Jump to content

Motorina din Romania


Thebe

Recommended Posts

La noi in RO si benzina si motorina are oleaca in componenta apa. Cred ca am mai scris asta pe undeva. Si apa aia e pusa bine acolo ca asa se recomanda de la patron, lucratorilor aia...care cand e vorba de o problema..."noi asa am primit-o, s-a facut condens...tot aia".

 

 

P.S. Stau in Iasi si a pus mai demult tata motorina de pe undeva din sararie...si ca sa vezi...fum negru...pana a crapat bloc motor.(renault 19 ??..nu mai stiu exact) Al draq treaba. De atunci nu a mai fost masina. Poate au scapat aia mai multa apa..cine stie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La noi in RO si benzina si motorina are oleaca in componenta apa. Cred ca am mai scris asta pe undeva. Si apa aia e pusa bine acolo ca asa se recomanda de la patron, lucratorilor aia...care cand e vorba de o problema..."noi asa am primit-o, s-a facut condens...tot aia".

P.S. Stau in Iasi si a pus mai demult tata motorina de pe undeva din sararie...si ca sa vezi...fum negru...pana a crapat bloc motor.(renault 19 ??..nu mai stiu exact) Al draq treaba. De atunci nu a mai fost masina. Poate au scapat aia mai multa apa..cine stie.

183722[/snapback]

 

 

Povestea asta cu apa suna asa de tare a folclor... Chestia asta ca am auzit eu...sau asa vorbeste lumea nu prea ma intereseaza... As vrea sa stiu parerea cuiva care face analize pe carburant...chiar daca este de la un producator sa altul.

 

Problema carburantului nu este apa sau mizeria...este efectiv compozitia lui.

 

Apa si cu produsele petroliere nu se amesteca, au densitati diferite... E ca si cum ai spune ca inmultesti uleiul de floarea soarelui cu apa...

Link to comment
Share on other sites

Motorina de la RomPetrol contine cam mullt sulf si nu prea este indicat pr motor, in plus scoate un fum ingrozitor, zici ca ti-a luat foc masina.

 

Motorina EURO 5 este foarte aditivata si nu este recomandata motoarelor cu EURO 3, deci in mod logic trebuie motorina EURO 3, nu este asa de aditivata, este mai "grasa" si ajuta mai bine la ungere.

 

Din ce am auzit, si din proprie experienta ce mai buna motorina ar fi la MOL si Agip, eu din asta folosesc si sunt foarte multumit.

 

Eu pun Efix si sunt f multumit de ea si nu scoate fum deloc.

 

Ar mai fi si alte argumente pt a trece la motorina MOL?

Link to comment
Share on other sites

Povestea asta cu apa suna asa de tare a folclor... Chestia asta ca am auzit eu...sau asa vorbeste lumea nu prea ma intereseaza... As vrea sa stiu parerea cuiva care face analize pe carburant...chiar daca este de la un producator sa altul.

 

Problema carburantului nu este apa sau mizeria...este efectiv compozitia lui.

 

Apa si cu produsele petroliere nu se amesteca, au densitati diferite... E ca si cum ai spune ca inmultesti uleiul de floarea soarelui cu apa...

184050[/snapback]

 

 

Deci cu bloc-motorul chiar am patit-o...pe bune nu e nici un folclorism. Si daca nu o amesteca cu apa cu ce o amesteca ? Oare cu nisip...da si tu cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Deci cu bloc-motorul chiar am patit-o...pe bune nu e nici un folclorism. Si daca nu o amesteca cu apa cu ce o amesteca ? Oare cu nisip...da si tu cu parerea.

184208[/snapback]

 

:blink: Nu cred ca o amesteca cei de la statii, pur si simplu compozitia chimica este proasta, de asta spuneam de cineva de la un laborator care a facut analize.

Iar nisipul oricum nu ar treace de filtrul de motorina..care s-ar infunda urgent.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
un sfat,pune-ti doar omv alpine diesel sauomv100benzina,celelalte vin de pe la tg mures si sunt probleme mari.ascultati-o de la un patit.am pus la un 206 nou motorina de la petrom si a trebuit sa schimb pompa de inalta presiune si un injector(aprox7000ron!!!!!!)noroc ca era in garantie...am vorbit cu cineva din omv si mi-a recomandat doar cei 2 carburanti,vin direct din austria. :blink:
Link to comment
Share on other sites

un sfat,pune-ti doar omv alpine diesel sauomv100benzina,celelalte vin de pe la tg mures si sunt probleme mari.ascultati-o de la un patit.am pus la un 206 nou motorina de la petrom si a trebuit sa schimb pompa de inalta presiune si un injector(aprox7000ron!!!!!!)noroc ca era in garantie...am vorbit cu cineva din omv si mi-a recomandat doar cei 2 carburanti,vin direct din austria. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
un sfat,pune-ti doar omv alpine diesel sauomv100benzina,celelalte vin de pe la tg mures si sunt probleme mari.ascultati-o de la un patit.am pus la un 206 nou motorina de la petrom si a trebuit sa schimb pompa de inalta presiune si un injector(aprox7000ron!!!!!!)noroc ca era in garantie...am vorbit cu cineva din omv si mi-a recomandat doar cei 2 carburanti,vin direct din austria. :)

196200[/snapback]

esti foarte simpatic :blink: am vorbit cu cineva din omv si mi-a recomandat :D pai daca vorbesti cu cineva de la "ulei de la bunica" ce faci iti pui ulei floriol????? :) fara colesterol.

Iar povestea "carburant adus din Austria" ...este o mare vrajeala, daca ai pe cineva pe la Ploiesti te va lamurii cu .."direct din Austria", gandeste logic pe distante mari si pentru cantitati mari sti cum se transporta combustibilul???? :) prin conducte..conducte directe cu Austria eu nu am auzit, apoi sti cat costa un litru de motorina in Austria??? este mai scumpa decat la noi deci ...este adusa in romanica si vanduta mai ieftin :D .

Realitatea este urmatoarea si este verificata si demonstrata....combustibili lichizi (in cantitati mari) sunt transportati prin conducte , aici apare problema exista un singur sistem de transport pentru toate tipurile de combustibili, curatarea acestui sistem se face prin trimiterea pe conducte a unui amestec special de curatare. Inainte de a trimite combustibilul se introduce acest amestec pe conducta la punctul de destinatie se cunoaste acest detaliu si normal acest "val de curatare" se deverseaza in container special dar mai tot romanul ghici ce face??? :) il depoziteaza in acelasi container cu combustibilul respectiv, precizez ca acest amestec nu este masurat cantitativ si se considera consumabil, deci trageti voi concluziile :D . Astfel apar aceste probleme deoarece uneori ajung la pompa si aceste "deseuri de curatare" si le platim ca pe combustibili.

Este mult de discutat dar in mare asta este marea problema combustibilului la romanica :)

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

acuma eu iti spun ce am aflat si ce am patit.nu am incercat sa fiu dragut,ci sa povestesc un fapt adevarat.in legatura cu ce spuneai eu chiar sunt din ploiesti si nu toti carburantii sunt romanesti,dar asta e alta poveste.la transport pe cisterna-tren nu te-ai gandit?si inca ceva ,cisternele-auto care alimenteaza la omv sunt din alum. iar cele vechi cum ar fi cele de la petrom sunt doar pe suprafata capitonate,interiorul e tot ala vechi ,vezi depuneri ,rugina,etc...daca am dreptate sau nu ne-o poate spune tot unul avizat,cineva care chiar lucreaza in domeniu..
Link to comment
Share on other sites

stefan eu nu am intrat in detalii am spus in general dar ce iti pot garanta este ca nu exista benzina sau motorina adusa de afara :) , iar faza cu trenul pica din start.....cu trenul se transporta doar petrolul(materia bruta).

o intrebare de ce nu mai exista shell in romanica????? oare nu au fost de acord cu normele noastre de calitate??????? :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
super consum , super frumos se auzea motorul cu ( nu dati cu pietre ca am hulit'o dar nu avea altundeva de unde baga ) ... rompetrol efix diesel...

 

super consum pe bune..... si motorul e asa de placut..... la sonor :)

221517[/snapback]

 

E mai buna ca EVO5 de la MOL? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Daca tot s-a ridicat topicul, pot sa va zic si eu de "experientele mele" cu motorina (nu am nici o pasiune in a memora numele dat diferitelor tipuri de motorina, asa ca o sa ma refer la ele in functie de pret):

- de la Lukoil e cam nicicum (adica nici foarte rea nici foarte buna);

- de la MOL cam ca la Lukoil;

- de la OMV, motorul e mai zgomotos, cu aia mai scumpa trage mai bine;

- de la Petrom, motorina mai scumpa, da cele mai bune rezultate la mine pentru ca motorul e mai silentios decat cu motorina de la cele enumerate mai sus si, poate mai important, masina trage mai bine, fara discutie. Ce e ciudat, asta iarna, parca motorina mai ieftina de la Petrom era mai buna.

- de la Rompetrol nu stiu, nu am in zona.

Aici vorbesc de statiile din zona unde stau eu.

 

Concluzii greu de spus tinand cont ca Petrom si OMV sunt "in familie" dar e clar, de un timp merg doar Top Euro 4 (sau cum ii zice) de la Petrom. Cred ca depinde foarte mult de statia unde se face alimentarea.

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
deci , nu sunt din capitala si am in oras doar petrom.. de la care bag super euro 4 parca se numeste ?? (asta cand sunt in tara) de ceva timp insa, alimentez de laa agip cu blue disel, ma aflu in italia.. (euro 4 care are si nu stiu ce aditivi si curata etc) in afara de faptu ca imi scoate mai putin fum.. masina merge la fel.. am citit insa ca omv sprin disel are o concentratie de sulf mai mare decat celelate.. si toti miau recomandat in tara sa bag euro 5.. cica curata mai bine etc.. si se si cunoste da mai putin fum!! deci.. trageti si voi concluzia..
Link to comment
Share on other sites

eu nu am zis ca sunt impotriva .......eu port cash fie ca e mult fie ca e putin amu depinde cum imi da mami ......dar mi sa parut chiar de fitza reactia .....ooooo rompetrol ...ce pacat ca eu am doar visa ....si cat mi-as fi dorit sa alimentez acolo.......

 

da infine din partea mea fiecare sa alimenteze cu ce ii cade bine .......pace out

119277[/snapback]

Romania si Bulgaria cea mai proasta calitate la motorina, corectez ff proasta calitatea; Omv vine numai cu aditivii din austria cred

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.