Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Da,dar pe forum nu vinde nimeni cum vreau eu...si afara e prea scumpa fara optiuni..stereotip bmw din afara...ar trebui cautat la privati ...dar nu am timp eu de asa ceva.Stiam ca asa e piata romaneasca din teorii,dar practic e si mai nasoala...Nu am mai luat de nu stiu cand masina din Romania...nu ma gandeam ca s-a decazut asa mult
Link to comment
Share on other sites

Da myx...daca ar fi mai aproape de mine m-as duce,dar nu sunt..numai in colturi de harta le gasesc...sa zic mersi cand gasesc la bucuresti-cluj prin partea asta.Cand o gasisem pe una la braila 570km trebuia doar dus sa fac...iti dai seama,bine ca nu m-am dus la samsar,dar invatam din greseli de acolo si conditiile mele.
Link to comment
Share on other sites

Da,dar pe forum nu vinde nimeni cum vreau eu...si afara e prea scumpa fara optiuni..stereotip bmw din afara...ar trebui cautat la privati ...dar nu am timp eu de asa ceva.Stiam ca asa e piata romaneasca din teorii,dar practic e si mai nasoala...Nu am mai luat de nu stiu cand masina din Romania...nu ma gandeam ca s-a decazut asa mult

 

Fara suparare, dar nu te-ai gandit o clipa ca ceea ce cauti tu cauta si altii, drept urmare jocul cererii si al ofertei este in favoarea vanzatorilor, drept urmare si pretul este pe masura, motiv pentru care si bugetul tau trebuie ajustat?

 

Si chiar crezi ca vei gasi o masina second-hand, cu 6 ani si 150.000 km in stare perfecta? e o masina second hand, nu noua, drept urmare, la toate vei gasi defecte, ca nu o sa se apuce cineva sa inlocuiasca totul pe o masina si apoi sa ti-o vanda tie cu 13.000 euro.Ai putea avea surprize neplacute si la masinile achizitionate din afara, unde din spirit pragmatic si pentru a nu creste costurile, se face in multe cazuri o intretinere minimalista(a se citi interval service la 30.000 km).

Mult succes !

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma apucasem sa explic toata treaba dar nu are rost.Simplu si pe scurt ,piesele de urgenta care trebuiau schimbate ma costau undeva la 1500 euro (nu la Bmw..la Bmw ma costau 3000 E + fara manopera).Ideea este ca ajung tot pe unde mi-am dat eu seama eu cu pretul care trebuie sa-l dau adica pe la 12.000-12500-13000 si mai sus doar in cazuri foarte speciale,masina sa fie impecabila si cu full dotari aproape si niste km ok.

Eu zic sa te orientezi mai bine catre un logan nou sau un vw ceva daca esti asa de pretentios si eu cred ca ori te-ai uitat numai dupa gunoaie de masini, ori cauti un pret mult mai mic decat pretul pietei si de aici si banii care zici ca ii necesita investiti ulterior, asta cu 3000E sa necesite investitie eu nu o cred, ca nu zice nimeni sa nu mai trebuiasca de schimbat un ulei cu filtre , de verificat una alta insa doar daca gasesti si iei un gunoi care nu a fost servisat deloc sau foarte rar bagi atatia bani in el, ca un set de bujii si un releu nu te costa mai mult de 200E, la fel si un schimb de ulei. Cu 3000E faci la o masina sh de la reconditionarea cutiei(daca e automata ) si pana la turbina, articulatii etc si chiar si la E60 care nu e o masina foarte scumpa de intretinut.

 

Tineti minte daca sunteti pretentiosi nu mergeti sa vizualizati macar masini care au pretul mai mic decat pretul pietei ca in 99% din cazuri sunt cazane rupte de realitate si bateti drumul degeaba si cred ca mai bine va orientati catre o masina care chiar daca are 2-300 mii km sa fie dreapta la caroserie si servisata la timp :thumbsup:

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De obicei genul asta de pretentiosi cauta mult timp o masina, cheltuie o gramada de timp si de bani, iar la sfarsit cumpara un cazan... Am un cunoscut care disperase toti dealerii Renault pe o raza de 300 de km( inclusiv Bucuresti) si la pana la urma a cumparat un Megane rupt in gura de la o firma de inchirieri. La un dealer in Bucuresti i-au zis ca masina care o cauta el este la alea noi...:)
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei genul asta de pretentiosi cauta mult timp o masina, cheltuie o gramada de timp si de bani, iar la sfarsit cumpara un cazan... Am un cunoscut care disperase toti dealerii Renault pe o raza de 300 de km( inclusiv Bucuresti) si la pana la urma a cumparat un Megane rupt in gura de la o firma de inchirieri. La un dealer in Bucuresti i-au zis ca masina care o cauta el este la alea noi...:)

 

 

:thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Solutie este destul de simpla si sunt cateva etape de parcurs.

 

Stabilesti exact ce masina vrei sa iti iei si ce dotati minime sa aiba.

 

Iti stabilesti un buget pentru masina, in care vrei sa te incadrezi, la care mai adaugi intre 500 si 700 de euro adusul de dincolo. Mai tii cont ca mai ai nevoie de cca 300 de euro pentru inscrierea in Romania. In concluzie adusul plus inscrierea costa in jur de 1.000 de euro

 

Apoi te apuci si cauti masina dorita, in functie de bugetul stabilit mai sus.

 

Dupa ce ai gasit-o este bine sa ii faci rezervare si sa rogi pe cineva din reteaua BMW sa ii faca o verificare in ceea ce priveste istoricul in reprezentanta.

 

Recomandarea mea este sa nu mergi pe o singura varianta, sa mai ai una-doua variante de back-up. Spun asta din proprie experienta, traita acum 3 luni.

 

Bafta tuturor!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eugen B , nu a zis nimeni sa fie in stare perfecta,dar nu cu dauna (mai ales la motor) si nu intr-o stare deplorabila.Daca are ceva indoit,lovit,pot sa o repar,daca are niste bucsi niste chestii minore pot sa le fac...dar nu sa bag 100+ milioane sa o fac.

 

Auras GL, e problema ta ce crezi sau nu,atat ma costa sa repar o masina care o cumparam cu 11.000 euro (deja negociata).Pretentios nu sunt,cum am zis am un buget destul de ridicat parerea mea! 13.000 euro pentru un E60 nu stiu cine mai da in zilele noastre,peste 13.000 euro sunt cateva masini in Romania...nu stiu cati clienti au respectivii oameni.Cum ai ajuns tu la concluzia ca m-am uitat doar la gunoaie de masini? daca am gasit o masina 11.000 euro care mi-a placut normal ca am vrut sa o vad..In schimb nu stiu ce gunoaie de masini ai avut tu (E60) de o reparai cu 3.000 euro toata.

Link to comment
Share on other sites

Eugen B , nu a zis nimeni sa fie in stare perfecta,dar nu cu dauna (mai ales la motor) si nu intr-o stare deplorabila.Daca are ceva indoit,lovit,pot sa o repar,daca are niste bucsi niste chestii minore pot sa le fac...dar nu sa bag 100+ milioane sa o fac.

 

Auras GL, e problema ta ce crezi sau nu,atat ma costa sa repar o masina care o cumparam cu 11.000 euro (deja negociata).Pretentios nu sunt,cum am zis am un buget destul de ridicat parerea mea! 13.000 euro pentru un E60 nu stiu cine mai da in zilele noastre,peste 13.000 euro sunt cateva masini in Romania...nu stiu cati clienti au respectivii oameni.Cum ai ajuns tu la concluzia ca m-am uitat doar la gunoaie de masini? daca am gasit o masina 11.000 euro care mi-a placut normal ca am vrut sa o vad..In schimb nu stiu ce gunoaie de masini ai avut tu (E60) de o reparai cu 3.000 euro toata.

 

 

frate eu zic sa-ti iei una noua, vrei si frumuoasa si devreme acasa si virgina si cu bani.

 

astia care cauta mult, pierd si bani si timp si de obicei o cam patesc.

Link to comment
Share on other sites

Solutie este destul de simpla si sunt cateva etape de parcurs.

 

Stabilesti exact ce masina vrei sa iti iei si ce dotati minime sa aiba.

 

Iti stabilesti un buget pentru masina, in care vrei sa te incadrezi, la care mai adaugi intre 500 si 700 de euro adusul de dincolo. Mai tii cont ca mai ai nevoie de cca 300 de euro pentru inscrierea in Romania. In concluzie adusul plus inscrierea costa in jur de 1.000 de euro

 

Apoi te apuci si cauti masina dorita, in functie de bugetul stabilit mai sus.

 

Dupa ce ai gasit-o este bine sa ii faci rezervare si sa rogi pe cineva din reteaua BMW sa ii faca o verificare in ceea ce priveste istoricul in reprezentanta.

 

Recomandarea mea este sa nu mergi pe o singura varianta, sa mai ai una-doua variante de back-up. Spun asta din proprie experienta, traita acum 3 luni.

 

Bafta tuturor!

 

3 optiuni vreau: climatronic,navi mare CIC,incalzire scaune,asta inseamna un minim de optiuni.Am zis ca renunt la navi si iau una cu display mic,sau la incalzire in scaune daca masina este foarte ok...da si pentru aceste 3 optiuni si km pana in 200.000 am un buget destul de ridicat pentru o masina de 7 ani (nu 6).

 

"frate" 500-600 milioane sunt niste bani si logic ca daca dau atat pe o masina veche de 7 ani vreau sa fie macar buna,nu o iau la banii astia sa investesc in ea.Masini sunt numai ca mai rar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 optiuni vreau: climatronic,navi mare CIC,incalzire scaune,asta inseamna un minim de optiuni.Am zis ca renunt la navi si iau una cu display mic,sau la incalzire in scaune daca masina este foarte ok...da si pentru aceste 3 optiuni si km pana in 200.000 am un buget destul de ridicat pentru o masina de 7 ani (nu 6).

 

"frate" 500-600 milioane sunt niste bani si logic ca daca dau atat pe o masina veche de 7 ani vreau sa fie macar buna,nu o iau la banii astia sa investesc in ea.Masini sunt numai ca mai rar.

 

 

eu zic sa-ti iei un logan nou 0km si n-ai probleme.

 

pun pariu ca din 100 de masini verificate care au 7 ani la toate le gasesti probleme.

 

c

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da colegu si eu sunt sigur de asta,dar macar probleme usoare,nu sa curga ulei din toate locurile posibile..sau sa vad ca dupa o un accident nu este facuta ok masina,ca atinge stergatoru in capota,sau ca are alte faruri cu halogen,asta inseamna sa repari o masina cu lucruri ieftine si cu manopera ieftina.Daca investesc 500 euro in ea dupa ce o cumpar pentru niste probleme ,niste bucsi,amortizoare,niste bujii,niste relee nu-i problema,dar nu mai mult de atat si nu probleme care sa includa daune ,reparatii ieftine si probleme la motor.

 

Cum am spus indicati-mi masini cum caut eu sa vedeti ca le stiu pe 90% din ele,adica stiu detalii despre ele,de la vanzator,km,etc..

Link to comment
Share on other sites

3 optiuni vreau: climatronic,navi mare CIC,incalzire scaune,asta inseamna un minim de optiuni.Am zis ca renunt la navi si iau una cu display mic,sau la incalzire in scaune daca masina este foarte ok...da si pentru aceste 3 optiuni si km pana in 200.000 am un buget destul de ridicat pentru o masina de 7 ani (nu 6).

 

"frate" 500-600 milioane sunt niste bani si logic ca daca dau atat pe o masina veche de 7 ani vreau sa fie macar buna,nu o iau la banii astia sa investesc in ea.Masini sunt numai ca mai rar.

 

Multe persoane sar in capul tau pentru ca ti se pare ca "5-600 de milioane sunt niste bani"... dar nu trebuie sa fie neaparat de bmw... pot fi si de renault pot fi si de VW. Iar cu anul, nu are rost sa te uiti la o diferenta de 1 an pentru ca totusi, unele au fost masini de 50,000-100,000 de euro acum 5-6-7 ani.

 

Dar cred ca inteleg ce te deranjeaza pe tine de fapt - minciuna care o da vanzatorul care te face sa bati drumul - pe mine asta ma deranjeaza si cand ajung la fata locului si ma conving... ma intreb cate alte minciuni au mai fost.

 

In alta ordine de idei, greu tare pe piata auto romaneasca, in principal din cauza ca realitatea nu corespunde cu anuntul si convorbirea.

 

Ieri am sunat pe cineva care avea anuntul de 8 zile... Il intreb... "In legatura cu 3ul?" cica : "ce 3?" ... lamurim ce 3... "nu o mai vand". Ei platesc 6 euro la autovit, tin anuntul cat il tin si nu le mai vand. Si nu e bai, na, s-a razgandit, dar ideea e ca numai peste persoane deastea dau nu stiu cum naiba, ba is niste gretosi de iti trebuie o sticla de limonada la tine, ba sunt lovite, revopsite, dar "asa am luat-o" (desi la telefon sunt foarte clari ca nu are nimic), ba in anunt scrie ca are 200,000 si ajung acolo si are de fapt 300,000... cred ca ar trebui sa scrisa o carte "Aventuri pe piata auto sh din Romania".

 

Eu m-am invatat minte si caut numai local, dar avantajul meu e ca stau si intr-o zona destul de mare. Asa le vad repede cu costuri cat mai mici dar am si destul timp de cand caut, dar nu-i bai... banul se devalorizeaza mai greu ca masina si s-ar putea sa te uiti peste cateva luni la ceva mai nou, asta daca nu faci vreo xx drumuri de timisoara (de la mine ar veni vreo 1500 de kilometri).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uite ceva interesant

 

http://olx.ro/oferta/bmw-520d-automat-revizii-reprezentanta-ID5fwHu.html#1daa4042b6

 

pare samsar asa la prima vedere dar na cam greu mai gasesti masini la "proprietar"

 

sau http://olx.ro/oferta/bmw-520-2009-euro5-taxa-0-ID5fhSS.html#1daa4042b6;promoted

 

am pus TM ca e langa tine.legat de piata din Romania e dezastru am scris eu cateva pagini mai incolo co patanie cu X1 care in anunt avea 100.000 km la fata locului 130.000 si reali cine stie..

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

uite ceva interesant

 

http://olx.ro/oferta/bmw-520d-automat-revizii-reprezentanta-ID5fwHu.html#1daa4042b6

 

pare samsar asa la prima vedere dar na cam greu mai gasesti masini la "proprietar"

 

sau http://olx.ro/oferta/bmw-520-2009-euro5-taxa-0-ID5fhSS.html#1daa4042b6;promoted

 

am pus TM ca e langa tine.legat de piata din Romania e dezastru am scris eu cateva pagini mai incolo co patanie cu X1 care in anunt avea 100.000 km la fata locului 130.000 si reali cine stie..

 

Ala primu e chiar frumos... Cele 2 reprezentate de pe facturi se regasesc ambele in Iasi, ca fapt divers.

Link to comment
Share on other sites

uite ceva interesant

 

http://olx.ro/oferta/bmw-520d-automat-revizii-reprezentanta-ID5fwHu.html#1daa4042b6

 

pare samsar asa la prima vedere dar na cam greu mai gasesti masini la "proprietar"

 

sau http://olx.ro/oferta/bmw-520-2009-euro5-taxa-0-ID5fhSS.html#1daa4042b6;promoted

 

am pus TM ca e langa tine.legat de piata din Romania e dezastru am scris eu cateva pagini mai incolo co patanie cu X1 care in anunt avea 100.000 km la fata locului 130.000 si reali cine stie..

Cel din al doilea anunț cere seriozitate și el minte de rupe. CicĂŁ masina are navi profesional.

Mai la concret masina este chealĂŁ de tot, are ĂŽn plus fata de minusul absolut la modelul respectiv clima bi zonala și scaune ĂŽncĂŁlzite.

Link to comment
Share on other sites

Al 2-lea il stiu,NU mersi !

 

Primul a aparut astazi si deja am vorbit la telefon.De data aceasta nu ma grabesc,omul mi-a spus ca este impecabila (logic) nu are nicio eroare,defect,problema! Mai astept si dupa alta masina,deocamdata am 2 masini in bucuresti cu tot cu asta prima,de data asta nu ma grabesc! Si inca una in cluj(de la samsar) daca e sa nu-mi placa niciuna dintre astea 2 din bucuresti.Nino treaba la mine e ca eu aflu istoricul...e ok istoricul ,dar cand ajung masina prezinta probleme. Aia de m-am dus la bucuresti era impecabila interior exterior scaune seria 7 135.000 km reali,dar cu dauna frontala si in spate refacuta ieftin,faruri halogen..nu mergea bine faza lunga,stergatoru atingea capota..o lovitura pe aripa stg dreapta usoara si l-am intrebat ca de ce nu mi-a zis la telefon cand l-am intrebat daca are orice lovitura zgarietura cat de mica si face"aa pai ce tu crezi ca eu stau sa zic orice defect,nu e masina noua,la ce sa te astepti?" si i-am zis ca nu ma deranja deloc treaba asta daca imi zicea dinainte,de atunci mi-am pierdut toata increderea in el.

Link to comment
Share on other sites

La ce poze a pus mai mult ca sigur la exterior e rupta de realitate.

Ptr colegul pretentios era un 520d alb M pack la Galati prieten cu un bun prieten de-al meu, joystick, navi, etc masina super de curata 2010 din ce stiu a vrut sa mi-o vanda mie insa nu ma incadram ca buget ca stiu ca vroia vreo 14.000E pe ea, daca vrei intreb si iti las un nr de telefon in caz ca o mai are

Link to comment
Share on other sites

14.000 euro?sunt chiar foarte curios cat a dat el pe ea initial..inainte as vrea niste poze si detalii...daca imi place ce vad,o sa-ti cer numarul,dar nu-mi place sa intreb de optiuni si astea prin telefon.apropo daca nu e dispus sa negocieze la ea ceva niste sute grase nu are rost sa-mi mai zici.

 

 

Edit: mor pe cei care pun masina 2010 si ea este 05-06-07-08-09-10-11-12 (lunile) -2009.Daca ea e in certificat 2009,2009 e! La Bmw si numai stiu ce marci nu se poate trece masina cu un an mai in fata decat ce scrie in certificat,de ex la VW eu stiam ca daca este dupa luna a 6-a a anului poti sa o bagi pe anul urmator..

 

Deci e 2009 sau 2010?

Edited by davyd
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.