Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

Ba am si martor de bec ars... Confunzi putin electronica auto... Daca elimini o rezistenta de 55w 1000ohmi asta nu inseamna ca ai eliminat orice rezistenta, ba dimpotriva LCMul "stie" ca nu mai trebuie sa caute decat o rezistenta de 35w 1000ohmi

Succesuri

Link to comment
Share on other sites

am inteles ce spui, desi nu prea te-ai exprimat corect: calculatorul nu masoara watii, ci rezistenta circuitului, care difera intre xenon si halogen, mai exact xenonul are rezistenta mai mare, ceea ce la acelasi voltaj va genera si o putere mai mica absorbita(consumata). Si calculatorul poate interpreta rezistenta crescuta a xenonului ca si un circuit intrerupt, adica bec ars

 

Am vazut ca unii pun o rezistenta in paralel cu circuitul, sa scada rezistenta acestuia. Dar e cam aiurea sa consumi curent prin rezistenta degeaba :)

 

Deci solutia de modificare a codarii este preferabila :good:

Link to comment
Share on other sites

am inteles ce spui, desi nu prea te-ai exprimat corect: calculatorul nu masoara watii, ci rezistenta circuitului, care difera intre xenon si halogen, mai exact xenonul are rezistenta mai mare, ceea ce la acelasi voltaj va genera si o putere mai mica absorbita(consumata). Si calculatorul poate interpreta rezistenta crescuta a xenonului ca si un circuit intrerupt, adica bec ars

colega, vorbim aceeasi limba, dar dialecte diferite... Eu cred ca am fost destul de explicit... Am precizat ca e vb de OHMI, adica ceea ce se traduce ca rezistenta :huh:

 

Am explicat destul de clar ce se intampla cu LCMul pe un circuit cu bec xenon, da' tu nu... Batman! Batman! :purple:

Link to comment
Share on other sites

eroarea de bec ars de culoare rosie pt partea frontala a masinii poate aparea atat de la becurile de pozitie , cat si de la cele de faza scurta/lunga...

 

inainte de a face acel codding, mai ales ca ballasturile tale nu dadeau nicio eroare inainte, verifica atent TOATE becurile/contactele becurilor :excl:

Link to comment
Share on other sites

eroarea de bec ars de culoare rosie pt partea frontala a masinii poate aparea atat de la becurile de pozitie , cat si de la cele de faza scurta/lunga...

 

inainte de a face acel codding, mai ales ca ballasturile tale nu dadeau nicio eroare inainte, verifica atent TOATE becurile/contactele becurilor :excl:

 

am verificat si totul e ok...deci pana sa aprind faza scurta apare eroare, la fel si pe faza lunga pt ca am scos vechea instalatie de pe faza lunga si pana nu dau faza lunga nu se sting erorile. Acum ma gandesc ca oare prin adaugarea unor condensatoare separate v`oi scapa de eroare ? Chiar daca inainte pe vechea instalatie H7 nu am avut nevoie de condensatori pt ca cica ar fii balasturi digitale cu condensatoare incorporate pt ca pe cablul care duce la bec are o cutiuta neagra...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

azi mi-am desfacut farurile deoarece nu mai luminau bine. mentionez ca am lupe OEM BOSCH AL .....

deci sa nu-ti bagi ceva in ea marca premium BMW ?

se pare ca si lupele AL, fiind metalice, se ard de la xenon ..... nu se crapa si nu se carbonizeaza ca jafurile de la ZKV dar oricum se negresc si se ard....

rezultatu..... 2 lumanari in loc de becuri.

 

de toata jena... o sa mi le refac maine.

sunt curios cat o sa va tina pe cei care ati pus FX-R de la chinezi....

 

oare de ce nu au facut recall pentru acest neajuns.... e inadmisibil ca la 5 ani de la cumparare sa fi nevoit sa dai 38mil x 2 = 76 de mil ....... aprox 2000 euro pe alte faruri.

TRIST

Link to comment
Share on other sites

... una avea un piciorus rupt dar nu e vina ta, sigur de la transport, si am lipit-o oricum.

 

Scuze pentru neplãcerile Întâmpinate, dar crede-mã cã eu nici nu le-am scos din folia aia de plastic În care au venit, deoarece nu am avut nevoie de ele ... din acest motiv nici nu le-am verificat ...

Link to comment
Share on other sites

bogdan.m nici o problema. se vedea ca nu a fost defacuta niciodata acea cutie... era ca la mama ei la chinezi :) nu e bai ...am rezolvat-o. si de nu era rupt piciorusul tot degeaba ca nu ma ajuta cu nimic.

 

am reparat si eu lupele azi.....alta viata. se vede ca in tineretea lor :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.