Jump to content

E60 - sfaturi achizitie


costty

Recommended Posts

Salut.

M-am hotarat sa imi schimb masina (E46) si m-am orientat spre un E60.

Ma gandeam la un 525 dar si un 520 cred ca ar fi ok. Care credeti ca ar fi mai "bun"? Ar mai fi de ales intre diesel/benzina, manuala/automata.

Astept pareri, sfaturi din partea celor care detin un astfel de model dar si din partea celor

care cunosc aceste motoare. Anul probabil va fi 2005. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Am avut eu E60 520i, este o puturosenie lesinata si consuma cat 525i. E submotorizata, e naspa gen.

 

Acorda o atentie sporita casetei de directie, la mine a trebuit schimbata si am inteles ca sunt predispuse defectarii.

 

A si eu as alege cutie automata, ma rog, aici cred ca tine de comoditate etc. Este o parere strict personala.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Probabil va fi 525 sau de ce nu un 530 daca diferenta de pret nu va fi foarte mare. Acum depinde si de optionale.

Balanta era putin inclinata spre diesel, dar asteptam sa aud si parerile voastre

@pole, stiu, din ce am citit am vazut ca au probleme cu caseta de directie

@rares ai avut probleme cu ea? cum e cutia, consumul?

Link to comment
Share on other sites

2.5 i benzina e super ok ca motorizare. Daca nu faci foarte multi km gen 30-40k km/an nu se merita diesel. Sunt si mai fiabile, revizii mai ieftine, rulate mai putin in general, suna bine. Oricum fa un test drive cu ambele variante, vezi care iti place.
Link to comment
Share on other sites

Probabil va fi 525 sau de ce nu un 530 daca diferenta de pret nu va fi foarte mare. Acum depinde si de optionale.

Balanta era putin inclinata spre diesel, dar asteptam sa aud si parerile voastre

@pole, stiu, din ce am citit am vazut ca au probleme cu caseta de directie

@rares ai avut probleme cu ea? cum e cutia, consumul?

nu am avut probleme (am luat-o la 80k si acum am 91k)

cutia e super. merge masina mai bine decat e46, unde aveam automata in 5 trepte.

consumul... nush exact. pe BC am cam 10 mixt. din ce am vazut eu ia cam 8 afara si 12 in oras, mers destul de tare. la pompa nu am stat sa-i fac.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te orintezi spre un 530, intre 525d si 530d, nu sunt diferente semnificative de pret, din cate am vazut pe piata, dar ca si motorizare, se simte. Daca te orientezi catre benzina, ia in calcul si 525i, aici diferentele de pret intre 525 si 530 sunt mai semnificative decat la diesel. Tot ca parere personala, as alege automatic, eu o am de trei ani jumatate si nu am avut nici o problema (sa bat in lemn, sa nu fie intr-un ceas rau :twoup: ). Bafta
Link to comment
Share on other sites

Eu recent am achizitionat un 530iA si sunt foarte multumit de ea, consumul este normal pentru aceasta motorizare ,iar probleme pana acuma nu am avut iar ideal ar fi sa gasesti ceva cu garantie. Eu am trecut de la 320d e46 si la inceput s-a simtit consumul dar este cu mult peste asteptari.. Bafta in alegerea facuta
Link to comment
Share on other sites

eu am 525d automat,

suficient pentru cat poti alerga in romania,

impozite , asigurari nu foarte mari

singurul lucru care ma sperie , toti zic ca tre schimbata galeria de admisie, preventiv pentru ca are niste clapete care pot fi absorbite in motor, si il poti distruge

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru reply-uri. Intr-adevar fiecare masina are problemele ei. Cu garantie, probabil va fi mai greu de gasit.

Vad ca in Romania (autovit) am gasit destule 525 la pret`uri destul de bune, chiar mai bune ca pe mobile.de :twoup:

Am vazut ca majoritatea nu au incredere in masinile cumparate din Romania dar poate nu toate sunt tepe :) Presupun ca printr-o verificare la o reprezentanta vor fi scoase la iveala eventualele probleme.

E46-le l-am cumaparat din Germania fara nici o verificare si nu am probleme cu el, probabil fiecare cu norocul lui... stiu, nu ar trebui sa compar neamtul cu romanul :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe mana doua e60 525d si 530d.Daca vrei cuplu mare la motor si demaraje rapide 530d care are insa si problemle lui.Rotile pe 17 si de 245 plus supensia sport au terminat articulatiile si telescoapele.Plus inevitabil de schimbat galeria de evacuare care s-a fisurat.Consum mai mare cu 2-3 litri fata de 525 in oras.Eu cred ca si un 525d este de ajuns pentru Romania demaraj destul de bun in depasiri la viteza de croaziera amindoua duc mult mai mult decat putem noi sa mergem.Alege hidramata ptr.ca este mult mai comoda.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru reply-uri. Intr-adevar fiecare masina are problemele ei. Cu garantie, probabil va fi mai greu de gasit.

Vad ca in Romania (autovit) am gasit destule 525 la pret`uri destul de bune, chiar mai bune ca pe mobile.de :)

Am vazut ca majoritatea nu au incredere in masinile cumparate din Romania dar poate nu toate sunt tepe :) Presupun ca printr-o verificare la o reprezentanta vor fi scoase la iveala eventualele probleme.

E46-le l-am cumaparat din Germania fara nici o verificare si nu am probleme cu el, probabil fiecare cu norocul lui... stiu, nu ar trebui sa compar neamtul cu romanul :(

De ce nu cauti si prin Italia?

Eu l-am luat de aici de la privat,am reusit sa o gasesc o masina impecabila...

E adevarat ca sunt mai scumpe,dar poti sa mai si negociezi,am vazut multe cu km putini.

Vazusem un 530xd din 2008 cu 43000km care s-a vandut la 24000euro,mi-a trecut printre degete. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut.

M-am hotarat sa imi schimb masina (E46) si m-am orientat spre un E60.

Ma gandeam la un 525 dar si un 520 cred ca ar fi ok. Care credeti ca ar fi mai "bun"? Ar mai fi de ales intre diesel/benzina, manuala/automata.

Astept pareri, sfaturi din partea celor care detin un astfel de model dar si din partea celor

care cunosc aceste motoare. Anul probabil va fi 2005. Multumesc

Eu iti recomand 525 diesel ! E rezonabil la intretinere si la taxe. 530d este intradevar mai sprinten, dar si taxele sunt mai mari, impozitul de exemplu e de 3 ori mai mare decat la 525, RCA + Casco mai mari, in concluzie 530 nu prea tine cu casa :twoup: !!! Acum totul depinde de tine. Eu am 525d, si sunt foarte multumit ! Bafta la cumparare si nu cumpara din targ, cauta sa cumperi de la cineva particular !

Link to comment
Share on other sites

Salut.

M-am hotarat sa imi schimb masina (E46) si m-am orientat spre un E60.

Ma gandeam la un 525 dar si un 520 cred ca ar fi ok. Care credeti ca ar fi mai "bun"? Ar mai fi de ales intre diesel/benzina, manuala/automata.

Astept pareri, sfaturi din partea celor care detin un astfel de model dar si din partea celor

care cunosc aceste motoare. Anul probabil va fi 2005. Multumesc

Eu iti recomand 525 diesel ! E rezonabil la intretinere si la taxe. 530d este intradevar mai sprinten, dar si taxele sunt mai mari, impozitul de exemplu e de 3 ori mai mare decat la 525, RCA + Casco mai mari, in concluzie 530 nu prea tine cu casa :twoup: !!! Acum totul depinde de tine. Eu am 525d, si sunt foarte multumit ! Bafta la cumparare si nu cumpara din targ, cauta sa cumperi de la cineva particular !

+1
Link to comment
Share on other sites

Eu votez pentru 530d automat sau daca mai ai ceva extra € un 535d (caluti extra si motor tot de 3000).

 

Costurile pt 530d din 2005:

Impozit - 900 RON/an

RCA - ~700 RON/an

CASCO - ~1250 €/an (optional)

consum: urban: 12-14 l/100km (mers mai sprintenel, pneuri 245. mentionez ca pt pneuri 225 consumul scade 11-12 l/100km)

extra-urban: 7-7.5 l/100km

 

Mai departe faci tu calculele in functie de buget...

Link to comment
Share on other sites

Eu votez pentru 530d automat sau daca mai ai ceva extra € un 535d (caluti extra si motor tot de 3000).

 

Costurile pt 530d din 2005:

Impozit - 900 RON/an

RCA - ~700 RON/an

CASCO - ~1250 €/an (optional)

consum: urban: 12-14 l/100km (mers mai sprintenel, pneuri 245. mentionez ca pt pneuri 225 consumul scade 11-12 l/100km)

extra-urban: 7-7.5 l/100km

 

Mai departe faci tu calculele in functie de buget...

520 l-am scos de mult din discutie, a intrat 530 :twoup: In mare stiu ce vreau, ramane doar sa o gasesc.

L.E. Frumos 530d ai

Edited by costty
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Primul pas l-am facut, am vandut E46-le :)

Pe mobile.de nu am gasit nimic si am inceput sa caut in RO. Dau cateva exemple, poate unii dintre voi cunoasteti masinile. Si eu am vandut masina pe site-ul acela deci nu toti de acolo sunt samsari :twoup:

 

http://autovit.ro/bmw-530-C13960123.html

 

http://autovit.ro/bmw-530-C13504446.html

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13598026.html

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13617223.html

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13718300.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.