Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

 

De asemenea daca nu o iei pe leasing si dai toti banii direct, poti deduce doar 50% din TVA. Daca o iei in leasing poti deduce 100% din TVA.

 

te referi la achizitia din EU? daca o iei pe firma o cumperi netto. deci fara tva.

 

ce zici tu, este valabil in RO. daca este sa cumperi o masina noua vinduta de dealer

 

cineva, ceva, despre masina asta: http://www.autovit.r...-C23535654.html ?

 

thnaks!

 

a mai fost la vinzare acum citeva luni. atunci masina era in Hunedoara parca.

 

acum vad ca este trecuta ca locatie, Bucuresti.

 

posibil sa se fi vindut atunci. posibil sa fie cu probleme, iar noul propietar cauta sa scape.

Edited by muzica9
Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu cu 39k km....cam ~90 - 100k km. La cat mergem noi in Romania cu masinile , ca o iei la 39k sau la 100k e tot cam acelasi lucru , nu faci km multi. Eu fac 10-15k km pe an max si cu drumuri lungi prin tara destule in timpul anului , deci in 5 ani fac max 50-60k km. Si doar n-oi tine masina 10 ani sa fim seriosi.

 

Pentru mine ideal ar fi sa nu tin o masina mai mult de 180k - 200k km.

 

Permite-mi sa te contrazic...este o diferenta semnificativa intre o masina cu 39.000km si una cu 100.000km. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva masina asta? http://www.autovit.ro/bmw-520-C23496530.html

Am sunat vanzatorul, a spus ca masina nu are nicio problema tehnica, e inscrisa in 2011, unic proprietar.

E interesat de un schimb cu masina mea din semnatura + diferenta.

Din poze imi par cateva elemente de caroserie revopsite, nu stiu...cunoaste cineva masina?

P.S. omu' se ocupa cu vanzarea de masini.

E posibil sa ai dreptate ca ar avea unele elemente revopsite. Mi-e sa nu fi fost trosnita si reparata ca altfel nu vad cum ar fi inscris el o masina cu motor de 2171cmc EURO4 la care platesti taxa de poluare cam 1000 euro din calcul , mai ales daca zici ca e samsar. Cel mai bine e s-o vezi la fata locului dar ai grija cum te imbarliga samsaru' ca sunt artisti in a minti. Asa ca mare grija pe ce dai banii.

 

Mai zice ca e dispus sa achite el diferenta in plus....inca un motiv sa cred ce am spus mai sus. Dar pot sa ma insel si nu vreau sa te induc in eroare.

Link to comment
Share on other sites

Salutare Alex,

 

Daca vrei, il sun eu pe proprietar in weekend ,cand ajung in Buzau, si apoi iti scriu aici sau te sun sa iti transmit mai departe ce am vorbit cu el. Daca s-ar vedea numarul ar ajuta mai mult.

Sper doar sa nu fie un tigan imputit si borat. Covorasele alea sunt dubioase.

 

Sa imi spui daca vrei sa te ajut.

 

 

 

 

Multumesc de ajutor astazi iam propus vanzatorului sa vina la bucuresti cu masina pe cheltuiala mea sa mergem sa ii facem testu este OK ii dadeam banii pe masina ...insa omu nu vrea sa se deplaseze toata povestea e cusuta cu ata alba ... mi-am luat gandu deja de la masina insa sunt curios de starea ei daca tot ajungi prin buzau spune-mi si mie exact despre ea multumesc mult o zii buna !!

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa ai dreptate ca ar avea unele elemente revopsite. Mi-e sa nu fi fost trosnita si reparata ca altfel nu vad cum ar fi inscris el o masina cu motor de 2171cmc EURO4 la care platesti taxa de poluare cam 1000 euro din calcul , mai ales daca zici ca e samsar. Cel mai bine e s-o vezi la fata locului dar ai grija cum te imbarliga samsaru' ca sunt artisti in a minti. Asa ca mare grija pe ce dai banii.

 

Mai zice ca e dispus sa achite el diferenta in plus....inca un motiv sa cred ce am spus mai sus. Dar pot sa ma insel si nu vreau sa te induc in eroare.

Eu dau diferenta, nu el. Masina nu a fost inscrisa de el, a fost a cuiva care a adus-o anul trecut si i-a vandut-o lui acum de curand.

Nu stie nimeni masina? Nu cred ca sunt multe E39 rosii prin Timisoara...

 

http://www.autovit.ro/bmw-520-C23496530.html

Edited by ktL745
Link to comment
Share on other sites

ktl45, e39 nu prea este o masina de care vrei sa scapi decat din 2 motive: ori faci upgrade ori ai probleme. eu unul nu as avea incredere mai ales ca zice ca nu o are de mult timp. da masina arata bine, e bezina, trebuie sa o verifici, si eu cred la fel ca e bisnitar, din cauza masinii cu nr de italia din spate, sunt impreuna! ce dif ti-a cerut?

 

nu stiu ce masina ai, dar dif prea mare :) in fine tu stii mai bine, mai ales ca omu merge la castig, tu pierzi. si inca ceva, nu vad numere, sigur e inmatriculata!

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

ktl45, e39 nu prea este o masina de care vrei sa scapi decat din 2 motive: ori faci upgrade ori ai probleme. eu unul nu as avea incredere mai ales ca zice ca nu o are de mult timp. da masina arata bine, e bezina, trebuie sa o verifici, si eu cred la fel ca e bisnitar, din cauza masinii cu nr de italia din spate, sunt impreuna! ce dif ti-a cerut?

E bisnitar sigur.Chiar acum am intrat pe 4tuning si mai are 6 masini la vanzare, printre care inca un E39 cu M-Pack.

 

Nu m-ar deranja lucrul asta, daca masina ar fi in stare tehnica buna, fara vicii ascunse.

 

M-am inteles la 3500 E diferenta, negociabil la fata locului, in functie de starea masinii.

 

Oricum, inca nu sunt hotarat, mai ales ca trebuie sa parcurg o distanta mare, daca era mai aproape, ma duceam maine sa o vad, dar asa, am indoieli...

P.S. masina are nr. de HD

Edited by ktL745
Link to comment
Share on other sites

ia cauta mai bine, dar parca imi aduc aminte de un e39 cu nr de hd pe autovit acum max 2 luni, sper sa nu fie asta cu 5500 euro. arata la fel. da logic ca a expirat, am avut salvat anuntu pana am vrb la telefon si nu mi-a placut limbaju si am sters poza. eu ziceam sa mai cauti pe alte situri nu numai pe autov.

 

nu, cel de care zic eu era sigur de hd.

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Asta rosu cu numere de HD l-am vazut la semafor in Timisoara acum vreo luna si ceva !

 

Arata destul de bine... chiar m-am olbat putin la el :popcorn: poate prea perfect ! Nu avea numar pe fata cand l-am vazut eu .

 

ia cauta mai bine, dar parca imi aduc aminte de un e39 cu nr de hd pe autovit acum max 2 luni, sper sa nu fie asta cu 5500 euro. arata la fel. da logic ca a expirat, am avut salvat anuntu pana am vrb la telefon si nu mi-a placut limbaju si am sters poza. eu ziceam sa mai cauti pe alte situri nu numai pe autov.

 

nu, cel de care zic eu era sigur de hd.

Si eu am vazut unu cu 5500 rosu tot prin perioada aia ..

Link to comment
Share on other sites

cineva, ceva, despre masina asta: http://www.autovit.ro/bmw-335-C23535654.html ?

thnaks!

cum a raspuns si muzica9, a mai fost la vanzare pana acum ~3 luni. A stat minim 3 luni la vanzare. Avea alte poze, dinalea cu prezenta scenica. Parca era mai inchis la culoare; mi-a placut foarte mult; era tot pe la banii aia; s-a discutat de el aici dar nu a venit nimeni sa zica de faptul ca stie masina sau nu

 

 

te referi la achizitia din EU? daca o iei pe firma o cumperi netto. deci fara tva.

ce zici tu, este valabil in RO. daca este sa cumperi o masina noua vinduta de dealer

da, ma refer la achizitia din EU. Poti sa o cumperi netto sau bruto, daca o cumperi neto trebuie sa platesti tva-ul in tara, tot aia e, indiferent de cum procedezi, poti deduce doar 50% din TVA (daca nu cumperi in leasing, caz in care deduci 100%).

Cazul cu romania si masina cumparata noua nu il stiu, presupun ca este acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Tu daca ai fi vanzatorul, ai fi deacord sa ii duci masina potentialului cumparator acasa?

Eventual ii propui sa va intalniti undeva la mijlocului drumului.

 

 

 

da daca am masina de 2 luni pe autovit!! in buzau nu exista reprezentanta bmw , si mas lauda ca propietaru ca accept orice test dc nu as face-o daca nu ascund nimik si omu o cumpara pe lok daca masina e buna??

Link to comment
Share on other sites

 

 

da, ma refer la achizitia din EU. Poti sa o cumperi netto sau bruto, daca o cumperi neto trebuie sa platesti tva-ul in tara, tot aia e, indiferent de cum procedezi, poti deduce doar 50% din TVA (daca nu cumperi in leasing, caz in care deduci 100%).

Cazul cu romania si masina cumparata noua nu il stiu, presupun ca este acelasi lucru.

 

nu e asa cum zici tu. s-a mai discutat aici. daca erai putin atent...

 

daca o cumperi ca persoana juridica din UE, o poti cumpara la pretul Netto(asta daca firma indeplineste citeva conditii). in tara nu mai platesti niciun tva daca o pastrezi. daca vrei sa o vinzi, trebuie sa platesti tva-ul aferent vinzarii. daca o bagi in contabilitate, nu o poti vinde la pret foarte mic pina nu se amortizeaza. in concluzie, daca ai luat-o pe firma, o pastrezi 3-5 ani.

 

daca o cumperi din RO cu factura, platesti tva-ul, dar firma poate deduce doar 50% din valoarea lui.

 

la leasing nu stiu cum este, asa ca nu ma pronunt.

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat, dar n-ai fost tu atent. :)

 

Am pus si link cu un tip care si-a luat Alfa 159 din Belgia, netto, si a platit TVA-ul acasa. Asa e legal. Aia de unde cumperi masina, inregistreaza in VIES tranzactia, si astia de la finante automat vad ca tu ai de dat TVA, si esti bun de plata.

 

Ca multi nu platesc, asta e altceva, dar numai legal nu e.

 

 

Ah, si practic platesti de 2 ori TVA. O data acuma cand ai adus-o, si a doua oara cand o vinzi. Cam aiurea. Bine, a doua oara nu mai platesti ca se presupune ca il deduci cu primul, dar deduci doar 50%.

 

Si inca ceva. TVA-ul trebuie platit in luna la care ai facut achizitia. Nu platesti atunci, iti ia penalizari. :)

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Ah, si practic platesti de 2 ori TVA. O data acuma cand ai adus-o, si a doua oara cand o vinzi. Cam aiurea. Bine, a doua oara nu mai platesti ca se presupune ca il deduci cu primul, dar deduci doar 50%.

What the fuck, ce vrajeala ordinara, la asta nu m-am gandit.

Vaii de abia astept sa ma duc dupa masinutza.

Acum sunt in etapa de a lamuri ultimele neclaritati :)

 

"

Can you please clarify this to me because i did not buy a car with this method before:

I will buy car on father`s company, father name. So on the factura/invoice/rechnung it will write my father company and my father`s name?

 

Vollmacht - what i need to do is: i need to go and get vollmacht that i can buy car in my father`s name and company`s name and that i can drive it to romania? is it ok if this is in romanian language?

 

From what i understand with the bank transfer even if i pay urgent tax for fast transfer, money will get to you only second day. Is there any way to make it get to you in the same day?

If not, from the bank i understand that i need to transfer money untill 10AM germany time, so i will arrive Monday at 8AM germany time. Are you open then ? I will then have to wait untill Tuesday 03.04.2012 for the money to get to you.

Considering this, can you please make the DEKRA expertise tommorow (friday, 30.03.2012), so i can check it on monday and confirm to my father to make the transfer untill 10AM Monday GMT+1 ?

"

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Pentru WLF Totusi majoritatea "comerciantilor" de masini sh achizitioneaza din UE cu factura pe firma (pentru a nu plati TVA),iar in tara inmatriculeaza masina pe persoana fizica si nu pe firma pe care au achizitionat... Ce zici de chestia asta si cum crezi ca reusesc :thumbsup: Edited by Euu
Link to comment
Share on other sites

Ce spagi, acte false direct, iti dai seama. Firma aia pe care se cumpara e fantoma, asa ca de asta scad pretul la masinile din Romania, cu mult sub pretul alora de dincolo.

 

Si mai ieftine, si cu km mai putini. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.