Jump to content

4 cilindri vs 6 cilindri


cristimm

Numarul de cilindri.  

1247 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am 4, consum si "tras" suficient pt un om normal pe drumuri publice.

As fi vrut 6 dar numai de banii de impozit ma plimb 7000 km...

6 cil mi-as dori in primul si primul rand pt rafinament, asta in 4 e cam tractor.

Cu 150 merge f bine si cu 4 cil pe autostrada, mai mult nu vad sensul cĂŁ nu vreau sa fiu sponsor pt militie. Pt reprize 80-120 la depasire e suficient si in 4 cu 184 cai.

A nu se ĂŽnĂâşelege cĂŁ nu apreciez un L6, dacĂŁ nu m-ar interesa aspectul economic as lua benzina 3000 L6 (eventual si cu ceva turbine pe langa), dar nu e momentul acum...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Votat 6 cilindri.

Eram gata sau iau motor cu 4, dar apoi am auzit, testat si m-am indragostit de 6.

Claaar!Mai ales motorul ala de 2 litri in 6 pistoane vs cel de 2 litri in 4 pistoane de pe e46 (320i non face lift vs 318i face lift).Amandoua au cam aceeasi putere si cuplu, diferenta e ca ala in 6 consuma mult mai mult.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

4 pt cine vrea costuri mici si 6 pt cine vrea sa simta un bmw rafinat.

 

ce parere aveti de motoarele de 1.8 si de 2.0 sau chiar 2.3 de la mercedes alea mai vechi supraalimentate cu compresor? tot in 4....comparativ cu l6 de 2.5 sau 3 de la bmw??

Link to comment
Share on other sites

depinde. sunt diferente care conteaza. l6 vs l4, 2500cmc vs 1800cmc sau 2000cmc ( 200 kompressor e si 1800 sau 2000cmc). impozit taxe rca etc.... dotari, aspect etc. in mercedes mi-a placut ca poti seta toate chestiile imposibile si posibile din cb. cand se incuie usa, limitari de viteza, tempomat totul ft simplu si inteligent facut.... bmw e mai simplist iar daca vrei dotari de pe mercedes nu prea gasesti.... de ex eu am avut trapa,bixenon, tempomat, parctronic, senzori lumima ploaie, 4geamuri electrice, oglinzi pliabile, navigatie, cutie automata si nu mai stiu ce alte minuni pe care nu le-am avut niciodata pe vreun e46 si am avut vreo 8. adica sa le am pe toate deodata... chiar daca masina personala e tot bmw masina de serviciu e mercedes. e grea balanta Edited by bmwbreaker
Link to comment
Share on other sites

am avut un w203 200 kompressor. nu consuma mult si 163cp erau suficienti. am facut liniute cu un 328i e46 si diferenta era minima... e46 castiga

Am avut si eu W203 200 kompressor si confirm cele spuse de tine. Masina era destul de vioaie si motorul genial.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

trapa,bixenon, tempomat, parctronic, senzori lumima ploaie, 4geamuri electrice, oglinzi pliabile, navigatie, cutie automata si nu mai stiu ce alte minuni pe care nu le-am avut niciodata pe vreun e46

Toate aceste optiuni exista pe e46. De ex eu inafara de trapa, cutie automata, oglinzi rabatabile electric restul le am pe e46 :p Exista si astea, doar ca nu le am eu.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai vazut tu nu inseamna ca nu exista...

Nici n-am zis ca nu exista. E doar o optiune foarte rara. Sa fim seriosi, pe E46 pana si 4 geamuri electrice reprezinta tot o optiune rara. Pana la oglinzi rabatabile electric mai e.

Insa niciodata nu am fost fan oglinzi rabatabile pentru ca intotdeauna se gaseste vreun samaritean sa ti le plieze manual si iti distruge sistemul de pliere si dupa trebuie sa inlocuiesti toata oglinda.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nici n-am zis ca nu exista. E doar o optiune foarte rara. Sa fim seriosi, pe E46 pana si 4 geamuri electrice reprezinta tot o optiune rara. Pana la oglinzi rabatabile electric mai e.

Insa niciodata nu am fost fan oglinzi rabatabile pentru ca intotdeauna se gaseste vreun samaritean sa ti le plieze manual si iti distruge sistemul de pliere si dupa trebuie sa inlocuiesti toata oglinda.

 

Mare dreptate ai cu acel samaritean care se apuca el sa iti stranga oglinzile din diverse motive. Intr-o zi l-am vazut pe un nene cum sa apucat de oglinda mea dreapta si a strans-o iar cand am intrebat de ce mi-a zis ca asa trebuie ....... :(

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nici n-am zis ca nu exista. E doar o optiune foarte rara. Sa fim seriosi, pe E46 pana si 4 geamuri electrice reprezinta tot o optiune rara. Pana la oglinzi rabatabile electric mai e.

Insa niciodata nu am fost fan oglinzi rabatabile pentru ca intotdeauna se gaseste vreun samaritean sa ti le plieze manual si iti distruge sistemul de pliere si dupa trebuie sa inlocuiesti toata oglinda.

 

nu se strica nimic daca pliezi oglinzile manual, pot sa garantez ca se pliaza mai usor cele care au si electric (au arcu mai moale), oglinzile sunt gandite si pentru astfel de situatii, cand se pliaza manual/electric se opresc in aceleasi limitatoare

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A microswitch is integrated in the mirrors the production vehicles that switches a ground signal to the relevant peripheral module when a mirror is folded in or out by hand or by impact. The microswitch is necessary as folding the mirror in or out uncouples the mirror mechanism from the fold-in motor. If a mirror which has been mechanically uncoupled is activated by the button being pressed, the fold-in motor will move the mirror in the fold-in direction until the microswitch registers the mirror being engaged. The maximum activation time of the motor is 15 seconds.

Since the mirror fold-in motors block when operated, thermal overloading is possible if operated frequently. In order to avoid overloading, a repeat lockout is provided which blocks the fold-in motors for 3 minutes after 6 operating attempts within 1 minute.

 

Extras din WDS, pentru e39 intr-adevar, dar sigur e la fel si pe e46.

Oglinzile au o protectie pentru motorasele de rabatare in cazul in care le strangi manual sau e lovita si data peste cap, sare automat de pe motoras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.