Jump to content

martori ABS si ASC la BMW 520i 2000


Recommended Posts

salut

am si eu un bmw 520i din 2000 mi sa aprins martorul abs si asc am fost la testar si mia dat defect codul "30 left rear wheel speed senzor"

am schimbat senzorul abs cu unul nou si tot aprins a ramas in bord am mai fost inca o data la testar prima data a dat tot aceas problema si atunci am schimbat si chestia aia de pe rulment unde citeste senzorul abs cu una folosita si mam dus iara la testar si nu mia mai dat nici o defectiune dar becurile au ramas aprinse in bord.

am fost la controlul tehnik si mia spus ca unghiul de fuga este -20 mm si ar trebui sa fie -14mm +14mm sar putea sa fie si din cauza asta?

mentionez ca masina e cu volan pe partea dreapta.

P.S nici kilometrajul nu imi merge

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
salut

am si eu un bmw 520i din 2000 mi sa aprins martorul abs si asc am fost la testar si mia dat defect codul "30 left rear wheel speed senzor"

am schimbat senzorul abs cu unul nou si tot aprins a ramas in bord am mai fost inca o data la testar prima data a dat tot aceas problema si atunci am schimbat si chestia aia de pe rulment unde citeste senzorul abs cu una folosita si mam dus iara la testar si nu mia mai dat nici o defectiune dar becurile au ramas aprinse in bord.

am fost la controlul tehnik si mia spus ca unghiul de fuga este -20 mm si ar trebui sa fie -14mm +14mm sar putea sa fie si din cauza asta?

mentionez ca masina e cu volan pe partea dreapta.

P.S nici kilometrajul nu imi merge

multumesc anticipat

cum se numeste testerul la care ai fost???

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, e doar Senzorul de stanga Spate dus.

 

Skimba`l si totul o sa fie ok.

 

eu am patit acelasi lucru acum 3 sapt. am skimbat senzorul, si totul a revenit la normal.

in cazul in care au ramas aprinse, trebuie o resetare cumva la un tester intr`un service autorizat.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, e doar Senzorul de stanga Spate dus.

 

Skimba`l si totul o sa fie ok.

 

eu am patit acelasi lucru acum 3 sapt. am skimbat senzorul, si totul a revenit la normal.

in cazul in care au ramas aprinse, trebuie o resetare cumva la un tester intr`un service autorizat.

 

 

poi omul a zis ca a schimbat deja senzorul stanga spate si degeaba tot aprins a ramas martorul abs si asc.e partea electronica de la pompa de abs din pacate.e o problema generala la bmw

 

noua e scumpa cam 2100ron(dar daca iti permiti e cea mai buna varianta)

 

second e riscant(risti sa iei una care te poate tine o luna,sau sa o iei gata strica,cum am patit eu)

 

exista si a 3-a varianta:reparatul.eu asta am ales in cele din urma la userul @GAGO pe care il recomand.

 

ca sa mai reduci din costuri si daca nu ai aruncat vechiul senzor,ai putea sa il montezi inapoi si sa il vinzi pe cel luat nou.

din pacate ai dat peste niste mecanici parsivi sau foarte nepriceputi.te-as sfatui sa nu mai mergi la ei,sa cauti un service serios.bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am patit si eu o chestie asemanatoare si a fost un senzor care nu facea contact tot timpul. L-am inlocuit ca sa nu am probleme insa poate fi si din calculator. E bine sa mergi si la un tester adevarat care sa iti si poata sterge eroarea. eu am intalnit genu care nu putea sa mi-l stearga nicicum. Electronica la sist astea cade de la o vreme. da-i un search si vezi ca e cineva din tm care repara si calculatoarele acestor sisteme.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
si eu am patit acelasi lucru la masina unui prieten e39 525tds din 2000..acum vre-o 2 luni i-a dat eroarea de senzor spate stanga,l-a schimbat si a mers ok,acum 2 zile iar a aparut aceeasi eroare pe tester si in bord asc si abs aprins.a schimbat iar senzorul insa eroarea nu se resteteaza iar pe tester nu mai apare eroarea.cineva a mai patit asta? Edited by cata precup
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Acelasi treaba o face si bmw-ul meu, senzor roata stg l-am schimbat si tot asa...daca a-ti rezolvat careva problema asta va rog sa-mi spuneti si mie :twoup: .ms?

pai daca ai verificat directia, senzorii abs , cablurile aferente si toate-s in regula inseamna ca e dus calculatorul de abs.Userul Gago se ocupa de reparatii. E, dupa parerea mea cea mai valabila optiune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.