Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

http://www.autovit.ro/peugeot-407-C26669189.html

aveti grija la masina asta, in anuntul de pe autovit are 33000 km, si aici surprizaaaaa

 

http://second-masini.ro/vanzari-auto/index.php?actiune=afiseaza_anunt&anu_id=77864&description=Masini-second:-Peugeot-407,-pret-8700-EURO-EURO

66000 km

ce baiat adevarat

 

A dat si el km la jumate, se poarta!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-525-C26336760.html

ce parere aveti? mi se pare foarte ingrijita si arata bine, din poze!!

 

Vad si eu masina foarte des , cred ca sta in acelasi cartier din Iasi in care stau si eu , foarte ingrijita, estetic cel putin , nu am vazut niciodata fugarind masina , merge foarte atent cu ea sa zic asa .

Edited by razvanee
Link to comment
Share on other sites

Salut, e ora 1:05 si ma pregatesc de somn. Ieri am plecat de la 6 dimineata din Timisoara cu un prieten sa-si cumpere un X5 (2007/2008 cu ceva dotari si pret undeva la 30 ) .

Vreau sa va spun ca am facut 1200km pt a vedea 2 masini in Craiova/Bucuresti pentru a pleca total dezamagiti... Oare nu mai are nimeni respect pentru cumparator?

Aici exemplele cu pricina: http://www.autovit.ro/bmw-x5-C26449757.html http://www.autovit.ro/bmw-x5-C26643385.html in caz ca cineva vrea le sa mai vada

Samsarii sunt peste tot? Eu personal, nu mi-as cumpara masina din Romania, cu atat mai mult din triunghiul bermudelor Bucucuresti-Pitesti-Ploiesti. Cu tot respectul pentru posesorii de masini din aceste zone, dar vanzatorii care ajung in fata cumparatorilor, 90% sunt samsari obositi cu vrajeala ieftina de bragadiru.

Colegu din buc de exemplu, chipurile stomatolog de profesie ( frate, nu ma ocup cu masini, sunt stomatolog - si-i mirosea gura de la un metru ) dupa ce ii povestesc de experienta nereusita cu masina din craiova ( boss iti garantez cu cuvantul meu) nici macar anu n-a fost la masina ( cea gri ). Este 2007. Replica obositului: Nici n-am stiut, ce conteaza anu ?

Dar ce naiba sa conteze. Da-mi-o la pret de 2007 nu la pret de 2008, nu?

 

Cred ca sunt la a 5-a masina care o vizitez in Romania ( niciuna pt mine ), si tot la a cincea care nu corespunde.

Ma oftic doar ca nu l-am pocnit peste dinti pe stomatolog... ca doar ce mai conteaza unu in minus.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa detaliezi, au probleme grave cumva?

ca mai toti le inoiesc cu un an nu e un capat de tara,poti negocia pretul daca masina functioneaza bine!

crezi ca Germania e mai breaza?

sa vezi ce rau e sa bati 2.000km si sa constati ca masina arata bine doar in poze sau ca s-a vandut si ti se ofera alta mult mai cheala si mai scumpa..iar dupa cateva zile de umblat prin targuri sa iei ce apuci ca sa nu pleci cu mana goala!

Link to comment
Share on other sites

Pai numai cand te uiti la halul ala de presuri din masina, iti cam faci o idee. Vinzi masina de 30k euro si n-ai 100 euro sa pui niste presuri originale. Ce bani sa mai bage in alte probleme mai serioase. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti dai seama ca nu toate masinile de la samsari sunt tepe iti dau un exemplu concret adica eu.

 

In iunie am plecat cu banii in buzunar sa imi caut masina. M-am oprit in targ la Vitan acolo unde se fereste lumea ca sunt multi samsari. Cautam un e60 facelift sau un A4 B8 in maxim 15000. Stiam ce optiuni vreau minim pe masina si am destule cunostinte de diagnoza auto.

In targ am dat deoparte cateva oferte si m-am oprit la un 520 N47 adus din Germania cu numere rosii. M-am invartit pe langa masina am observat desigur ca nu e 2008 cum era trecut in anunt ci 2007 / 09.

Am pus mana pe telefon l-am sunat pe proprietar desigur samsar. A venit omu cu cheile am dat o tura cu masina am facut un live log, am ridicat capota desigur era motorul spalat recent si arata impecabil dar asa fac toti samsarii. Omu desigur ca a inceput sa jure ca are km reali si vrajeala deasta ieftina si i-am taiat-o scurt spunandu-i ca nu cumpar masina pentru ce arata in bord. M-am uitat si la interior am apreciat cam 150.000 (s-a dovedit acasa ca nu m-am inselat mai deloc aici). Masina am observat din prima ca nu are parbrizu original dar capota / farurile / radiatoarele sunt originale si capota cu vopsea originala.

Am venit a doua zi si cu un mecanic sa se uite putin pe sub ea desi am vazut si eu ca nu fusese lovita.

 

In concluzie:

-masina cu km dubiosi

-vanzator samsar si cu vrajeala ieftina

-adusa din Germania

-parbriz schimbat

-motor foarte recent spalat

-alt an de fabricatie decat ce era in anunt

-carte de service FALSIFICATA grosolan (chiar m-a bufnit rasul cand am vazut aceeasi stampila printata in identic aceeasi pozitie pe 7 pagini)

 

Multi ar fi plecat de mult de langa masina dar eu am incercat sa deschid putin ochii.

-masina nu fusese lovita

-avea toate airbagurile intregi

-km nu aveau cum sa ma pacaleasca prea mult

-motorul era super OK si se auzea bine.

-avea optiunile care le vroiam eu

-ma incardram in pret, ba chiar am negociat cam 1000 euro

-interior impecabil

 

A doua zi m-am intalnit cu samsaru la politie sa scot numere rosii pe numele lui si chiar vorbeam cu el si i-am explicat ca desi am aflat intre timp cati km are masina in realitate eu o cumparam si fara sa ii dea inapoi, si fara carte de service, si fara sa spele motorul. Raspunsul a fost sec ... romanul daca nu vede carte de service de Germania, km sub 100.000 si sa straluceasca motoru' nu cumpara. Si mi-am dat seama ca are si el dreptate - toti romanii vrem masini impecabile la jumate din pretul de producator si avem pretentia sa fie toate perfecte si noi. Mi-a zis clar ca nu aduce masini lovite rau ca nu le vinde usor.

 

Din iunie pana acum am facut 20.000km cu masina, merge impecabil, am schimbat doar consumabile si consider ca daca in 20.000km, eu care ma pricep cat de cat nu am descoperit nimic in neregula cu masina nici samsaru nu stia de ceva defecte.

 

P.S Intre timp motorul s-a mai prafuit nu mai straluceste ca in Vitan. :) Dar merge tot OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.