Jump to content

ruta bucuresti- madrid


Catalin.KHL

Recommended Posts

Salutari , vreau sa plec in Spania mai precis in Madrid si as vrea sa ma ajutati si pe mine care a mai fost pe aceasta ruta. Am facut eu un traseu dar ma cam duce prin Serbia, Croatia si sincer ma cam inspaimanta drumul pe acolo ( nu stiu de ce :twoup: ) Stiu ca mai sunt colegi pe aici pe forum care locuiesc in Spania si as vrea sa-mi dea un sfat cam ce ruta sa aleg in caz ca au facut acest drum cu masina ..........

 

Va multumesc si astept sfaturi si pareri :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Timisoara-sannicolau mare -cenad - drum bun, vama neaglomerata,cam 80 km

 

Cenad-Szeged cam 20 km , de aici iei autostrada Szeged-Budapesta si mergi pana iesi din Ungaria.

 

Recomand sa treci prin Slovenia -Italia -Franta si sa intri in Spania pe la PERPIGNAN. De aici ai autostrada oriunde vrei tu.

 

In Slovenia si Ungaria se intampla multe porcarii noaptea , ai mare grija unde opresti sau dormi!

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut drumul de vreo 2 ori.

Ruta clasica e Bucuresti - Budapesta - Viena - Graz - Udine - Verona - Genova - Nisa - Montpellier - Barcelona - Zaragoza - Madrid.

Drumul e de facut in 3 zile cu 2 nopti de oprit minim.

Eu in Romania as alege sa ies prin Oradea(Sibiu - A3 :twoup: - Oradea), chiar daca drumul e mai lung, de la Sibiu la Szeged am facut o cadere nervoasa ultima data.

Prima noapte opresc ori la iesirea din Romania (de ex Baile Felix) ori in Budapesta, a doua undeva inainte de iesirea din Italia.

Atentie la intrarea in Spania, vamesii aia sunt foarte tampiti si nu vorbesc nimic inafara de spaniola.

Link to comment
Share on other sites

daca mergi prin ungaria spre croatia, respectiv zagreb, si apoi o iei prin slovenia, respectiv lublijana, si imediat intri in italia. drumu de la mine din cluj pana in italia dureaza cam 12 ore. Daca ti se pare dubios prin ungaria sau slovenia poti dormi in italia. Desi acolo exista riscu mai mare sa fi tzepuit de RUMANI. Din Italia nu mai stiu drumu spre spania:))

 

dar am vazut ca esti din bucuresti....poti iesi prin timisoara sau arad spre budapesta si apoi prin croatia si slovenia. daca mergi prin austria ocolesti mult si pierzi timp aiurea...

Link to comment
Share on other sites

Sincer as vrea sa ocolesc tari precum Croatia sau slovenia ...................multumesc pentru sfaturi baieti

 

Eu am facut drumul de vreo 2 ori.

Ruta clasica e Bucuresti - Budapesta - Viena - Graz - Udine - Verona - Genova - Nisa - Montpellier - Barcelona - Zaragoza - Madrid.

Drumul e de facut in 3 zile cu 2 nopti de oprit minim.

Eu in Romania as alege sa ies prin Oradea(Sibiu - A3 :) - Oradea), chiar daca drumul e mai lung, de la Sibiu la Szeged am facut o cadere nervoasa ultima data.

Prima noapte opresc ori la iesirea din Romania (de ex Baile Felix) ori in Budapesta, a doua undeva inainte de iesirea din Italia.

Atentie la intrarea in Spania, vamesii aia sunt foarte tampiti si nu vorbesc nimic inafara de spaniola.

Mi se pare ca ruta data de tine este cea mai buna si din punctul de vedere al tarilor :) , nu-i problema in Spania ca prietena mea vorbeste fluent spaniola , ms pentru sfaturi :twoup:

Edited by Catalin.KHL
Link to comment
Share on other sites

Sincer as vrea sa ocolesc tari precum Croatia sau slovenia ...................multumesc pentru sfaturi baieti

 

 

Croatia iti spun cu mana pe suflet ca nu ai de ce sa o ocolesti...sunt mult in fata noastra la drumuri(autostrazi)&civilizatie.

Totodata daca o iei prin Serbia ai aproape numai autostrada pana in Croatia.(baga si tu un viamichellin.com )

 

Eu am trecut prin Serbia cand am fost in concediu in Croatia si crede-ma ca nu am avut absolut nici o problema. Sunt unele peisaje mai dezolante(adica se mai vad inca gloantele in unele ziduri) dar avand in vedere ca dupa x kilometri de mers ai numai autostrada nu vad unde e problema.

 

Eu am iesit pe la Drobeta(portile de fier), apoi belgrad, apoi zagreb apoi krk(destinatia mea finala).

 

Parerea mea e ca ocolesti foarte mult pe sus si nu se merita.

Link to comment
Share on other sites

Prin Austria n'ai ce sa cauti, ocolire de 200 km fara rost!

Din Ungaria o tai in Slovenia direct.

 

Taxele de autostrada vor fi cam 150 euro pana la intrarea in Spania, de aici ori ai nervi si mergi pe natonal ori platesti autostrada!

 

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

Link to comment
Share on other sites

Sincer as vrea sa ocolesc tari precum Croatia sau slovenia ...................multumesc pentru sfaturi baieti

 

 

Croatia iti spun cu mana pe suflet ca nu ai de ce sa o ocolesti...sunt mult in fata noastra la drumuri(autostrazi)&civilizatie.

Totodata daca o iei prin Serbia ai aproape numai autostrada pana in Croatia.(baga si tu un viamichellin.com )

 

Eu am trecut prin Serbia cand am fost in concediu in Croatia si crede-ma ca nu am avut absolut nici o problema. Sunt unele peisaje mai dezolante(adica se mai vad inca gloantele in unele ziduri) dar avand in vedere ca dupa x kilometri de mers ai numai autostrada nu vad unde e problema.

 

Eu am iesit pe la Drobeta(portile de fier), apoi belgrad, apoi zagreb apoi krk(destinatia mea finala).

 

Parerea mea e ca ocolesti foarte mult pe sus si nu se merita.

Nu as putea sa intru in Croatia daca e prin Ungaria si dupa aia Italia ? .........cred ca asa ar fi cel mai avantajos :twoup: , ma gandeam eu

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:twoup: si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :)

Asta e primul lucru de care tin cont ....adica respectarea vitezei si a regulilor de circulatie :)

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:twoup: si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :)

Erau opriti pe margine, eu am vazut masina (era albastra, sarea in evidenta) dar nu m-am gandit ca ma prinde!!

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:) si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :)

Erau opriti pe margine, eu am vazut masina (era albastra, sarea in evidenta) dar nu m-am gandit ca ma prinde!!

Ce credeai ca scapi tu asa nevazut ha ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:) si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :)

Erau opriti pe margine, eu am vazut masina (era albastra, sarea in evidenta) dar nu m-am gandit ca ma prinde!!

 

in austria ...aveam 175-180 ... a trecut glont pe langa noi un M6 ... dupa 10 km noi dai calare sa il depasim ce mama lui .... 200 km/h .... depasit ...dupa 2 km trece pe langa noi se baga in fatza noastra si pe luneta din spate apare mare un semn pe rosu ...shit ...politia ... pe la 100 scoate si bastonu ... dupa 10 min ...50 de euro spaga si plecam la drum :twoup:)) noroc cu soferu care stia sa vb ( cica ii nastea nevasta )

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-au pus sa platesc amenda pe loc!! Au zis ca daca nu atunci imi retin masina . Eram aproape de granita cu Spania si unu din ei vb bine spaniola!

 

A mai si zis ca cica daca mai ma prinde de noua ori imi ridica permisul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:) si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :(

Erau opriti pe margine, eu am vazut masina (era albastra, sarea in evidenta) dar nu m-am gandit ca ma prinde!!

 

in austria ...aveam 175-180 ... a trecut glont pe langa noi un M6 ... dupa 10 km noi dai calare sa il depasim ce mama lui .... 200 km/h .... depasit ...dupa 2 km trece pe langa noi se baga in fatza noastra si pe luneta din spate apare mare un semn pe rosu ...shit ...politia ... pe la 100 scoate si bastonu ... dupa 10 min ...50 de euro spaga si plecam la drum :))) noroc cu soferu care stia sa vb ( cica ii nastea nevasta )

Au primit SPAGA ????? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

in austria ...aveam 175-180 ... a trecut glont pe langa noi un M6 ... dupa 10 km noi dai calare sa il depasim ce mama lui .... 200 km/h .... depasit ...dupa 2 km trece pe langa noi se baga in fatza noastra si pe luneta din spate apare mare un semn pe rosu ...shit ...politia ... pe la 100 scoate si bastonu ... dupa 10 min ...50 de euro spaga si plecam la drum :twoup:)) noroc cu soferu care stia sa vb ( cica ii nastea nevasta )

 

nu numai in austria sunt asa si in germania si olanda....

Link to comment
Share on other sites

In franta sa nu mergi cu 180 ca si mine ca iei 90 euro amenda!! Au Subaru WRX la patrula autostrazii.

 

:( si daca aveau un fiat punto nu te prindeau ? Erau la un apel prin statie distanta :(

Erau opriti pe margine, eu am vazut masina (era albastra, sarea in evidenta) dar nu m-am gandit ca ma prinde!!

 

in austria ...aveam 175-180 ... a trecut glont pe langa noi un M6 ... dupa 10 km noi dai calare sa il depasim ce mama lui .... 200 km/h .... depasit ...dupa 2 km trece pe langa noi se baga in fatza noastra si pe luneta din spate apare mare un semn pe rosu ...shit ...politia ... pe la 100 scoate si bastonu ... dupa 10 min ...50 de euro spaga si plecam la drum :))) noroc cu soferu care stia sa vb ( cica ii nastea nevasta )

Au primit SPAGA ????? :twoup:

 

daca stii ce sa vb la momentu ala da ...si am mai auzit ....da am ramas prost sa vb ce M6 aveau ca masina de politie .... nici prin gand nu mi ar fi trecut ca aia putea sa fie politai .... + ei nu au vrut sa ne arda din prima ... ne au lasat da daca soferu e cu capu cand vede un BMW :)) ...si prin germania am auzit ca iau spaga ....

Link to comment
Share on other sites

Ce credeai ca scapi tu asa nevazut ha ? :twoup:

 

Da!! Nu m-am gandit ca se pun sa ma urmareasca.

Sper sa nu ajung sa ma urmareasca si pe mine :)

Sa vezi ce repede m-au tras pe dreapta! Si erau 3 benzi pe sens acolo.

 

SI eu am ramas masca la masina , era albastru subaru . Oamenii foarte de treba , m-au lasat sa fac si poze .....

Link to comment
Share on other sites

Ce credeai ca scapi tu asa nevazut ha ? :twoup:

 

Da!! Nu m-am gandit ca se pun sa ma urmareasca.

Sper sa nu ajung sa ma urmareasca si pe mine :)

Sa vezi ce repede m-au tras pe dreapta! Si erau 3 benzi pe sens acolo.

 

SI eu am ramas masca la masina , era albastru subaru . Oamenii foarte de treba , m-au lasat sa fac si poze .....

Dupa ce ti-ai luat banii cred si eu ca au fost de treaba :)

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu la Barcelona si am ales traseul prin serbia croatia slovenia si pot spune ca este de departe cea mai buna optiune din punct de vedere al timpului pt ca la 100 de km dupa ce intri in serbia ai numai autostrazi.

insa.. dezavantajul este ca te costa ceva in plus pe varianta asta, mai ales ca in slovenia s-au nesimtit si au pus o rovinieta care e pe minim juma de an si e vreo 30E(parca) plus autostrada pana in slovenia inca vreo 25 (parca) iar din Italia bineinteles taxele de autostrada cunoscute.

nu ai treaba cu evenimente neplacute.. daca ar trebui vreo tara evitata aceea este Romania. in plus pe serbia trebuie si pasaport (daca poate fi considerat un dezavantaj)

varianta a 2-a este ungaria-austria iar de acolo te decizi daca o iei pe germania sau italia. elvetia ar fi cel mai scurt pe varianta asta dar si acolo este aceeasi poveste ca si in slovenia cu rovinieta pe juma de an si nush daca se merita pt cateva ore de strabatut tara sa dai 30E

bafta.. sa te tina masina km astia ca altfel te jupoaie astia pe drum :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut drumul de vreo 2 ori.

Ruta clasica e Bucuresti - Budapesta - Viena - Graz - Udine - Verona - Genova - Nisa - Montpellier - Barcelona - Zaragoza - Madrid.

Drumul e de facut in 3 zile cu 2 nopti de oprit minim.

Eu in Romania as alege sa ies prin Oradea(Sibiu - A3 :twoup: - Oradea), chiar daca drumul e mai lung, de la Sibiu la Szeged am facut o cadere nervoasa ultima data.

Prima noapte opresc ori la iesirea din Romania (de ex Baile Felix) ori in Budapesta, a doua undeva inainte de iesirea din Italia.

Atentie la intrarea in Spania, vamesii aia sunt foarte tampiti si nu vorbesc nimic inafara de spaniola.

 

 

Apropo ai idee cati Km ai facut pe ruta asta ??

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut drumul de vreo 2 ori.

Ruta clasica e Bucuresti - Budapesta - Viena - Graz - Udine - Verona - Genova - Nisa - Montpellier - Barcelona - Zaragoza - Madrid.

Drumul e de facut in 3 zile cu 2 nopti de oprit minim.

Eu in Romania as alege sa ies prin Oradea(Sibiu - A3 :twoup: - Oradea), chiar daca drumul e mai lung, de la Sibiu la Szeged am facut o cadere nervoasa ultima data.

Prima noapte opresc ori la iesirea din Romania (de ex Baile Felix) ori in Budapesta, a doua undeva inainte de iesirea din Italia.

Atentie la intrarea in Spania, vamesii aia sunt foarte tampiti si nu vorbesc nimic inafara de spaniola.

 

 

Apropo ai idee cati Km ai facut pe ruta asta ??

 

Daca in loc sa treci in Austria treci in Slovenia , atunci reduci cu 200 km si ceva traseul.

 

Toate autocarele trec de 2 ani deja prin Slovenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.