Jump to content

Ce stiti despre masina asta?merita luata?


danetz23

Recommended Posts

nu te contrazic la faza cu uzura, poate vezi tu lucrurile altfel decat le vad eu, mie imi pare o masina mai mult decat ok de cumparat, frate este M5 E39, daca ii schimbi barile, + faruri + stopuri + vopsit si indreptat profi + expert detailing interior, exterior si motor juri ca nu mai este masina alergata sau cum o vezi tu, mai repede un "dreamer"

ca mine ar cumpara asa ceva decat unul cu bani, eu as stii ca o pot face cu incetul, as astepta diverse ocazii pe net cu piese, as cauza tinichigii si vopsitorii cat mai aproape de adevar , nu ar iesi ca bin fabrica, dar macar as putea avea un M5 curat, tinand cont ca "altii" sau "others" cer peste 5000 pe un asemenea motor de la masina asta. Ca idee daca vrei se poate, daca vrei M5 si nu ai toti banii o data te poti inhama la asta, ca la unul "intreg", tavalit reparat si pus la vanzare sat satul.

 

Cu siguranţă vedem lucrurile altfel, iar eu sunt mai avizat decât tine ĂŽn ceea ce priveşte seria 5 E39 pentru că eu chiar cunosc preţurile, ştiu cât costă piesele de calitate pentru un E39, mai ales pentru cele cu motor V8, adică şi M5.

Tu enumeri nişte chestii foarte scumpe de parcă n-ar ĂŽnsemna nimic.

De ce crezi că te-ai chinuit atâta cu mai multe maşini rupte şi scriai şi pe forum câţi bani ai pierdut din cauza unor jegoşi de mecanici şi prieteni care spuneau că ti-au făcut rost de nu ştiu ce piese ieftine şi de fapt te rupeau la bani?

Aşa se ĂŽntâmpla ĂŽntotdeauna când ĂŽncerci să ieşi ieftin şi să te bazezi pe tot felul de jegoşi, pe piese din dezmembrări, care de multe ori costă mult mai mult decât cele noi.

Să-ti dau un exemplu.

Un amic de-al meu are nevoie de un traseu de răcire pentru frâne.

Ăl sun pe unul care are dezmembrări, ĂŽl ĂŽntreb dacă are acel traseu, ĂŽmi zice că da şi că mă costă 150 Ron unul singur sau 200 Ron ambele.

Ăl ĂŽntreb pe grozadan cât costă la el unul nou şi, exact cum mă aşteptam, costă 35 Ron bucata.

Asta ĂŽnseamnă ĂŽn cele mai multe cazuri dezmembrările pentru piesele mici, piesele care nu costă foarte mult noi, adică ţeapă.

 

Hai să-ţi zic şi cum e cu recondiţionarea unei astfel de maşini, poate nu dai 2 bani pe părerea mea, ĂŽnsă dacă te vei găsi ĂŽn situaţia de a da bani pe o astfel de maşină, poate-ţi vei aminti ce ţi-am spus şi te vei calma.

 

Un set de faruri xenon pentru un E39 facelift costă ĂŽn jur de 400 € sh.

De multe ori cumperi nişte faruri deja mătuite, se ĂŽntâmplă să fie cu elementele de reglaj din interior rupte, clemele lipite, doar tot din dezmembrări sunt.

Jegoşii de la dezmembrări le lipesc pe interior ca ĂŽn cazul ĂŽn care vine unul mai fraier să le cumpere, să-l ţepuiască.

 

Sau tu vrei să cumperi faruri cu xenon de fabrică si ei ĂŽţi spun că sunt cu xenon deşi sunt cu halogen.

 

Stopuri de facelift de fabrică şi cu semnal alb nu prea găseşti aşa uşor.

Pe eBay costă ĂŽn jur de 150 € unele ĂŽn stare bună.

Un set de faruri de facelift noi şi cu xenon costă vreo 30 de milioane dacă le iei pe Hella.

 

Vopsitul costă minim 40 de milioane dacă vrei să iasă bine, altfel e doar o cârpeală, iar un M5 cârpit e chiar penibil.

Decât să ai un M5 E39 cârpit, mai bine stai ĂŽn banca ta şi-ţi iei o maşină pe care ĂŽntr-adevăr ţi-o permiţi.

 

Uzura nu poate fi eliminată cu detailing-ul.

Dacă nişte scaune sunt rupte sau tocite foarte rău, n-ai ce să le faci.

Un set de scaune de M5 E39 ĂŽn stare bună costă pe eBay 1000-1200 €.

 

Dacă motorul este stricat aşa cum au spus cei care au postat pe topic, asta ĂŽnseamnă minim 1500-2000 € pentru o reparaţie ca la carte, nu o cârpeală.

Asta dacă vrei să ai M5 care şi trage.

 

Gândeşte-te că până ĂŽn acest moment, adică până nu ai cheltuit vreo 6000 doar pe piese, nici măcar nu l-ai condus.

Iar maşina asta se vinde pe 6000.

Deci vreo 12 000 € doar să-l aduci cât de cât pe linia de plutire ĂŽn mod aparent.

 

Dar la ce bun un M5 E39 uzat care nu stă bine pe şosea?

 

Un amortizor nou de M5 costă 300 € dacă maşina nu are EDC, cam 1000 € dacă are EDC.

 

Un pachet M replică costă 605 € cu tot cu transport de pe eBay, ĂŽnsă te mai costă ĂŽncă vreo 300 € diverse plastice fără de care nu-l poţi monta, deci ai nevoie de ĂŽncă 900 € pentru bări.

 

Sigur că baieţii ĂŽţi vor spune: "Bagă mânca-ţi-aş nişte ulei de la diferenţial ĂŽn ele, ĂŽl ştiu eu pe un băiat care le face de fabrică, zici că e ţiplă după ce mergi la el".

 

Dar ştim cu toţii, sau măcar ar trebui să ştim, că maşina aia nu se va mai comporta niciodată aşa cum trebuie cu astfel de cârpeli.

 

Maşinile astea nu sunt deloc fiabile, ştiu asta pe pielea mea, aşa că o maşină de genul ăsta mai ĂŽnghite lejer ĂŽncă 5000 € ĂŽn piese.

 

Dacă ai de schimbat debitmetrul, la maşina asta sunt două, sh nu prea găseşti şi chiar dacă găseşti, mari şanse sunt să fie stricate, aşa că zboară ĂŽncă 800 €.

 

Cine cere 5000 € pe un astfel de motor e un cretin, se găsesc la jumătate de preţ motoare.

 

Deci, tot ca idee, cine nu are foarte mulţi bani ĂŽncât să-şi permită aşa ceva, să stea frumos ĂŽn banca lui, asta nu e o maşină pentru tânărul pasionat cu bani de covrigi ĂŽn buzunar, e o maşină care ĂŽnghite extrem de mulţi bani.

Este adevărat că-ţi dă şi foarte multe satisfacţii, ĂŽnsă doar dacă ţi-o permiţi cu adevărat.

 

De ce crezi că sunt atât de puţine M5-uri la noi ĂŽn ţară?

Tocmai această ĂŽntreţinere foarte scumpă este problema.

 

Decât să cheltui sume enorme pentru o maşină pe care nu ţi-o permiţi şi care va ajunge ĂŽn scurt timp un fel de coşmar, mai bine ĂŽţi accepţi condiţia şi iei ceva ĂŽn stare bună cu un motor mult mai mic.

 

Recondiţionarea unei maşini sport nu este pentru oricine, sportul ăsta e foarte costisitor şi necesită mari sacrificii.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Nu potzi sa fi perfect oricat ai vrea. Sunt unele situatzii in care e mai bine sa te potzi stapanii sau sa i-tzi stapanesti bad habits asta am vrut sa spun.

Dupa cum vezi am shi eu momentele mele cand nu pot sa ma stapanesc shi ajung sa imi pierd timpul shi energia pe lucruri care nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.