Jump to content

sfaturi achizitionare bmw530d (e60)


stranger

Recommended Posts

-la cutia septronic vi se pare ca atunci cand incetinesti(aproape sa opresti) gen scade ea din viteza 2 in viteza unu sa va bruscheze umpic gen frana de motor sau smucitura nu foarte brutala:D?

 

 

... asta e problema pe care am avut-o si eu de cand l-am adus.. acea smucitura... e exact cand schimba din 2 in 1... cand era rece motorul nu o facea, numai dupa ce era putin "mai cald"... in ultima perioada a facut destul de urat... un user de pe alt forum strain cu e60uri(nu dau nume sa nu fiu tras la raspundere :) ) mi-a spus ca masina nu schimba in 1 numai cand se opresc rotile asa ca trebuie sa se rezolve totul cu softul nou... saptamana trecuta luni, mi-am resoftat masina, mi-am pus softul din 2009, iar acea smucitura a disparut total... se pare ca si calutii au crescut la 286 cat are modelul din 2007-. In fine, important e ca am scapat de acea problema care m-a chinuit mai mult de 1 an... deci... cred ca se rezolva cu un update de soft(preferabil facut la reprezentanta). Eu l-am facut la un prieten in care am incredere altfel... ma duceam in ungaria la reprezentanta sa fac treaba asta... SUCCES! :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

-la cutia septronic vi se pare ca atunci cand incetinesti(aproape sa opresti) gen scade ea din viteza 2 in viteza unu sa va bruscheze umpic gen frana de motor sau smucitura nu foarte brutala:D?

 

 

... asta e problema pe care am avut-o si eu de cand l-am adus.. acea smucitura... e exact cand schimba din 2 in 1... cand era rece motorul nu o facea, numai dupa ce era putin "mai cald"... in ultima perioada a facut destul de urat... un user de pe alt forum strain cu e60uri(nu dau nume sa nu fiu tras la raspundere :twoup: ) mi-a spus ca masina nu schimba in 1 numai cand se opresc rotile asa ca trebuie sa se rezolve totul cu softul nou... saptamana trecuta luni, mi-am resoftat masina, mi-am pus softul din 2009, iar acea smucitura a disparut total... se pare ca si calutii au crescut la 286 cat are modelul din 2007-. In fine, important e ca am scapat de acea problema care m-a chinuit mai mult de 1 an... deci... cred ca se rezolva cu un update de soft(preferabil facut la reprezentanta). Eu l-am facut la un prieten in care am incredere altfel... ma duceam in ungaria la reprezentanta sa fac treaba asta... SUCCES! :)

 

Si eu am aceeasi problema la cutie, cand schimba din 2 in 1 smuceste cateodata. :)

Link to comment
Share on other sites

-la cutia septronic vi se pare ca atunci cand incetinesti(aproape sa opresti) gen scade ea din viteza 2 in viteza unu sa va bruscheze umpic gen frana de motor sau smucitura nu foarte brutala:D?

 

 

... asta e problema pe care am avut-o si eu de cand l-am adus.. acea smucitura... e exact cand schimba din 2 in 1... cand era rece motorul nu o facea, numai dupa ce era putin "mai cald"... in ultima perioada a facut destul de urat... un user de pe alt forum strain cu e60uri(nu dau nume sa nu fiu tras la raspundere :twoup: ) mi-a spus ca masina nu schimba in 1 numai cand se opresc rotile asa ca trebuie sa se rezolve totul cu softul nou... saptamana trecuta luni, mi-am resoftat masina, mi-am pus softul din 2009, iar acea smucitura a disparut total... se pare ca si calutii au crescut la 286 cat are modelul din 2007-. In fine, important e ca am scapat de acea problema care m-a chinuit mai mult de 1 an... deci... cred ca se rezolva cu un update de soft(preferabil facut la reprezentanta). Eu l-am facut la un prieten in care am incredere altfel... ma duceam in ungaria la reprezentanta sa fac treaba asta... SUCCES! :)

 

Si eu am aceeasi problema la cutie, cand schimba din 2 in 1 smuceste cateodata. :)

interesant e cat costa acest update si daca nu ai erori de la el ulterior..

Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu caut in perioada asta un e60 525d sau 530d. Poti sa dai mai multe detalii despre masina, poze, pret, dotari ? Mersi.

 

Te rugasem si eu ceva ieri, dar, nu te mai intereseaza acum, ai obtinut informatiile, ti-ai luat masina, te doare la basca, nu vrei sa dai si mai departe. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu caut in perioada asta un e60 525d sau 530d. Poti sa dai mai multe detalii despre masina, poze, pret, dotari ? Mersi.

 

Te rugasem si eu ceva ieri, dar, nu te mai intereseaza acum, ai obtinut informatiile, ti-ai luat masina, te doare la basca, nu vrei sa dai si mai departe. :)

NU stiu daca mie mi-ai scris da a mea nui de vanzare, abia acum cateva zile am cumparat-o da vezi ca scrie cineva aici pe postu asta ca are un 530d de vanzare, ia legatura cu el.

Link to comment
Share on other sites

Omule, tocmai pe tine te intrebam. Asta ai inteles tu din post-ul meu, ca vreau sa-ti cumpar masina ? :)

 

Te intrebam cat ai dat pe ea, din ce an, dotari, poze ca sa pot sa-mi fac si eu o idee despre piata !!!

Link to comment
Share on other sites

MihaiC ti-am trmis pm, am sa pun si poze da nu am avut timp sa ii fac.

uleiu azi m-am uitat in carte si la mine scrie 8,25L.

la conbustibil imi scrie: do not use repeseed methy ester RME, Biodizel or petrol, or you risk damaging the engine. Ce vrea sa spuna cu nu folositi biodizel?

Voi ce motorina folositi? De unde alimentatzi si cu ce fel de motorina?

Link to comment
Share on other sites

MihaiC ti-am trmis pm, am sa pun si poze da nu am avut timp sa ii fac.

uleiu azi m-am uitat in carte si la mine scrie 8,25L.

la conbustibil imi scrie: do not use repeseed methy ester RME, Biodizel or petrol, or you risk damaging the engine. Ce vrea sa spuna cu nu folositi biodizel?

Voi ce motorina folositi? De unde alimentatzi si cu ce fel de motorina?

 

Adica sa nu alimentezi cu biodiesel. Stai linistit ca la noi n-ai sa gasesti asa ceva. Din cate stiu e o singura rafinarie la noi in tara care produce biodiesel.

 

In afara sunt multe si statii peco cu biodiesel.

Link to comment
Share on other sites

MihaiC ti-am trmis pm, am sa pun si poze da nu am avut timp sa ii fac.

uleiu azi m-am uitat in carte si la mine scrie 8,25L.

la conbustibil imi scrie: do not use repeseed methy ester RME, Biodizel or petrol, or you risk damaging the engine. Ce vrea sa spuna cu nu folositi biodizel?

Voi ce motorina folositi? De unde alimentatzi si cu ce fel de motorina?

 

Adica sa nu alimentezi cu biodiesel. Stai linistit ca la noi n-ai sa gasesti asa ceva. Din cate stiu e o singura rafinarie la noi in tara care produce biodiesel.

 

In afara sunt multe si statii peco cu biodiesel.

da ce e aia biodizel? evodizel nu e biodizel? :)

Link to comment
Share on other sites

pe google am gasit: Biodiesel este un combustibil cu caracteristici identice cu ale motorinei, dar, spre deosebire de aceasta, nu este un derivat al petrolului, ci este derivat din ulei vegetal sau animal. In general, uleiurile vegetale, sunt uleiurile de floarea soarelui, de soia, sau uleiul de rapita. Pentru a produce biodiesel din aceste uleiuri, este necesara o reactie chimica, care este denumita transesterificatie. Este reactia chimica care face ca glicerolul prezent in ulei sa fie inlocuit de methanol, folosit ca un catalizator. Rezultatul este ester methil. Un exemplu este metil esterul de rapita. O forma reziduala a transesterificatiei, este glicerina care poate fi refolosita - o metoda fiind confectionarea de sapunuri. Deci dupa parerea mea evodizel de la mall este euro 5 deci este biodizel...Acum de ce nu i-o place bmw-ului asta biodizel nu inteleg ca pe net vb numa de bine de biodizel.. :)
Link to comment
Share on other sites

Nu. EVO diesel este ce ti-a spuc colegul MateiBarbu...este produs de MOL si este diesel Euro 5 (parca...nu stiu sigur).

 

Biodiesel este un diesel facut din materiale non-poluante, care nu contine hidrocarburi si nu provine din rafinarea titeiului.

 

Ai nevoie de modificari la masina ca sa mearga pe biodiesel. :)

Link to comment
Share on other sites

aha ok, intrebam ca am avut numa benzinare si nu ma pricep la dizel si am zis sa nu stric masina.. Si la motoru de 231cp scrie sa nu folosesti biodizel? Ce compani au biodizel sa stiu sa ma feresc sa bag de la ei. Edited by stranger
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pe google am gasit: Biodiesel este un combustibil cu caracteristici identice cu ale motorinei, dar, spre deosebire de aceasta, nu este un derivat al petrolului, ci este derivat din ulei vegetal sau animal. In general, uleiurile vegetale, sunt uleiurile de floarea soarelui, de soia, sau uleiul de rapita. Pentru a produce biodiesel din aceste uleiuri, este necesara o reactie chimica, care este denumita transesterificatie. Este reactia chimica care face ca glicerolul prezent in ulei sa fie inlocuit de methanol, folosit ca un catalizator. Rezultatul este ester methil. Un exemplu este metil esterul de rapita. O forma reziduala a transesterificatiei, este glicerina care poate fi refolosita - o metoda fiind confectionarea de sapunuri. Deci dupa parerea mea evodizel de la mall este euro 5 deci este biodizel...Acum de ce nu i-o place bmw-ului asta biodizel nu inteleg ca pe net vb numa de bine de biodizel.. :)

 

I se mai spune si FAME ( fatty acid methyl ester)...tot biodiesel este...exact ce ai gasit si tu pe gugal :)

 

O sa mearga si la masina, dar nu pentru mult timp. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aha ok, intrebam ca am avut numa benzinare si nu ma pricep la dizel si am zis sa nu stric masina.. Si la motoru de 231cp scrie sa nu folosesti biodizel? Ce compani au biodizel sa stiu sa ma feresc sa bag de la ei.

 

 

1. Toata motorina de la noi contine biodiesel.

2. Exista o lege care imune asta. Procentul cred ca este de 3-4%.

3. Ce ai citit tu presupun ca se refera la procentul de biodiesel din combustibilul pe care il folosesti. NU poti folosii 100% biodiesel.

4. Totusi nimeni nu a explicat vreodata cum se comporta acest amestec in rezervoarele unei benzinarii dupa ce s-a depozitat. Se pastreza amestecul, nu se pastreaza... Eu sunt sceptic legat de procentul de 4% care ar trebuii sa se regasesca in rezevorul nostru. Cred ca este mult mai mare.

Link to comment
Share on other sites

aha ok, intrebam ca am avut numa benzinare si nu ma pricep la dizel si am zis sa nu stric masina.. Si la motoru de 231cp scrie sa nu folosesti biodizel? Ce compani au biodizel sa stiu sa ma feresc sa bag de la ei.

 

 

1. Toata motorina de la noi contine biodiesel.

2. Exista o lege care imune asta. Procentul cred ca este de 3-4%.

3. Ce ai citit tu presupun ca se refera la procentul de biodiesel din combustibilul pe care il folosesti. NU poti folosii 100% biodiesel.

4. Totusi nimeni nu a explicat vreodata cum se comporta acest amestec in rezervoarele unei benzinarii dupa ce s-a depozitat. Se pastreza amestecul, nu se pastreaza... Eu sunt sceptic legat de procentul de 4% care ar trebuii sa se regasesca in rezevorul nostru. Cred ca este mult mai mare.

naspa

cred ca am sa merg pe evo dizel de la mol sper sa nu aiba procent mare de biodizel

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Se merita sa ma bag la un 3.0d automat cu 390.000 km?

Masina se prezinta in stare buna estetic e barianta cu 231cp din 2006

Aveti idee cam citi km tine in medie motorul de 3.0 fara sa fac investitii majore?

Ca probleme ar fi reconditionare convertizor.

Edited by juann
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Convertizorul costa cam 7000 ron iar la 400 000 de km, o sa ceara bani tot mai multi si tot mai des. Eu nu as cumpara masina aia. Daca ai 2000-3000 euro, ia un VW Golf 5 1.9 tdi si aia e. Ala e ieftin la intretinere si tine mult. Noi inca avem un VW GOLF 4 pe santier cu 550 000 km in bord si inca duce :p
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.