Jump to content

ANGEL EYES BMW E60


MERSOIUIONUT

Recommended Posts

si inca ceva, daca stiti sa ma indrumati cum sa folosesc NCS ca sa dezactivez check-ul pe o pozitie

Cu NCS-ul nu e asa usor. Informatii gasesti pe http://bmwcoding.com.

Apropo,daca zici ca ai led 10W pe pozitie care sunt CANBUS de ce iti da eroare?

 

Pentru faza lunga incearca un H7 OSRAM Night Breaker. Dar esti sigur ca ai H7 pe lunga? Ce faruri ai?

 

Pentru interior sau altundeva unde gasesti bec tip W5W cu soclu T10 sau T15 o alegere cu adevarat buna ai face cu T10 6W CREE LED . CREE LED se pune pe marsalier dar au facut "baietii" si pentru pozitie de exemplu (unde se aplica) desi sunt cam puternice.

Link to comment
Share on other sites

Imi da eroare doar pe o pozitie. Am avut becurile arse si dupa ce le-am schimbat nu mi se aprindea cel din dreapta fata. Am dus-o la un service ai cred ca aia de acolo nu se pricepeau la codafe deoarece mi-au legat plusul de la faza scurta la pozitie ca sa mi se aprinda. Pe arunci nu aveam cunostinte prea vaste despre codare si alte cele. Si asa m-am ales cu o eroare de bec ara permanenta. Probabil k s-ar rezolva daca as debloca modulul de lumini pe acea pozitie pentru ca stiu ca daca eroarea se repeta de 50 ori consecutiv, LM opreste alimentarea pe becul respectiv

La cealalta pozitie nu am nici o eroare

Link to comment
Share on other sites

Mai bine le dai incolo de leduri ca sunt praf. Ziua nu se vad deloc. Tot mai bune sunt astea H8 stock halogen.

Sau daca vrei sa treci la ceva adevarat si de o diferenta cu mult peste leduri sau halogen atunci pune xenon si aia e. Nu-ti trebuie nici canbus sau alte prostii de rezistente pentru ca xenonul va merge fara probleme , fara erori.

Dar intradevar sunt cam puternice noaptea. Ziua sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

intradevar ziua nu prea sa ved, dar noaptea se vad super ok. si oricum am luat deja led marker-urile asa ca nu mai are rost sa le schimb

Ledurile astea pe pozitie au aceeasi intensitate ca pe DRL (pozitia neutra 0) ?

Stii ca pe pozitie ai ~4V iar pe DRL 12V.

Orice led , in mod normal functioneaza de la 3V si poti sa-i variezi intensitatea luminoasa exact ca la un bec cu filament.

Dar nu stiu cum sunt facute astea cu led H8 pentru BMW si daca intensitatea variaza sau ramane aceeasi si pe pozitie si pe DRL.

Link to comment
Share on other sites

Ledurile astea pe pozitie au aceeasi intensitate ca pe DRL (pozitia neutra 0) ?

Stii ca pe pozitie ai ~4V iar pe DRL 12V.

Orice led , in mod normal functioneaza de la 3V si poti sa-i variezi intensitatea luminoasa exact ca la un bec cu filament.

Dar nu stiu cum sunt facute astea cu led H8 pentru BMW si daca intensitatea variaza sau ramane aceeasi si pe pozitie si pe DRL.

 

la mine pe DRL se aprinde si faza scurta (xenon) si nu imi pot da seama daca au aceeasi intensitate luminooasa

 

oricum ziua nu se prea vad, se vad mult mai bine cele OEM

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

inca o chestie care m-ar mai interesa sa fac este aceea sa am welcome home light si sa se aprinda angel-ul si sprancenele. stiu ca se poate activa din soft doar la LCI. acum 2 sapt am facut update de soft la toata masina si nu m-a aparut aceasta functie. Fata de ce aveam inainte am doar DRL dar se aprinde si faza scurta cand il activez
Link to comment
Share on other sites

inca o chestie care m-ar mai interesa sa fac este aceea sa am welcome home light si sa se aprinda angel-ul si sprancenele. stiu ca se poate activa din soft doar la LCI. acum 2 sapt am facut update de soft la toata masina si nu m-a aparut aceasta functie. Fata de ce aveam inainte am doar DRL dar se aprinde si faza scurta cand il activez

Se poate face si fara soft. Conectezi in serie firele de alimentare de la becul de angel eyes cu orice alt bec care se aprinde in habitaclu atunci cand deschizi masina din cheie.

 

Cred ca cele mai accesibile ca distanta sunt cele de la picioare,daca masina are desigur. Nu mai stiu daca se aprind si ele odata cu plafoniera. Deci , in principiu trebuie legat de ceva care se aprinde cand deschizi masina din cheie.

Bine,daca nu vrei sa te complici pui NCS-ul si il rezolvi imediat.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

la mine pe DRL se aprinde si faza scurta (xenon) si nu imi pot da seama daca au aceeasi intensitate luminooasa

Pai de ce se aprinde si scurta? In ce pozitie tii comutatorul? Eu il tin pe 0. Probabil ca tu il ai pe Auto.

 

Eu am schimbat becurile H8 de la angel eyes (fiind afumate ce-i drept din cauza utilizarii in mai mult de 99% din timp) cu cele de pe proiectoare care erau ca noi. Acum si cercurile din laterale sunt luminate destul de bine. Inainte lumina era cam slabuta din cauza becurilor uzate.

Exista si becuri halogen care fac lumina mai alba dar ziua tot cele stock galbene se vad cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Conectezi in serie firele de alimentare de la becul de angel eyes cu orice alt bec care se aprinde in habitaclu atunci cand deschizi masina din cheie.

Dac-ar fi asa de simplu...

Eventual un releu alimentat de pe luminile de la picioare (in paralel cu acestea) si ale carui contacte sa alimenteze becurile de la Angel. Dar asta deja e tiganie si nu se preteaza la E60...

Pentur varianta soft, exista un topic pe 5 series unde cativa baieti cu non LCI au reusit sa activeze si functia asta.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat de curand becurile de pe angel cu cele de pe proiectoare H8. Se vad mult mai bine. Probabil ca a contat faptul ca erau afumate. Acum sunt luminate mai bine si cercurile mari din laterale.

 

A incercat cineva asa ceva ? H8 LIMA SUPER WHITE HALOGEN LAMPEN MIT XENON LOOK IN PREMIUM QUALITÄT 6000K 35W

L-am intrebat pe respectivul care le vinde daca sunt de 6000K si mi-a spus ca pot face proba si daca nu sunt multumit e dispus sa-mi returneze banii.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un E60 LCI din 2009 si as fi interesat sa schimb becurile pentru Angel Eyes pentru a le face albe.

Becurile originale sunt H8 35W Halogen galbene.

Intrebare mea este daca merge sa pun in locul lor direct un bec Xenon (CLICK) fara a fi nevoie de kit de conversie (Ballast).

 

Va multumesc.

Edited by tosacu
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

E60 -ul meu LCI din 2008 are faruri cu halogen de fabrica, iar pe angel-uri am ceva bec de 10W si nu H8.

asemanator cu cel de pe E60 pre LCI cu xenon doar cu soclu mai mare.

 

Evident ca nu se vad ca si la LCI cu H8... la mine cu DRL se aprinde faza scurta si angel daca e pe pozitia auto, iar daca il las pe pozitia 0 nu se aprinde nimic :(

 

Am pus led marker (cel care merge pe E60 pre LCI) putin modificat si se vede foarte slab (ziua nici nu se vede). Am comandat din nu cele galbene de 10W sa le schimb inapoi.

 

Stie cineva vre-o varianta mai ok ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare mea este daca merge sa pun in locul lor direct un bec Xenon (CLICK) fara a fi nevoie de kit de conversie (Ballast).

Nu merge. Acele becuri sunt cu descarcare in gaz, prin urmare au nevoie de o tensiune inalta.

Link to comment
Share on other sites

Nu merge. Acele becuri sunt cu descarcare in gaz, prin urmare au nevoie de o tensiune inalta.

 

Multumesc pentru raspuns. O sa ma orientez atunci spre becuri halogen de genul celor care au mai fost postate in acest topic. Nu vreau sa dau gauri in capacul de plastic pentru a trage firele.

Aveti o recomandare pentru mine?

Edited by tosacu
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

E60 -ul meu LCI din 2008 are faruri cu halogen de fabrica, iar pe angel-uri am ceva bec de 10W si nu H8.

asemanator cu cel de pe E60 pre LCI cu xenon doar cu soclu mai mare.

Evident ca nu se vad ca si la LCI cu H8... la mine cu DRL se aprinde faza scurta si angel daca e pe pozitia auto, iar daca il las pe pozitia 0 nu se aprinde nimic :(

Am pus led marker (cel care merge pe E60 pre LCI) putin modificat si se vede foarte slab (ziua nici nu se vede). Am comandat din nu cele galbene de 10W sa le schimb inapoi.

Stie cineva vre-o varianta mai ok ?

Nu prea e nici o varianta pentru tipul asta de bec. Intradevar LED 5W sunt foarte slabe. Mai bune sunt cele stock.

Poate pe viitor o sa apara vreun cree LED compatibil cu H10W. Eu am testat unele de 7W pe marsalier CREE LED 7W si sunt foarte puternice , incomparabil mai bune decat orice leduri existente pe piata.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Da dar ce ai tu e un bec special care vine cu soclu cu tot si are 10W. Momentan pe piata nu stiu daca exista altul la fel de 20W sa se potriveasca. Cel putin n-am vazut nicaieri. Plus ca instalatia a fost facuta pentru 10W in locul respectiv.

Iar diferenta prea mare de luminozitate intre 10W si 20W nu prea ar fi.

 

Uite asta zice ca are CREE CHIP 7000K 10W CREE LED. Daca e adevarat anuntul atunci se merita.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.