Jump to content

Vibrati in volan la franare e46


Recommended Posts

Am cautat pe aici comparator de mi sa luat ,astia nici nu au auzit de asa ceva, eu sunt plecat din tara.Dar intre timp a inceput sa faca din nou, nu chiar ca inainte dar se simte,o mai las putin si o sa ii dau din nou cu spray,am intrebat la la magazinul de unde l-am luat si aia au zis ca cel mai probabil ar fi placutele,si ar putea fi ceva cu ele ca in toamna anul trecut le-am schimbat in tara ,si nu stiu ce marca mi-a pus aia de la servici din tara,ca dupa am plecat cu masina afara, si cam in timpul ala a inceput sa faca.Acum am observat ca incepe sa faca dupa ce pun cateva frane si se incalzeste,o sa incerc cu alte placute mai uzate dar orginale sa vad daca continua sa faca.Ce stiti de marca FERODO ca in magazine aici toti au FERODO,BOSCH,VALEO dar nimic de ATE sau ZIMERMAN care dupa ce am inteles pe forum ar fi cele mai bune pt bmw.ferodo astea sunt cele mai scumpe si astia zic ca sunt bune.
Link to comment
Share on other sites

sunt bune FERODO,printre cele mai bune

dak vrei sfatu meu schimba discurile sau dute cu ele l strungar,dak e tare omu stie c sa faca cu ele.

spun asta pt k dak iti pui placute noi 1000 km masina iti va merge bine apoi va incepe sa "joace precum discu(adik stramb=bate) dak sunt cu adevarat duse dicurile iti bat si cand accelerezi nu numai l franare. da rotile p fata jos si verifica sigurantele d l placute...

varianta numarul unu = discurile

sper sa fie doar atat

 

aaa....prin ovalizarea discurilor ti se poate fte si articulatia(vibratii mici si nenorocite) dak o pui noua ea lucreaza bine,adica iti preia din socuri dar nu mult timp.

NU MAI DA CU SPRAY LA DISCURI iar in 5 minute FORJA P FRANA... sprayu ataca,nu numai curata

Link to comment
Share on other sites

Am fost la atelierul care are aparat de verificat discurile, care de fapt este un micrometru care se prinde pe etrier si mecanicul invarte discul la mana si vede daca este drept,si la mine mi-a zis ca sunt ovalizate ,asa ca am comandat pe net discuri ATE 24.0122-0115.1, la 65 euro .Acum astept sa ajunga si o sa le schimb,sa vad daca se rezolva problema,sprayul este special pt discuri de frana, si dupa ce dai cu el ramane ca un fel de crema pe discuri de culuarea cuprului,si chiar imi merge bine o saptamana de circulat zilnic cu masina dar dupa incepe usor sa faca iara.Va anunt de rezultat dupa cateva zile :twoup:
Link to comment
Share on other sites

asta este adresa de la pag unde le-am comandat eu

http://www.oscaro.es/lista.asp?ID_GENERIC_..._OSC_LEVELS=202

pag,este in spaniola,si nu stiu daca trimit si in afara,oricum tu tradu pagina magazinului si vezi daca trimit .

in adresa asta tre sa te duci mai jos dupa marcile de discuri care ti le da cand deschizi pagina si acolo dupa TRW ai sigla de la ATE si BOSCH unde scrie mas marcas,dai pe ate si iti apare discurile care le au pt modelul meu de masina, pt al meu se potrivesc primele de 286 diametru care sunt la 59 euro si trimise acasa ies la 65 euro,acum daca ar trimite si in afara spaniei te va costa un pic mai mult cred.Uitate pe acolo si daca te intereseaza ceva si nu te descurci dami un mes si te ajut .Pag este serioasa ,ca am prieteni care au comandat si a ajuns fara probleme aici, lucru ce ar trebui sa se intample si pt comanda mea :twoup:

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cand franez se simte in volan o vibratie, mai bine spus o miscare a volanului stanga dreapta care dispare in momentul in care apas mai cu forta frana.

Am vazut posturi pe forum care zic ca ar putea fi discurile ovalizate,asa ca am desfacut rotile si etrierele de pe discuri,am invartit discul dar nu se vede a fi deformate nici un pic,in schimb am gasit un amortizor mort care a pierdut ulei,ar putea avea legatura cu vibratia faptul ca telescopul e dus.

Acum vreau sa schimb ambele telescoape pe fata si as vrea sa stiu ce bucsi care ar trebui sa fie mai uzate in general,mai trebuiesc schimbate pe acolo daca tot desfac.

MS

Aceeasi prolema o am si eu .... s-ar putea sa fie de la bucsele de la bascula

Link to comment
Share on other sites

Cand franez se simte in volan o vibratie, mai bine spus o miscare a volanului stanga dreapta care dispare in momentul in care apas mai cu forta frana.

Am vazut posturi pe forum care zic ca ar putea fi discurile ovalizate,asa ca am desfacut rotile si etrierele de pe discuri,am invartit discul dar nu se vede a fi deformate nici un pic,in schimb am gasit un amortizor mort care a pierdut ulei,ar putea avea legatura cu vibratia faptul ca telescopul e dus.

Acum vreau sa schimb ambele telescoape pe fata si as vrea sa stiu ce bucsi care ar trebui sa fie mai uzate in general,mai trebuiesc schimbate pe acolo daca tot desfac.

MS

Aceeasi prolema o am si eu .... s-ar putea sa fie de la bucsele de la bascula

Daca iti face doar la franare cel mai probabil sunt discurile,asa cum a zis si Blaz3 :twoup: cauta un atelier sa le verifice cu aparatu ala de masurat, ca este dificil sa-ti dai seama la prima vedere,ca se verifici bucsele de la bascula ridico pe cric si misca de roata cu mana,daca are joc se simte mie asa mi-a verificato la atelier

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Salutare! Am schimbat si eu discurile pe fata având aceeași problema,trepidațiile la frânare in urma cu 6000km si acum a reapĂŁrut. Am pus discuri ATE. Mi-a zis cineva ca degeaba am schimbat discurile, ca defapt trebuia sa schimb Bucsile de la bascula sau de la brat nu am inteles pt ca acestea cand se uzeazĂŁ produc Vibrație si deformeazĂŁ discurile. Cum scap de aceasta problema? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.