Jump to content

Inlocuire parbriz si reparare capota


r0n1n

Recommended Posts

Doua lamele de stergatoare costa in reprezentanta cca 70 ron (TVA inclus).

 

Despre ce butoane vorbesti? De la plafoniera? Inseamna ca ai becul din stanga ars sau lipsa. Nu cred ca are veo legatura cu schimbarea parbrizului. Nu stiu la tine cum este, dar la masina mea, cablajul de la oglinda are legatura cu senzorul de lumina si cu dioda de "inchidere" a oglinzii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact, butoanele de la plafoniera.

Sunt 3 butoane care corespund cu 3 becuri.

Doar 1 bec se aprinde, cand apas pe butonul pt cel din mijloc se aprind luminile de la picioare si cele din spate, iar la al 3 buton nu se intampla nimic.

Ma gandeam ca acel cablaj pt senzorii de lumina si ploaie au cumva legatura si cu becurile din plafoniera.

Al treilea bec nu mergea nici inainte dar cel din mijloc se aprindea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut.

trebuie sa schimb parbrizul pt ca mi-a crapat si as vrea sa stiu din experientele voastre ce-mi recomandati.

Am fost azi si la AGER si la Gimarom (Bucuresti) si am intrebat de preturi, ce parbrize au pe stoc, respectiv ce producatori si durata de executie a manoperei.

 

La primul service au pe stoc:

AGC/Splintex (697 lei), Saint-Gobain (640 lei) si unele made in Hong Kong (540 lei).

Cele Saint-Gobain mi-a spus tipul de la receptie, nu au parasolarul acela colorat in partea de sus asa cum cica trebuie sa fie la BMW. Precizez ca eu pe masina am Saint-Gobain fara parasolar. Durata dupa care poti lua masina de la astia este de 4 ore de cand o aduci.

Pretul inculde tva, montaj si cheder nou.

 

La celalalt service am gasit Pilkington (570 lei) in pret sunt incluse la fel, tva, manopera, cheder dar aduci masina la 8;30 si cica o iei dupa-amiaza, deci in jur de 8 ore.

 

Voi ce producator imi recomandati si ce service dintre cele doua pe care le-am nominalizat mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe Saint Gobain, din moment ce vine in echiparea de fabrica cred ca e cel mai indicat.

 

Sunt curios,

alti colegi posesori de e46, ce model de parbriz au montat (din fabrica).

Al meu este Saint-Gobain dar nu are sigla BMW pe el, si tipul de la ager mi-a zis ca este posibil sa fi fost schimbat la un moment dat.

Iar chestia cum ca cele de BMW au parasolar, ma rog ... acum o sa ma uit la e46 pe strada sa vad daca au parasolar :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe Saint Gobain, din moment ce vine in echiparea de fabrica cred ca e cel mai indicat.

 

 

Pilkington in generatia veche, SG in cea noua. In plus, SG este mult mai soft si sensibil ca si compozitie - nu ti-as recomanda.

 

Ok, avem un vot pro SG si altul contra.

Alte opinii?

Edited by sarpe74
Link to comment
Share on other sites

eu pe masina am un parbriz schimbat acum 3 ani, e pilkington si e foarte bun. are tenta verde sus parasolar, si pe el mai scrie si LAMINATED-nu stiu care e faza cu laminated asta; are si senzori de ploaie, dar nu are sigla BMW pe el, nicaieri. Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

La a mea toate geamurile sunt Pilkington (cu sigla BMW), in afara de parbriz, care este Saint-Gobain (posibil sa fi fost schimbat inainte).

 

Cert este ca SG mi se pare extrem de sensibil - am luat pe autostrada o pietricica minuscula, nici nu i-am dat atentie pe moment, insa am observat apoi ca s-a crapat un pic in locul ala (dar vad ca nu se extinde). Astept sa se sparga de tot si-l voi schimba pe casco cu unul OEM.

 

La Pilkington mi-au spus ca m-ar costa 877ron, cu totul, schimbul de parbriz.

Link to comment
Share on other sites

L-am schimbat si eu acum o luna la Gimarom Sibiu, am pus Pilkinton cu parasolar verde. Am lasat masina de pe o zi pe alta si a fost totul ok, inclusiv pretul, aproximativ 330 lei. Mi s-a parut interesant ca cel fara parasolar si era 480 :) . Chederul l-au dat jos in prezenta mea si au zis ca e bun. Am schimbat si lamelele de la stergatori cu unele Bosch si acum e alta viata!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

 

am pus un parbriz nou hong kong la baietii din vitan, totul e ok, senzorii ok, numai ca nu se mai potriveste masca de plastic peste piciorul oglinzii (cel care vine pe parbriz).

Ati mai patit asa ceva? Ce e de facut?

 

Cred ca are alt unghi....

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, pentru ce este senzorul din spatele oglinzii retrovizoare, are 2 senzori unul pe partea cu oglinda care banuiesc ca este antiorbire si mai are unul in spate spre parbriz careera astupat cu o hartie si un scoci cand am luat masina, stie cineva rolul lor?

post-46475-0-39232700-1314194910_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, pentru ce este senzorul din spatele oglinzii retrovizoare, are 2 senzori unul pe partea cu oglinda care banuiesc ca este antiorbire si mai are unul in spate spre parbriz careera astupat cu o hartie si un scoci cand am luat masina, stie cineva rolul lor?

 

 

de lumina! creste intensitatea culorii oglinzii. asta este pentru a calculata lumina de afara, din fata masinii.

cel din interior este pentru calcularea intensitatii luminoase din spatele masinii. din cate am inteles, se face o medie a intensitatii luminoase (fata/spatele masinii) si se regleaza culoarea oglinzii.

 

informatiile astea nu sunt spuse cu certitudine. sunt din auzite. se poate sa fiu rau in balarii :frantics:

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, pentru ce este senzorul din spatele oglinzii retrovizoare, are 2 senzori unul pe partea cu oglinda care banuiesc ca este antiorbire si mai are unul in spate spre parbriz careera astupat cu o hartie si un scoci cand am luat masina, stie cineva rolul lor?

 

 

Acest senzor colaboreaza cu cel integrat in blocul de lumini si stabilesc daca este destul de intuneric afara pt a da voie oglinzi sa se inchida la culoare.Daca nu ar fi acest senzor de lumina oglinda ar sta inchisa si din cauza lunini solare .

 

Cat de mult sa se inchida oglinda stabileste senzorul aflat pe partea lucioasa a oglinzi

 

Senzorul de ploaie se poate muta de pe un parbriz pe altul prevazut cu asa ceva.Problema apare cand vrei sa pui acest senzor pe un parbriz fara.

Senzorul vine prins de parbriz printr-un plastic violet ce este sistemul optic al senzorului de ploaie.Sistemul optic este problema deoarece acesta este lipit de parbriz cu un fel de banda dubluadeziva groasa si foarte transparenta.Acea banda nu este refolosibila iar alt material nu prea iti lasa senzorul sa citeasca corect.

Parbrizele ce au senzor de ploaie vin cu acel plastic gata lipit din cate stiu si mai vin cu acel autocolant negru .

 

din 05 2002 senzorul de ploaie are integrat in el si senzorul de lumina ce iti permite functia de autolights

Edited by ro_jamess
Link to comment
Share on other sites

revenind, pe mine ma ajuta cineva? stiti ce trebuie facut?

 

am pus un parbriz nou hong kong la baietii din vitan, totul e ok, senzorii ok, numai ca nu se mai potriveste masca de plastic peste piciorul oglinzii (cea care este prinsa de parbriz).

Ati mai patit asa ceva? Ce e de facut?

 

Cred ca are alt unghi....

Edited by burly2011
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.