Jump to content

schimb ulei cutie automata la E60


dvdcore

Recommended Posts

Pretul filtrului este la jumatate fata de unul OE, BMW... Piesele le au in stoc, sau trebuie comandate?

 

Daca ai 520d, cutia nu este ZF GA6HP19Z? (nu 6HP21)

 

Si btw, pretul pentru uleiul Lifeguard 6, care stiu ca se foloseste pt transmisia asta, este 25E+tva, deci ~138 ron/L, conform informatiilor de pe site-ul lor...

Știu ca pretul flirtului de ulei este la jumĂŁtate am ĂŽntrebat si la AB si la mai multe service-uri tocmai de aceea am ales sa fac schimbul aici, filtrul este identic cu cel care era pe mașina, in interiorul flirtului sunt niște coduri care le-am regĂŁsit si la filtrul nou . Pentru cutia mea aveau filtrul pe stoc . Cutia mea este 6hp21iti spun sigur , am fĂŁcut si niște poze pe care o sa le postez.

Uleiul ĂŽntradevar Lifeguard 6

 

la ei ai fost ? http://www.servicefaur.ro/zf/default.php?meniu=blank&submeniu=aplicatii_s&page=contact

 

uleiul e lifeguard 6 sau 5 ? Suruburi au schimbat , manson cutie viteze ?

Da la ei am fost. Uleiul este lifeguard 6 la bidoane de 1l, suruburile nu au fost schimbate, mi s-a spus ca nu se schimba si eu am ĂŽntrebat de schimbul lor, au zis ca dacĂŁ vreau sa arunc 200 lei le pot schimba dar nu are rost .

 

Salut,

 

Si eu am tot cutie automata, uleiul a fost schimbat la 143 k km (acum am 210) o sa mai merg 20-30 k si il voi schimba. Cat a costat operatia?

1340 lei, vezi mai sus am pus prețurile la filtru, ulei si manopera

 

496 + 5.7X110 + 180 = 1303 Lei :thumbsup:

Ei nu au calculat uleiul exact cât a intrat adicã 5,7l ci 6l , uleiul este la bidoane de 1l

Link to comment
Share on other sites

.

 

Baia de 6hp21 este aceiasi cu 6hp19 si este 95eur pe ebay(originala zf).ULei gasesti si la 16eur/litru,d

aca iei la bidon de 200l si uite asa se descurca baietii:)

 

Ai dreptate dar unele service-urile de la noi au niște adaosuri nesimțite, unii sunt lacomi alții se multumesc cu mai puțin

post-11302-0-10434400-1396806537_thumb.jpg

post-11302-0-48499000-1396806556_thumb.jpg

post-11302-0-97174700-1396806570_thumb.jpg

post-11302-0-99429900-1396806583_thumb.jpg

post-11302-0-30780600-1396806595_thumb.jpg

Edited by sorin1102
Link to comment
Share on other sites

 

Ai dreptate dar unele service-urile de la noi au niște adaosuri nesimțite, unii sunt lacomi alții se multumesc cu mai puțin

depinde si unde te duci si oricum nu-ti vine sa faci schimbul asta la nea fanel in curte . Eu am gasit o oferta pe forum la 96 ron L ulei original BMW , filtru original 960 ron , manopera 200 ron . Dar oferta gasita de tine e f buna .Era bine sa schimbi si mansonul ala part no 24347588725 e f ieftin 50 ron si in timp poate ceda de la temperatura dar sa speram ca nu e cazul :pardon:

Link to comment
Share on other sites

depinde si unde te duci si oricum nu-ti vine sa faci schimbul asta la nea fanel in curte . Eu am gasit o oferta pe forum la 96 ron L ulei original BMW , filtru original 960 ron , manopera 200 ron . Dar oferta gasita de tine e f buna .Era bine sa schimbi si mansonul ala part no 24347588725 e f ieftin 50 ron si in timp poate ceda de la temperatura dar sa speram ca nu e cazul :pardon:

Ce rol are acest mason si unde se afla ?

Link to comment
Share on other sites

Ce rol are acest mason si unde se afla ?

 

E un manson de plastic cand dai baia jos il vezi practic prin el trec ceva fire http://www.ecstuning.com/ES241980/

 

http://www.xoutpost.com/bmw-sav-forums/x5-e53-forum/86953-transmission-leak.html

 

It is important to change this sleeve while you are doing the trans fluid because they are prone to leaking and if fluid gets to the connections that the sleeve is supposed to protect it can short out your mechatronic unit which is EXPENSIVE. Your mechatronic unit is the same thing as a valve body it controls the shifting for your transmission.

 

 

Mechatronic connected to mechatronic body, and all wiring that coming inside transmission going thru this small place.

 

Oricum daca nu ai schimbat acum , asta e , nu te stresa . Unii spun ca se poate schimba si fara sa dai jos mechatronicul , altii nu , nu stiu exact cum e , daca se da jos mechatronic probabil mai creste si ceva la manopera si daca tot ajungi acolo mai e un rahatel de plastic care vrea schimbare , vezi in schema de pe forumul ala part 2

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Cutia mea este 6hp21iti spun sigur , am făcut si niște poze pe care o sa le postez.

Poti sa-mi dai si mie VIN-ul cutiei tale? Sunt curios, stiam ca toate x20d-urile au aceeasi cutie.

 

Dupa schimbul de ulei ai simtit vreo imbunatatire in functionarea cutiei?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Da, am un prieten cu un E60 525d caruia incepuse sa-i schimbe foarte urat cutia, cu socuri, o data i-a dat si eroare si a intrat in failsafe. A fost la un centru de reparatii si i-au cerut aia 2500E ca sa i-o "repare". Intr-un final a schimbat uleiul din ea (~175,000km avea) si de atunci merge bine-mersi.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa-mi dai si mie VIN-ul cutiei tale? Sunt curios, stiam ca toate x20d-urile au aceeasi cutie.

 

Dupa schimbul de ulei ai simtit vreo imbunatatire in functionarea cutiei?

Vezi ca am atasat mai sus niste poze, una din ele este cu seria cutiei si modelel , dupam ce am schimbat uleiul mi se pare ca schimba mai lin. Da categoric imbunatatire in bine .

Edited by sorin1102
Link to comment
Share on other sites

si a lui Myx se incadra in termenul asta, de fapt ZF recomanda schimbul intre 80-120k km, in functie de conditii de exploatare si clima.

 

"5-, 6- and 8-speed as well as 4HP20 automatic transmissions:

ZF 5-, 6- and 8-speed as well as the ZF 4HP20 automatic transmissions are filled maintenance-free with specially developed partially

synthetic ATF oils. Maintenance-free fills are intended for normal operating conditions. Especially driving at very high operating

temperatures can result in accelerated aging or increased wear of ATF oils. It is recommended, in the event of severe operating

conditions, such as:

- frequent highway driving in top speed range,

- offensive, sporty driving style,

- frequent trailer operation,

being above average, oil purification (oil change) on automatic transmissions is recommended between 80,000 km and 120,000 km, or

8 years, depending on the load.

In each case, only released ATF oil may be used for oil changes. And oil changes must be performed in accordance with the relevant

specifications."

 

Extrasul de mai sus provinde dintr-un document emis de ZF.

 

Chiar si ZF sustine ca sunt maintenance free cutiile atata timp cat sunt exploatate in regim normal de condus.

 

la 750li care are 232k km nu apare sa se fi schimbat cutia sau uleiul pana acum, sper sa nu ii maniez pe zeii cutiilor automate, dar merge foarte bine pana acum :D . Am luat si eu in calcul schimbul, dar parca nu imi vine sa il fac cat merge bine masina mai ales ca fac km putini cu ea.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Pe la 120k o sa-l schimb si eu, just in case. Pretul este OK la service-ul asta.

BTW, stie cineva daca uleiul OE este tot ZF LifeGuard 6? pe net mai gasisem ca ar fi un SHELL.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

si a lui Myx se incadra in termenul asta, de fapt ZF recomanda schimbul intre 80-120k km, in functie de conditii de exploatare si clima.

 

Ideea era alta, si anume ca a spus ca a schimbat uleiul la 150 000 km. Sa-l schimbe din nou la 200 000 km, adica dupa 50 000 km, e cam frectie la picior de lemn.

Eu reconditionez cutii si inteleg destul de bine modul in care functioneaza.

Exista o gramada de garnituri si de simeringuri care se uzeaza in timp. Uleiul din cutie ajunge la temperaturi destul de ridicate.

Ma rog, nu faci nici un rau daca schimbi uleiul la fiecare 50 000 km, insa nu cred ca ajuta cu adevarat la ceva, mai ales daca esti un om normal care nu conduce masina in conditii extreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe la 120k o sa-l schimb si eu, just in case. Pretul este OK la service-ul asta.

BTW, stie cineva daca uleiul OE este tot ZF LifeGuard 6? pe net mai gasisem ca ar fi un SHELL.

cu siguranta este ZF din moment ce ei fac cutiile si le trimit complete, nu sta BMW sa puna ulei in ele... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cei de la BMW macar completeaza cu ulei avand in vedere ca trebuie sa cupleze pe cutie furtunurile de tur si retur de ulei care se duc spre racitorul de ulei. E posibil sa vina fara ulei sau cu ulei, depinde.

N-ai de unde sa stii cine fabrica un ulei. E posibil ca cei de la ZF sa cumpere ulei de la altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la BMW macar completeaza cu ulei avand in vedere ca trebuie sa cupleze pe cutie furtunurile de tur si retur de ulei care se duc spre racitorul de ulei. E posibil sa vina fara ulei sau cu ulei, depinde.

N-ai de unde sa stii cine fabrica un ulei. E posibil ca cei de la ZF sa cumpere ulei de la altcineva.

Iti spun sigur ca ZF nu produce uleiul, il cumpara in cantitati mari si il ambaleaza cu sigla lor, intrebarea este care este producatorul acestui ulei ???

Pana sa schimb uleiul m-am interesat sa cumpar ulei de la magazinele de piese auto si mi s-a recomandat ulei FEBI-50 lei/l si SWAG-60 lei/l dar sincer nu am avut incredere .

Link to comment
Share on other sites

Am cerut si eu o oferta la ei . Pret identic . A mea are un schimb la 150 k , cred ca am sa-i fac si eu un schimb la 200k pt siguranta .

 

ai dat 650 de euro ca la tine, si al orice alt v8 de altfel trebuie sa dea jos evacuarea si protectia termica.. si e manopera garla.... cred ca vreo 4h numai sa iti dea jos si sa iti puna evacuarea la loc...

 

 

La toate celelalte modele de e60 ajungi la baie fara probleme, e imediat accesibila.

 

Astia la care ai cerut tu oferta probabil nu au vazut un V8 in viata lor si cand o sa te duci si le ceri sa iti confirme pretul si apoi se apuca de treaba o sa inebuneasca.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.