Jump to content

bmw 320d sau 320xd


REmus 44

Recommended Posts

nu stiu cat de eficient este x drive pe un motor de 2000(eu l-as alege pt siguranta).astept argumente pro/contra

 

 

 

 

 

 

Cu stima,

REMUS

 

si ar mai fi cva:ce inseamna efficiend dinamic

 

nu stiu cat de eficient este x drive pe un motor de 2000(eu l-as alege pt siguranta).astept argumente pro/contra

 

 

 

 

 

 

Cu stima,

REMUS

 

si ar mai fi cva:ce inseamna efficiend dinamic

 

credeti ca este mai eficient un 330d(ma refer si la consum...eu nu merg brutal)astept sfaturi si scuzati curiozitatea

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

depinde ce vrei de la masina, 330d are tenta sportiva , si consumul e ceva mai mare + taxe etc, eu as merge pe 320xd fara sa ma gandesc, numai tu poti alege , tu trebuie sa stii ce vrei de la o masina

 

si eu tot pe 320xd as merge deoarece e mai sigur....am mers cu 320d si e destul de sprinten si are un consum de 5-6%(cutir automata)...mi se pare sooper ok masina.

Link to comment
Share on other sites

Prietene...astea sunt intrebari de pus pe forum la Kia sau la Hyundai sau oriunde altundeva. :)

 

Cum sa intrebi de CONSUM ? Daca nu ai bani ia-ti Skoda sau Renault. Una de 2 ani este la jumatate de pret.

 

Si vezi ca 320dA E90 consuma mai putin de 3% !!! Au niste generatoare pe ele. Cam la 300km produce 4L de curent alternativ. Cam la 800km poti sa vinzi o galeata de curent.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Prietene...astea sunt intrebari de pus pe forum la Kia sau la Hyundai sau oriunde altundeva. :)

 

Cum sa intrebi de CONSUM ? Daca nu ai bani ia-ti Skoda sau Renault. Una de 2 ani este la jumatate de pret.

 

Si vezi ca 320dA E90 consuma mai putin de 3% !!! Au niste generatoare pe ele. Cam la 300km produce 4L de curent alternativ. Cam la 800km poti sa vinzi o galeata de curent.

 

asa e ! a mea consum cam 2% la viteza constanta de 180 km/h ! Aiurea, consuma binisor ! N-am stat sa-l verific dar cred ca ia cam 7-8 % afara, la un mers bine .

 

toti iau diesel pt consum , funny e cand ii auzi vorbind de cuplu si sportivitate ...

 

nu ne spune noua asta ! zi-le la cei de la BMW Romania sa duca benzinare pe stoc ! eu trebuia sa astept la comanda 330i care ar fi venit dupa 3 luni!

Link to comment
Share on other sites

toti iau diesel pt consum , funny e cand ii auzi vorbind de cuplu si sportivitate ...

 

Sunt multi lupi moralisti pe aici ... ce rahat de cuplu ai pe 320d, sportivitate, poate in comparatie cu Logan 1.5 dci.

 

330d , modelul actual este mai "sportiv", intr-adevar. Insa e ...DIZAL.

Link to comment
Share on other sites

toti iau diesel pt consum , funny e cand ii auzi vorbind de cuplu si sportivitate ...

 

Sunt multi lupi moralisti pe aici ... ce rahat de cuplu ai pe 320d, sportivitate, poate in comparatie cu Logan 1.5 dci.

 

330d , modelul actual este mai "sportiv", intr-adevar. Insa e ...DIZAL.

 

Pai cam cu 70Nm mai mult decat ai tu pe 525i...insa acel cuplu e folosit in alte scopuri decat pentru liniutze sau sportivitate dusa la extrem. Dupa cum spunea si POIUYT nu e un motor de facut curse dar nici nu dormi cu el prin oras. Nu inteleg care e problema...chiar a devenit o rusine sa vrei diesel? Atatea frustrari si ochi dati peste cap in ultimul timp legat de diesel de iti este rusine sa spui ca ai d si vrei in continuare. Lasati-i pe cei care cred ca un 320d e ruperea soselei in doua...am pretentia ca nu ne coboram la nivelul lor...dar rezonabil se poate discuta.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de eficient este x drive pe un motor de 2000(eu l-as alege pt siguranta).astept argumente pro/contra

 

 

 

 

 

 

Cu stima,

REMUS

 

si ar mai fi cva:ce inseamna efficiend dinamic

 

nu stiu cat de eficient este x drive pe un motor de 2000(eu l-as alege pt siguranta).astept argumente pro/contra

 

 

 

 

 

 

Cu stima,

REMUS

 

si ar mai fi cva:ce inseamna efficiend dinamic

 

credeti ca este mai eficient un 330d(ma refer si la consum...eu nu merg brutal)astept sfaturi si scuzati curiozitatea

 

Sigur ca da ! Cu cat un motor este mai mare este mai sigur. In caz ca te dai cu capul de pereti 330 te apara. E domne domne. te iubeste daca crezi in el !!!! 320 e cu diavolul 330 e cu sfantul duh... Iar motorul de 6 litri e cel mai economic motor construit de mana omului. Ce dracu intrebari sunt astea ? " 330 e mai sigur decat 320 ???? "

 

 

 

Cand nu ai creier si parerea altora e buna decat deloc...

 

 

...mi se pare sooper ok masina.

 

Daca ti se pare "sooper ok masina " noi nu te putem incurca... Dar ti-am zis ... 330 e doamne-doamne....

Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca mai sunt topicuri cu "diesel vs. benzina" deghizate. 320d E90-ul e chiar decent.

E greu de inteles ca ne convine sa mergem absolut cum vrem cu masinile si consumul sa nu sara de 10 pe exterior.

Daca ni le-am luat pentru consum, nu inseamna automat ca mergem la consum, inseamna ca are sens sa iti iei o masina mai economica decat una cu putere similara pe benzina si, in plus, sa ai o plaja mai mare a cuplului.

Prieteni, o fi bmw-ul bmw dar totusi nu sunt masini supersport. Nu ne mai ajung 150-200Cp... parca am fi toti din familii de race-eri.

Altii pe alte forumuri sa vezi ce incantati sunt ca au 150 de cai....aici mai e putin si se imparte forumul in sectiuni: pe putere, pe combustibil, pe an de fabricatie, etc.

Lasati-ne cu tractorasele noastre ca noi suntem multumiti. Si daca asa avea combustibil gratis tot diesel mi-as lua, pentru autonimie si plaja cuplului.

 

Nu mi-e rusine sa am diesel, nu am luat-o pentru nimeni de pe strada sau de pe forum, ci pentru mine si familia mea.

 

In fine, ON topic:

Eu as lua X fara sa ma gandesc, motorizarea depinde de tine. Asta e singura chestie care imi pare rau ca nu o am.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

o masina care scoare 0-100 in 7.8-7.9 nu vi se pare sportiva? daca te uiti pe strada din 5 masini 3 au 90 de cai maxim 1 are 130 cai maxim si cealalta este X5 :)))

Pot sa zic ca am mers cu 320d automat/manual si cu chip si chiar este o masina foarte buna din pct de vedere al performantelor si al consumului 9-11 in oras si in afara scoate chiar si 6-7.

Eu zic ca 320xd este o masina foarte buna in comparatie cu rivalii [ passat 2.0tdi4motion si chiar se compara cu 320cdi 4matic ]

Link to comment
Share on other sites

nu frate...am bani stai tu linistit.sunt dispus sa dau 70000eur,dar am intrebat ca sa va aflu parerile.nu stiam dak chiar se merita se iei un 330 dar am inteles ca da si o sa optez de un xd cu packet M si alte cateva....multumesc celor care au fost singeri si nu au luat topicul in batjocura.STIMA
Link to comment
Share on other sites

nu frate...am bani stai tu linistit.sunt dispus sa dau 70000eur,dar am intrebat ca sa va aflu parerile.nu stiam dak chiar se merita se iei un 330 dar am inteles ca da si o sa optez de un xd cu packet M si alte cateva....multumesc celor care au fost singeri si nu au luat topicul in batjocura.STIMA

 

Nu te-a luat nimeni la misto , dar iei o masina de 70 k diesel si -ti pui probleme de consum . Bmw-urile consuma , atat carburant cat si ulei . Din fabricatie . Ai putea sa te orientezi la gama SH unde preturile sunt sensibil mai suportabile . Sunt destule 330 , 320 in tara la vanzare . Succes !

 

La E46 sistemul X a fost cam pacatos , cand am cautat 325 ma uitam si la X , majoritatea anunturilor erau cutie transfer si planetare fata schimbate . Probabil ca lucrurile au mai evoluat . X consuma mai mult ca tractiune normala , daca asta e grija ta .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

nu frate...am bani stai tu linistit.sunt dispus sa dau 70000eur,dar am intrebat ca sa va aflu parerile.nu stiam dak chiar se merita se iei un 330 dar am inteles ca da si o sa optez de un xd cu packet M si alte cateva....multumesc celor care au fost singeri si nu au luat topicul in batjocura.STIMA

 

Nu te-a luat nimeni la misto , dar iei o masina de 70 k diesel si -ti pui probleme de consum . Bmw-urile consuma , atat carburant cat si ulei . Din fabricatie . Ai putea sa te orientezi la gama SH unde preturile sunt sensibil mai suportabile . Sunt destule 330 , 320 in tara la vanzare . Succes !

 

La E46 sistemul X a fost cam pacatos , cand am cautat 325 ma uitam si la X , majoritatea anunturilor erau cutie transfer si planetare fata schimbate . Probabil ca lucrurile au mai evoluat . X consuma mai mult ca tractiune normala , daca asta e grija ta .

da-mi te rog niste site-uri romane SH(in afara de autovit si ASM)...site-uri variate si fara tzepari

Link to comment
Share on other sites

da-mi te rog niste site-uri romane SH(in afara de autovit si ASM)...site-uri variate si fara tzepari

 

Nu totul e teapa si majoritatea masinilor dupa 2006-2007 sunt f usor de gasit in baza de date la Bavaria . Eu am gasit masina mea la Filaret cu toata istoria si e oct 2005 , nu te obliga nimeni sa iei de la un samsar , sunt destui oameni care-si vand masinile tot pe Autovit . Eu am luat-o de pe forum spre exemplu. Orice masina iei o duci la o verificare serioasa , nu serviceul lui gigel . La ce vrei tu poti sa te orientezi si spre Germania , desi e mai avantajos sa iei din tara poate .

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca da ! Cu cat un motor este mai mare este mai sigur. In caz ca te dai cu capul de pereti 330 te apara. E domne domne. te iubeste daca crezi in el !!!! 320 e cu diavolul 330 e cu sfantul duh... Iar motorul de 6 litri e cel mai economic motor construit de mana omului. Ce dracu intrebari sunt astea ? " 330 e mai sigur decat 320 ???? "

 

Cred ca omul se referea la fiabilitate...mai pe scurt siguranta banului bagat in masina. Porbabil ca a mai citit problemele aparute pe la 320d si recomandarile date pe forum in favoarea motoarelor in 6 cilindri, asa ca s-a gandit sa intrebe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.