Jump to content

Care din cele 2 tipuri de ulei e mai OK? Castrol VS Mobil 1


Recommended Posts

Desi de cand am BMW am pus numai uleiul OEM BMW 5W30, la urmatorul schimb de ulei (acum) as vrea sa schimb uleiul cu Mobil 1. Dupa MULTE ore de google am gasit ca cel mai potrivit ulei pentru BMW (motoare din generatie mai noua, LL04) este Mobil 1 ESP 5W30! Acest ulei intentionez sa-l pun intr-un 325 (M54B25) din 2004.

 

A mai folosit cineva? Ce parere aveti?

 

http://www.mobil.com/USA-English/MotorOil/...mula_5W-30.aspx

 

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...?products_id=93

 

Ar mai fi o alta varianta:

 

castrol formula rs 0w40

 

http://capodacluj.bizoo.ro/vanzare/286020/...la-RS-0W-40-5-L

 

A folosit cineva vreo varianta din cele 2 de mai sus? Care ar fi mai OK?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce renunti la uleiul oem,doar ca ai gasit pe internet chestiile despre care zici sau ai avut probleme?

Uleiul oem.... hmmmm care oem???.... poate garanta cineva din toti furnizorii de ulei bmw oem calitatea si provenienta acestui ulei???( certificat de calitate si garantie ca tot se poarta acesta fraza :twoup: )

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Dupa MULTE ore de google am gasit ca cel mai potrivit ulei pentru BMW (motoare din generatie mai noua, LL04) este Mobil 1 ESP 5W30!

 

 

 

 

 

A folosit cineva vreo varianta din cele 2 de mai sus? Care ar fi mai OK?

Eu il folosesc,am o parere buna nu am avut nici o problema pana acum,dar am observat ca daca nu il schimb undeva pe la 11-12k,motorul incepe sa-l consume,cred ca isi pierde din calitati...cam asceasta ar fi cauza.

Poti sa incerci sa faci schimbul,este un ulei ok,pe ambalaj vazusem ca este indicata si marca BMW.

Link to comment
Share on other sites

Il schimb pentru ca nu mai am incredere in provenienta uleiului "original" BMW, care a inceput sa se gaseasca la TOATE colturile, inclusiv in Autovit la preturi DERIZORII (am gasit si cu 28 lei/litru)!

Mobil 1 esp formula 5w30 cred ca este in jur de 80ron/litru,nu?

Link to comment
Share on other sites

Il schimb pentru ca nu mai am incredere in provenienta uleiului "original" BMW, care a inceput sa se gaseasca la TOATE colturile, inclusiv in Autovit la preturi DERIZORII (am gasit si cu 28 lei/litru)!

 

am gasit eu cu 40 ron L Castrol Edge sport 0w40 , formula rs nu se mai fabrica e inlocuit de edge sport.

Link to comment
Share on other sites

Am mai scris odata aici pe forum despre Mobil. Fac revizia regulat la 2 masini de mult timp cu 5w-40, un Logan diesel si un Sprinter. Plus la masina lui tata, un passat diesel. Sprinterul a fost cumparat cu aproape 250mii km in bord in 2005, anul asta ajunge la 700mii. De cand a fost adus in tara vede numai Mobil 5w-40 si nu va pot spune ce forje ia masina aia de la 2 soferi, face distributie numai in tara. Motorul merge impecabil, o singura data a picat alternatorul si pompa de injectie. La Logan la fel, se apropie de 150mii numai cu Mobil, merge de rupe.

Eu la fostul meu e46 318 am pus numai Mobil, Castrol-ul se innegrea mai repede de la schimb la schimb, insa consumul a fost cam la fel intre schimburi. Per total eu is super multumit de Mobil. Si inca ceva, a fost cumparat numai de la Selgros, e cel mai bun pret acolo.

 

 

Eu am sa trec pe Liqui Moly cred

 

In Germania e foarte bine cotat acel ulei, am un prieten ce are servis in Offenbach si doar Liqui Molly foloseste la orice tip de auto.

Link to comment
Share on other sites

Il schimb pentru ca nu mai am incredere in provenienta uleiului "original" BMW, care a inceput sa se gaseasca la TOATE colturile, inclusiv in Autovit la preturi DERIZORII (am gasit si cu 28 lei/litru)!

 

am gasit eu cu 40 ron L Castrol Edge sport 0w40 , formula rs nu se mai fabrica e inlocuit de edge sport.

 

Si eu tot cu ~40-45 RON/L am gasit Mobil 1. Da-mi te rog un PM sau scrie aici daca nu e secret unde ai gasit tu! E made in Germany?

Si pana la urma care ar fi mai indicat pentru mers ~90% urban pt M54B25? 5W30 (Mobil) sau 0W40 (Castrol)?

 

Si eu am auzit numai lucruri bune despre Liqui Moly

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

scrie made in Eu pe el , mi-a aratat vanzatorul ceva cu coduri care incep cu 4008 si spune ca r fi facut in germania . Nu stiu daca e asa sau nu , chiar am sa compar cu alte bidoane . Si nu e nici un secret , e vb de un magazin la Eroii Revolutiei , tel 0762242639 , de la ei am luat si filtrele MAnn la cel mai jos pret posibil , poti verifica .
Link to comment
Share on other sites

Dar Castrol 5W40 LL04 Sport nu exista? Ca la un motor ca al meu cu ~100.000 KM nu e recomandat sa scad vascozitatea, ci din contra!

Eu am motor mult mai vechi ca al tau si mult mai dus la limita, am 230.000km, nu-l manca deloc, nu am niciun fel de probleme... si da e 0w-40 :)Toata lumea spunea: ''la motorul ala, 0w-40?, o sa pierzi pe la toate garniturile, motorul ala e uzat, o sa-l consume ca pe apa'', nimic mai gresit!!

 

Nu am vazut 5w-40 sport, numai 0w-40, 0w-30, 5w-30, 10w-60.

Link to comment
Share on other sites

Atunci voi merge pe Castrol 5W30!

 

Asta se pare ca e singurul care intruneste standardul BMW LL04 5W30 de la Castrol:

 

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...ducts_id=412824

 

O fi mai OK decat Mobil 1 ESP (BMW LL04 5W30)?

 

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...;products_id=92

 

PS: Cred ca o sa sun si daca ambele sunt made in germany voi lua MObil 1!

Edited by Alexxx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar Castrol 5W40 LL04 Sport nu exista? Ca la un motor ca al meu cu ~100.000 KM nu e recomandat sa scad vascozitatea, ci din contra!

Eu am motor mult mai vechi ca al tau si mult mai dus la limita, am 230.000km, nu-l manca deloc, nu am niciun fel de probleme... si da e 0w-40 :)Toata lumea spunea: ''la motorul ala, 0w-40?, o sa pierzi pe la toate garniturile, motorul ala e uzat, o sa-l consume ca pe apa'', nimic mai gresit!!

 

Nu am vazut 5w-40 sport, numai 0w-40, 0w-30, 5w-30, 10w-60.

Acelasi ulei l-am pus si si eu in masina, Castrol Edge Sport 0w40 si tot de la Marius l-am luat, am cam 1500 km cu uleiul si nu pierd ulei si nici nu il consuma motorul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.