Jump to content

Scurgere ulei tubulatura turbo


ficus

Recommended Posts

De ceva vreme am urmatoarea problema: am o usoara scurgere de ulei pe la colierul din dreptul cifrei 9 de aici. Furtunul de sus vine peste teava de jos. Scurgerea este foarte mica, adica teava care merge in jos este practic murdara cu o mazga foarte fina. Nenorocirea este ca acest ulei este angrenat de fluxul de aer dat de ventilator si improscat spre motor. Urmarea: partea din dreapta este cam murdara, iar in habitaclu, cand merge climatizarea, simt mirosul acelor vapori de ulei.Am schimbat acel colier (care nu are sistem de strangere din fabrica) cu unul foarte bun. Am imbinat furtunul si teava cu o pasta speciala (rosie si apoi neagra) rezistenta la ulei si temperatura. Asta a tinut jumatate de an, dupa care, uleiul si-a facut loc si a iesit iar. Ce ma sfatuiti sa mai fac?

Nu vreau sa discutam despre cauza prezentei uleiului. El exista si cred ca este doar un condens al vaporilor din tubulatura, care se scurge prin aceasta si care ar trebui sa fie dat pe evacuare, nu?. Masina nu consuma ulei si trage foarte bine. Turbina nu am de gand sa o schimb doar fiindca, poate, nu trebuia sa existe acea scurgere. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Scurgerea nu este in "cantitati industriale", dovada ca nu am consum de ulei. Nici partea cu mizeria nu ma deranjeaza in mod deosebit. Spal motorul de 2 ori pe an si gata. Mirosul degajat cand dau drumul la climatizare e problema. Mentionez ca-l simt imediat si doar pentru scurt timp (poate apoi ma obisnuiesc :) ). Din punctul meu de vedere, chiar daca curgea ulei pe aceea tubulatura, tot nu trebuia sa dea pe la colier. E adevarat ca imbinarea intre furtun si teava e 'in contra" si nu in sensul curgerii aerului, iar uleiul se infiltreaza usor. M-am gandit sa schimb furtunul, care poate s-a largit fata de teava, dar nu gasesc decat tot subansamblu, de sus pana jos, la vreo 16 milioane.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.