Jump to content

Propleme ITP jante


izy

Recommended Posts

Salut , am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Am pe masina jante 8j R18 , si cauciucuri 245/40 ZR18 (toate 4) , am fost sa fac ITP cu ele si nu am trecut din cauza ca nu am trecute in cartea masinii tipul de janta/cauciucuri. Am fost la BMW sa iau o adresa cu ce jante/cauciucuri sunt acceptate pentru masina mea pentru a le trece in carte sa pot termina ITP si cand ma uit pe foaie .. SURPRIZA , la jante pe 18 trebuie 8J fata , 9J spate (doar pe 7 ai voie 8J si pe fata si pe spate , este specificat separat chestia asta) , iar cauciucuri 235/40 zr 18 fata si 265/35 ZR 18 pe spate , (sunt singurile specificate pe foaia de ce o am de la BMW).

Acum caut si eu o solutie sa termin cu ITP-ul , inainte nu se uita nimeni la jante/cauciucuri dar acum am inteles ca nu mai merge treaba ca inainte ca trebuie trimise pozele de la ITP la Bucuresti si cei de acolo aproba sau nu. (eu sunt din Iasi).

Singura solutie care ma gandesc sa o folosesc e sa gasesc jante pe 17 cu cauciurile specificate in cartea masinii si sa ma duc la ITP cu ele , dar mai greu sa gasesc pe cineva cu dimensiunile la cauciucur si jante fix cum el am eu trecute in certificat si sa fie si deacord sa le schimba cat fac ITP .

Ideal ar fi sa pot trece jantele/cauciucurile care le am acum pe masina in certificat si sa nu am probleme nici dupa ITP cu politia pe strada.

 

Sunt sigur ca nu toti de aici aveti jantele "corecte" , daca aveti un sfat , cum va descurcati voi , cum sa fac ITP , o solutie buna va rog.

Mersi

Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

Salut , am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Am pe masina jante 8j R18 , si cauciucuri 245/40 ZR18 (toate 4) , am fost sa fac ITP cu ele si nu am trecut din cauza ca nu am trecute in cartea masinii tipul de janta/cauciucuri. Am fost la BMW sa iau o adresa cu ce jante sunt acceptate pentru masina mea pentru a le trece in carte sa pot termina ITP si cand ma uit pe foaie .. SURPRIZA , la jante pe 18 trebuie 8J fata , 9J spate (doar pe 7 ai voie 8J si pe fata si pe spate , este specificat separat chestia asta) , iar cauciucuri 235/40 zr 18 fata si 265/35 ZR 18 pe spate , (sunt singurile specificate pe foaia de ce o am de la BMW).

Acum caut si eu o solutie sa termin cu ITP-ul , inainte nu se uita nimeni la jante dar acum am inteles ca nu mai merge treaba ca inainte ca trebuie trimise pozele de la ITP la Bucuresti si cei de acolo aproba sau nu. (eu sunt din Iasi).

Singura solutie care ma gandesc sa o folosesc e sa gasesc jante pe 17 cu cauciurile specificate in cartea masinii si sa ma duc la ITP cu ele , dar mai greu sa gasesc pe cineva cu dimensiunile la cauciucur si jante fix cum el am eu trecute in certificat si sa fie si deacord sa le schimba cat fac ITP .

Ideal ar fi sa pot trece jantele care le am acum pe masina in certificat si sa nu am probleme nici dupa ITP cu politia pe strada.

 

Sunt sigur ca nu toti de aici aveti jantele "corecte" , daca aveti un sfat , cum va descurcati voi , cum sa fac ITP , o solutie buna va rog.

Mersi

 

eu cred ca nu din cauza J-ului nu ai trecut ITP, pentru ca de la 8 la 9 e diferenta mica si nu iese in poze....pe carte tu nu ai trecute jante de 18' ci de 17' sau 16', asa ca, cel mai bine e sa cauti un set de jante la fel cu dimensiunile celor trecute pe talon si nu vei avea probleme...eu am trecut ITP-ul cu jante de 15, dar cu J necorespunzator, fata de cel trecut in talon si nu m-a intrebat nimeni nimic de sanatate....

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa nu am probleme in trafic cand ma opreste politia , in carte am trecute jante pe 17 , pe masina am pe 18 , chestia e ca la ITP se uita la dimensiunile anvelopei... deci singura solutie e sa fac ITP cu jantele din carte ? Cu spaga nu merge , adica cel de la ITP e prieten cu mine insa a spus ca el trimite toate datele la Bucuresti si aia aproba sau resping , si ca e mai bine sa fiu in regula decat sa ma respinga aia ca cica apar probleme apoi , ma pot trimite la RAR.

 

Cineva din iasi cu anvelope/jante 235/45 R17 94 Y? :)

Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa nu am probleme in trafic cand ma opreste politia , in carte am trecute jante pe 17 , pe masina am pe 18 , chestia e ca la ITP se uita la dimensiunile anvelopei... deci singura solutie e sa fac ITP cu jantele din carte ? Cu spaga nu merge , adica cel de la ITP e prieten cu mine insa a spus ca el trimite toate datele la Bucuresti si aia aproba sau resping , si ca e mai bine sa fiu in regula decat sa ma respinga aia ca cica apar probleme apoi , ma pot trimite la RAR.

 

Cineva din iasi cu anvelope/jante 235/45 R17 94 Y? :)

nu o sa stea politia in drum sa-ti verifice ce cauciucuri ai pe masina decat daca-i superi rau, rau de tot. da' rau de tot. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa nu am probleme in trafic cand ma opreste politia , in carte am trecute jante pe 17 , pe masina am pe 18 , chestia e ca la ITP se uita la dimensiunile anvelopei... deci singura solutie e sa fac ITP cu jantele din carte ? Cu spaga nu merge , adica cel de la ITP e prieten cu mine insa a spus ca el trimite toate datele la Bucuresti si aia aproba sau resping , si ca e mai bine sa fiu in regula decat sa ma respinga aia ca cica apar probleme apoi , ma pot trimite la RAR.

 

Cineva din iasi cu anvelope/jante 235/45 R17 94 Y? :)

nu o sa stea politia in drum sa-ti verifice ce cauciucuri ai pe masina decat daca-i superi rau, rau de tot. da' rau de tot. :)

 

In Iasi statea masina de la RAR cu politia si oprea masini pe strada si le verifica din ce am auzit de la un taximetrist :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ai ca m-ati pus pe ganduri: :)

eu am trecut in talon axa1 205/45/18 axa2 225/45/18,iar eu am 225/40/18 la toate si in iulie imi expira itp-ul???!!!

nu sunt chiar asa de severi....doar sa ai dimensiune jantei corecta, adica ce e in talon si pe masina....

Link to comment
Share on other sites

ai ca m-ati pus pe ganduri: :)

eu am trecut in talon axa1 205/45/18 axa2 225/45/18,iar eu am 225/40/18 la toate si in iulie imi expira itp-ul???!!!

nu sunt chiar asa de severi....doar sa ai dimensiune jantei corecta, adica ce e in talon si pe masina....

Se uita si la cauciucuri! Am fost cu un prieten cu un e36 la ITP si nu a vrut sa il treaca pentru ca avea 265 in loc de 255 cum scria in carte. La BMW nu scrie nici unde de 265 ci doar de 255. (el are 265/55 R15 parca si in talon si la portiera soferului e trecut 255/55 R15 , ceva de genu , nu sunt sigur .. sigur sunt ca doar prima dimensiune era mai mare cu 10)

Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

ai ca m-ati pus pe ganduri: :)

eu am trecut in talon axa1 205/45/18 axa2 225/45/18,iar eu am 225/40/18 la toate si in iulie imi expira itp-ul???!!!

nu sunt chiar asa de severi....doar sa ai dimensiune jantei corecta, adica ce e in talon si pe masina....

Se uita si la cauciucuri! Am fost cu un prieten cu un e36 la ITP si nu a vrut sa il treaca pentru ca avea 265 in loc de 255 cum scria in carte. La BMW nu scrie nici unde de 265 ci doar de 255. (el are 265/55 R15 parca si in talon si la portiera soferului e trecut 255/55 R15 , ceva de genu , nu sunt sigur .. sigur sunt ca doar prima dimensiune era mai mare cu 10)

nu cred ca 265, cred ca spui 205/65 in loc de 205/55....la 265 e deja X5... :)

si eu am 215/65/R15 si nu trecut nici in talon nici pe portiera (e46) si am trecut, de aia ma mir....

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca ti-e prieten tipul de la ITP atunci mergi in alta parte si rezolvi fara complicatii!!

O sa ma duc iar , el a zis ca trimite asa spre aprobare .. eu am incercat intai sa vad daca le pot trece in talon pe cele actuale , daca nu se poate cred ca rezolv eu pana la urma:)

Link to comment
Share on other sites

In Italia de exemplu daca faci accident si pe masina ai alte dimensiuni de cauciucuri decat cele din talon, asigurarea nu-ti plateste daunele. Revizia obligatorie nu o treci sigur. Daca te opreste politia in trafic cu cauciucuri diferite ca in talon nu mai poti sa pleci decat cu platforma. Nu e de joaca. La noi am vazut multi ca-si monteaza cauciucurile la masina dupa ureche. Cum li se pare lor ca "da bine". La seria e39 stiam ca poti sa montezi legal 235/45/17 la toate rotile. Si pe 18, 235/40/18 fata 265/35/18 spate. Si mai era o masura 245/40/18 fata, 275/35/18 spate dar asta cred ca nu mai pe modele dotate cu motoare mai puternice si suspensie sport.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.