Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

Pai si doar poxipolul ala tine proiectorul in oglinda ? eu parca vazusem la cineva ca il prinsese si cu 4 suruburi mai lungi care treceau prin oglinda initiala ... mi`au venit si mie astazi proiectoarele ... mi se pare ciudat totusi cu palaria aceea .. nu prea se fixeaza pe proiector, si circumferinta ei este cat cea a oglinzii de faza scurta, adica nu o pot baga putin in oglinda... asa este si la voi ? o sa pun maine niste poze sa se inteleaga mai exact .. cat de curand am sa ma apuc si eu de retrofit :twoup:
Link to comment
Share on other sites

@rain, poxipolul acela este doar pentru fixare... daca urmezi pas cu pas acest topicul si pozele de la inceput, pluc imaginile colegilor carora le-a reusit retrofitul, o sa vezi ca proiectorul intra perfect in far, dupa ce decupezi soclul becului H7...

 

chestia cu fixarea cu suruburi e valabila DOAR la E46 facelift cu xenon+lupa, pentru cei care vor sa faca o conversie de la proiector din plastic la cele metalice (FX-R) :)

 

lasa H7-le la locul lui... nu mai da banii aiurea...

 

cand vei da flash, o sa se aprinda atat H7-le cat si D2S-urile... efectul e oricum foarte bun...

Pai ma gandesc la faptul ca tot pe acolo pe undeva as ajunge daca trebuie sa cumpar cele 2 adaptoare d2s si becurile aferente ... :twoup:

sa recapitulam... inteleg ca acum ai halogen H7 pe faza lunga, iar pe faza scurta ai xenon H7 aftermarket... adica asa

http://www.gamamag.ro/images/H7.jpg

 

poti face urmatoarea chestiune: iti cumperi DOAR becurile D2S si adaptoarele, cu mufa universala pt ORICE instalatie xenon aftermarket... nu ai nevoie si de ballasturi sau alte cablaje...

http://www.carmag.ro/pics/items/tinythumbs/om92n7qovr.jpg

http://carsx.ro/upload/images/thumbs/adaptord2s.jpg

 

nu are sens sa iti iei toata instalatia xenon din nou, doar becurile D2S si adaptoarele...

 

daca insa pretul te duce cat pentru o instalatie completa D2S, atunci poti sa o iei pe toata si ballasturile le pastrezi in caz ca se impune vreodata inlocuirea... sau mai simplu: le vinzi separat!

Link to comment
Share on other sites

@rain Eu am pus Poxipol Metalic pe talpa proiectorului, in spatele proiectorului (acolo unde ai decupat soclul de H7), si in partea de jos (unde sunt locurile de suruburi pentru oglinzile cu xenon din fabrica). Dupa ce il incadrezi in far de proba iti vei da seama unde poti sa pui Poxipol.

Palaria are pe interior 2 picioruse, pe care trebuie sa le rupi. In mod normal palaria trebuie sa intre cam 1-2 CM in interiorul oglinzii de faza scurta, la mine asa a fost.

Sa nu fi confundat oglinda de faza scurta cu cea de faza lunga (care din cate tin minte are circumferinta mai mica, si acolo intradevar nu intra). La mine oricum nu am putut fixa palaria pe proiector, pentru ca nu intra nici cum (loveste in 2 picioruse mici de metal care sunt in partea de jos a proiectorului).

Poate ca @XXL a avut un model putin diferit de proiectoare sau de palarii, deoarece el a zis ca s-au potrivit. La mine, nici cu slujbe nu aveam cum sa bag palaria pe proiector. Am fost nevoit sa o fixez cu Poxipol transparent. Voi face azi sau maine cateva poze sa iti arat exact unde am pus Poxipolul pe palarie. (am pus in partea de jos, unde palaria face contact cu oglinda si pe buza gaurii palariei, unde face contact cu proiectorul). Problema este ca trebuie sa stai 10-15 minute cu ele fixe acolo pana se intareste bine de tot poxipolul, si este cam incomod pentru mana. Eu zic ca atunci cand te apuci de treaba iti vei da seama tot ce trebuie sa faci, din povesti si din poze e mai greu. :twoup:

 

Mie cel mai greu mi s-a parut sa scot oglinda din carcasa farului. :)

 

Oricum, retrofitul nu e foarte dificil, doar ca e destul de mult de lucru si trebuie sa ai rabdare. La mine a stat masina in garaj fara faruri cam o saptamana si ceva, X X L a facut toata treaba intr-o zi. :twoup:

Recomandarea mea este, ca dupa ce lipesti tot ce trebuie, sa mai tii farul scos de pe masina cam 24 de ore sa se intareasca bine de tot Poxipolul.

 

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Am comandat deja adaptoarele pentru d2s si becurile d2s de la MAS de pe forum, azi trebuie sa ajunga ... referitor la acele palarii ... la mine sunt un pic diferite: nu exista acele 2 picioruse ca in pozele tale XXL, si nu am incurcat sub nici o forma oglinzile ..pur si simplu este la fel de mare ca si oglinda de faza scurta ... voi face cateva poze sa vedeti despre ce vorbesc ... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, nu sunt la fel palariile cu ce am avut eu. Nu stiu ce sa zic. Aici il las pe X X L sa isi dea cu parerea, fiind mai priceput. Eu zic ca ai putea sa iti comanzi direct de la Sword (tipul care le vinde din China) doar palariile. Le vei primi repede, cu DHL, doar ca te va costa ceva toata distractia. Eu pachetul l-am primit de la el, la usa, in 3 zile dupa ce l-a trimis.

 

Aici e site-ul: http://www.auto-electronic.net/shrouds-bezels.htm .

 

Apropos, cu ce ai taiat soclul, ca vad ca ti-a iesit foarte bine?

Link to comment
Share on other sites

Cu un bomfaier... o sa incerc totusi sa adaptez palariile astea... nu prea imi vine sa stau sa comand altele, mai ales ca transportul costa de 3 ori mai mult decat ele :twoup:

Cred ca ai putea cumva sa le tai pe margine, pastrandu-le forma. Daca ar fi sa le comanzi, probabil ai ajunge pe la un 30-40 de dolari cu totul. Chiar nu stiu ce sa zic. Bafta. :)

Link to comment
Share on other sites

intradevar palariile nu sunt cele pt faza scurta BMW E46... :twoup:

 

cred ca le poti face mai mici in diametru exterior, ori cu un bombfaier, ori cu un pistol de lipit care topeste plasticul ala... mai era cineva care reusise cu un cutter incalzit sa taie oglinda de la modelul E46 facelift :)

Link to comment
Share on other sites

intrebare: nu imi dau seama cum se mai izoleaza farul dupa ce aplici proiectorul prin oglinda taiata?

 

Original, farul cu halogen are cauciucul ala pe spate care izoleaza sa nu intre aer/apa

 

Din pozele postate pana acum nu-mi dau seama - dupa acest retrofit mai este izolata cumva instalatia electrica?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.