Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

nu ºtiu sigur. ºtiu cã ºi atunci când am comandat proiectoarele fx-r am plãtit tot cam 50 USD pe transport. cred cã se percepe un tarif În funcÞie de greutatea pachetului (ex: Între 0,1 kg ºi 2 kg - 50 USD; Între 2 kg ºi 5 kg - 70 USD, etc.).
Link to comment
Share on other sites

Am luat proiectoarele de la florinkx, foarte de treaba omul :thumbsup: , mi le-a trimis luni dimineata si marti m-am apucat de treaba :twoup: .

Daci.. Cum a ieșit lucrarea? Ești mulțumit .. MĂŁ bate si pe mine gândul..

Link to comment
Share on other sites

Frumos.sa imi zici cum se vede cand le montezi

Am facut un test in seara asta ...fata de acesta, cel din dreapta e pistol cu apa. Eu zic sa le iei, pret bun, upgrade garantat+daca ai ceva abilitati tehnice te descurci sigur cu montajul :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Am facut un test in seara asta ...fata de acesta, cel din dreapta e pistol cu apa. Eu zic sa le iei, pret bun, upgrade garantat+daca ai ceva abilitati tehnice te descurci sigur cu montajul :twoup: .

sal.spune-mi si mie te rog daca se merita pretul si efortul,eu am e46 faruri simple,ma gandeam ca in loc de lupele astea sa-mi iau faruri depo cu lupa costa 200 euro,adica e vb de 100 in plus.stiu ca nu sunt stralucite dar ma intreb daca se merita sau nu retrofitul asta?cum e cu montatul ?

Link to comment
Share on other sites

sal.spune-mi si mie te rog daca se merita pretul si efortul,eu am e46 faruri simple,ma gandeam ca in loc de lupele astea sa-mi iau faruri depo cu lupa costa 200 euro,adica e vb de 100 in plus.stiu ca nu sunt stralucite dar ma intreb daca se merita sau nu retrofitul asta?cum e cu montatul ?

Pana dai 200 euro pe Depo pe care, fie vorba intre noi o sa le urasti la prima ploaie, iti iei proiectoarele fx-r de la colegul Florin si daca n-ai chef de "mesterit" iei legatura cu XXL si le rezolva el. Montajul e destul de solicitant dar rezultatul este pe masura, parerea mea...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-montez-retrofit-proiectoare-fx-r-bixenon-la-e46/page__gopid__1440981#entry1440981

Link to comment
Share on other sites

Am facut un test in seara asta ...fata de acesta, cel din dreapta e pistol cu apa. Eu zic sa le iei, pret bun, upgrade garantat+daca ai ceva abilitati tehnice te descurci sigur cu montajul :twoup: .

Ămi spui te rog cu ce ai reușit sa tai ?..sa introduci lupele in far..

Link to comment
Share on other sites

Ămi spui te rog cu ce ai reușit sa tai ?..sa introduci lupele in far..

Am taiat cu o panza de bomfaier pana am facut loc pentru proiector, l-am fixat in 4 suruburi dupa care am adaugat poxipol pentru a mari rezistenta. Pasii i-am urmat de pe topicurile de mai jos:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=760394

Link to comment
Share on other sites

Am taiat cu o panza de bomfaier pana am facut loc pentru proiector, l-am fixat in 4 suruburi dupa care am adaugat poxipol pentru a mari rezistenta. Pasii i-am urmat de pe topicurile de mai jos:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=760394

Super .. Xenon de care ai luat ? Cu becuri d2s..? Si ce marca?..

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca te-ai descurcat :)

"where there's a will there's a way"

Ms. si eu pt "ochii" si pentru sugestii :thumbsup: !

 

Super .. Xenon de care ai luat ? Cu becuri d2s..? Si ce marca?..

Xenon eu am bosch oem de fabrica, erau arse oglinzile de la lupe si nu mai vedeam mai nimic cu ele, ma bazam mai mult pe proiectoarele de ceata... Iti trebuie instalatie cu bec D2S.

Link to comment
Share on other sites

"where there's a will there's a way"

Ms. si eu pt "ochii" si pentru sugestii :thumbsup: !

 

 

Xenon eu am bosch oem de fabrica, erau arse oglinzile de la lupe si nu mai vedeam mai nimic cu ele, ma bazam mai mult pe proiectoarele de ceata... Iti trebuie instalatie cu bec D2S.

Ok.. Mersi de rĂŁspunsuri .. FelicitĂŁri pentru" reușitĂŁ "..

Link to comment
Share on other sites

Si eu am urmatoare problema: noaptea abia lumineaza xenon-ul, am in fata sticlei de far o matuiala rotunda de la xenon. Ceredeti ca am lupele arse sau sa fac mai intai un polish la sticla de far (o sa pun poze diseara ca sa se vada despre ce vorbesc). Cum imi dau seama daca lupele sunt arse?
Link to comment
Share on other sites

Azi am reusit sa "upgrade-uiesc" si cel de-al doilea far, dupa care le-am montat "just in time" pentru o proba la venirea serii...mare diferenta de lumina. Recomand inca odata proiectoarele fx-r, nu cred ca au competitie pe plan calitativ cu alt produs. Mersi inca odata florinkx :drinks: !

Poze:

Link to comment
Share on other sites

Daci.. Ce dificultati ai intimpinat..? Care a fost cea mai dificila parte? .. Luna ce vine vreau sa pun si eu si as vrea sa învăț din experiența celor ce au pus..

Partea cea mai grea e decuparea ramelor pentru fixare, merge destul de greu dar incet-incet se rezolva. Masori de 5 ori si tai o data. Daca ai faruri simple cu halogen cred ca e mai usor, tai doar partea unde e fixat becul si prinzi in suruburi+poxipol metalic. XXL iti poate da mai multe detalii, are mai multa experienta. http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-montez-retrofit-proiectoare-fx-r-bixenon-la-e46/

Link to comment
Share on other sites

Partea cea mai grea e decuparea ramelor pentru fixare, merge destul de greu dar incet-incet se rezolva. Masori de 5 ori si tai o data. Daca ai faruri simple cu halogen cred ca e mai usor, tai doar partea unde e fixat becul si prinzi in suruburi+poxipol metalic. XXL iti poate da mai multe detalii, are mai multa experienta.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-montez-retrofit-proiectoare-fx-r-bixenon-la-e46/

multumesc de apreciere, dar trebuie sa te contrazic: modificarea unui far simplu e cu muuult mai dificila decat schimbarea proiectorului farului cu lupa OEM cu unul FX-R...

 

pe langa timpul alocat si munca efectiva, mai e si alinierea pe orizontala/verticala a lupei in farul simplu, care la cel OEM e mai usor rezolvabila pt ca exista deja locul unde se prinde proiectorul... :p

 

cred ca discutiile de acest gen isi au locul pe topicul dedicat retrofitului, lasand curat topicul lui @florinkx

Link to comment
Share on other sites

multumesc de apreciere, dar trebuie sa te contrazic: modificarea unui far simplu e cu muuult mai dificila decat schimbarea proiectorului farului cu lupa OEM cu unul FX-R...

 

pe langa timpul alocat si munca efectiva, mai e si alinierea pe orizontala/verticala a lupei in farul simplu, care la cel OEM e mai usor rezolvabila pt ca exista deja locul unde se prinde proiectorul... :p

 

cred ca discutiile de acest gen isi au locul pe topicul dedicat retrofitului, lasand curat topicul lui @florinkx

Ok man, multumim pentru lamuriri, eu doar am presupus ce si cum, e bine ca avem la indemana sfatul "meseriasului" :) . Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Azi am reusit sa "upgrade-uiesc" si cel de-al doilea far, dupa care le-am montat "just in time" pentru o proba la venirea serii...mare diferenta de lumina. Recomand inca odata proiectoarele fx-r, nu cred ca au competitie pe plan calitativ cu alt produs. Mersi inca odata florinkx :drinks: !

Poze:

 

n-ai pt ce :) cu becul de faza lunga cum ai facut? l-ai pastrat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.