Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

cu cateva sute s-a marit taxa la un motor de 2000?

tu crezi ca sta toata lumea sa calculeze cu cat sa marit taxa la masina pe care o vinde cu atat sa maresca pretul :twoup: trebuie sa fii idiot sa faci asta.. nici samsarii nu cred ca fac asta.. m-am referit la faptul ca cine vrea sa vanda.. vinde.. lasand la pret.. cine nu lasa.. nu vinde.. cam asta e regula acum.. de ex: eu daca am un x3 de 2 ani si imi permit un x5 acum.. crezi ca ma mai uit sa tin de pret la x3.. ca sa stau 1 an pana imi iau x5.. il dau cu cat o fi.. si imi iau x5..

Edited by mario_internationalu
Link to comment
Share on other sites

cu cateva sute s-a marit taxa la un motor de 2000?

tu crezi ca sta toata lumea sa calculeze cu cat sa marit taxa la masina pe care o vinde cu atat sa maresca pretul :twoup: trebuie sa fii idiot sa faci asta.. nici samsarii nu cred ca fac asta.. m-am referit la faptul ca cine vrea sa vanda.. vinde.. lasand la pret.. cine nu lasa.. nu vinde.. cam asta e regula acum.. de ex: eu daca am un x3 de 2 ani si imi permit un x5 acum.. crezi ca ma mai uit sa tin de pret la x3.. ca sa stau 1 an pana imi iau x5.. il dau cu cat o fi.. si imi iau x5..

 

da, il dai cu cat o fi. ca doar nu ai cumparat`o cu bani munciti, nu?

 

duce-ti-va in vest sa vedeti ce masini au oamenii comparativ cu veniturile lor, si care este nivelul de civilizatie in care traiesc.

 

acolo unde sunt soselele ca in palma lumea circula cu masini mai modeste, iar in romania unde craterele sunt la tot pasul si nu exista 100 de metri de sosea fara cateva gropi gasesti ultimele aparitii.

 

de asemenea aici toti semianalfabetii conduc X5 / X6, dar ei nu sunt in stare sa semneze un proces verbal pt ca nu stiu sa citeasca si sa gaseasca rubrica "SEMNATURa"

 

eu as prefera sa conduc ford focus pe strazile din barcelona decat x6m pe strazile din bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti compara Romania cu Germania sau cu alta tara din europa.. Aici pretul pietii e dictat de samsari

 

Tu ai da 12.000E pe un e46 320d (exemplu), chiar daca o masina identica costa 14.000 in Germania? Daca raspunsul e nu, atunci pretul pietei e dictat de tine si de toti cei autoproclamati experti auto. Nu sunt deloc putini cei care gandesc ca e46 peste 10.000 e SF, indiferent de an, dotari, km etc..ca e90 se vinde pe la 11-12.000E maxim, poate 13.500 daca e extrafull, tzipla, fara piele..nu trebuie sa judeci o masina doar din punct de vedere al pretului. Poti compara piata din Romania cu piata din Germania, tot autoturisme se vand si in Germania. Diferenta consta in calitatea lor..de aici si pretul semnificativ mai mare al masinilor in Germania. Din moment ce o masina in Romania este mai ieftina cu 3-4.000E decat una identica din Germania, dar ea a fost recent adusa in tara si inmatriculata...cum poate o astfel de masina sa devina un etalon de pret? E la mintea curcii faptul ca masina aia e intr-o stare jalnica..dar devine instant punct de referinta pentru toti cei care vor sa cumpere o masina.

Link to comment
Share on other sites

cu cateva sute s-a marit taxa la un motor de 2000?

tu crezi ca sta toata lumea sa calculeze cu cat sa marit taxa la masina pe care o vinde cu atat sa maresca pretul :twoup: trebuie sa fii idiot sa faci asta.. nici samsarii nu cred ca fac asta.. m-am referit la faptul ca cine vrea sa vanda.. vinde.. lasand la pret.. cine nu lasa.. nu vinde.. cam asta e regula acum.. de ex: eu daca am un x3 de 2 ani si imi permit un x5 acum.. crezi ca ma mai uit sa tin de pret la x3.. ca sa stau 1 an pana imi iau x5.. il dau cu cat o fi.. si imi iau x5..

 

Mai e o "surpriza" cu asteptarile astea si tinutul de pret cu lunile. Cred ca e valabil si in Romania de cand au crescut taxele pe masini.

 

Exemplu personal : am avut vreo 7 luni ambele masini 545i si 530d. 530d era la vanzare la un pret maricel ( l-am pus in Ianuarie 2010). Masina era mai mult decat Ok, dar pe aici prin Olanda nu se cauta deloc din cauza taxelor.

Trebuia sa dau 530d pentru ca se apropia de 3000 euro/ an taxe si impozite. Am tinut ca fraierul de pret 6-7 luni si in final am dat-o la vreo 70% din pretul initial, doar ca sa scap de ea.

In alea 6-7 luni cat a stat in parcare la vanzare numai taxe si asigurari m-au costat 850 euro /taxa de drum + 120x7=840 euro /asigurare obligatorie + casco. Total 1690 euro . Per total daca scad taxele din pretul final de vanzare, dupa 6-7 luni am vandut masina cam cu 50 % :) din cat vroiam la inceput. Daca lasam 40% din pret la inceput , eram mai castigat si nici nu stateam cu ea pe cap 6-7 luni. Socoteala asta o fac acum, ca atunci ziceam ca nu pot sa-mi bat joc de masina si sa o dau pe nimic, ca e masina buna, etc,etc.

 

Ma gandesc ca in Romania , daca la o masina cu motor maricel ( impozit sa zicem 2000 euro), daca stai cu ea la vanzare 6 luni deja ai pierdut 1000 euro fara sa faci nimic. Mai adaugi casco+asigurare pe jumatate de an ( habar n-am cat sunt preturile dar ma gandesc ca se aduna cateva sute de euro). Asa mai bine faci discount 1500 euro de la inceput si scapi de ea repede, mai ales daca iti trebuie bani pentru urmatoarea masina.

 

Rationamentul asta e si un bun argument in negocierea pretului ! :)

 

@vidoq

 

Si daca muncesti pentru banii de masini, tii la pret si iti iei per total dupa un an de zile de stat cu ea la vanzare, jumatate din pretul cerut initial iti da cineva vreun premiu sau se cheama ca ai fost destept ( sau om muncitor si cinstit) ?

Pretul si starea tehnica la masini sunt lucruri subiective. Pretul il face piata si criza, iar trecerea timpului in 99 % din cazuri duce la scaderea pretului.

Link to comment
Share on other sites

salut. m-ar interesa masina asta sau ceva in genul asta... imi poate spune cineva ceva in legatura cu anuntul asta: http://autovit.ro/bmw-325-C13403951.html

nu sunt in tara de vro 3 luni dar am observat ca e de ceva timp anuntul asta. ms anticipat.

 

Pai ce poti sa vezi si tu in anunt este ca are 'ochiuri de aragaz' si mai are si parbrizul plesnit.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

salut. m-ar interesa masina asta sau ceva in genul asta... imi poate spune cineva ceva in legatura cu anuntul asta: http://autovit.ro/bmw-325-C13403951.html

nu sunt in tara de vro 3 luni dar am observat ca e de ceva timp anuntul asta. ms anticipat.

 

Pai ce poti sa vezi si tu in anunt este ca are 'ochiuri de aragaz' si mai are si parbrizul plesnit.. :twoup:

 

Tu a cumva o masina mai frumoasa si mai buna decat coupe`ul ala alb??????!

Acum serios vb...butoanele alea de aragaz se pot schimba,in rest masina est f frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Pai ce poti sa vezi si tu in anunt este ca are 'ochiuri de aragaz' si mai are si parbrizul plesnit.. :twoup:

 

dap, mare dreptate ai..... ce fraieri mai cumpara masini la care trebuie sa roteasca un buton pentru caldura, cand isi pot lua masini la care sa APESE pe buton. si cum.....in 2007 si nu are navigatie ???? pai de ce sa iti mai iei bmw ???

clar ca bmw asta cu butoane de aragaz e mai naspa ca un pasat din 2000 cu clima.

au unii o retorica atunci cand vorbesc de amsinile altora.....

Link to comment
Share on other sites

Stiti careva ceva despre masina asta:

 

http://autovit.ro/bmw-523-C16791280.html

 

Tipu zice ca e dus doar un rulment pe spate si e uzata tapiteria de pe scaunul soferului.In rest vad si eu ca bara fata nu-i de-acolo si s-ar putea sa fi fost lovita si alte chitibusuri de genu.

 

Sincer ma cam indoiesc dar daca stiti careva ceva despre ea va rog sa imi zice-ti.

Link to comment
Share on other sites

Da ce va atacatia asa,bre? Care-i problema?Omul a intrebat daca i se poate spune ceva despre masina ca e interesat,iar eu asta am facut.Nu am lansat judecati de valoare. Eu macar i-am spus ceva util,ce poate nu stia sau nu a observat,dar poate era mai bine sa spun ca tine @Strees ca masina 'e foarte frumoasa'..asta sigur il ajuta. Iar @mihai20 la 20K euro,sunt curios tu ce pretentii ai avea?! Iar ce ai afirmat in leg cu Passatul,vb pe langa!
Link to comment
Share on other sites

Stiti careva ceva despre masina asta:

 

http://autovit.ro/bmw-523-C16791280.html

 

Tipu zice ca e dus doar un rulment pe spate si e uzata tapiteria de pe scaunul soferului.In rest vad si eu ca bara fata nu-i de-acolo si s-ar putea sa fi fost lovita si alte chitibusuri de genu.

 

Sincer ma cam indoiesc dar daca stiti careva ceva despre ea va rog sa imi zice-ti.

 

stim service-uri :twoup: pretul e ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.