Jump to content

Motor E34 sau E39 ?


Vadim

Recommended Posts

Cred k a mea isi cam sa duhu :blink: are deja 286.000 km ; manaca ulei si apa ; cand bag picioru in ea nu prea ma baga in scaun :) , daca e sa o iau cu incetu ajunge si la 200 si ceva .

Asa k m am gandit sa i segmentez motoru , sa i schimb ambreiaj etc . Merita ??? ,

Ar merge sa i pun un motor de E39 ???? si daca da cam ce mi ar mai trebuii inafara de motor si computere ??? ; instr clusteru trebuie altu ??? obc trebuie altu ??? ....etc ????

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

iti dau eu un motor de 163 cp de pe un bmw 525 din 2000 facut praf.

la 1500 euro.da nu stiu daca merge pus.asta te interesezi tu.

 

 

Cred k a mea isi cam sa duhu  :blink:  are deja 286.000 km ;  manaca ulei si apa ; cand bag picioru in ea nu prea ma baga in scaun  :) , daca e sa o iau cu incetu ajunge si la 200 si ceva .

    Asa k m am gandit  sa i segmentez motoru , sa i schimb ambreiaj etc . Merita ??? ,

    Ar merge sa i pun un motor de E39 ???? si daca da cam ce mi ar mai trebuii inafara de motor si computere ??? ; instr clusteru trebuie altu ??? obc trebuie altu ??? ....etc ????

110214[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

new engine.Pararea mea.Dar daca schimbi motorul nu va trebuii sa schimbi si cutia de viteze ?

110317[/snapback]

Depinde , daca gasesc un motor k al meu dar intreg nu cred , daca pun un 2.5 de e39 care sa fie din 1996-2000 nici la asta nu cred k trebuie s o schimb :blink:

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

pana la urma cred k am sa l repar pe al meu

110334[/snapback]

 

Omologarea de tip, itzi zice ceva? Daca pui un motor care nu a fost pus de fabrica pe mashina ta, intri la omologare artizanala shi - din auzite - e chin mareee cu actele.

 

Eu am schimbat la Vectra motorul de 1,6 cu unul de 2,0 shi, deoarece pe Vectra A a existat shi pus de fabrica motoul asta, nu a fost nici o problema; Ei au verifcat in omologarea de tip daca motorul cu codul x a fost omologat pe tipul de mashina Y, shi lea dat "OK".Am facut actele imediat shi m-au costat vreo 3,5 mil (inspectia tehnica RAR, expertiza, folie de securizare - parca)

 

Deci te potzi orienta la orice motor care a fost pus pe E34. Singura conditzie necesara este ca cel nou sa fie egal sau mai bun d.p.d.v. norma de poluare. Daca pui un motor de E39 (chiar daca tu shi noi shtim ca primele E39 foloseau aceleashi motoare cu ultimele E34), o sa le dea eroare in calculator shi gata beleaua...

 

Poate cu suficient de mult timp, nervi de pierdut, bani cred ca reusheshti. Dar zi tu daca merita...

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

da. sigur.diesel

pacat ca nu e tds e mai nou decat tds.

daca gasesti un tds cred ca merge pus pe masina ta

oricum mai ieftin te ajunge reparatul decat schimbatul.

dar ai fi avut 163 cai.

 

quote=vadim_braia,2/Aug/2006, 15:43]

E diesel nu ????

110320[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Omologarea de tip, itzi zice ceva? Daca pui un motor care nu a fost pus de fabrica pe mashina ta, intri la omologare artizanala shi - din auzite - e chin mareee cu actele.

 

Eu am schimbat la Vectra motorul de 1,6 cu unul de 2,0 shi, deoarece pe Vectra A a existat shi pus de fabrica motoul asta, nu a fost nici o problema; Ei au verifcat in omologarea de tip daca motorul cu codul x a fost omologat pe tipul de mashina Y, shi lea dat "OK".Am facut actele imediat shi m-au costat vreo 3,5 mil (inspectia tehnica RAR, expertiza, folie de securizare - parca)

 

Deci te potzi orienta la orice motor care a fost pus pe E34. Singura conditzie necesara este ca cel nou sa fie egal sau mai bun d.p.d.v. norma de poluare. Daca pui un motor de E39 (chiar daca tu shi noi shtim ca primele E39 foloseau aceleashi motoare cu ultimele E34), o sa le dea eroare in calculator shi gata beleaua...

 

Poate cu suficient de mult timp, nervi de pierdut, bani cred ca reusheshti. Dar zi tu daca merita...

110354[/snapback]

 

 

 

 

Merci mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca vrei un sfat eu zic sa nu risti ,trebuie intai sa-l dai jos sa-l desfaci si sa vezi ce si cum,s-ar putea sa fie mai scump sa-l faci decat sa-l schimbi(90%)

110653[/snapback]

Daca e sa cumpar unu tot uzat e si poate sa se strice in orice clipa + k nu gasesc motor sub 200 000 km :) asa stiu k il repar pe asta si ma tine :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai posibilitate, incearca sa-ti aduci una identica din Germania. Bineinteles cu acte si pt. piese de schimb.

Poate ajungi si la o recarosare, daca este mai buna ca a ta! :)

110685[/snapback]

E o idee buna :blink: cred k merita :) de ex acolo un e34 il cumperi si cu 1000 eu deci cam cat ma costa pe mine sa fac motoru :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.