Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Daca vrea cineva o masina curata din toate punctele de vedere.....este masina mea...

 

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C27654280.html

 

Legat de Skoda. Am facut 500km ieri cu un Superb 2010. Foarte dezamagit de masina, credeam ca e mult mai misto, ma refer la condus si calitatea finisajelor. Daca si Octavia e la fel, pacat de ele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai Skoda Superb ar trebui sa fie masina de top de la Skoda, in teorie. Nu se apropie nici macar de Laguna si C5, modelele 2008 incoace.

 

Si mie mi se pare misto la exterior. Plus ca este enorma, un spatiu in interior la nivel de E65.

Link to comment
Share on other sites

Legat de Skoda. Am facut 500km ieri cu un Superb 2010. Foarte dezamagit de masina, credeam ca e mult mai misto, ma refer la condus si calitatea finisajelor. Daca si Octavia e la fel, pacat de ele.

 

Este masina sotiei, vreau sa o dau sa ai iau un suprerb:))))

Edited by flavyus
Link to comment
Share on other sites

Sincer, interiorul la superb este un pic mai generos ca la E65

 

Da, este foarte spatios Superbul. Dar mie ca sofer, nu mi-a placut, pozitia de condus, scaunul, pielea de pe volan, ceasurile, motorul zgomotos. Luneta e criminala, nu ai deloc vizibilitate in spate.

Ma faci sa ma reorientez....:)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu cred ca e mai prejos ca Octavia care o ai. Eu credeam ca este cu mult superior.

 

Este posibil sa fie alta situatie daca am vorbi de un Superb foarte dotat, sau cu un motor mai ca lumea, cine stie. Asta era cam cheala, n-avea piele, cutie manuala, fara trapa, fara comenzi pe volan, fara navi. Consumul insa a fost imbatabil, sub 5% cu mers 130-140 pe autostrada.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu cred ca e mai prejos ca Octavia care o ai. Eu credeam ca este cu mult superior.

 

Este posibil sa fie alta situatie daca am vorbi de un Superb foarte dotat, sau cu un motor mai ca lumea, cine stie. Asta era cam cheala, n-avea piele, cutie manuala, fara trapa, fara comenzi pe volan, fara navi. Consumul insa a fost imbatabil, sub 5% cu mers 130-140 pe autostrada.

ce motor avea ?

Link to comment
Share on other sites

Bara fata e revopsita, capota nu alinia perfect, usa la sofer are inca urme de o lovitura.

Si intre proiectoarele din bara si bara era un gol, nu cred ca a fost asa din nastere.

Sub capota parea in regula la prima vedere, motor abia se aude cand merge (pentru un diesel). E gen de masina la care as face un test de airbags.

Am vazut masina, as fi mers cu ea la o verificare, sa vad ce e cu fata, dar sotia a respins-o pe motivele stiute numai de ea.

Link to comment
Share on other sites

:smile: Mda, ce sa zic, nici GTI-ul nu-i de colo. Si se incadreaza mai bine in buget si in cerinte, plus intretinerea mai ieftina (includ aici si impozitul). Ramane de vazut, nu stii niciodata unde te arunca viata...

cris.g, eu am e92 330d (231cai) si un prieten 5GTI cu ceva chip ABT, 230cai pe dyno. prietena are un golf6.

parerea mea sincera e ca nu suporta comparatie cele doua masini. e total alta clasa bmw-ul dpdv al materialelor, designului (au redresat-o bine cu faceliftul pe e90), feelingului, nu l-as da nici puscat pe un 6GTI.

 

alte comparatii directe:

*la performante sunt pe acolo

*in functie de cati km faci, compensezi impozitul dat la 3l vs consumul la 2l benzina

*din ce ne-am mai schimbat/urmeaza sa schimbam noi pe la masnini, intr-adevar e mai scump bmw la intretinere. a trebuit sa isi schimbe nu stiu ce garnituri ca ii curgea putin ulei la motor, ~300RON. La mine aceeasi problema ~550RON. Revizia simpla mai ieftina cu 150RON la GTI. Oricum, parerea mea, la banii pe care vrei sa-i dai, nu cred ca un 300RON in plus la intretinere pe an e o problema. Daca se strica piese mai mari, nu stiu ce sa-ti zic, ca nu am avut probleme de genul pana acum niciunul din noi (si sa speram ca nici nu vom avea). Oricum, turbina e si pe GTI.

*singurul lucru care ma deprima la a mea vs GTI e sunetul pe care-l scoate GTI pe esapament. dement. imi place cum suna si 330d-ul, dar nu se compara.

*senzatia de power e mult mai stridenta la 330D din cauza la torque (posibil sa ma insel aici deoarece eu sunt pe manual si el pe DSG si sa fie din cauza la trecerile smooth ale dsg-ului, dar nu cred). La GTI apesi pedala si brusc te trezesti peste limita de viteza fara sa-ti dai seama.

*la navi, RNS510 e net superior CCC-ului. Rezolutie mai buna la ecran, etc. Dar cum tu vrei masina 2008, o sa ai CIC, deci nu esti afectat.

*sonorizarea aia cu 8boxe parca, de la 5GTI, este net superioara lui Standard de la BMW, in acelasi timp net-inferioara lui Logic7. Comparatia corecta ar fi fost versus Hi-Fi de la BMW, dar nu am auzit vreunul asa ca nu stiu sa-ti zic.

 

Spor la cautari!

Link to comment
Share on other sites

Comparatia corecta ar fi fost versus Hi-Fi de la BMW, dar nu am auzit vreunul asa ca nu stiu sa-ti zic.

 

 

Hi-fi de la bmw e mult peste sistemul cu 8 boxe de la golf.

 

De curiozitate, te bate gti-ul?

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Legat de Skoda. Am facut 500km ieri cu un Superb 2010. Foarte dezamagit de masina, credeam ca e mult mai misto, ma refer la condus si calitatea finisajelor. Daca si Octavia e la fel, pacat de ele.

 

am condus un superb v6 benzina automat modelul de dinainte de 2008, doar in oras. Piele si tot felul de optiuni.. placuta dar cam puturoasa, v6 ala avea cai cam cat e34 meu, si consum mai mare..tipul spunea ca daca o calca putin mai tare pe Buc.-constanta halea vreo 14 %

oricum era misto masina si costa noua si destul de dotata cam cat un seria 3

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@flo: multumesc de informatii. Ambele variante au si avantaje si dezavantaje, dar pentru ce am eu nevoie acum se preteaza mai bine GTI-ul. Merg 80% din timp si cam 50% din km in Bucuresti, ~10 km dus pana la serviciu, la ore in care traficul e chiar acceptabil. In rest drumuri la Valcea si concedii + cate o iesire la munte. Deci ca si diferenta de consum nu prea conteaza. In rest e vorba de gusturi, eu personal prefer benzina, mai ales ca sunetul evacuarii la GTI e demential, nu ca un 6 in linie nu ar avea farmecul lui.

Dar pana la urma cred ca cel mai mult va depinde ce voi gasi dintre cele doua sa imi placa si sa se incadreze in buget, pentru ca e destul de greu sa gasesti o masina daca esti fixat pe un anumit model, cu anumite optiuni, intr-un buget anume, chiar si cautand in Germania. Am sa va anunt cand o sa fac achizitia, dar cred ca mai dureaza 2-3 luni pana pot pleca in Germania, daca nu gasesc nimic pe la noi.

 

Apropo de Germania, daca vreau sa plec cu banii cash, in ideea ca as cumpara de la particular, trebuie sa ii declar la vama? Daca da, cum, unde, cand?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.