Jump to content

Inlocuire parbriz si reparare capota


r0n1n

Recommended Posts

stiu multi cu pilkington si nu au probleme. eu am avut ghinion se pare :) nu stiu ce sa zic...

dar asta vreau sa subliniez.... ca daca apar probleme la astea de firma care se pun pe original, la alea turcesti nici nu-mi imaginez cum va fi :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci cred ca pun pilkington, de regula englezii fac lucruri bune.

Nu se mai fac in anglia nici Pilkingtonul asa stiu(cel putinc cele aduse in Ro, am pus o groaza de la ei, sa sti ca si Saint Gobain sunt ff bune, tind sa cred ca-s mai ok decat Pilkington in prezent, iar cu urmele de pietricele,nu e o regula ca doar pe pilkington , si pe alte marci am vazut, daca circuli cu viteze mai mari sau si daca nu dar e drumul mai cu nisip , cu pietricele etc, se loveste asa marunt si se vede ,chiar l-am schimbat si eu pe al meu(era Pilkington orig cu sigla BMW, dar pe soare asa nasol se vedeau loviturile multe de pietricele)..., si am pus Saint Gobain

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu GIMAROM/PILKINGTON.

Am sunat prima data la Cluj(mersi de pont dan316i) si imi zice un baiat pret 570 cu tot cu montaj.

Dupa care sun la Bucuresti imi zice 800 cu tot cu montaj, la care ii cer un discount si imi lasa la vreo 700.

In final ii zic ca am vb la Cluj si mi-au zis 570 cu montaj, tace asta se gandeste si zice ca poate sa lase la 580.

 

Astazi sun sa fac programare, la care ma intreaba baiatul: Da stiti cat costa?

Pai, zic eu pana in 600, la care el nu... e 700 si ceva parbrizul si montajul 150.

Repet figura si cu asta si pana la urma ne intelegem la 580 cu tot cu montaj.

A zis ca poate sa-mi faca programare vineri la 8.30, eu sa las masina acolo si s-o ridic tocmai la 5, cand de fapt si inchid.

Banuiesc ca au si alte programari in afara de mine, deci de ce eu tre sa o ridic utimul?

Dureaza asa mult operatiunea asta? Nu-mi miroase bine...

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma nu am mai pus Pilkington pt ca mi-au cerut dovada de la politie.

Chiar langa Acidente Usoare, la targ la Vitan, am gasit o firma care mi-a montat parbriz original Saint -Gobain cu 680ron, foarte bine zic eu.

Acum mai ramane de reparat capota.

Link to comment
Share on other sites

Au folosit chederul vechi.

680 parbriz + manopera, asa am apucat sa vb cu patronul, dupa care secretara mi-a zis ca ala a facut o greseala si era ceva in jurul la 800ron doar parbrizul.

Dar dc mi-a promis patronul mi l-au pus cu 680.

Am vorbit cu unii la tel care cereau peste 1000ron pt parbriz Saint-Gobain cu tot cu montaj, deci tind sa cred ce a zis secretara.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun pretul.Operatiunea in sine nu dureaza mult , dar adezivul trebuie sa se usuce.Banuiesc ca nu au folosit adeziv cu uscare rapida care costa de 4 ori pretul celui standard.

 

Sa-ti schimbi si stergatoarele daca tot e nou parbrizul.Daca sunt uzate vei lua din luciului parbrizului.

 

Mai bun calitativ decat SG nu aveai ce pune.Pe original sunt SG la mai toate marcile premium.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesc serios, cum dreaq sa dau un milion pe 2 lamele?

 

Bine, dc nu gasesc, o sa pun si oem, mama lor... scumpe sunt 2 bucati de cauciuc.

Dc era sa iau 2 stergatoare cu totul cred ca ma costau cat parbrizul.

Link to comment
Share on other sites

Timp pierdut si bani aruncati in vant.

 

 

 

PS Daca totusi decizi sa incerci, ai mare grija, poate iti zgarii parbizul! Nu intru in amanunte, vad ca oricum nu prea ma crezi :twoup:

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Si daca iti zgarii parbrizul, cum vei proceda? Prezervativele alea de pe rafturile supermarketurilor nu au canalele de ghidaj corespunzatoare sistemului de prindere al stergatoarelor oem. Daca scapa vreun cleste pe parbriz o sa ai o zgarietura de toata frumusetea. Treaba ta, sa nu spui ca nu ai fost prevenit :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Ieri seara, cand cautam talonul masini am observat o problema.

Cand am incercat sa aprind luminile interioare, de la primul buton se aprindea primul bec, de la al doilea buton se aprindeau luminile de la picioare si cele din spate, iar de la al treilea buton nimic.

Cand am schimbat parbrizul, am vazut ca au umblat si la cablajul de la oglinda interioara, este posibil sa fi incurcat firele sau e de la altceva?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.