Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

..din cauza impozitului...e ceva diferenta de banuti intre ele

 

5-6mil/an...megadiferenta. daca mai scazi diferenta de pret intre revizia la un diesel fata de un motor pe benzina, ramai cu 2-3mil/an. multi cumpara Bmw diesel pentru ca in eventualitatea unor probleme serioase ar scapa mai repede de el.."pica turbina, nu-i problema ii trag o reconditionare si vand masina". :thumbsup: . din cauza asta 90% din masinile aflate la vanzare sunt vai mama lor, dupa ce trec prin 3-4 proprietari mai de seama ajung in ultimul hal. eu unul as prefera oricand un motor pe benzina, mult mai simplu si usor de intretinut, care sa consume 15l/100km decat un diesel cu xxx.xxx km, care sa imi dea emotii saptamanal, dar sa consume 8-9l/100km

Link to comment
Share on other sites

5.5lei litru benzina/diesel

 

62l -> 340lei

 

Consum mediu rezervor bezina 325i: 12l/100km -> 520km

Consum mediu rezervor diesel 320d: 7l/100km -> 885km

 

Prin regula de 3 simple ajung la urmatoarea constatare:

 

Range in plus in detrimentul 320d-ului este de 365km => economie de 140lei/ rezervor :)

 

La 10 rezervoare ti-ai facut o economie de 1400lei.

 

Dar cum ai mentionat si tu, depinde de succesul/norocul fiecaruia cu diesel-ul – personal 1 data mi-am luat plasa cu un audi a4 2.0tdi (era terminat motorul la 100k km reali).

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

5.5lei litru benzina/diesel

 

62l -> 340lei

 

Consum mediu rezervor bezina 325i: 12l/100km -> 520km

Consum mediu rezervor diesel 320d: 7l/100km -> 885km

 

Prin regula de 3 simple ajung la urmatoarea constatare:

 

Range in plus in detrimentul 320d-ului este de 365km => economie de 140lei/ rezervor :)

 

La 10 rezervoare ti-ai facut o economie de 1400lei.

 

Dar cum ai mentionat si tu, depinde de succesul/norocul fiecaruia cu diesel-ul – personal 1 data mi-am luat plasa cu un audi a4 2.0tdi (era terminat motorul la 100k km reali).

 

Daca tot faci comparatia asta, fa o comparatie corecta..2.5benzina aspirat vs 2.0diesel turbo nu prea e corect :thumbsup: .

Sa luam 318i vs 320d...143cp vs 150cp :rolleyes: Similar, daca luam 525d vs 525i...177cp vs 192cp, economia iar nu e asa mare. Dar asa cum am zis, si ai fost si tu de acord, depinde si de norocul fiecaruia..pana la urma cumpararea unei masini sh e o mica loterie. Noi sa fim sanatosi! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-530-C18560285.html

de masina asta stie cineva ceva? imi face cu ochiu dar sa fac 500 de km si sa vad ca e cazan nu imi arde

da e al unui smecheras de pe langa mine pe aici,care o are de cand timpurile . nu merita.si este batjocorita.

 

Voiam si eu 530d e39, efectiv nu este nici unul in stare tehnica/estetica cum vrei, care sa justifice suma de bani ceruta.

orienteaza-te spre e46 sau mai bine alta marca,dar ca lumea.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-530-C18560285.html

de masina asta stie cineva ceva? imi face cu ochiu dar sa fac 500 de km si sa vad ca e cazan nu imi arde

 

Volanul e cel putin dubios, schimbatorul si scaunul soferului dau semne de ingrijire superficiala. Probabil ca mai bagi ceva bani in ea sa o aduci la linia de plutire. TOtusi, ce te astepti de la 200mil? Criza, criza, dar masinile bune nu se dau pe ciorapi :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

da e al unui smecheras de pe langa mine pe aici,care o are de cand timpurile . nu merita.si este batjocorita.

 

Voiam si eu 530d e39, efectiv nu este nici unul in stare tehnica/estetica cum vrei, care sa justifice suma de bani ceruta.

orienteaza-te spre e46 sau mai bine alta marca,dar ca lumea.

pai asta caut un e39 ..525 sau 530 d ... am fost am vazut un w210 320cdi ... si nu m-o incantat parca e39 e total altceva...si totusi is aceeasi clasa

Link to comment
Share on other sites

pai asta caut un e39 ..525 sau 530 d ... am fost am vazut un w210 320cdi ... si nu m-o incantat parca e39 e total altceva...si totusi is aceeasi clasa

este dar nu vei gasi nimic din acea clasa in romania. cei care au masini bune nu le vand.

 

sunt foarte putin exemplare demne de luat in seama.un exemplu poate fi cel cu 325i e46 mult mai misto decat orice e39 la vanzare la ora actuala.

Link to comment
Share on other sites

..din cauza impozitului...e ceva diferenta de banuti intre ele

 

ce m-a plictisit povestea cu impozit, consumuri.

incerc sa-mi vand una dintre masini.. m-a sunat azi un cretin sa-mi ofere cu 800 de euro mai putin (in conditiile in care vand doar o masina de 5000 de euro).

mi-a motivat ca impozitul ar fi mare, consumul la fel.. iar eu ar trebui sa-i fac o reducere pt. ca nu e el in stare sa castige suficient, cred!

 

si ca sa va faceti o idee.. e o simpla masina cu motor de 2200cmc deci impozitul e (nu stiu exact cat) sigur sub 1000 ron.

consumul maxim 12-13 urban bucuresti central pe trafic.

 

cu dieselurile lor care consuma 7 si impozite de 150 de lei pe an tot saraci o sa moara.

 

</FRUSTRARI> lol

Link to comment
Share on other sites

salut!...sunt newbie.. de ceva vreme am ramas marcat de seria 3 coupe.... doresc in viitorul apropiat (sper) sa-mi achizitionez un 330 coupe, nu ar strica un x d, insa ma multumesc si cu tractiune spate.

ce parere aveti despre: http://www.bestauto.ro/bmw/330/autoturism/auto/1933687.htm?pgsource=searchresult&fuelname=diesel&year=2007&colorname=gri&countyname=bucuresti&price=20500&tabid=1&pictureid=1 imi tot face cu ochiul...

 

 

dar de acestea 2? http://www.autovit.ro/bmw-330-C19060373.html si http://www.autovit.ro/bmw-330-C19197441.html

 

 

 

pe dincolo abia gasesc pana in 22.000 eur... insa cineva mi-a zis ca targurile sunt pline, si putine sunt trecute pe net...voi ce ziceti?:D

Edited by EastSideR
Link to comment
Share on other sites

depinde. de ex in berlin stiu ca tb sa te feresti de turci si de rusi.....dar neamtul neamt... pe ala nu-l doare capul sa te fure.

 

un prieten si-a cumparat un 740 model 2004 de la un avocat din De. ideea a fost ca omul a avut-o foarte ingrijita la vreo 160.000 km. impecabil arata masina. si era disperat sa o vanda ca sa puna avansul pt noul model :)) si a dat-o pana in 25.000 euro.

Link to comment
Share on other sites

:)) la km scrie "la cerere" adica daca vrei e noua sau cu vreo 10000 km sau 455009

 

 

Are poza cu km din bord.

Nu e cea care e de vanzare si pe forum. Sunt 2 identice de vanzare, ambele castigate la rompetrol. unul vrea 34 si celalalt 35500.

S-au dat la promotia aia 3 bmw rosii, identice. Din pacate pt ei, doi dintre castigatori nu si le permit si trebuie sa le vanda.

 

De asemenea mai e pe autovit si Porsche Cayman castigat la emag.

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-318-C18728928.html

 

Masina asta o stie cineva?

 

Fata de alte 318 din 2002-2003 care mai sunt pe Autovit, kilometrii mi se par mai aproape de realitate.

 

Intreb pe cei din Bucuresti, pentru ca eu sunt din Arad si sunt in cautare de un E46 sa inlocuiesc E34 TDS-ul meu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.