Jump to content

Consum mare la 120d


RaZvY

Recommended Posts

Salut

Am un 120d din 2005, versiunea 163cp cutie automata si 110000 km. Cand am luat masina imi consuma cam 8-9 l in oras. Acuma imi consuma in jur de 12-13 litri in oras.

Puteti sa ma jutati cu sfaturi, sau daca voi ati mai intalnit aceasta problema?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e vreo problema, mie imi ia 11-12 in oras (Bucuresti) si e manuala, deci... consumul tau nu mi se pare exagerat.

Ai schimbat ceva la masina ? Da mai multe detalii cu ce ai facut la masina de cand o ai, ca sa gasesti o explicatie la aceasta crestere a consumului.

Edited by DayWalker
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
urias consumu....eu am bmw 120 d 163 caii, 2005,146000km cutie manuala si nu sare de 6,9 in pitesti........am avut si io cons de 7,5 dar am fost k ea la un tester aici in pitesti si am avut nijte erorii pe la motor si le-am sters....si aku am cons de 6,5 mediu(nu sare de 6,9)......deci,bago pe tester poate poate......stima
Link to comment
Share on other sites

Mda daca mergeti ca un prieten de-al meu care are golf sdi si se lauda cu 5% in oras atunci pregatiti-va de niste cheltuieli putin mai incolo sau vinde-ti masinile si luati diesel fara turbina....oricum greu sa cred 120d cu 6-7 % fie si el pitesti sau arad.
Link to comment
Share on other sites

E cam offtopic dar tot o sa va spun, ieri am oprit langa un 116d uimit pentru ca era primul pe care-l vazusem l-am intrebat pe proprietar masina avea 9 luni si 16000km si consum de oras Bucuresti 7,8% si motorul era 2.000cm3 115cai . Acest motor fiind cel mai economic de la bmw. bafta
Link to comment
Share on other sites

Mda daca mergeti ca un prieten de-al meu care are golf sdi si se lauda cu 5% in oras atunci pregatiti-va de niste cheltuieli putin mai incolo sau vinde-ti masinile si luati diesel fara turbina....oricum greu sa cred 120d cu 6-7 % fie si el pitesti sau arad.

si "orasul" asta depinde pe unde-l faci, eu consider consum de oras realist, ala in care stai cel putin odata la fiecare semafor, nu variantele ocolitoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salut

Am un 120d din 2005, versiunea 163cp cutie automata si 110000 km. Cand am luat masina imi consuma cam 8-9 l in oras. Acuma imi consuma in jur de 12-13 litri in oras.

Puteti sa ma jutati cu sfaturi, sau daca voi ati mai intalnit aceasta problema?

Mersi

 

Si eu am tot un 120d din 2004 automat, 163 cp, 123.000 km si imi consuma in Bucuresti in jur de 13, deci e un consum normal dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.