Jump to content

BMW E46... Cabrio 2.500cm


81rgl

Recommended Posts

mai omule, acum pe ultima suta de metrii cu BB tie iti arde de curatat masina?

 

era ea frumoasa, acum e si fff curata! bv!

 

Asta am facut-o saptamana trecuta ca ma obseda si imi statea pe creier....obsesia asta....

 

 

 

saptamana asta s-a anuntat "venirea"! ...lui 10RGL!

 

Si unde nu am anuntat? oare.....:twoup:)

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Inca nu stiu pretul final ...dar o placa intreaga de inox costa vreo 8-9 mil si nu pot lua jumate decat intreaga.

 

Mai discut si cu cel care mi le face sa vedem la mai multe bucati sa iasa un pret rezonabil.. :twoup:

 

Tu vei fi prima clar facem cumva si la Fla :)

 

Voie buna la Craiova.

Link to comment
Share on other sites

Azi am mai facut ceva la masina:

1. Am schimbat uleiul in diferential... nu era fff murdar (acceptabil);

2. Reinitializat cheie contact.

 

Ce parere aveti de schimbul uleiului din cutie???????????? care e "for life" zic ei.... :twoup:

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

pai nu strica in nici un caz, chiar daca ai manuala, iti trebuie doar 1l si ceva si e ieftin.. o operatie usoara. Cauta dupa part.no al cutiei, unele cutii manuale de e46 au fost ciudatele tare, cateva modele au ulei ATF in ele de exemplu.... Am impresia ca poyut a facut schimbul, are poze pe topicul lui cu uleiul vechi .. te sperii un pic cand il vezi..si a lui manuala "lifetime " cica... :twoup: Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Il astept pe @Puyutzu sa treaca pe aici sa vad unde gasesc si eu seria aia.

 

Ms @Domi is curios ce mai zic si ceilalti, am auzit caz ca a cazut cutia dupa schimbare ulei....

Ma cam retine chestia asta...

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

seria o gasesti pe cutie, o salti pe elevator. E partial adevarat ce zici tu, s-a mai intamplat la automate si cauza nu a fost schimbarea uleiului , ci schimbarea tardiva, cand cutia dadea deja semne de oboseala..uleiul nou doar accelerat procesul ca a luat si a disclocat mai rapid toate rahaturile de prin ea... Dar oricum inc azuri dinaste e doar o chestie de timp..

Pot sa iti spun ca in DE e practica obisnuita sa se schimbe, daca mergi intr-un service oarecare cu o masina SH fara istoric si le zici ca abia ai luat-o si vrei sa faci o revizie mai ampla, se schimba automat si cel din cutie si cel din diferential indiferent de cati km ai...

LA manuala teoretic vorbind, modele vechi chiar sunt lifetime , normal se verifica daca ai scurgeri si se mai completeaza. Practic, nu are cum sa strice un ulei nou nimic, iar din ce am vazut in ultima vreme. cu cutii manuale.. sincer as schimba fara sa ezit.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Azi am mai facut ceva la masina:

1. Am schimbat uleiul in diferential... nu era fff murdar (acceptabil);

2. Reinitializat cheie contact.

 

Ce parere aveti de schimbul uleiului din cutie???????????? care e "for life" zic ei.... :twoup:

 

Voie buna.

 

 

Ai cutie manuala, stai linistit, mergi la BMW cumpara 1,5l de ulei original si schimba-l fara cea mai mica retinere sau lasa-l asa daca merge bine cu mestecatul in mamalica.

 

P.S. Nu vrei ALPINA de la mine se pare ?!?!

Link to comment
Share on other sites

Azi am mai facut ceva la masina:

1. Am schimbat uleiul in diferential... nu era fff murdar (acceptabil);

2. Reinitializat cheie contact.

 

Ce parere aveti de schimbul uleiului din cutie???????????? care e "for life" zic ei.... :)

 

Voie buna.

 

 

Ai cutie manuala, stai linistit, mergi la BMW cumpara 1,5l de ulei original si schimba-l fara cea mai mica retinere sau lasa-l asa daca merge bine cu mestecatul in mamalica.

 

P.S. Nu vrei ALPINA de la mine se pare ?!?!

Nu inca.... ca mai am de luat si altele pe langa Jante ...suspensie completa ca nu vreau sa o fac buggy... si am alte prioritati deocamdata ma informez ..dar alea raman nu pun altceva

 

Cu mamaliga merge bine nu face cocoloase, dar imi sta pe creier ca stiu ca nu a fost schimbat, veci... cel de la care am luat-o nu stia ce sunt etrierii sau telescoapele.... :twoup:

 

Lasa ca vedem noi mai pe primavara, acu trebuie HARDTOP

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Schimbat kit rurment spate....FAG

 

A fost un chin maxim pentru cei de la service....totul intepenit... si au reusit sa-l scoata de pe masina doar cu brat cu tot dupa care in presa si inlocuit cu cele nou...

 

4 ore de chin...dar s-a rezolvat.

 

Voie buna

Link to comment
Share on other sites

daca au fost ambii rulment in 4 ore ai scapat ieftin,daca a fost un rument e timp normal :twoup:

 

 

A fost doar unul...:)) mi s-a parut mult 4 ore un schimb de rurment....

 

Oricum nu m-am dezlipit de masina ... altfel sunt sigur ca primea ceva ciocane .......... ca mna doar e mai simplu decat cu presa.... si tot era intepenit sau chinuit baietii putin.

 

Asta este ...

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Multa bafta in continuare si cu masina si cu familia !

 

 

Mersi de urari "Cretzule" ..ce vrei sa-ti ei ramai la E39?

 

Voie buna.

 

 

 

4 ore a fost si la mine daca nu 5,rulmetul stanga spate,o sa il tin minte toata viata :twoup:

 

PS:voie buna :)

 

 

Nici eu nu voi uita in curand...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.