Jump to content

cel mai nereusit motor bmw


Guest juststy

Recommended Posts

Guest juststy
mie mi se pare slaba motorizarea de pe 116 , 1600 cc dar nici cea de pe 316 e 46 de 1895 cc nu este stralucita...alte pareri ? si nu ma refer doar la putere ci si raport capacitate cilindrica vs.cuplu, consum...etc Edited by juststy
Link to comment
Share on other sites

Din motoarele noi, exista n43 un 2.0 de 122 de cai. 122 hp (91 kW), 185 N¡m (136 ft¡lbf) in the BMW 116i (Euro 5, 2.0 litre)

Ala e un exemplu de motor aiurea. De ce nu l-au facut de 1.6 si 122 de cai? Alte taxe, alta viata, chiar si alt consum

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa spui?

Eu stiu ca din cauza reducerii costurilor, s-a facut un motor, care scoate pe un model de masina sa zicem 122 de cai, iar pe alt model 150 :)

Insa oricum ar fi, e o porcarie.... Se tot duce vorba-n lume de ECO, green... crap like that, motoare mici, puteri mari, asta e viitorul, insa ce fac ei e total altceva.

Link to comment
Share on other sites

Motorul de 1.6 are 160 Nm la 4250 RPM si 122 de cai la 6000 RPM.

Cel de 1895 cmc de pe 316 are 165 Nm la 2750 RPM si 105 cai la 5300 RPM iar cel de pe 318 are 180 NM la 3900 RPM si 118 cai la 5500 RPM. Motorizarile astea sunt ciudate daca te gandesti la cele de pe e36 care aveau un randament mai bun de cuplu sau cai putere pe litru...Diferentele care conteaza sunt cele palpabile cum ar fi comportamentul masinii in mers si consumul, pt ca degeaba ai raport bun putere/litru daca masina e grea si consumul e mare.

 

Poate 316d ar fi castigatorul topicului; a fost prezentat ca un progres tehnologic cu consum si emisii scazute....dar nu s-a facut nici o investitie reala decat in marketing pt ca practic e fostul 318d; performantele lui se puteau scoate lejer dintr-un motor de 1.6 dar ar fi costat proiectarea unui motor nou.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca cel mai slab motor e cel de 2 litri diesel.... Tractor nu BMW. Dar asta e doar parerea mea :) :)

 

iar incepem benzina vs diesel? cred ca ai pierdut contactul cu realitatea, motorul ala de 2 litri diesel chiar este foarte reusit daca nu chiar cel mai bine vandut pe scara larga.

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca cel mai slab motor e cel de 2 litri diesel.... Tractor nu BMW. Dar asta e doar parerea mea :) :)

 

Motorul de 320D e chiar reusit, zic eu.

Care nu credeti uitati-va la TopGear cand au cumparat un BMW 320D second-hand si dupa ce i-au modificat putin suspensia l-au bagat la o cursa de 24 ore si au terminat pe locul 3 dupa ce l-au si busit de vreo 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

@alex: eu glumeam, nu o fi el cel mai reusit dar nici esec nu cred ca a fost.

Chiar consider ca are putin cai la 2200cmc, alfa scoate 165 din 2000cmc.

Pe de alta parte ai dreptate puteau sa-l faca de 2000cmc si sa-l forteze un pic pana la 170cp, sa ne scuteasca de impozite si taxe.

Cat despre performanta totul e relativ...

Link to comment
Share on other sites

MirceaRM: ori nu le ai tu cu engleza, ori nu ai vazut episodul...

 

Masina era 330d 2004, au avut probleme cu turbo si cu injectia de la biodiesel.

 

Au terminat pe locul 3 din 5 in clasa lor adica la motorizari diesel. iar clasamentu general undeva in jurul pozitiei 42...

 

Oricum masina era e46 330d 2004 nu 320d :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare slaba motorizarea de pe 116 , 1600 cc dar nici cea de pe 316 e 46 de 1895 cc nu este stralucita...alte pareri ? si nu ma refer doar la putere ci si raport capacitate cilindrica vs.cuplu, consum...etc

 

Eu zic sã le trimiÞi un e-mail la ãºtia de la BMW prin care sã-Þi exprimi nemulÞumirea faÞã de motoarele stupide pe care le concep/produc.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca toate motorizarile au fost facute cu un scop precis. Nu cred ca s-au hazardat in a face motoare mici si cu CP relativi mici. Alti producatori la 1600cmc au 90CP maxim.

 

Si sunt destule masini BMW cu motoare mici vandute in cantitati mari. S-au gandit sa acopere si segmentul de cumparatori care poate nu vor doar o depasire sau o plecare de pe loc foarte rapida. O fi masina sportiva BMW-ul dar nu sta rau deloc nici la capitolul confort. Si eu am un puturos de 1.6 luat din Germania iar fostii proprietari 2 la numar aveau peste 45 de ani. Nu cred ca le ardea lor de liniute, drifturi si depasiri ultra rapide. Au vrut o masina buna care sa le ofere confort si placerea de a conduce.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca toate motorizarile au fost facute cu un scop precis. Nu cred ca s-au hazardat in a face motoare mici si cu CP relativi mici. Alti producatori la 1600cmc au 90CP maxim.

 

Kia Cee'd: 122CP, 1591cc. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca toate motorizarile au fost facute cu un scop precis. Nu cred ca s-au hazardat in a face motoare mici si cu CP relativi mici. Alti producatori la 1600cmc au 90CP maxim.

 

Si sunt destule masini BMW cu motoare mici vandute in cantitati mari. S-au gandit sa acopere si segmentul de cumparatori care poate nu vor doar o depasire sau o plecare de pe loc foarte rapida. O fi masina sportiva BMW-ul dar nu sta rau deloc nici la capitolul confort. Si eu am un puturos de 1.6 luat din Germania iar fostii proprietari 2 la numar aveau peste 45 de ani. Nu cred ca le ardea lor de liniute, drifturi si depasiri ultra rapide. Au vrut o masina buna care sa le ofere confort si placerea de a conduce.

 

Bine punctat!

 

La noi când se vorbeºte de maºini (BMW În special), totul se rezumã la cai putere. Dacã nu ai caii standard eºti degeaba, cam asta e concluzia. Mãcar dacã ar fi drumuri unde chiar sã simÞi puterea maºinii, dar totul e praf. ªi mai ales aglomeraÞia din oraºe, pentru cã trebuie sã fim realiºti, 90% dintre noi ne cãrãm cu maºina prin oraº... ºi atunci care e farmecul sã stau barã la barã cu 200 CP??? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca toate motorizarile au fost facute cu un scop precis. Nu cred ca s-au hazardat in a face motoare mici si cu CP relativi mici. Alti producatori la 1600cmc au 90CP maxim.

 

Kia Cee'd: 122CP, 1591cc. :)

 

Si E90 1.6 are tot 122 cp dar face 0-100 in 10.8 pe cand Kia in 13...si BMW-ul e mai greu...

 

Si mâţa mea puturoasa de 14 ani e mai "iute" decat Cee'd.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea cele mai nereusite motoare din prezent sunt cele detunate N53B30 de pe actualul 325i E90/525iE60 dar care in loc de 2.5i si 218cp l-au facut dupa jumatatea lui 2007 de 3.0i tot 218cp iar la 325d/525d la fel in loc sa fie motor de 2.5 de fapt este motor de 3.0l 197cp(M57N2).Mi se pare o prostie sa cumperi masina cu motor de 3L cu performante de 2,5L si sa mai si platesti taxa mai mare cand poti cumpara direct 330i sau 530i.

Mi se pare o prostie ca in timp ce toti ceilalti fabricanti scad cilindrea motoarelor din cauza taxelor,cei de la bmw urca cilindrea nemailasand loc unui motor de mijloc intre 2000cmc si 3000cmc si anume cel de 2.5L care era compromisul ideal intre putere/consum si taxe rezonabile.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea ....toate motoarele care au 4 cilindrii sunt varza...si benzinarele si tractoarele.

BMW stie sa faca motoare de la 6 cilindri in sus....

 

 

O parere cat se poate de gresita. Vezi: S14B23, S42B20 si de ce nu comunul M42B18.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.