Jump to content

compresor spalat + spuma activa


gg_e

Recommended Posts

salut. stie cineva de unde imi pot cumpara un compresor si spuma activa si cam cat ar costa . Vreau sa imi spal eu singur masina si cred ca asa ar o solutie ideala . inainte mai spalam masina cu ajutorul hidroforului da nu prea merge ..ca e presiunea prea mica.

Sunt interesat de magazine din bucuresti

astept sfaturile voastre

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Bosch ,si chiar isi face treaba cu brio...

 

http://www.bricotools.ro/bosch/aparate-de-...quatak-100.html

 

 

Asta este la un pret decent,daca vrei ceva profesional preturile sunt de la 300e in sus...

 

Mai sunt aparatele Karcher,care sunt renumite pt asa ceva si foarte recomandate ..

 

Ai de unde alege....

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa speli masina la spalatorie. Cauti o spalatorie serioasa si te tii de ei. N-ai ce face acasa? In plus, unde se scurge apa? In pamant sau in canalizare. Din spalarea masinii rezulta apa poluata care trebuie colectata si neutralizata corespunzator. Cel putin spalatoriile asa ar trebui sa faca. La cate investesti in aparate, spuma si alte accesorii, plus timpul tau, pur si simplu nu se merita.
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa speli masina la spalatorie. Cauti o spalatorie serioasa si te tii de ei. N-ai ce face acasa? In plus, unde se scurge apa? In pamant sau in canalizare. Din spalarea masinii rezulta apa poluata care trebuie colectata si neutralizata corespunzator. Cel putin spalatoriile asa ar trebui sa faca. La cate investesti in aparate, spuma si alte accesorii, plus timpul tau, pur si simplu nu se merita.

Te-ai gandit ca poate o face din hobby omul si vrea el sa-si spele masina, poate ca nu e multumit de nicio spalatorie?!

Daca ai tu, spalatorie ,..atunci se explica post-ul tau!

Esti de la partidul verzilor su Greenpeace? :)))

Link to comment
Share on other sites

Ca sa faca spuma ca la spalatorie trebuie un recipient din ala special ( spumator) care se pune in varful "batului" si detergent special.

Multe aparate au recipient cu detergent separat dar nu fac spuma cum trebuie.

Atentie la recipientul de detergent la mufa de conectare, trebuie sa fie compatibila cu prinderea de pe furtun.

 

Asta e foam gun-ul.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

salut. stie cineva de unde imi pot cumpara un compresor si spuma activa si cam cat ar costa . Vreau sa imi spal eu singur masina si cred ca asa ar o solutie ideala . inainte mai spalam masina cu ajutorul hidroforului da nu prea merge ..ca e presiunea prea mica.

Sunt interesat de magazine din bucuresti

astept sfaturile voastre

 

daca cumperi tine cont de astea 3 chestii;

 

1.alege un aparat care face presiune mare (oricum nu cred ca gasesti pe gama hobby cu presiune ca la spalatorie)

2.vezi de unde faci rost de niste spuma profi

3.incearca sa speli cu apa calda

 

e deranj mare cu spalatu acasa (interior exterior cam 1 ora jumate)...te rupe +stransu etc

 

marele avantaj e iarna cand poti sa dai jos sarea si clorura de pe ea

Link to comment
Share on other sites

salut. stie cineva de unde imi pot cumpara un compresor si spuma activa si cam cat ar costa . Vreau sa imi spal eu singur masina si cred ca asa ar o solutie ideala . inainte mai spalam masina cu ajutorul hidroforului da nu prea merge ..ca e presiunea prea mica.

Sunt interesat de magazine din bucuresti

astept sfaturile voastre

 

daca cumperi tine cont de astea 3 chestii;

 

1.alege un aparat care face presiune mare (oricum nu cred ca gasesti pe gama hobby cu presiune ca la spalatorie)

2.vezi de unde faci rost de niste spuma profi

3.incearca sa speli cu apa calda

 

e deranj mare cu spalatu acasa (interior exterior cam 1 ora jumate)...te rupe +stransu etc

 

marele avantaj e iarna cand poti sa dai jos sarea si clorura de pe ea

o tin cont de aceste sfaturi..da partea nasola e ca nu stiu unde sa caut sa cumpar ..si compresor si spuma....

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit ca poate o face din hobby omul si vrea el sa-si spele masina, poate ca nu e multumit de nicio spalatorie?!

Daca ai tu, spalatorie ,..atunci se explica post-ul tau!

Esti de la partidul verzilor su Greenpeace? :)))

 

Nu am spalatorie si nici nu sunt din Greenpeace. Eu zic ca nu strica sa fim totusi putin responsabili.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare ! Am vazut ca unii colegi sunt interesati de dozatoare pentru spuma activa si am gasit ceva interesant pe `ocazii`,

la rubrica `Accesorii auto`,mai exact lance spuma activa.Dispozitivul mi se pare un pic cam scump(225 ron) insa , ce nu face baba pentru frumusete? :twoup:

 

Daca cineva a cumparat acest dispozitivul,i-as fi recunoscator pentru feedback(si eu vreau o jucarie de asta) !

 

PS : rog a nu se considera reclama (n-am nici o legatura cu vanzatorul)

post-30513-1274462210_thumb.jpg

post-30513-1274462297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

tie ti-a venit cu aparatul sau ai luat-o tu dupa?

 

 

Cu aparatele de la Karcher nu vine.Au niste rezervoare de detergent in care sa bagi solutia dar sunt efectiv degeaba, stropind masina cu apa amestecata cu solutie si atat.

La Karcher exista o lance gen asta dar care nu are reglaje si nici aceeasi eficienta dar costa mai putin...20 euro parca....

Lancea mea am luat-o din UK si a fost 60 si ceva de lire dar e similara cu cea de care era vorba in topic

Ca sa fie mai clar pentru toata lumea pun un link cu toate metodele de a spala cu un Karcher ca e cel mai relevant

 

http://www.detailingworld.co.uk/forum/show...amp;postcount=4

Link to comment
Share on other sites

acum imi dau seama ca asa e. un prieten are o lance care da perdea de spuma, care face masina alba, dar se scurge imediat.

si tu zici ca asta de pe okazii da spuma ca in filmul 3? ca as face si eu o investitie, mai ales ca are mufe ca sa se poata lega la majoritatea aparatelor.

Link to comment
Share on other sites

Da, eu zic ca asa face ca arata ca a mea....Dar in UK se vinde doar cu o mufa, adica pentru aparatul tau si atat....nu stiu cea de pe okazii daca e cu mai multe sau nu...

 

La "cata spuma" mai conteaza si calitatea spumei...

In rest cum i-am zis si lui DON CORLEONE, daca aveti nevoie de spuma in cantitati mici va pot ajuta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Da, eu zic ca asa face ca arata ca a mea....Dar in UK se vinde doar cu o mufa, adica pentru aparatul tau si atat....nu stiu cea de pe okazii daca e cu mai multe sau nu...

 

La "cata spuma" mai conteaza si calitatea spumei...

In rest cum i-am zis si lui DON CORLEONE, daca aveti nevoie de spuma in cantitati mici va pot ajuta :twoup:

cand trec pe la tine sa-mi arati si mie putin, sa stiu macar ce sa cumpar.

 

oare chiar merita un aparat de-asta? amortizarea lui ti-o faci in vreo 45 de spalari.. eu mai mult de 24 de spalari nu fac pe an, sau nici atat.

daca puneam deoparte banii pe care i-am dat pe produse si scule de ingrijit masina, spalam masina saptamanal 10 ani la spalatorie, dar mie imi face placere sa o fac singur.

Link to comment
Share on other sites

cand trec pe la tine sa-mi arati si mie putin, sa stiu macar ce sa cumpar.

 

Da.....ai norocul ca am tot testat asa ca te scutesc de niste pasi :twoup:....

 

On-topic - ca spuma sa fie ca in filmuletele alea e important sa se respecte dilutia....lucru care la spalatorie se face "la ochi" in general si in detrimentul clientului desi spuma activa are un cost infim....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Poate sa-mi confirme cineva daca produsul din link-ul de mai jos este lancea care face spuma necesara .Deoarece si la aparatul meu sticluta acea speciala (care a venit la pachet cu aparatul)nu face mai deloc spuma .

 

http://timisoara.olx.ro/lance-spuma-activa-iid-66950282

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.