Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pe spritmonitor dau nemtii 12 extra cu 17-18urban...

 

Ala din anunt e 30si. Are dat in carte 15 urban cu 8extra.

Dar cat a-ti vrea sa consume: 2, 3, 5 sau 6 litri;cat un matiz, ce Dumnezeu!

 

Bag seama aici ca uneori se pierde din vedere despre ce masini este vorba, parca discutam de BMW si inca unul care cantatreste 1,85 tone are tractiune 4x4 permanenta si mai are si un sprint de la 0 la 100 km la ora in aprox 7 secunde.

 

Vad ca se tot uita lumea in nestire dupa motoare de 2 litri mai ales la seria 5(unele cu cutie manuala si kilometri nenumarati, nu inteleg prea bine dar e chestie de gust)fiind fani BMW, impatimiti chiar si stau si ma intreb, cam ce or simti cand uneori in trafic fiind, alaturi de vreo skoda fabia 1,9 tdi cu 101cp isi iau nana la fundulet?.

Link to comment
Share on other sites

Dar cat a-ti vrea sa consume: 2, 3, 5 sau 6 litri;cat un matiz, ce Dumnezeu!

 

Bag seama aici ca uneori se pierde din vedere despre ce masini este vorba, parca discutam de BMW si inca unul care cantatreste 1,85 tone are tractiune 4x4 permanenta si mai are si un sprint de la 0 la 100 km la ora in aprox 7 secunde.

 

Vad ca se tot uita lumea in nestire dupa motoare de 2 litri mai ales la seria 5(unele cu cutie manuala si kilometri nenumarati, nu inteleg prea bine dar e chestie de gust)fiind fani BMW, impatimiti chiar si stau si ma intreb, cam ce or simti cand uneori in trafic fiind, alaturi de vreo skoda fabia 1,9 tdi cu 101cp isi iau nana la fundulet?.

 

Vitezomanu Gica...

Link to comment
Share on other sites

Adica un 520d de 177 cp este facut de o skoda de 101 cp???

Eu unu nu inteleg ce vrei sa spui

Nu stiu ce inseamna "facut" in acceptiune a ta, dar te asigur ca se poate lupta cot la cot si exemplul poate nu a fost cel mai bun dar putem sa luam altul.

Ce zici de un wv golf(masina poporului, una nedemna de nasul unui asa zis fan BMW) 2.0 tdi cu 140 cp (sa nu vb de cel de 170 cp ar fi prea mult), nu crezi ca ar da prin praf (ca sa folosesc o expresie in genul celei de mai sus)toata pleiada de 3-are si 5-are cu motoare de 2 litri(foarte multe cu puteri de 129, 143, 163cp)?

Link to comment
Share on other sites

Pai eu sunt in belgia si masina de aici vreau sa o cumpar..pretul e de 9800 euro...are carte service completa,cu nr de km la care a fost facuta revizia,masina a fost a unui avocat,intr-una din pozele anuntlui am vazut ca omu mai avea un bmw in garaj,probabil x3 sau x5 nu pot sa-mi dau seama..ea pare destul de ok dupa cum asm spus estetic este intretinuta,respectiv cartii service a fost intretinuta numai la reprezentatnta bmw...sper sa nu fiu ghinionist caci pana la urma cred ca am sa o cumpar...http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=220565754&cd=634829905700000000
Link to comment
Share on other sites

Pai eu sunt in belgia si masina de aici vreau sa o cumpar..pretul e de 9800 euro...are carte service completa,cu nr de km la care a fost facuta revizia,masina a fost a unui avocat,intr-una din pozele anuntlui am vazut ca omu mai avea un bmw in garaj,probabil x3 sau x5 nu pot sa-mi dau seama..ea pare destul de ok dupa cum asm spus estetic este intretinuta,respectiv cartii service a fost intretinuta numai la reprezentatnta bmw...sper sa nu fiu ghinionist caci pana la urma cred ca am sa o cumpar...http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=220565754&cd=634829905700000000

desi o sa fii propus pentru exorcizare ca doresti sa cumperi un BMW care nu are clima automata, si ca e varianta de 150 cp in loc de 163 cp(lucru deloc anormal pentru tarile in care se calculeaza taxele in functie de puterea masinii), daca masina are reviziile la zi si controlul tehnic periodic valaibil, nu e super pret , dar nici afacere proasta.(cam acelea sunt si preturile in franta)

Link to comment
Share on other sites

Poate asta este si motivul pentru care sunt atatea accidente pe strazi, fiecare isi arata veleitatile si "caii" de sub capota.

Posibil si mai ales cand cel care isi arata respectivele veleitati este posesor de Logan, sau poate de BMW cu putere de Logan uitand din cauza siglei de pe volan ce optiune a avut pentru motorizare.

 

Cred ca discutia deviaza, eu vroiam sa semnalez altceva.

Din pacate pe la noi nu toti isi permit BMW,MERCEDES etc.si asistam la tot felul de pledoarii de genul "mare sugativa" sau

 

Stefan_e46, on 13 October 2012 - 11:58, said:

 

 

Pai e simplu, valoarea de revanzare la astfel de masini este aproape 0(suv pe benzina), singura sansa de vanzare este sa accepti suma oferita.

 

PS: alalteieri am vorbit cu unu cu X5 4.8is , de la 15.000e am ajuns la 10.000e foarte usor , tocmai din cauza ca nu exista cumparatori la genul asta de masini si acei care sunt , e bine sa nu-i scapi.

 

si altele de genul uitand ca masinile mai sus mentionate nu sunt pentru saraci.

Exista foarte multi snobi pe la noi care isi cumpara marci premium in variantele de baza(motoare de 1.8, 2 litri si saracacios echipate)doar fiinca vor sa epateze ei nepermitandusi-le de fapt.Cred ca ai inteles ce vreau sa spun.

Link to comment
Share on other sites

Bogdane cred ca tu nu vrei sa intelegi ca Bmw/Audi/Mercedes nu se cumpara in special pentru putere, ci pentru sasiu, tehnologie, confort, calitatea materialelor, fiabilitate samd. Pentru un om normal o masina cu 150-200cp e foarte ok. Mai ales daca te invarti mai mult prin oras.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bogdane cred ca tu nu vrei sa intelegi ca Bmw/Audi/Mercedes nu se cumpara in special pentru putere, ci pentru sasiu, tehnologie, confort, calitatea materialelor, fiabilitate samd. Pentru un om normal o masina cu 150-200cp e foarte ok. Mai ales daca te invarti mai mult prin oras.

Inteleg chiar foarte bine si mai ales stiu(fiind posesor si de mercedes si de bmw, audi nu am avut placerea), sasiul,tehnologia, calitatea,fiabilitatea trebuiesc musai impletite cu un motor pe masura pentru a oferi confortul de care spui.

 

Bineinteles ca pentru marea majoritatea oamenilor 150-200cp sunt suficienti, dar depinde pe ce masina sunt pusi si mai ales ce greutate are aceasta.

 

Cat despre argumentatia ta de final te rog sa mai citesti odata ce am scris mai sus.

 

Eu unul nu mi-as lua seria 5 ca sa "ma invart prin oras", nu cred ca ne trebuie asa ceva.

Dar asta vine tot din saracie si snobism, nu avem bani sa ne luam o masina pentru oras si una pentru deplasari cu familia in concedii etc.

Si atunci ce facem? Apelam la varianta 3 in 1. O vrem mare, frumoasa, confortabila, sa consume si 2 litri daca se poate, dar nu ne ajunge plapuma si atunci mai taiem din ea(din masina, recte din motor si dotari).

Link to comment
Share on other sites

desi o sa fii propus pentru exorcizare ca doresti sa cumperi un BMW care nu are clima automata, si ca e varianta de 150 cp in loc de 163 cp(lucru deloc anormal pentru tarile in care se calculeaza taxele in functie de puterea masinii), daca masina are reviziile la zi si controlul tehnic periodic valaibil, nu e super pret , dar nici afacere proasta.(cam acelea sunt si preturile in franta)

nu e super pret dar e unul din cele mai bune,adica cele de 163 de cai se duc peste 1000 de euro plus..si km mai multi si la unele nici nu imi inspira incredere anuntul sau firma care vinde.Deci una cu acelasi nr de km si la fel de intretinuta sa spunem e undeva peste 11000...si chiar cei 13 cai nu mi se par o diferenta prea mare,nu vreau masina sportiva pe scurt pentru mine eu zic ca e ok cu dotarile pe care le are...poate dupa ce ma voi mai experimenta voi incerca si alta versiune mai sportiva.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai 1,90m, 2 copii la scoala, eventual un caine...ce masina iei pt oras?

Cum mai nimerit, 1,90 am, un singur copil in schimb iar caine am avut mai de mult.

Cred ca asta s-ar potrivi perfect, ca tot suntem fani BMW.

http://www.autovit.ro/?pinned=1

 

Daca ai 1,90m, 2 copii la scoala, eventual un caine...ce masina iei pt oras?

http://www.autovit.ro/bmw-123-C26052049.html

Cred ca asta am vrut sa pun.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai 1,90m, 2 copii la scoala, eventual un caine...ce masina iei pt oras?

Duster :thumbsup: si pentru exterior un seria 5 kombi, motor mare.

 

Eu am vrut sa iau doua masini dar inca nu-mi permit sa tin doua masini asa cum imi doresc. Sunt 100% de acord cu bogdan.

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

Asta e cazul ideal...Nu sunt insa foarte multi cei care isi permit intretinerea si devalorizarea a 2 masini. Iar in situatia in care iti permiti o singura masina, pe care o folosesti 80% in oras, te orientezi catre un motor mai mic. In acelasi timp vrei sa ai parte si de o masina decenta pentru vacante/drumuri lungi. Toata problema dispare in cazul in care banii nu reprezinta un inconvenient :thumbsup:

P.s. 123d are un prieten bun de-al meu, este o masina buna pentru oras, dar eu ma simt tare inghesuit in ea..(1,91m). Am mers insa cu un Smart, m-am simtit foarte lejer :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Posibil si mai ales cand cel care isi arata respectivele veleitati este posesor de Logan, sau poate de BMW cu putere de Logan uitand din cauza siglei de pe volan ce optiune a avut pentru motorizare.

 

Cred ca discutia deviaza, eu vroiam sa semnalez altceva.

Din pacate pe la noi nu toti isi permit BMW,MERCEDES etc.si asistam la tot felul de pledoarii de genul "mare sugativa"

 

 

Nu era o pledoarie, ci o realitate. Tu esti clona lui alexxx cumva? El era milionarul forumului.

Da un mail la BMW sa ii tragi de urechi pt faptul ca si-au permis sa faca mtoare de 2.0d. Trebuiau sa aiba in oferta numai 30si.

Ori esti frustrat, ori ipocrit. Ce rost are sa mergi urban cu 18L/100km, cand poti merge cu 11. La semafor stau la fel atat aia cu 160 de cai, cat si aia cu 250.

Link to comment
Share on other sites

"La semafor stau la fel atat aia cu 160 de cai, cat si aia cu 250. " - Discutii tipice de forum... "Freude am fahren" iti spune ceva nenea pasionatu' ? Chiar daca nu sunt ok cu ce zice bogdan75...tot de nota 4.

 

@ bogdan75...logica e simpla...ca nenea magnatul sa aiba seria 7 cu motor de 400 de cai care invarte un compresor de triplu clima la... semaaaforr...si nu numai, nenea saracul trebuie sa aiba 3-ul chel sub-motorizat si aspirational..get it ;) ...mai mult nu zic ca se transforma in prelegere plictisitoare.

 

Oricum sunt OFF-Topic...sa revenim la anunturi cu masini si comentarii aferente pls,

 

Mersi,

Link to comment
Share on other sites

Referitor la http://www.autovit.ro/bmw-m3-C25594505.html ...asa pare ...chiar daca m-am speriat ca nu are itb-uri(US version)...somebody buy this car....cel putin din poze si descriere...dar presimt leopard inauntru.

 

E la 5 minute de mine(munca)..daca este interesat cineva .. pot sa trag o fuga sa-i fac 2-3 poze + pareri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.