Jump to content

e adevarat ?


Guest Pole

Recommended Posts

Guest poleposition

Zicea cineva ca unele componente de pe BMW sunt facute in Rom.

 

Cablajul electric la Pitesti si apoi la Timisoara. Iar volanul si bordul la Codlea

 

E adevarat ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se fac. Cel putzin la electronica asha e. Am dat mai demult de cineva care lucreaza la una din fabricile astea... Pai de ce crezi ca electronica modelelor noi pica asha de des? :)

 

Iar, pielarie la greu. Shi pt Mercedes, shi pt BMW, etc.

 

Sunt din ce in ce mai multe fabrici mari, pe campuri, de care nu shite nimeni ce fac, ce produc, etc. :) Suspans...

 

Globalizare. :blink:

 

De fapt fabricile brand au devenit mai mult linii de asamblare, decat de productzie...

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Cablajul electric la Pitesti si apoi la Timisoara.

114011[/snapback]

deci loganul e suspect de cablaj BMW :blink: ?!?!? :) :D

sau invers..?!?!? :) :)

 

ontopic: si eu am auzit ceva de pielarie, tapiterie, dar oricum in Ardeal...tot ce e posibil...ca la noi la nimeni: ieftin, mult si bun! :D

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva ca unele componente de pe BMW sunt facute in Rom.

 

Cablajul electric la Pitesti si apoi la Timisoara. Iar volanul si bordul la Codlea

 

E adevarat ? :blink:

114011[/snapback]

cablaraie la dreselmaier (sau asa ceva)/timisoara. Tot nemti sunt, dar au deschis aici fabrica... Deci sunt furnizori bmw. probabil celor de la bmw le zic ca le dau cabluri facute la ei, cu mana de lucru f calificata. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
tare surprinsi sunteti.. parca am vorbi de maybach... sunt masini comune in toata europa si e normal sa caute locuri cat mai ieftine pentru fabricarea diferitelor componente.

114092[/snapback]

 

Masini comune sunt, renault, peugeot, fiat, etc... pentru clasa din care face parte BMW, adica premium, am pretentia sa nu fie "normal" sa caute chilipiruri pentru chestii d'astea.

 

Mi se pare meschinarie :blink:

 

Si da sunt surprins ca un "injiner" care face niste cabluri care iau foc pe Logan, isi baga gheara intr-un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Si da sunt surprins ca un "injiner" care face niste cabluri care iau foc pe Logan, isi baga gheara intr-un BMW.

114097[/snapback]

hai ca nu e chiar asa. vad ca esti tare suparat pe tema asta... eventual daca ai reusi sa iei un bmw dintr-un lot facut in africa, ai fi mai satisfacut? :blink:

si am vazut si volan imbracat in piele in romania. nu mi-ar fi rusine cu el.

 

O parte dintre cei aflati pe forum e posibil sa lucreze/livreze pt companii mari de dincolo (programatori, de exemplu). Ar putea fi usor suparati pe remarcile astea dure.

Pana la urma bmw n-o sa se multumeasca cu marfa mai proasta. Doar mai ieftina.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate unele componente sunt facute si in Ro evident de furnizori iar Drexelmeier e mare are o fabrica si la Timisoara si acum si la Medias mai ar fii si altele,pe unii sefi care sunt des in RO cu treaba si muncitorii lor din Germania stau mult pe acolo asa e cu Globalizarea f f multi producatori lucreaza in Ost din cauza ca e mai ieftin nu numai mana de lucru impozitele au ei calculele lor,dar asta ei au oameni si in fabrica la BMW care repara daca ceva nu e bun asa ca merge pana cand vedem,au trecut vremurile cand totul se facea in West-Germany,dar un lucru pozitiv tot ar fii BMW inca nu are atatea repere din Ost sau alta parte ca ceilalti producatori cum ar fii Mercedes.Si apropo Audi produce masini si in Ungaria si sunt f f bune.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate unele componente sunt facute si in Ro evident de furnizori iar Drexelmeier e mare are o fabrica si la Timisoara si acum si la Medias mai ar fii si altele,pe unii sefi care sunt des in RO cu treaba si muncitorii lor din Germania stau mult pe acolo asa e cu Globalizarea f f multi producatori lucreaza in Ost din cauza ca e mai ieftin nu numai mana de lucru impozitele au ei calculele lor,dar asta ei au oameni si in fabrica la BMW care repara daca ceva nu e bun asa ca merge pana cand vedem,au trecut vremurile cand totul se facea in West-Germany,dar un lucru pozitiv tot ar fii BMW inca nu are atatea repere din Ost sau alta parte ca ceilalti producatori cum ar fii Mercedes.Si apropo Audi produce masini si in Ungaria si sunt f f bune.

114145[/snapback]

Audi se fabrica in Ungaria :blink:

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

inca putin si o sa aflu ca Porsche e asamblat in Transnistria :)

La "tzoale" stiam ca multe firme mari trimit materialele de exemplu la Braila si le cos romansii acolo... dupa care pleaca in Rusia sau mai stiu unde... dar la automobile :blink:

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni componente de instalatie electrica se fac la Pitesti din 96 , pentru BMW ma refer , AUDI se fabrica in Ungaria la fel de foarte multi ani , eu zic ca trebuie sa ne bucuram ca fabrica la noi si nu fabrica la altii in EST , dam de lucru la ai nostri si stati voi linistiti ca si romanul poate lucra ca neamtul , tehnologia oricum este adusa toata de acolo , cablurile , izolatiile si toate alea vin din Germania, la noi doar le taie si le baga la cutii , oare noi romanii om fi chiar asa de prosti sa nu fim in stare sa facem asa ceva?... in fond masini se fabricau in Ro de multa vreme dar comunistii au inchis toate acele fabrici aducandu-i peste cativa ani pe cei de la Renault...

Deci sa fie clar , nu suntem cu nimic inferiori fritzilor doar ca noi nu avem educatia muncii la fel ca ei , eu zic sa apreciem ca la BMW DE lucreaza ingineri romani si uite ca sunt in stare sa fie la acelasi nivel sau poate chiar mai buni decat cei vestici... nu mai faceti comparatii cu Loganul ca nu isi au rostul , fabricile nu au nici o legatura , sunt doar in aceeasi localitate... nu ar accepta cei de la BMW calitate slaba...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e bine ca se fac la noi si ar fi si mai bine daca s-ar face repere mai importante. In Ungaria spre exemplu se fac CD-playerele, casetofoanele, magaziile de CD-uri. Foarte multe ies pe sub mana si se vand la preturi foarte mici.
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

permite-ti-mi sa fiu sceptic...sau realist....nu cred ca romanul va lucra niciodata ca neamtul in Romania....chiar daca are tot ce ii trebuie din D.

In schimb romanul poate va lucra ca neamtul in D pt ca acolo nu e de gluma...te disponibilizeaza aia imediat.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pai atunci sa-mi fie iertat... dar daca ei fac atata economie la mana de lucru etc.. sa scada si pretul ! sau daca era integral lucrata in DE pretul era mai mare...? chiar sunt curios cu cat ! cat de mult din pretul final al masinii este influentat de mana de lucru ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.