Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Va multumesc pentru informatii. Ma gandeam eu, dar am zis sa mai cer o parere. Ma mir totusi ca scaunele de piele nu vin cu tot cu incalzire. Si la fel ma mir ca cel care a comandat-o initial nu a comandat optiunea... sau poate s-a pacalit si a crezut ca mine ca vine by default cu scaunele din piele. :D

 

@RZV: Am luat in considerare, dar din pacate un 330d dotat in Germania trece bine de 21k-22k, la care se mai adauga ~1k drumul + inmatriculatul. Oricum nu iau nicio masina pana nu o verific la reprezentanta, sa fie totul in regula. Mai caut pe aici vreo luna, doua, si daca nu si nu, merg si imi aduc. 98% din masinile de la noi nu sunt de luat. :(

 

PS: Momentan prima optiune este Golf 6 GTI, apoi 330d. Altceva deocamdata nu iau in considerare, sunt cam singurele care imi indeplinesc damblalele.

Tatal unui prieten a cumparat anul trecut din Germania un x5 40d foarte bine dotat la 100k km cu 48k euro, masina era adusa din Italia si tot fara scaune incalzite a venit, iar motivul dat de dealer a fost ca in Italia se cere putin sau aproape deloc aceasta optiune din cauze climei care nu necesita incalzirea posteriorului.

Link to comment
Share on other sites

Tatal unui prieten a cumparat anul trecut din Germania un x5 40d foarte bine dotat la 100k km cu 48k euro, masina era adusa din Italia si tot fara scaune incalzite a venit, iar motivul dat de dealer a fost ca in Italia se cere putin sau aproape deloc aceasta optiune din cauze climei care nu necesita incalzirea posteriorului.

Da, e clara treaba. La noi in schimb e cam nasol cu piele si fara scaune incalzite, de fapt scaunele incalzite impreuna cu farurile cu xenon sunt "must have" pentru mine.

M-as fi dus totusi sa vad masina, de curiozitate macar, dar acum cand am sunat sa ne vedem asa cum stabiliseram ieri, mi-a spus ca nu mai e de actualitate.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

vreau sa cumpar un BMW E60, 520d din 2009. Stiu ca sunt multe thread-uri pe tema asta si am si citit destul de multe dintre ele, am deschis unul nou totusi pentru a cere parerea direct pe masina aleasa. Sper ca nu contravine regulilor de pe forum.

 

Masina este: http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/705559/8

 

Am ales sa iau una de la dealer BMW pentru ca am citit prea multe informatii legate de distributia cu probleme la motorul asta si m-a tentat garantia in cazul asta.

 

Ce am mai citit e ca motorul e cam mic pentru caroserie, dar m-am gandit ca in cazul asta singura alternativa ar fi un 320d (nu prea vreau sa ajung la costuri mari de intretinere) si seria 3 avand doar vreo 80 kg mai putin nu stiu daca se simte asa tare, in plus pretul nu ar fi decat foarte putin mai mic (pastrand navigatia si xenon).

 

Ce parere aveti?

 

P.S. Am atasat si pozele primite de la deler pentru ca in anunt nu are decat niste modele.

post-54851-0-60415200-1362648312_thumb.jpg

post-54851-0-86742600-1362648317_thumb.jpg

post-54851-0-63896500-1362648322_thumb.jpg

post-54851-0-92225200-1362648326_thumb.jpg

Edited by andrei_tm
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

vreau sa cumpar un BMW E60, 520d din 2009. Stiu ca sunt multe thread-uri pe tema asta si am si citit destul de multe dintre ele, am deschis unul nou totusi pentru a cere parerea direct pe masina aleasa. Sper ca nu contravine regulilor de pe forum.

 

Masina este: http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/705559/8

 

Am ales sa iau una de la dealer BMW pentru ca am citit prea multe informatii legate de distributia cu probleme la motorul asta si m-a tentat garantia in cazul asta.

 

Ce am mai citit e ca motorul e cam mic pentru caroserie, dar m-am gandit ca in cazul asta singura alternativa ar fi un 320d (nu prea vreau sa ajung la costuri mari de intretinere) si seria 3 avand doar vreo 80 kg mai putin nu stiu daca se simte asa tare, in plus pretul nu ar fi decat foarte putin mai mic (pastrand navigatia si xenon).

 

Ce parere aveti?

 

P.S. Am atasat si pozele primite de la deler pentru ca in anunt nu are decat niste modele.

oricand poti sa i faci o remapare si ii cresti puterea cu 30 cai /nm.(sau un ecotunning si cu gandul la consum)

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare, le raspund aici colegilor care mi-au trimis mesaje, pentru ca momentan nu pot trimite mp: deocamdata nu sunt interesat decat de doua modele - Golf 6 GTI si 330d. Sunt singurele care momentan imi satisfac nevoile si pretentiile. :)
Link to comment
Share on other sites

Andrei, la prima vedere pare o masina OK, atat timp cat aceepti compromisurile evidente: este oarecum submotorizata si are dotari putine.

Mai gandeste-te daca nu cumva pretul final este cam mare pentru ceea ce cumperi.

 

Daca nu ai nevoie stringenta de spatiu in masina (ex: familie numeroasa), atunci poate o alternativa interesanta ar fi un serie 1 modelul nou (F20). In Germania gasesti exemplare in jur de 20.000 Euro (deci cu doar 3.000 Euro mai scumpe decat acel E60), cu rulaje mici (sub 40.000) si fabricate dupa 2011.

Dpdv dinamic cred ca un 118d F20 este similar unui E60 520d, probabil cu un minus la viteza maxima, dar cu un plus la stabilitatea in viraje.

 

Avantajul major al unui F20 este ca ai avea o masina de conceptie noua, cu rulaj redus, iar valoarea la revanzare va fi evident mult mai buna.

 

Uite doua exemple interesante de F20 118d:

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/700796/12

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/700797/11

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru toate raspunsurile, nici nu ma asteptam asa repede. De jante am uitat sa zic ca sunt de tabla, dar sunt de iarna, are si un set de aluminiu cu cele de vara, acum chiar astept sa imi trimita poze. Oricum nu ma astept la ceva spectaculos, probabil gen cele din anunt.

 

Legat de seria 1, cu toate ca e generatie noua si e adevarat ca se simte, totusi as vrea o masina mai mare, acum am un megane 2 sedan si mi se pare prea mic sau in cel mai rau caz as vrea ceva la fel de mare (mi se intampla des sa merg 3-4 in masina si e destul de inghesuit). La E60 am vrut dotari mai multe dar pana la urma a fost mai important sa fie cu garantie. Pana la urma am zis sa aiba navi profesional (din ce am mai citit pe aici pe forum e foarte fain) si xenon. Pielea nu m-a atras foarte mult de la inceput si in rest nu stiu ce altceva foarte important ii lipseste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.