

Link to comment
Share on other sites

Valentine pai ce te vaiti batrane?nu ai zis tu ca sunt drumuri bune,asta e o joaca ce ai patit tu,am inteles ca vrei suspensie sport,ce ai sa faci atunci?pai asa te lauzi tu....?ma dezamagesti total,pe bune.......,fi omule tare ca asta e nimik pe langa ce te va astepta cu masina:).
Link to comment
Share on other sites

Valentine pai ce te vaiti batrane?nu ai zis tu ca sunt drumuri bune,asta e o joaca ce ai patit tu,am inteles ca vrei suspensie sport,ce ai sa faci atunci?pai asa te lauzi tu....?ma dezamagesti total,pe bune.......,fi omule tare ca asta e nimik pe langa ce te va astepta cu masina:).

 

:) ! O bucsa e considerata CONSUMABILA , faptul ca am nimerit in groapa doar ia micsorat durata de viata . Pot sa nimeresc in gropi la fel de bine si cu suspensia normala si cu una sport . Suspensia nu are nici o legatura cu faptul ca Bucurestiul la umplut de Cratere .

Link to comment
Share on other sites

Phaa,pai esti slab rau de tot,ai inceput sa te vaiti de o bucsa,un nimika din ala care poti sa o pu-i intr-o prastie,sa vezi cand o sa faci zob bara,baia,bratul masinii,pai tu nu esti apt sa induri,lasa ca o sa le multumesti la pretenii tai care ti-au spus''pune-ti frate suspensie sport,ca altfel te vede lumea'',pai nu ca in stadiul asta o sa faci la topicuri pe aici,eu zic ca daca o sa-ti pu-i suspensia aplici metoda mea,o lasi in parcare,ca sia colo poate fi admirata,nu-i asa?:)hai ma ca esti om cerebral gasesti tu o solutie,sa ma anunti si pe mine,sa-ti trimit 2 pungi de seminte albe si 3 energizante,iti dai seama pt. ce,salut:).
Link to comment
Share on other sites

Phaa,pai esti slab rau de tot,ai inceput sa te vaiti de o bucsa,un nimika din ala care poti sa o pu-i intr-o prastie,sa vezi cand o sa faci zob bara,baia,bratul masinii,pai tu nu esti apt sa induri,lasa ca o sa le multumesti la pretenii tai care ti-au spus''pune-ti frate suspensie sport,ca altfel te vede lumea'',pai nu ca in stadiul asta o sa faci la topicuri pe aici,eu zic ca daca o sa-ti pu-i suspensia aplici metoda mea,o lasi in parcare,ca sia colo poate fi admirata,nu-i asa?:)hai ma ca esti om cerebral gasesti tu o solutie,sa ma anunti si pe mine,sa-ti trimit 2 pungi de seminte albe si 3 energizante,iti dai seama pt. ce,salut:).

 

nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca ma vait . Eu am postat doar pt a primi cateva sfaturi despre care bucsa ar fi de vina in ideea de a o schimba cat mai repede . Maine ma voi ocupa .

 

Despre restul postului tau pot doar sa spun ca esti adevarat sau TRUE , ca asa se poarta acum !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

De scos o poti scoate cu o bormasina ... o hacuiesti pana o faci varza si tot iese, dar de bagat inapoi mult mai greu fara presa + ca trebuie sa scoti planetara, etrier cand desfaci bratul. La mine n-a mers d-a jos senzorul de abs si tot tragand in diferite pozitii sa bag bucsa s-a rupt. Nu e treaba simpla.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.