Jump to content

Scheme electrica e34


CoK 525td

Recommended Posts

Sal, mi-am achzitinat ieri o inchidere centralizata CARUB(modul inchidere + 2 chei gen diamant) si vreau sa o montez pe masina.Ma puteti ajuta cu schema electrica a masinii sau firele la care trebuie conectata.

Modulul pot sa il pun sub bancheta ? din cate am inteles acolo este si modulul de inchidere al masinii, pot sa ma leg direct la firele de acolo? Precizez ca am inchidere centralizata din telecomanda(originala) dar s-a bulit cheia si de aceea mi-am luat kit-ul acesta.

Masina este un E 34 525TD 12/1994

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu am reusit sa shuntez alarma originala si sa pun alta alarma in loc, stau cu ea cumparata de 1 an degeaba. Electricianul care a umblat la ea avea ceva scheme insa nu se potriveau la culori. Daca-mi aduc aminte bine, ca sa iei comanda pt inchidere/deschidere poti folosi switch-ul din usa de la sofer. Sau o iei pe bajbaite si masori in modulul de confort de sub bancheta spate fiecare fir, sa vezi pe care vine comanda de deschidere/inchidere.
Link to comment
Share on other sites

Am gasit asta pe un forum dar e pt un 316 compact, banuiesc ca nu sunt aceleasi fire...

 

Sper sa fie de folos la cat mai multa lume!

 

Se da jos panoul de sub bord, de la pedale, si plasticul care acopera boxa.

 

Alimentare

Se leaga firul rosu, galben-negru si galben la un plus permanent. Eu l-am luat din mufa neagra lipita de coloana de directie de pe firul rosu gros.

 

Firul negru se leaga la masa masinii, in stanga sus sub bord sunt mai multe borne cu surub pentru masa.

 

Controlul incuietorii

In manunchiul de fire care trece pe sub bord spre portiera soferului se pot gasi 2 fire mai groase: ALB si ALBASTRU/GRI

 

Se sectioneaza cablul alb de la masina; Cablul alb de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul alb care vine dinspre portiera si cel portocaliu de la modul cu celalalt capat alb care vine de la centrala masinii.

 

Se sectioneaza si cablul albastru/gri de la masina; Cablul alb/negru de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul albastru/gri care vine dinspre portiera si cel portocaliu/negru de la modul cu celalalt albastru/gri capat care vine de la centrala masinii.

 

Semnalizarile

Pentru semnalizari se folosesc cele 2 fire maro. Pe ambele fire vine semnal de plus (+)

De coloana de directie sunt lipite 3 mufe: 2 negre si 1 alba. Cea alba are 12 pini; cablurile maro se leaga la pinii 3 respectiv 6 cu cablurile de culoare GRI respectiv ALBASTRU.

 

Recomand sa se cositoreasca TOATE legaturile, si sa se izoleze f bine pentru nu a avea surprize “calde”.

 

Cablul ROZ si ROSU/NEGRU raman neconectate la E36 deoarece portbagajul nu are motoras pentru deschidere, ci doar pentru descuiere.

Cablul VERDE este pentru functia Confort, sa se inchida geamul cand se incuie, insa nu am gasit unde se leaga.

 

Bucla aceea care iese din modul se lasa fara sa fie taiata. E pentru alte modele de inchidere centralizata.

Link to comment
Share on other sites

Sal, mi-am achzitinat ieri o inchidere centralizata CARUB(modul inchidere + 2 chei gen diamant) si vreau sa o montez pe masina.Ma puteti ajuta cu schema electrica a masinii sau firele la care trebuie conectata.

Modulul pot sa il pun sub bancheta ? din cate am inteles acolo este si modulul de inchidere al masinii, pot sa ma leg direct la firele de acolo? Precizez ca am inchidere centralizata din telecomanda(originala) dar s-a bulit cheia si de aceea mi-am luat kit-ul acesta.

Masina este un E 34 525TD 12/1994

Salut , iti pun aici doua scheme de inchidere centralizata de 525 dar sint pentru var pe benzina , nu am vazut diferente fata de alte scheme ( am si schemele complete ale masinilor din 92 , 93 , 94 dar sunt mari - peste 10 Mb ) . Daca vrei ti le trimit si pe alea dar da-mi un PM cu id-ul de YM ca prin e-mail trebuie sa le impart in arhive , asa ti le trimit prin YM cand te vad logat acolo.

Edited by Lancer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare, am reusit sa montez inchiderea, firele sunt exact ca si la e36 deci schema postata mai sus e valabila!!!

Salut ! Multumim frumos pentru instructiunile de montaj! Daca este vreun coleg care stie unde se lipeste firul verde de la modulul de inchidere centralizata pentru a activa functia CONFORT(inchiderea geamurilor deschise , simultan cu incuierea masinii din telecomanda),i-am fi recunoscatori daca ne-ar impartasi informatia.Ma intereseaza pentru BMW E34!!Multumim anticipat!O seara faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat firul acela de la comfort pt inchiderea geamurilor pe firul care incuie de la inchiderea centralizata...adica peste firul care da comanda de incuiere a usilor am pus firul de la inchiderea geamurilor...practic se da un plus prelungit pe incuiere....

Succese...

LE: verificati ce tensiune da pe firul de la alarma...sa nu iasa scantei pe acolo...sa fie aceeasi polaritate ca si la comanda incuierii usilor...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.