Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

hm, ... deja imi pare rau ca m-am complicat asa rau. mai bine ramaneam cu ce era pe masina si gata :)

 

desi scrie ca e no HID allowed cred ca totusi rezista (cel putin temporar), am acum kit xenon si nu se topeste :)

Link to comment
Share on other sites

au incercat baietii sa-l incalzeasca dar nimic, cineva zicea ca o solutie ar fi minifreza

așa este. intrĂŁ pe forum la vw și vezi diy-ul postat de mine rferitor la montarea unor astfel de proiectoare pe JETTA 2007. trebuie sĂŁ ai multĂŁ rĂŁbdare. confirm cele spuse de XXL - accepti sa iti fie mutilat farul fara ca sa mai poti sa recuperezi ceva din el daca nu iese bine...

 

la mine a ieșit cum trebuie. ĂŽncearcĂŁ și tu. se meritĂŁ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu de facut retrofit-ul, sunt foarte multumit de rezultat (curat si arata foarte OEM), insa, e ceva mai complicat la FL in sensul ca palariile nu intra tocmai usor, iar eu am facut lipitura in spatele oglinzii ca in primul DIY.

 

Multumesc lui @poison pentru proiectoare si palarii si lui @X X L pentru acest topic si lamuriri!

Poti sa pui o poza te rog la partea din spate a farului .Vreau sa vad cum sunt incadrate acolo .Intra apa pe langa ele la o eventuala spalare de motor ?

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire: de ce as vrea sa dau 500 si ceva de lei + timp de mestereala pentru proiectoarele astea, in loc sa dau 8-900 de lei pe 2 faruri noi, cu lupe, xenon si angel eyes, pentru ca apoi sa vand vechile faruri cu aproximativ 500 lei; deci o investitie de 400 lei (si fara munca). Poate imi scapa ceva..
Link to comment
Share on other sites

da, cred ca iti scapa mai multe chestii...

 

1. upgrade-ul face trecerea de la far simplu HALOGEN, la far biXenon, cu lupa (*obligatorie pt xenon)... asa ca daca vrei xenon pe masina (si implicit lumina pe drum), macar sa fii in regula.

 

2. farurile aftermarket lasa destul de dorit la mai multe capitole... poate ca sunt prea subiectiv, dar se vede imediat ca nu sunt OEM (mai ales la AE), iar la capitolul lumina dispersata pe drum nu se compara... cat despre pretul de 900 lei, no comment !

macar alege-ti ceva bun (gen DEPO, care sunt undeva la 1200 lei)

 

3. cand gasesti pe cineva sa iti ia farurile tale de pe masina la 500 lei, sa ma anunti si pe mine...

 

4. munca la acest retrofit/upgrade nu e atat de laborioasa... au spus-o si altii pe topicul asta, doar ca trebuie sa fii atent si cat de cat indemanatic.

 

5. eu am privit lucrurile altfel: pt 175 USD si ceva munca, de ce sa nu trec de la far simplu Halogen la biXenon? :)

 

in rest, nu pot decat sa ii las si pe ceilalti care au facut retrofitul sa iti spuna cam ce luminozitate ai putea avea pe drum, fara sa DERANJEZI partenerii la trafic...

Link to comment
Share on other sites

sauu parca pe far exista o eticheta: "NO H.I.D allowed"... :smoke:

 

geamul farului la Skoda O2 nu rezista nici macar la microunde, pur si simplu se inmoaie/topeste

daca baga xenon nu se topeste ca are lumina rece parca... si farul se baga la cuptorul din aragaz nu microunde lol :|

Link to comment
Share on other sites

da, cred ca iti scapa mai multe chestii...

 

1. upgrade-ul face trecerea de la far simplu HALOGEN, la far biXenon, cu lupa (*obligatorie pt xenon)... asa ca daca vrei xenon pe masina (si implicit lumina pe drum), macar sa fii in regula.

 

2. farurile aftermarket lasa destul de dorit la mai multe capitole... poate ca sunt prea subiectiv, dar se vede imediat ca nu sunt OEM (mai ales la AE), iar la capitolul lumina dispersata pe drum nu se compara... cat despre pretul de 900 lei, no comment !

macar alege-ti ceva bun (gen DEPO, care sunt undeva la 1200 lei)

 

3. cand gasesti pe cineva sa iti ia farurile tale de pe masina la 500 lei, sa ma anunti si pe mine...

 

4. munca la acest retrofit/upgrade nu e atat de laborioasa... au spus-o si altii pe topicul asta, doar ca trebuie sa fii atent si cat de cat indemanatic.

 

5. eu am privit lucrurile altfel: pt 175 USD si ceva munca, de ce sa nu trec de la far simplu Halogen la biXenon? :)

 

in rest, nu pot decat sa ii las si pe ceilalti care au facut retrofitul sa iti spuna cam ce luminozitate ai putea avea pe drum, fara sa DERANJEZI partenerii la trafic...

Cred ca ai luat-o prea personal. Tonul meu nu era unul agresiv. Doar curios. S-o luam la rand:

1. Citeste cu atentie ce am scris; cu lupa sunt si cele despre care vorbeam eu. Singura diferenta e ca nu sunt bi-xenon.

2. Si eu m-am gandit ca nu arata chiar ca unele oem.. Asta ar fi un mic dezevantaj. Cat despre lumina dispersata pe drum de aceste faruri aftermarket.. te intreb: proiectoarele alea nu sunt tot aftermarket? Cu ce te ajuta ca carcasa farului este oem? Pretul despre care vorbeam este exact la farurile DEPO :) (sunt colegi pe forum care au facut comanda, la acest pret)

3. Intamplator sunt in cautare de un far (oem, fara lupe, fara xenon) si mai ieftin de 250 lei nu am gasit :( 250-400 lei bucata sunt. Daca gasesti tu mai ieftin, te rog, pune-ma in legatura, te cinstesc.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Salut

imi poate spune si mie cineva daca merge upgrade-ul de la halogen la bixenon(sau macar xenon simplu, dar cu lupa ) si la e90? si ce implica asta?parca nu m-ar lasa inima sa-l tai cu freza :rolleyes:

din ce stiu eu nu vine separat geamul de far , si mi se pare ca e lipit.

Link to comment
Share on other sites

daca baga xenon nu se topeste ca are lumina rece parca... si farul se baga la cuptorul din aragaz nu microunde lol :|

eu am spus nici macar...

sauu parca pe far exista o eticheta: "NO H.I.D allowed"... :smoke:

 

geamul farului la Skoda O2 nu rezista nici macar la microunde, pur si simplu se inmoaie/topeste

 

Cred ca ai luat-o prea personal. Tonul meu nu era unul agresiv. Doar curios.

scuze daca ai inteles astfel, nu as fi vrut sa par agresiv si nici nu am luat-o personal deloc... in fond, fiecare decide asupra banilor proprii!

 

S-o luam la rand:

1. Citeste cu atentie ce am scris; cu lupa sunt si cele despre care vorbeam eu. Singura diferenta e ca nu sunt bi-xenon.

da Chriss, stiu despre ce faruri vorbesti... pana sa fac retrofitul asta, am cautat o sumedenie de faruri cu lupa, insa niciunul nu a reusit sa ma convinga sa apelez la solutia respectiva.

 

2. Si eu m-am gandit ca nu arata chiar ca unele oem.. Asta ar fi un mic dezevantaj. Cat despre lumina dispersata pe drum de aceste faruri aftermarket.. te intreb: proiectoarele alea nu sunt tot aftermarket? Cu ce te ajuta ca carcasa farului este oem? Pretul despre care vorbeam este exact la farurile DEPO :) (sunt colegi pe forum care au facut comanda, la acest pret)

carcasa farului OEM are marele avantaj de a fi perfekt-fit cu caroseria.

 

daca doresti sa iti pui faruri DEPO, esti liber sa o faci... nu vad unde ar fi problema !

 

acest retrofit este destinat celor care ii inteleg rostul si avantajele, respectiv:

 

- o lumina/vizibilitate foarte buna pe timp de noapte, cu mult peste a farurilor aftermarket (chiar si fata de cele OEM)

 

- o investitie de cca 50% din cea a farurilor aftermarket.

 

3. Intamplator sunt in cautare de un far (oem, fara lupe, fara xenon) si mai ieftin de 250 lei nu am gasit :( 250-400 lei bucata sunt. Daca gasesti tu mai ieftin, te rog, pune-ma in legatura, te cinstesc.

nu am idee, dar pe ebay.de sunt mai multe... poti cauta si de coupe, la care trebuie inlocuite doar trimurile interioare si geamurile ca sa "pice" pe sedan.

ex:

http://cgi.ebay.de/BMW-E46-Halogenscheinwerfer-Scheinwerfer-Links-Bj-2002-/170593551150?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item27b82b032e

 

sau:

http://cgi.ebay.de/Scheinwerfer-rechts-BMW-E46-Baujahr-2003-/280630613130?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4156e3548a

http://cgi.ebay.de/BMW-E46-Limo-Touring-Scheinwerfer-Links-BOSCH-93-/220742747330?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item33654b04c2

http://cgi.ebay.de/BMW-E46-Scheinwerfer-Links-Limousine-Touring-/160419186310?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2559ba8686

 

toate SofortKaufen, nu licitatii... :)

 

cu maxim 100 eur iti iei o pereche... atentie la cele care au urechile rupte, trebuie sa fii atent la detaliile produsului.

 

succesuri !

Link to comment
Share on other sites

ieri am finalizat si retrofitul la masina lui @Boby... un E46 facelift gri metalizat...

 

asteptam pozele de la beneficiar :)

 

PS: lucrarea a fost "asezonata" si cu un set de angel-eyes SMD, ceea ce a condus in final la un aspect perfect OEM, iar efectul e DEMENTIAL !!! 8)

Link to comment
Share on other sites

De aseara sunt si eu posesor de 'lumina' "fx-r".

Dupa cum ati citit cateva posturi mai sus, initial am montat niste lupe bi-xenon la o firma din Bucuresti; dupa doua zile m-am intors la firma respectiva si am dat jos lupele, pe motiv ca nu luminau suficient (pe buna dreptate), iar in contul sumei respective mi-au pus o instalatie xenon "philips"...incepand de aici am inceput sa am ceva lumina in fata masinii, cu toate ca am lasat farurile foarte jos...

Aseara, dupa opt ore de munca, s-a schimbat total vizibilitatea. Recomand retrofitul cu aceste proiectoare.

Acum trebuie sa vand becurile H7 "philips" si adaptoarele. :frantics:

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

Foarte util acest topic.Felicitari initiatorului si celor care s-au implicat.Vroiam sa cumpar un set de fauri oem cu xenon,insa am citit cap-coada acest topic si acum ma bate gandul sa comand si eu un set de lupe....mai ales ca toti cei care au montat spun ca vad mai bine decat cele oem care pot fi si arse pe deasupra fiind second hand din dezmembrari.

Daca vreau sa comand.........in e-mail scriu ca doresc un set de lupe(2 buc.)FX-R bixenon si 2 palarii.........am inteles bine ? altceva mai trebuie ?

Apoi cumpar o instalatie xenon aftermarket d2s.

Si inca o intrebare.......va functiona in continuare rotita de reglaj a farurilor sau trebuie facut ceva sa functioneze ?

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Si inca o intrebare.......va functiona in continuare rotita de reglaj a farurilor sau trebuie facut ceva sa functioneze ?

Va multumesc.

da. va functiona, pentru ca proiectorul e prins in interiorul oglinzii de far

 

One pair of FX-R bixenon projector with one pair of shrouds 3" ZKW E46 REPLICA BMW E46 "XENON"

Link to comment
Share on other sites

da, NU le sterge cu nimic, nici macar cu carpa moale, se zgarie EXTREM de usor... eventual le poti sufla cu aer comprimat daca sunt asa de murdare/prafuite.

 

referitor la BiXenon, modul lui de lucru este FOARTE SIMPLU si in acelasi timp, foarte EFICIENT...

 

actionarea flashului conduce la coborarea rapida a obturatorului din proiector lasand TOT fluxul de lumina sa iasa prin far.

http://www.youtube.com/watch?v=jvxUWYKA3_Y&playnext=1&list=PL0265F2A49E8ED5FA

 

prin efectul de conversie, lupa intoarce imaginea (cum am aratat si in primul post al acestui topic)

 

efectul:

http://www.youtube.com/watch?v=O0Y8sX62BaA

 

enjoy ! :)

Link to comment
Share on other sites

Citind ultimele posturi mi-am dat seama ca poate "bixenon" inseamna altceva decat credeam eu. Eu stiam ca inseamna ca ai xenon si pe faza scurta, si pe lunga..

Referitor la intrebarea mea cu curatarea oglinzilor, ma poate ajuta cineva?

:LMAO: asa crezusem si eu priuma data.... tot de pe acest topic m-am edificat si eu :D ... mde, nu toti s-au nascut invatati 8)

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.