Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

2490.00 EURO 10629.31 RON

pt un e 34 touring 525 24 v din 1992.

 

am fost cu masina la itp.am luat ipt ul pe bune. masina este foarte ok.avea si tuv abea luat in germania.

mentionez ca se putea face rar ul cu 200 e fara sa mai conteze daca masina se rupe in 2 sau in 3.sunt indivizi pe acolo care ti fac actele, imediat.ptr bani.nu conteaza ca mori tu sau omori pe altcineva.el si ala de la rar sa si i a bani si treaba merge inante.statul este prost si incompetent.de aia suntem aici dupa 20 de ani.in fine

cocalari sunt si cu e 60 cu x5 cu jaguar si cu rolls.deci sa fim seriosi si realisti.sunt cocalari si cu lamborghini sau ferrari.

sunt masini cu nr de ro fara asigurare sau cu itp expirat,deci iar suntem subiectivi.

eu am vrut sa inmatriculez break ul.am luat itp toate bune si frumoase.omologarea normelor de poluare euro 2 a costat 12 000 000.taxele si toate alea pe acolo inca cateva milioane. dupa ce am dat aproape 600 euro pe taxe si alte chestii am aflat ca taxa nu mai este 624 de euro cat era initial si s a facut.ghici ciuperca cat?2490.00 EURO 10629.31 RON

asa ca stau cu masina in curte de 2 ani si ma uit la ea.am tot amanat inscrierea pe bulgaria.am zis ca poate o sa revina asupra taxei si o vor face mai mica.ca sa nu mai piarda statul bani.dar asa se intampla cand esti hapsan si poporul sarac..daca aveam bani astia si nu ma der sa i dau lu boc ,i as fi dat cu putina placere doar ca sa am nr de RO.DAR NR DE RO SAU NR DE BULGARIA TOT AIA SUNTEM.SUNTEM ACEASI NATIE IN MASINI DIFERITE SI CU PLACUTE DIFERITE. acuma ma gandesc sa nu mai imi bat joc de masina si sa ma duc sa o inscriu ..pe bulgaria normal.desi nu prea imi place.alta varianta nu am .decat sa ma uit la un morman de fier cu 4 roti care sta in curte si a costat cu acte si adus in tara cu tot 2700 euro.bani pt care am muncit 14 luni .deci de cand o sa am nr de bg daca o sa am.......... .o sa ma integrez in marea familie de cocalari si leprosi .si la dracu inca nu s tigan, si mai ma urc in bermude si tricou stramt la volan.o sa cumpar si 2 3 cd uri cu manele ca sa fie tacamul complect.dar nu le ascult doar le tin in masina atarnate de oglinda.

 

 

scuze pt eventualele greseli gramaticale..sunt cocalar si nu scriu prea bine:P

 

ps nu ma sustrag de la taxe ,platesc taxe la stat de cam 30 mil an, pt masina ca e motorul mare si ele este multe :twoup: care este..dar sa dau 2500 euro doar ca sa mi dea nr de inmatriculare de RO,si sa mai puna videanu niste borduri din bani mei ..refuz

nu mai stiu cine a zis cu 2 e 39..si eu as fi fericit daca din bani care i dau eu pe an la impozite ar sadi 1 copac pe an si ar da de mancare la 2 3 batrani din azil, atunci as fi fericit,si as plati impozitul cu mare drag.insa cum ei nu stiu cum sa fure mai mult si pe restul sa i infometeze.atunci am spus nu GUVERNULUI ROMAN ,NU SENATORILOR ,NU PARLAMENTARILOR , SI UN MARE NU UNGURILOR CARE SI AU FACUT TABARA IN GUVERN ,SI FAC LEGI PT UNGURI LOR DIN ROMANIA IAR NOI NE UITAM C APROSTI SI DAM DIN UMERI ....PAI CE SA LE FACEM ASTA E??NU NU NU.REFUZ ,daca prind pe unu din ei pe strada si s cu masina de bulgaria am sa intru in el, si nici nu i dau asigurarea.si intru cu scart de acceleratie .nu de frana.primi vizati sunt basescu si boc.dar as vrea s ai prind ca trec neregulamentar strada.:) ca sa scap sa mai omor si alti nenorociti dastia care ne au distru tara valorile mandria si viitorul nostru si al copiilor vostri.ca eu inca nu am:P

Edited by INTERCEPTOR
Link to comment
Share on other sites

@interceptor: nici eu nu am vrut sa o inmatriculez pe bg, taxa atunci fiind de 4700, acum este de 2500. Stiam ca risc sa pierd masina (erau discutii dealea de 17 ani cum ca vine si iti ia masina bla bla bla), dar m-am riscat. atat de jegos e statul roman ca eu am platit 2 amenzi de 2 ori, la una am facut cerere se imi dea banii (inca nu iam primit) si cu una am avut probleme:nu am gasit chitanta, am fost la politie si am cerut copise si ghici ce? nu o au nici ei. si sa nu mai zic de starea drumurilor din romania. nici eu nu sunt genul de om care l-ai descris, si imi vine sa inebunesc cand vad un tanar in statia de tramvai care sa uita urat la mine doar cand vede nr. de inmatriculare....asta sa nu mai spun de discutiile prietenilor mei.

toti avem cate ceva pe suflet legat de statul roman, daca stam in fata calculatorului nu rezolvam nimic. oricum, daca ii impusc pe astia viitorul presedinte cred ca ma gratiaza

Link to comment
Share on other sites

atunci daca ar fi asa cu riscul de a ma pedepsi doar DUMNEZEU as impusca si eu.dar nu as vrea sa irosesc praful de pusca si nici fierul de la glont.prefer sa i spanzur si funia sa o tin pt urmatori care vor face ca ei.eu nu stau numai la calculator

am iesit si la miting uri si mi am facut datoria , contest peste tot.si asta pt ca exista alte variante.nu s absurd si nici retard.deocamdata nici cocalar.dar odata cu nr de bg o sa fiu..dar parerea altora prea putin conteaza.daca te ghidezi in viata dupa prieteni si dupa colegi risti sa nu fi niciodata multumit cu tine..

asta e romania. atata putem atata facem

sieu as fi dat 600 statului roman.dar nu 2500e.asa ca mai bien dau la bulgari 600.boc si aia care fac legile sunt atat de avari si atat d eprosti incat te doare sufletul.

dece sa nu inmatriculezi 20 000 de masini cu o suma rezonabila in romania,si sa trimti bani la alti cu taxe aberante.pt ca s incompetenti si nu gandesc.nu gandesc deloc.nici macar putin.

dar asta e oricum bulgaria ca tara............radem noi dar ei se ridica si noi ne scufundam:P

Link to comment
Share on other sites

sieu as fi dat 600 statului roman.dar nu 2500e.asa ca mai bien dau la bulgari 600.boc si aia care fac legile sunt atat de avari si atat d eprosti incat te doare sufletul.

dece sa nu inmatriculezi 20 000 de masini cu o suma rezonabila in romania,si sa trimti bani la alti cu taxe aberante.pt ca s incompetenti si nu gandesc.nu gandesc deloc.nici macar putin.

 

Nu,aici sa stii ca te inseli.Nu sunt prosti deloc/retoric.

Varianta 1:taxa de 600e in romania,incaseaza statul roman,banii intra la stat,guvernantii nu iau nici o shaorma shpaga,loganurile nu se vad,renault nu incaseaza.

Varianta 2:taxa de nshpe mii de euro,incaseaza statul bulgar,banii intra la Bg,guvernantii iau shpaga,loganurile se vadn,ranault face profit.

Intelegi?

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

eu as fi platit taxa in ro daca era intre 1000-1500, dar nu 4700. total ajungeam la 9700, unde puteam sa iau un facelift sau ceva mai bun. per total am avut banii astia, dar am pus deoparte si pt renovari etc, chestii personale. daca aveam drumurile din germania (si salariile, bineinteles) plateam banii astia cu ochii inchisi

 

dublu post.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

xxl esti esti oftopic

eu vb de unguri din guvern care fac ce vor ei PT INTERESELE MINORITATILOR LOR.eu nu am votat unguri in guvern

 

apoi este dreptul meu sa fiu nazist antisemit sau rasist. pt asta familia mea a platit cu viata in decembrie in brasov la asa zisa revolutie.

ca mie si altora sa nu e fie frica de tine sau de alti cand isi spun parerea.

ps; am prieteni unguri care vin si stau la mine in casa ies cu ei vb cu ei suntem prieteni.mai buni decat cu uni romani.deci iar esti subiectiv

eu m am referit strict la acei nenorociti care s impreuna cu pdl la guvernare 4 5 6 cati or fi. ..daca faceau ceva interesant si uitl pt romani nu ma der sa fiu condus de un ungur sau neamt sau tigan

insa in romania limba romana sa fie la alegere in scoala,,,,,,,ma scuzi.....

EU SUNT ROMAN .ASA AM SA MOR .PATRIOT.chiar daca in ultimul timp nu prea mai am motive de patriotism .ps si fanatic BMW,

pt astea ma cert si fac scandal cu oricine indiferent ca esti tu sau cel care detine forumul.sau basescu in persoana.pe dreptatea mea mor cu voi de gat.sa fie CLAR.

deci din parte mea direct in hell cu toti din guvern unguri sau romani tigani sau evrei nu ma inter. eu vreau un guvern pt tara nu pt interese PERSONALE.

si vreau sa mi inmatriculez masina pe romania.insa nu pe o taxa aberanta.

 

xxl daca ai ceva cu mine imi poti spune personal.ca sa nu mai facem offtopic.insa sa nu crezi ca mi e frica de ban permanent sau de faptul ca ai o anumita pozitie in forum.

REPET SA INTELAGA FIECARE ROMAN.

AU MURIT OAMENI LA REVOLUTIE CA EU SAU ALTI USERI SA NE SPUNEM PAREREA IN PUBLIC,FARA SA NE FIE FRICA DE WARN SAU BAN.INDIFERENT CARE ESTE EA.DE ANTISEMIT DE NAZIST DE RASIST.

sau nu mai e democratie de cand e basescu sef peste tot?o fi basescu sef si pe bmwclub??daca da ma anuntati si am plecat singur.nu mai astept avertisment sau ban.fir ar ea de tara de umili:(

pls nu sterge reply ul.sa stie toata lumea parerea mea.asta sunt.va place bine nu va place tot bine.daca deranjez linistea forumala in prv mess imi puteti spune si stiu ce am de facut.

Edited by INTERCEPTOR
Link to comment
Share on other sites

cam are dreptate INTERCEPTOR ..... care e problema cu discriminarea ? nu are voie omul sa mai spuna ce inghite si ce nu? daca va sunt dragi tiganii luatii in casa ....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cum stam? , ceva nou?

Ce probleme sau evenimente (daca este cazul) au mai intampinat cei care au BMW cu cilindree mai mare si inmatriculat in Bulgaria.

In acest moment, avand in vedere si majorarea semnificativa a impozitului pentru masini cu capacitate cilindrica mai mare, Bulgaria ramane o alternativa viabila(sau ce putin asa consider eu).

Link to comment
Share on other sites

xxl esti esti oftopic

eu vb de unguri din guvern care fac ce vor ei PT INTERESELE MINORITATILOR LOR.eu nu am votat unguri in guvern

 

apoi este dreptul meu sa fiu nazist antisemit sau rasist. pt asta familia mea a platit cu viata in decembrie in brasov la asa zisa revolutie.

ca mie si altora sa nu e fie frica de tine sau de alti cand isi spun parerea.

ps; am prieteni unguri care vin si stau la mine in casa ies cu ei vb cu ei suntem prieteni.mai buni decat cu uni romani.deci iar esti subiectiv

eu m am referit strict la acei nenorociti care s impreuna cu pdl la guvernare 4 5 6 cati or fi. ..daca faceau ceva interesant si uitl pt romani nu ma der sa fiu condus de un ungur sau neamt sau tigan

insa in romania limba romana sa fie la alegere in scoala,,,,,,,ma scuzi.....

EU SUNT ROMAN .ASA AM SA MOR .PATRIOT.chiar daca in ultimul timp nu prea mai am motive de patriotism .ps si fanatic BMW,

pt astea ma cert si fac scandal cu oricine indiferent ca esti tu sau cel care detine forumul.sau basescu in persoana.pe dreptatea mea mor cu voi de gat.sa fie CLAR.

deci din parte mea direct in hell cu toti din guvern unguri sau romani tigani sau evrei nu ma inter. eu vreau un guvern pt tara nu pt interese PERSONALE.

si vreau sa mi inmatriculez masina pe romania.insa nu pe o taxa aberanta.

 

xxl daca ai ceva cu mine imi poti spune personal.ca sa nu mai facem offtopic.insa sa nu crezi ca mi e frica de ban permanent sau de faptul ca ai o anumita pozitie in forum.

REPET SA INTELAGA FIECARE ROMAN.

AU MURIT OAMENI LA REVOLUTIE CA EU SAU ALTI USERI SA NE SPUNEM PAREREA IN PUBLIC,FARA SA NE FIE FRICA DE WARN SAU BAN.INDIFERENT CARE ESTE EA.DE ANTISEMIT DE NAZIST DE RASIST.

sau nu mai e democratie de cand e basescu sef peste tot?o fi basescu sef si pe bmwclub??daca da ma anuntati si am plecat singur.nu mai astept avertisment sau ban.fir ar ea de tara de umili:(

pls nu sterge reply ul.sa stie toata lumea parerea mea.asta sunt.va place bine nu va place tot bine.daca deranjez linistea forumala in prv mess imi puteti spune si stiu ce am de facut.

+1. TOTAL DEACORD SI MA MANIFEST LA FEL!

Ne-am vandut tara pentru 19 voturi in parlament.

Va veni vremea cand le vom plati gloantele de la revolutie. Si nu mai e mult...

 

Sa ma gandesc daca am urme ''suspecte'' :twoup:

Si eu am ... dar crede-ma ca daca m-ar opri un maimutoi de genul ala din clipul ProTV sa ma intrebe de urme suspecte l-as scuipa in fata.

In plus: daca vrei sa fi cu adevarat in regula cu masina inmatriculata pe BG nu o radia si plateste-i impozitul.... la ei e ieftin...

Am doua masini si pe amandoua le tin pe BG.

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca exista echipaje mixte romano-bulgare care verifica actele masinilor de Bulgaria. Din auzite, militienii bulgari ar avea acces la o platforma online de verificare a platii impozitelor in Bulgaria sau a starii actelor radiata/inmatriculata Bulgaria. Nu stiu exact ce verifica, insa daca masina e radiata, cica ramai fara acte. Daca stii ca masina nu e radiata, chiar daca nu ai platit impozitul anului in curs (cu toate ca eu stiu ca fara plata lui nu poti face ITP-ul) mergi cu masina fara probleme.
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca exista echipaje mixte romano-bulgare care verifica actele masinilor de Bulgaria. Din auzite, militienii bulgari ar avea acces la o platforma online de verificare a platii impozitelor in Bulgaria sau a starii actelor radiata/inmatriculata Bulgaria. Nu stiu exact ce verifica, insa daca masina e radiata, cica ramai fara acte. Daca stii ca masina nu e radiata, chiar daca nu ai platit impozitul anului in curs (cu toate ca eu stiu ca fara plata lui nu poti face ITP-ul) mergi cu masina fara probleme.

 

Eu am dat cateva e-mail-uri la persoane care inmatriculeaza in Bulgaria. Intr-un raspuns era specificat ca masina va putea fi inmatriculata pe numele unui politist din Ruse. Deci parca nu asta ar fi problema... credibilitate ar exista. Neclaritatea ar fi ... cam ce probleme (reale, intamplate la cei care au deja masina inmatriculata in Bulgaria) au aparut.

Link to comment
Share on other sites

Cunosc niste cazuri urate , bulgarul le-a inmatriculat pe nume si adrese fictive si masinile au ramas in vama confiscate .

 

Cam urat.

Prrobabil ce mai bine ar fi sa se apeleze la romani care au firme in Bulgaria numai pentru a inmatricula masini acolo. Atita timp cit ei isi iau comisionul, deci afacerea merge, ar trebui sa fie bine.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca bknight73 ar fi cel mai in masura sa ne spuna cum sta treaba cu inmatricularile astea. Mai ales daca are masinile inscrise la bulgari de mai bine de un an, sa ne zica cum este cu taxele si alte alea.

Pai la Audi impozitul este de 50 de eur/an.

La BMW impozitul este de 120 /an... deci mai mult decat acceptabil.

BMW-ul e pe firma impozitul se plateste anual.

Audi e pe numele unui prieten si ATENTIE!! Cartea de identitate a masinii e la mine! Deci el nu poate sa radieze nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.