Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

la 120i cred ca iti lua cam 11-12 in oras nu? la 330ci automat o sa iti ia vreo 18-19 in aceleasi conditii..eu la 325ci manual am un consum de vreo 15-16. automatul mai adauga vreo 2l, iar cilindreea mai mare inca 1l..deci nu se dubleaza consumul, dar creste considerabil. :rolleyes:

 

cu siguranta nu mi ia 12 pentru ca accelerez cat duce motorul. cred ca ajung la 15, daca 330ci ul mi ar luat doar 18-19 ar fi parfum, mie imi este frica sa nu ajung in 20-25 :(

Link to comment
Share on other sites

nu ajunge la 20 niciodata, nu medie seriaosa facuta pe cateva sute de km..o sa cosume fix cat un 325i, sau foarte aproape .

 

NU mai sunt cutiile alea automate din anii 70.. astea noi se decupleaza complet la stop, deci la relanti ai consum identic cu una manuala. .diferentele sunt infime si tin mai mult de stilul de condus.

 

 

 

 

.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa fii dusman rau de tot ca sa iti ia peste 16 330.

am reusit sa scot 22 medie pe vreo 80-100 de km dar alergata maxim, si asta in primele zile cand am avut masina si nu eram obisnuit cu ea. dar in asemenea ritm, schimbi cauciucurile pe spate saptamanal, si siur te vor costa mai mult decat benzina consumata.

bine, oras de provincie, dar mers..... in bucuresti alergata moderat un 16-17 cred ca e normal

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta nu mi ia 12 pentru ca accelerez cat duce motorul. cred ca ajung la 15, daca 330ci ul mi ar luat doar 18-19 ar fi parfum, mie imi este frica sa nu ajung in 20-25 :(

nu cumva este 2001 masina aia ? 330ci. am impresia ca a fost masina unui amic.. este identica, dar nu mai retin nr pt ca este ceva timp de cand a fost la el.. a mai trecut prin cateva maini.. lovita, facuta face.. si apropo de consum, la el in B nu scadea sub 20! mers putin sportiv.

Link to comment
Share on other sites

nu cumva este 2001 masina aia ? 330ci. am impresia ca a fost masina unui amic.. este identica, dar nu mai retin nr pt ca este ceva timp de cand a fost la el.. a mai trecut prin cateva maini.. lovita, facuta face.. si apropo de consum, la el in B nu scadea sub 20! mers putin sportiv.

 

La telefon proprietarul mi-a spus ca are masina de 3ani jumatate, fiind adusa de un prieten din Germania. Este FL, deoarece a fost lovita si refacuta pe Casco..o mica smecherie acolo :rolleyes: . Referitor la consum, un 330ci automat consuma cu cel putin 2-3l mai mult decat un 325ci manual..La un stil de mers sportiv, utilizata doar in Bucuresti, masina o sa consume undeva spre 18-20l/100km. La fel de bine poate sa consume si 10 in Bucuresti, daca mergi in intervalul orar 22.00-06.00.

@john: Tinand cont ca la 120i iti consuma 15, eu cred ca sub 20 nu o sa ai la 330ci..

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

de unde scoate voi cifrele astea nu stiu.. si concluziile astea de altfel.. numai prostii vorbiti. tot ce inseamna seria 3 e90 facut dupa 2007 fie ca a fost 325i, 328i, 330i au toate motor de 3l de fapt. De ce ar fi asa mari deosebiri de consum ? Consumul de care zi tu si cu un V8 de 3.5 -4l trebuie sa te chinui putin sa il ai.

 

 

Si nu nu creste exponential, si unul care isi lasa cauciurile la fiecare semafor nu e relevant. UN 330i ajunge la astfel de consumuri in oras doar daca e defecta masina sau soferul, ori o combinatie de ambele, in conditii cu totul speciale.. gen inotat 3 km iarna prin zapada, motor racit complet si luat de la capat zilnic timp de o luna...ceva de genul asta..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

de unde scoate voi cifrele astea nu stiu.. si concluziile astea de altfel.. numai prostii vorbiti. tot ce inseamna seria 3 e90 facut dupa 2007 fie ca a fost 325i, 328i, 330i au toate motor de 3l de fapt. De ce ar fi asa mari deosebiri de consum ? Consumul de care zi tu si cu un V8 de 3.5 -4l trebuie sa te chinui putin sa il ai.

 

 

Si nu nu creste exponential, si unul care isi lasa cauciurile la fiecare semafor nu e relevant. UN 330i ajunge la astfel de consumuri in oras doar daca e defecta masina sau soferul, ori o combinatie de ambele, in conditii cu totul speciale.. gen inotat 3 km iarna prin zapada, motor racit complet si luat de la capat zilnic timp de o luna...ceva de genul asta..

Este vorba despre e46, nu e90. John a intrebat despre consumul unui e46 330ci.

l.e. un 325ci manual are 12,8 consum urban in cartea tehnica (la fel si 330ci manual-6trepte :rolleyes: )..prin urmare, ti se pare deplasat un consum de 15-16l in Bucuresti? Iar cutia automata de pe e46 nu este atat de eficienta incat sa scada consumul, combinata cu un motor de 3,0 ajunge la un consum "decent". In cazul 325ci-ului am luat in calcul masina proprie, merg aproximativ 40-50km/zi, in toate conditiile de trafic. In cazul 330ci-ului vorbesc pur ipotetic, am condus vreo 2-3 330ci, unul automat, dar nici unul din ele nu consuma sub 16 (asta spuneau proprietarii).

Link to comment
Share on other sites

cine site ce troace cu gauri in admisie, debitmetre praf si sonde lambda lifetime aveau aia.. sa fim seriosi.. alea nu sunt consumuri normale, ci denota defecte..ori la sofer ori la masina.. :)

chiar si la e46, diferenta nu e asa mare.. treburile se egalizeaza parecum de la 2l 6L pana la 3l.. aspirat, tin mai mult de stare tehnica si talpa ..normal nu sunt diferente mai mari de 1-2 L.

In al doilea rand se vorbea de o masin veche de 3.5 ani mai sus.. un 330i

In bucuresti cu e34 525i, masin de 18 ani automata scot 15 cu un varf de 17, scos de un retardat care imi lasa gumele pe asfalt si cu asta automata...tras de ea in ultimul hal..

Astea noi au cum am spus cutie automate avansate, practic nu exista diferente fata de manuale, nu mai vorbesc de imbunatarile la motor etc..

Accidental, pe ici pe colo o zi mai proasta poti scoate.. dar nu medie facuta pe cateva sute de km macar.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu cu E34 535i, cand mergeam la consum, scoteam 16% in oras. Incep sa ma gandesc serios daca nu cumva benzina asta actuala nu e facuta sa arda mai repede ca sa cumperi mai des. Pe vremuri cu masini mai vechi si cu motoare mai slab performante, aveam consumuri mult mai decente. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

cine site ce troace cu gauri in admisie, debitmetre praf si sonde lambda lifetime aveau aia.. sa fim seriosi.. alea nu sunt consumuri normale, ci denota defecte..ori la sofer ori la masina.. :)

chiar si la e46, diferenta nu e asa mare.. treburile se egalizeaza parecum de la 2l 6L pana la 3l.. aspirat, tin mai mult de stare tehnica si talpa ..normal nu sunt diferente mai mari de 1-2 L.

In al doilea rand se vorbea de o masin veche de 3.5 ani mai sus.. un 330i

In bucuresti cu e34 525i, masin de 18 ani automata scot 15 cu un varf de 17, scos de un retardat care imi lasa gumele pe asfalt si cu asta automata...tras de ea in ultimul hal..

Astea noi au cum am spus cutie automate avansate, practic nu exista diferente fata de manuale, nu mai vorbesc de imbunatarile la motor etc..

Accidental, pe ici pe colo o zi mai proasta poti scoate.. dar nu medie facuta pe cateva sute de km macar.

 

Inseamna ca am eu un defect..din cate stiu, dupa verificari la 3 unitati service diferite, masina este in stare foarte buna, deci consumul de 15-16l mi se datoreaza mie :rolleyes: . sincer, rareori merg "la consum", de cele mai multe ori merg sportiv, dar sunt absolut sigur ca pastrandu-mi stilul de condus, dar schimband masina cu un 330ci automat as avea un consum cu cel putin 2-3l mai mare. p.s. am luat in calcul perioade relativ scurte de timp (<1luna), mers doar in Bucuresti, in toate conditiile de trafic.

p.s. am un bun prieten cu un 330i e46, an 2004 si am facut un mic experiment cu el, pentru o saptamana. ideea era sa parcurgem amandoi 200km, dupa ce in prealabil am facut plinul la aceeasi statie peco, incercand pe cat posibil ca, in perioada alocata experimentului, sa nu depasim 3500rpm, 80km/h, sa nu bruscam masina etc. (mers "la consum"). Ne-am sincronizat relativ bine, iar dupa fix o saptamana dadeam amandoi ture in jurul statiei peco pentru a parcurge distanta stabilita de 200km. Eu (325ci manual) am alimentat 27,1l avand deci o medie de 13,55l/100km. Prietenul meu (330i manual) a alimentat 29,6l avand deci o medie de 14,8l/100km. Stiu ca nu are nici un fel de concludenta testul nostru, dar ca fapt divers poate fi dat ca exemplu :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Astea noi au cum am spus cutie automate avansate, practic nu exista diferente fata de manuale, nu mai vorbesc de imbunatarile la motor etc..

aici te contrazic ! exista o diferenta de consum! pe proba daca nu crezi! la un 530d 2004 este diferenta de 2l la consum urban intre auto si manuala. proba facuta! si sa stii ca nici cutiile astea automate noi nu decupleaza de tot la semafor, decat daca schimbi din D in N si daca tot faci asta toata ziua.. nush daca e bn pt cutie.. doar cutiile semi-automate secventiale cum este SMG decupleaza de tot, este la fel ca o manuala.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca am eu un defect..din cate stiu, dupa verificari la 3 unitati service diferite, masina este in stare foarte buna, deci consumul de 15-16l mi se datoreaza mie :rolleyes: . sincer, rareori merg "la consum", de cele mai multe ori merg sportiv, dar sunt absolut sigur ca pastrandu-mi stilul de condus, dar schimband masina cu un 330ci automat as avea un consum cu cel putin 2-3l mai mare. p.s. am luat in calcul perioade relativ scurte de timp (<1luna), mers doar in Bucuresti, in toate conditiile de trafic.

p.s. am un bun prieten cu un 330i e46, an 2004 si am facut un mic experiment cu el, pentru o saptamana. ideea era sa parcurgem amandoi 200km, dupa ce in prealabil am facut plinul la aceeasi statie peco, incercand pe cat posibil ca, in perioada alocata experimentului, sa nu depasim 3500rpm, 80km/h, sa nu bruscam masina etc. (mers "la consum"). Ne-am sincronizat relativ bine, iar dupa fix o saptamana dadeam amandoi ture in jurul statiei peco pentru a parcurge distanta stabilita de 200km. Eu (325ci manual) am alimentat 27,1l avand deci o medie de 13,55l/100km. Prietenul meu (330i manual) a alimentat 29,6l avand deci o medie de 14,8l/100km. Stiu ca nu are nici un fel de concludenta testul nostru, dar ca fapt divers poate fi dat ca exemplu :rolleyes:

mie 2,5-ul imi ia maxim 15% in Bucuresti la fel in toate conditiile de trafic si calcat de cate ori se poate...cred ca tine mult si de nr de km care il au masinile despre care vorbim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.