Jump to content

compresor spalat + spuma activa


gg_e

Recommended Posts

Mie mai imi trebuie nebulizatoru de spuma + aspirator de injectie-extractie si e gata spalatoria acasa.

Iesi mult mai ieftin decat daca te duci saptamanal la spalatorie + ca ai satisfactia ca ti-o speli singur cum trebui acasa fara sa ti-o stearga vreun destept cu carpa care a dat pe praguri si pe jante.

 

A si numai trebuie s a dai tips nimanui, tipsul in sine este satisfactia ca ti-ai spalat-o singur mai bine decat orice spalatorie.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Mie mai imi trebuie nebulizatoru de spuma + aspirator de injectie-extractie si e gata spalatoria acasa.

Iesi mult mai ieftin decat daca te duci saptamanal la spalatorie + ca ai satisfactia ca ti-o speli singur cum trebui acasa fara sa ti-o stearga vreun destept cu carpa care a dat pe praguri si pe jante.

 

A si numai trebuie s a dai tips nimanui, tipsul in sine este satisfactia ca ti-ai spalat-o singur mai bine decat orice spalatorie.

asta in cazul in care stai la curte, altfel nu vad cum ai putea sa-ti speli masina in fata blocului vara ca vre-un vecin sa comenteze :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu m-as baga sa cumpar dc face treaba ca in filmul de pe youtube.

O punem de un group buy?

Eu o sa-l cumpar personal din Timisoara(este mult mai simplu asa )nu mai vreau sa astept curieratul.Doar am vrut sa stiu daca este modelul adecvat ..

 

Oricum o sa revin cu un review dupa ce il folosesc,pe la sfarsitul saptamani ..

Link to comment
Share on other sites

Poate sa-mi confirme cineva daca produsul din link-ul de mai jos este lancea care face spuma necesara .Deoarece si la aparatul meu sticluta acea speciala (care a venit la pachet cu aparatul)nu face mai deloc spuma .

 

http://timisoara.olx.ro/lance-spuma-activa-iid-66950282

 

 

da, aia e

 

ca idee....eu folosesc 100 ml de spuma si 900 ml apa....recipientul avand 1 L....si tin robinetul de debit al spumei(cel de sus) la maxim....

In aceste conditii la o masina clasa compacta se foloseste jumatate de bidon si la ceva gen seria 5 2/3 din bidon sau chiar tot bidonul daca se face exces de zel :twoup:

In rest mai reglezi din partea frontala deschiderea jetului de spuma......recomand o setare medie

 

Daca aveti nevoie de spuma de calitate, cantitate mica si la un pret civilizat va stau la dispozitie......

 

Nu recomand spuma din marile magazine!

Edited by george_brasov
Link to comment
Share on other sites

Poate sa-mi confirme cineva daca produsul din link-ul de mai jos este lancea care face spuma necesara .Deoarece si la aparatul meu sticluta acea speciala (care a venit la pachet cu aparatul)nu face mai deloc spuma .

 

http://timisoara.olx.ro/lance-spuma-activa-iid-66950282

 

 

da, aia e

 

ca idee....eu folosesc 100 ml de spuma si 900 ml apa....recipientul avand 1 L....si tin robinetul de debit al spumei(cel de sus) la maxim....

In aceste conditii la o masina clasa compacta se foloseste jumatate de bidon si la ceva gen seria 5 2/3 din bidon sau chiar tot bidonul daca se face exces de zel :twoup:

In rest mai reglezi din partea frontala deschiderea jetului de spuma......recomand o setare medie

 

Daca aveti nevoie de spuma de calitate, cantitate mica si la un pret civilizat va stau la dispozitie......

 

Nu recomand spuma din marile magazine!

 

Eu am cumparat sampon de la sonax,pe prospect scrie ca se dilueaza cu apa si se spala masina cu buretele.Dar de la cine am cumparat produsul a spus ca face si spuma cu aparat cu presiune.

 

 

O sa urmaresc ce se intampla cu recipientul special,iar daca nici atunci nu merge ..Inseamna ca am nevoie de alt sampon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am cumparat lancea si am reusit sa o si folosesc (doar o data) .Intradevar face spuma cum trebuie ,este diferenta foarte mare intre acest aparat si sticluta originala Bosch .Cu sticluta originala scuipa doar apa amestecata cu sampon(spuma deloc) ..

 

P.S..Foarte mult conteaza si samponul .Am incercat doua sampoane ,la ambele am avut rezultate diferite .

 

Eu spun ca se merita..

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

da, aia e

 

ca idee....eu folosesc 100 ml de spuma si 900 ml apa....recipientul avand 1 L....si tin robinetul de debit al spumei(cel de sus) la maxim....

In aceste conditii la o masina clasa compacta se foloseste jumatate de bidon si la ceva gen seria 5 2/3 din bidon sau chiar tot bidonul daca se face exces de zel :twoup:

In rest mai reglezi din partea frontala deschiderea jetului de spuma......recomand o setare medie

 

Daca aveti nevoie de spuma de calitate, cantitate mica si la un pret civilizat va stau la dispozitie......

 

Nu recomand spuma din marile magazine!

 

Poti sa-mi spui si mie te rog ce spuma folosesti pentru tipul acela de lance cu bidon? Mersi anticipat pentru raspuns, O zi buna! P.S. e cam vechi post-ul..dar de actualitate pentru mine...

Link to comment
Share on other sites

spuma care se gaseste in magazine e vrajeala

 

trebuie spuma activa de la distribuitorii de solutii profi care duc la spalatorii

 

in ardeal cei de la FLOWEY sau Pro x,dar mai sunt si altii

 

spuma respectiva daca e folosita si dozata cum trebuie curata masina fara a mai fi necesara frecarea cu perii,bureti etc,doar jet de apa si uscare

Link to comment
Share on other sites

Salut, mersi pentru raspuns, am revenit si eu cu vesti proaspete, am achizitionat si eu intre timp o lance de tipul acela (http://www.okazii.ro/catalog/55417072/lance-spuma-activa.html) iar in combinatie cu aparatul de spalat cu presiune Lavor model Extra 20 si spuma activa de la Mafra (Jedy Self) a iesit o treaba buna dupa spalare, fara a mai freca dupa aceea cu buretele sau cu peria doar sters apa cu o laveta din piele sintetica. Edited by valke04
Link to comment
Share on other sites

ideea este sa lasi spuma sa si faca bine efectul,adica peste 5 minute,nu te grabi sa o dai jos de pe masina,dar nici sa nu se usuce pana o clatesti

 

spumarea o incepi de jos in sus iar clatirea de sus in jos

 

majoritatea spumelor lucreaza mai bine direct pe caroseria uscata,dar mai ales vara si pe culori inchise iti sugerez sa inmoi masina inainte de spumare

Link to comment
Share on other sites

cum adica dauneaza grav vopselei?asta e o prostie

 

poate dauna daca ai lacul sarit pe anumite zone si intr adevar presiunea ti l va exfolia

 

crezi ca daca o speli cu furtunasul si axion+perii si bureti ii faci bine vopselei? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

spuma activa iti duce luciu vopselei

 

 

 

o spuma activa de calitate si dozata corespunzator nu aduce daune vopselei.din contra,sunt tipuri de spuma cu ceara inclusa care confera un luciu si mai puternic caroseriei

 

nu stiu ce spume ai folosit si in ce mod dar nu generaliza

 

daca ar fi fost cum zici probabil marile companii producatoare de gen erau acu in faliment

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.