Jump to content

Condus economic cu un 320d


beemerowner

Recommended Posts

Salut!

Am un 320d care-mi scoate cam 7% in oras dar asta in conditiile in care eu, cand nu merg ca nebunul, merg subturat.

Deseori e nevoie sa merg cu 50 km/h si pentru asta stau in treapta a 4-a la putin peste 1000 rpm, cu toate ca vitezele le schimb pe la 2500 rpm.

Poate dauna asta cu ceva motorului?

Voi in ce treapta mergeti la 50 km/h? Dar la 30?

 

Mersi :blink:

Edited by beemerowner
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest requin
intrebarea e destul de aiurea... eu de ex. este cand schimb la 2000 ture, este cand schimb la peste 3000 dar (pentru ca am viteze scurte) pot sa ii dau si a 5-a la 50-55 Kmh... chestia cu schimbatu la turatie mica si mers cu motorul subturat e o prostie... nu castigi nimic la consum... sau poate dar nesemnificativ... si numa chinui motorul... schimba la 3000 sau peste ca nu o sa-ti goleasca rezervorul...
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am un 320d care-mi scoate cam 7% in oras dar asta in conditiile in care eu, cand nu merg ca nebunul, merg subturat.

Deseori e nevoie sa merg cu 50 km/h si pentru asta stau in treapta a 4-a la putin peste 1000 rpm, cu toate ca vitezele le schimb pe la 2500 rpm.

Poate dauna asta cu ceva motorului?

Voi in ce treapta mergeti la 50 km/h? Dar la 30?

 

Mersi  :D

104752[/snapback]

tie ti-ar trebui un tico pe gaz :D . Ca sa te plimbi moca... :) :) asa cum vrei tu. Vezi ca la 30 km/h dc mergi in treapta 7 iti consuma 2%. :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am un 320d care-mi scoate cam 7% in oras dar asta in conditiile in care eu, cand nu merg ca nebunul, merg subturat.

Deseori e nevoie sa merg cu 50 km/h si pentru asta stau in treapta a 4-a la putin peste 1000 rpm, cu toate ca vitezele le schimb pe la 2500 rpm.

Poate dauna asta cu ceva motorului?

Voi in ce treapta mergeti la 50 km/h? Dar la 30?

 

Mersi  :blink:

104752[/snapback]

 

Cred ca dauneaza sa mergi cu motorul la 1000 rpm. Motorul nu e conceput sa mearga in sarcina cu turatia de relanti!

Ca efecte negative ar fi : ungerea proasta deoarece pompa de ulei nu are debit suficient, racire proasta. Deasemenea la turatia asta nici alternatorul nu incarca suficient.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Cred ca dauneaza sa mergi cu motorul la 1000 rpm. Motorul nu e conceput sa mearga in sarcina cu turatia de relanti!

Ca efecte negative ar fi : ungerea proasta deoarece pompa de ulei nu are debit suficient, racire proasta. Deasemenea la turatia asta nici alternatorul nu incarca suficient.

104776[/snapback]

Da e adevarat dar spune-mi ce masina ai vazut tu sa mearga cu 1000rpm la relanti

Link to comment
Share on other sites

Da e adevarat dar spune-mi ce masina ai vazut tu sa mearga cu 1000rpm la relanti

104778[/snapback]

 

1000 rpm e mai aproape de turatia de relanti decat cea de sarcina, nu crezi ?

Si da, am vazut masini sa mearga cu 1000 rpm sau mai mult la relanti. Sunt ori dacii prost reglate, ori masini de curse :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

1000 rpm e mai aproape de turatia de relanti decat cea de sarcina, nu crezi ?

Si da, am vazut masini sa mearga cu 1000 rpm sau mai mult la relanti. Sunt ori dacii prost reglate, ori masini de curse  :blink:

104779[/snapback]

acuma am inteles.Oricum eu sub 1500 nu o tin nici odata

Link to comment
Share on other sites

acuma am inteles.Oricum eu sub 1500 nu o tin nici odata

104780[/snapback]

 

La benzinar scrie si in manual sa nu mergi sub 1500 rpm. La diesel nu am citit manualul.

Un alt efect negativ al mersului cu turatie mica e ca in timp se formeaza depuneri de carbon in cilindri. Ca urmare a temperaturilor de ardere mai reduse nu se mai produce autocuratirea.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Guest requin
daca vreau sa conduc sportiv si sa ii dau demaraj in a 3-a o tin pana la 70-80.Daca merg constant cu 80 ii dau a 4-a ca e deranjant motoru

104775[/snapback]

??????????????????? sportiv la tine e 70-80 in treapta 3?????????????????????? aia e sportiv? pai te fac cu spatele :blink:

eu numesc sportiv cand o duc la 80 in treapta 2, e adevarat ca eu am benzinar... deci... la diesel probabil aia e sportiv... 80 trapta 3... deaia nu vreau eu diesel :))

Link to comment
Share on other sites

eu am observat ca daca o tin pe la 2000 de ture consuma cel mai putin. la 100-110 km/h am consum instantaneu de 3,8-4 l si undeva peste 2000 de ture.. daca retin bine .Daca ma duc cu 70-80 cu a 5-a imi consuma mai mult decat daca as merge cu a 4-a. Deci treapta cea mai economica si benefica pt masina la 50-km/h este a 3-a.
Link to comment
Share on other sites

??????????????????? sportiv la tine e 70-80 in treapta 3?????????????????????? aia e sportiv? pai te fac cu spatele :blink:

eu numesc sportiv cand o duc la 80 in treapta 2, e adevarat ca eu am benzinar... deci... la diesel probabil aia e sportiv... 80 trapta 3... deaia nu vreau eu diesel :))

104786[/snapback]

mereu am preferat un motor diesel in loc de unul pe benzina

Link to comment
Share on other sites

Guest requin
mereu am preferat un motor diesel in loc de unul pe benzina

104833[/snapback]

de ce?

1 pute

2 suna

3 e lenes

4 are cu 2000 ture mai putin ca benzina

5 e mai poluant ca benzinarele

Link to comment
Share on other sites

de ce?

1 pute

2 suna

3 e lenes

4 are cu 2000 ture mai putin ca benzina

5 e mai poluant ca benzinarele

104891[/snapback]

 

Nu agreez nici eu diesel-ul ( de ce nici eu nu stiu exact ), dar din toate cate ai insirat, doar 4 e cat de cat real la motoarele diesel actuale ... :blink:

Si eventual 1, desi la benzina mirosul dupa catalizator nu-i chiar de flori de camp ...

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

de ce?

1 pute

2 suna

3 e lenes

4 are cu 2000 ture mai putin ca benzina

5 e mai poluant ca benzinarele

104891[/snapback]

las-o balta.Tu daca vezi o Raba in oras de scoate 7 metrii de fum si pute ca dracu crezi ca si motoarele diesel de la BMW sunt asa ?Aberezi ff mult...in cate diesele ai urcat?

Link to comment
Share on other sites

al meu nu pute, nu e lenes , la 4000 de ture imi trage ca tie la 6000 :blink:

104908[/snapback]

Dane,daca alor merge la 6000rpm deja e cel mai tare.Mie chiar nu imi plac comparatile astea..ameu nu scoate fum,al tau suna prea tare si alte chestii.530d-ul care l-am dat...la 4000rpm zbura si nu facea zgomot DELOC.Se incadreaza in toate normele care le are si un motor pe benzina.In plus motoarele pe benzina consuma ca dracu si rezistenta e mult mai mica ca la cele pe motorina

Link to comment
Share on other sites

Guest requin
las-o balta.Tu daca vezi o Raba in oras de scoate 7 metrii de fum si pute ca dracu crezi ca si motoarele diesel de la BMW sunt asa ?Aberezi ff mult...in cate diesele ai urcat?

104912[/snapback]

bai frate vorbim in vreo 2 ani cand si al tau o sa lase dara de fum si o sa sune si o sa te faca aia cu cielo-u... poate sa fie BMW sau Porsche(chiar daca P nu face dieseluri)... dieselu` e un MARE GUNOI, nu ma lua tu cu povesti de 4000 ture ca m-am dat cu dieseluri cate vrei... passat, vectra, mertzan si chiar bmw...

unicele motoare diesel care fac peste 2 bani sunt alea noi de la mertzan... in rest... GUNOI!

oricum deja suntem departe de topic...

aaaaaaaaa serif cu 320 d al tau... si asa ti-ai luat masina de buzunar mic (ca si consum vb.) mai da-o dreq... cat vrei sa consume? 1/1000? ti-ai luat BMW nu dacie, ai vrut BMW acuma suporta consumul, a mea consuma 20% de cand i-am scos lambda-u da nu ma auzi plangandu-ma, uite propun eu ceva : mergi normal si consumu in plus care se face la tine ti-l platesc eu... ca deja-s satul sa aud cum "si-a luat nucu` bemeveu da manca mult manca-tzi-as" "haaaaaa ce consume areeeeeeeeeeeeeeee"

cine isi ia BMW sa se comporte ca atare! daca-ti permiti BMW iti permiti si cativa litri de motorina puturoasa!

:blink:

P.S pune-i GPL!

Link to comment
Share on other sites

bai frate vorbim in vreo 2 ani cand si al tau o sa lase dara de fum si o sa sune si o sa te faca aia cu cielo-u... poate sa fie BMW sau Porsche(chiar daca P nu face dieseluri)... dieselu` e un MARE GUNOI, nu ma lua tu cu povesti de 4000 ture ca m-am dat cu dieseluri cate vrei... passat, vectra, mertzan si chiar bmw...

unicele motoare diesel care fac peste 2 bani sunt alea noi de la mertzan... in rest... GUNOI!

oricum deja suntem departe de topic...

aaaaaaaaa serif cu 320 d al tau... si asa ti-ai luat masina de buzunar mic (ca si consum vb.) mai da-o dreq... cat vrei sa consume? 1/1000? ti-ai luat BMW nu dacie, ai vrut BMW acuma suporta consumul, a mea consuma 20% de cand i-am scos lambda-u da nu ma auzi plangandu-ma, uite propun eu ceva : mergi normal si consumu in plus care se face la tine ti-l platesc eu... ca deja-s satul sa aud cum "si-a luat nucu` bemeveu da manca mult manca-tzi-as" "haaaaaa ce consume areeeeeeeeeeeeeeee"

cine isi ia BMW sa se comporte ca atare! daca-ti permiti BMW iti permiti si cativa litri de motorina puturoasa!

:blink:

P.S pune-i GPL!

104929[/snapback]

Inca tu nu stii ce e un BMW.Cu din astia ca tine nu se poate discuta omeneste.Cand am fost in irlanda acuma 6 luni (aprox)am fost la reprezentanta.Si daca ma crezi dealerul BMW avea 530dA e39.Si cu engleza mea nu prea buna l-am intrebat cat de bune sunt motoarele diesel...Am primit un raspuns la care nu ma asteptam.Motoarele diesel au o viata mult ai lunga ca cele pe benzina..motiv:turatie nu asa mare,la benzina motorul se incalzeste motorul cu aprox 5 grade fata de cel diesel.Si in legatura cu fumul...Daca ai revizile la timp si bagi consumabile de calitate ar fi ultima grija care as puteasa sa mi-o fac.Prima data intereseazate si dupa acea spui parerile care le stii doar din auzite sau cred ca doar presupui

 

GPL..eu nu imi bat joc de masini.Pune-i tu GPL ca poate chiar nu ai ce sa pierzi

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Guest requin
Inca tu nu stii ce e un BMW.Cu din astia ca tine nu se poate discuta omeneste.Cand am fost in irlanda acuma 6 luni (aprox)am fost la reprezentanta.Si daca ma crezi dealerul BMW avea 530dA e39.Si cu engleza mea nu prea buna l-am intrebat cat de bune sunt motoarele diesel...Am primit un raspuns la care nu ma asteptam.Motoarele diesel au o viata mult ai lunga ca cele pe benzina..motiv:turatie nu asa mare,la benzina motorul se incalzeste motorul cu aprox 5 grade fata de cel diesel.Si in legatura cu fumul...Daca ai revizile la timp si bagi consumabile de calitate ar fi ultima grija care as puteasa sa mi-o fac.Prima data intereseazate si dupa acea spui parerile care le stii doar din auzite sau cred ca doar presupui

 

GPL..eu nu imi bat joc de masini.Pune-i tu GPL ca poate chiar nu ai ce sa pierzi

104936[/snapback]

ei fi tu proprietaru la un BMW da asta nu te face as in bmw, stiam de mult ca au viatza mai lunga, nu era nevoie sa-mi spuna ceva irlandez, nu era vorba de viatza, era vorba de altele.

iar despre ce stiu eu despre masini... hai sa fim seriosi... pe cand eu conduceam tu doar visai carnet... te rog nu vorbi despre ce stiu eu, iar dreptul la parere o am indiferent ca iti place sau nu, se numeste democratie > dreptul la exprimare si gandire libera

Edited by requin
Link to comment
Share on other sites

Guest requin

am scris forum in loc de bmw, scuzati greseala

PS: Alex... gramatical esti dezastru!

nu-s eu sef peste gramatica... dar tu ma speriiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by requin
Link to comment
Share on other sites

ei fi tu proprietaru un BMW da asta nu te face as in bmw, stiam de mult ca au viatza mai lunga, nu era nevoie sa-mi spuna ceva irlandez, nu era vorba de viatza, era vorba de altele.

iar despre ce stiu eu despre masini... hai sa fim seriosi... pe cand eu conduceam tu doar visai carnet... te rog nu vorbi despre ce stiu eu, iar dreptul la parere o am indiferent ca iti place sau nu, se numeste democratie > dreptul la exprimare si gandire libera

104940[/snapback]

da ma zi o parere adevarata.Ce ar fi sa zic ca M3 e cea mai varza masina din lume ca asa a zis Ion de peste dig.Eu sunt fan BMW..si nu zic ca motoarele pe benzina de la BMW nu sunt bune..sunt cele mai tari.Si daca as avea banii sa intretin o benzina atunci mi-as lua BMW pe benzina.Dieselul l-am preferat de cand am luat carnetul si nu cred ca voi conduce altceva in afara de BMW diesel

Si sa fim seriosi ca si BMW e as in motoare diesel

Link to comment
Share on other sites

Guest requin

nu e... as e mertzanu in diesel... bmw... e diesel perfection dreamer inca...

regret -o spun ca sunt fan bmw nu mertzan dar adevarul e adevar

P.S parerea nu poate sa fie adevarata sau falsa! afirmatie poate sa fie... parerea e parere tocmai pentru ca reprezinta ceea ce gandeste cineva despre ceva sau spune despre ceva

Edited by requin
Link to comment
Share on other sites

am scris forum in loc de bmw, scuzati greseala

PS: Alex... gramatical esti dezastru!

nu-s eu sef peste gramatica... dar tu ma speriiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

104942[/snapback]

zau..haidamitulectii.Undescriecaeutrebuiesascriucalascoala.Multumit ? Aici nu sunt la scoala ok ?Poate ca esti tu profesor de romana dar de acea eu nu mai pot

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.