Jump to content

4 cilindri vs 6 cilindri


cristimm

Numarul de cilindri.  

1247 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Frustrati sunt cei care sustin ineptii de genul cum sa ai gaz pE Bmw. Nu stiu daca ma viza pe mine remarca cu banii de benzina, oricum nu ca mi-ar pasa.

Dar ca fapt divers, nu cred eu ca astia care o ardeti mandri ca vai cum sa pui gpl nu va uitati la consumul de benzina. Adica sunt sigur ca daca ar fi benzina la.juma de pret ati merge mult mai mult cu masina. Pe cand un "sarman" si sarac cu Gpl, merge aproape dublu de aceeasi bani. Asa ca cum o fi mai bine, fudul si cu ochii pe acul de benzina, sau " josnic" cu Bmw ( de zici ca e un soi de Lamborghini) pe gaz? Repet vorbim de masini ieftine, nu avioane de 50 de mii de euro.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

poti merge si cu 3 daca e sa o luam asa,fiecare face cum crede si cum il tine buzunarul,momentan merg cu 6 si nu ma deranjeaza .Legat de consum ai mei au o Fabia 1,2 htp care ia 8 in oras,2,5-ul nu a sarit niciodata de 15 in conditiile in care e dublu fata de 1,2 ca si nr cilindri si aproape triplu ca si putere.Ca si rafinament din nou 6 e in fata ,am mers si cu 4 turbo dizel/aspirat/turbo benzina si pot spune ca "simt" diferenta .
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Frustrati sunt cei care sustin ineptii de genul cum sa ai gaz pE Bmw. Nu stiu daca ma viza pe mine remarca cu banii de benzina, oricum nu ca mi-ar pasa.

Dar ca fapt divers, nu cred eu ca astia care o ardeti mandri ca vai cum sa pui gpl nu va uitati la consumul de benzina. Adica sunt sigur ca daca ar fi benzina la.juma de pret ati merge mult mai mult cu masina. Pe cand un "sarman" si sarac cu Gpl, merge aproape dublu de aceeasi bani. Asa ca cum o fi mai bine, fudul si cu ochii pe acul de benzina, sau " josnic" cu Bmw ( de zici ca e un soi de Lamborghini) pe gaz? Repet vorbim de masini ieftine, nu avioane de 50 de mii de euro.

 

Prietene esti cam pe langa cu lectura. Eu am sustinut tot ce ai scris tu mai sus. Chiar am scris un post ca sunt de acord cu ce zici tu. Eu am diesel, nu benzina. Si da, nu pe tine te viza remarca cu banii de benzina! Eram in aceeasi echipa!

Edited by Radu I
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cum ai scoate caciula daca vin cu un 530i pe gaz, full option cu care merg toata ziua prin oras si la un consum de 18% pe gaz platesc 400 de lei pe luna.

Masina mai scumpa decat a ta, mai multi cai, impozit mai mare, mai multe dotari - dar pe gaz, tot sarman ma faci ?

 

Singura saracie impardonabila e lipsa de educatie.

  • Like 9
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Si cand vorbim de motoare, consum, impozite si alte cheltuieli legate de masini e un topic de referinta aici pe forum : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/155218-ce-procent-din-venitul-lunar-sunteti-dispus-sa-dati-pe-carburant/page__p__2194157#entry2194157

 

cam toata lumea civilizata cheltuieste intre 1.5% pe luna (Germania) pe carburant si pana la 3% (USA e o tara vasta) ,iar la noi doar 14% din respondenti se incadreaza acolo.

 

concluziile le trage fiecare.

Edited by mojorisin
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cum ai scoate caciula daca vin cu un 530i pe gaz, full option cu care merg toata ziua prin oras si la un consum de 18% pe gaz platesc 400 de lei pe luna.

Masina mai scumpa decat a ta, mai multi cai, impozit mai mare, mai multe dotari - dar pe gaz, tot sarman ma faci ?

 

Singura saracie impardonabila e lipsa de educatie.

Cu cine te certi?

Link to comment
Share on other sites

Si cand vorbim de motoare, consum, impozite si alte cheltuieli legate de masini e un topic de referinta aici pe forum : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/155218-ce-procent-din-venitul-lunar-sunteti-dispus-sa-dati-pe-carburant/page__p__2194157#entry2194157

 

cam toata lumea civilizata cheltuieste intre 1.5% pe luna (Germania) pe carburant si pana la 3% (USA e o tara vasta) ,iar la noi doar 14% din respondenti se incadreaza acolo.

 

concluziile le trage fiecare.

absolut normal,la noi benzina costa cat in lumea civilizata in schimb salariul este la sfert sau chiar mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Si cand vorbim de motoare, consum, impozite si alte cheltuieli legate de masini e un topic de referinta aici pe forum : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/155218-ce-procent-din-venitul-lunar-sunteti-dispus-sa-dati-pe-carburant/page__p__2194157#entry2194157

 

cam toata lumea civilizata cheltuieste intre 1.5% pe luna (Germania) pe carburant si pana la 3% (USA e o tara vasta) ,iar la noi doar 14% din respondenti se incadreaza acolo.

 

concluziile le trage fiecare.

 

Concluzia e ca nu stii ca preturile carburantului si pieselor sunt identice, dar in Vest salariile sunt de cateva ori mai mari.

 

Ia calculeaza procentele alea luand ca referinta cea mai ieftina masina, Logan? si un salariu mediu, sa nu zic minim.

Link to comment
Share on other sites

Radu I, nu stiu de ce tot continui cu chestia asta cu gazul, de parca ce stii ce saracie reflecta, iar cel cu 20d ce bogat e de fapt.

 

Iar ultima ta remarca e aiurea, instalatiile pe gaz de ultima generatie sunt chiar f destepte, si de mult nu mai trebuie sa apesi tu pe buton, la mers sportiv se trece automat pe benzina. Chiar n-are rost polemica asta, cel care are benzina/gaz poate rade de tine ca masina ta suna ca un tractoras, iarna tu stai cu geaca pe tine ca nu apuca motorul sa se incalzeasca prin oras, sa nu mai vorbesc de zgomot si vibratii la un diesel. Nu te gandi ca arat cu degetul catre tine, ca si eu am tot diesel, iti explic doar sa te uiti in curtea ta, pana sa te uiti in cea a vecinului.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1441909738[/url]' post='2291974']

Mai multi cai? Pe gaz? :)) scuze... Nu m-am putut abtine! Pana apesi tu butonul sa treci pe benzina nici numarul la masina nu apuci sa mi-l vezi!

 

aici esti pe langa. instalatiile de gaz moderne au ecu, sunt secventiale nu mai ai grija sa apesi pe nimic. se seteaza si dinamic, reglezi absolut orice vrei, chiar si turele cand sa treaca pe benzina daca vrei Am pe Jeep instalatie Prins si nu intra pe benzina decat apas eu butonul. dar nu a fost nevoie vreodata, pentru ca nu este absolut nicio diferenta. Chiar si kickdown trage pana in 200 la ora fara greata. Si e si resoftata . Dar cand esti ignorant e usor sa vorbesti. Doar ca eu ma plimb in Bucuresti iarna cu consum de 2.0 benzina cu ditamai camionul de 300 si ceva de cai. Si nu stie nimeni ca merg cu Gpl de 2.2. ron litrul. si cand il blanesc si aud rĂŁgetul ala gros de V8 cu evacuare goala, ma felicit de fiecare data ca am investit 1500 de euro in instalatia Gpl. am fost si in Austria la ski cu ea de 3 ori si la mers lpe pilot linistit consuma fix 1 litru in plus fata de benzina. adica la 140 consuma 17 litri de gaz. Ma rog fiecare cu prejudecatile lui, insa ignoranta costa zic eu.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

practic acum singura diferenta intre gaz si benzina, verbesc de comportament, sound etc.. e pretul la pompa si atat..

e o optiune pentru cei car nu vor un diesel mic si fac si ceva km..

Edited by DOMI
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

aici esti pe langa. instalatiile de gaz moderne au ecu, sunt secventiale nu mai ai grija sa apesi pe nimic. se seteaza si dinamic, reglezi absolut orice vrei, chiar si turele cand sa treaca pe benzina daca vrei Am pe Jeep instalatie Prins si nu intra pe benzina decat apas eu butonul. dar nu a fost nevoie vreodata, pentru ca nu este absolut nicio diferenta. Chiar si kickdown trage pana in 200 la ora fara greata. Si e si resoftata . Dar cand esti ignorant e usor sa vorbesti. Doar ca eu ma plimb in Bucuresti iarna cu consum de 2.0 benzina cu ditamai camionul de 300 si ceva de cai. Si nu stie nimeni ca merg cu Gpl de 2.2. ron litrul. si cand il blanesc si aud rĂŁgetul ala gros de V8 cu evacuare goala, ma felicit de fiecare data ca am investit 1500 de euro in instalatia Gpl. am fost si in Austria la ski cu ea de 3 ori si la mers lpe pilot linistit consuma fix 1 litru in plus fata de benzina. adica la 140 consuma 17 litri de gaz. Ma rog fiecare cu prejudecatile lui, insa ignoranta costa zic eu.

 

deci dintre 4 cilindri dizel vs. 8 cilindri gaz Exista zevzeci care ales dizelu ? OMG, daca prostia ar durea !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde de multi factori. Eu vara merg cu dizele de 4 cilindri si am si un Isuzu ci gaz pe el tot de 4 cilindri cu care ies la softoffroad. Avantaje la 4 cilindri este consumul mult mai mic, autonomie imensa, una e turismul alta e 4x4 de 2300 de kg.. depinde fiecare cum cantareste situatia..

Oricum, daca benzina ar costa ca in State sunt sigur ca ar fi mult mai multi care ar alege v6 v8. E no brainer. Cam asta e ideea, ia fiecare ce il tine buzunarul. Si sa fie cat mai cost effective, ca unii chiar de isi permit, sunt mai pragmatici.

Iar altii considera masina doar o unealta cu care merge din A in B si nu ingroapa inutil gramada de bani in asa ceva.

Iar altii sunt pasionati, poate usor nerealisti si filantropi si isi asuma pierderile zilnice pe care le presupune o masina, sau mai multe.

Asta e misto ca fiecare face ce vrea pe banii lui. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai lasati gazul ala in pace, va fi din ce in ce mai greu de adaptat, scump si nefiabil la masinile de ultima generatie, in fond lucrurile nu sunt atat de roz pe cum le prezentati nici macar la masinile de generatie veche, in timp se simte.

 

@Mojorisin, probabil daca nu ar fi taxa de poluare, acciza, sistemul de impozitare, probabil lumea ar alege mai usor motorizarile mai mari.

 

428i consuma 11% in Bucuresti daca mergi normal.

245 cp.

N47 nu consuma 7% in oras ci 9%.

 

Vremurile se schimba. Cand masinile astea vor mai scadea la pret, diesel-ul se va vinde mult mai slab.

 

post-8200-0-24507400-1442058218_thumb.jpg

 

Mers pe Eco, 313cp, peste 1,8t.

 

Sunt curios un 320d euro 6 ce consum scoate in ac. conditii.

Edited by ionut_marius
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.