Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Chestia asta cu vanzarea unei masini cu multi km nu cred ca e asa naspa la noi, o cumpara samsarii si o intineresc. Plus ca daca pastrezi un istoric credibil (facturi, devizuri, poze etc), masina cu 300k s-ar putea sa fie mai atractiva decat una de 150k adusa de samsari (cel putin pt mine).

 

Eu am bagat ceva bani in upgrade-uri si pot sa spun ca in viata mea nu mai iau o masina fara tot ce vreau pe ea :) piesele care se uzeaza se pot schimba f usor, de dotari e mai greu sa te lipsesti si e si mai greu sa le cauti si sa le montezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ati punctat bine toti.

 

Cel mai mult am oscilat tocmai din cauza faptului ca atunci cand o voi scoate la vanzare va avea peste 200k km. Si 200.000 e o bariera psihologic peste care multi nu trec.

Insa avand in vedere ca in 5 ani de zile am facut 40.000 km cu masina actuala, cand o voi scoate la vanzare va avea un kilometraj decent.

 

Pe de alta parte cred ca mai greu sa vinzi o masina cu 10 ani vechime cu 90.000 km fata de 250.000 km.

Si inca un lucru important, pentru mine, deja am 2 luni de cand caut si imi cam pierd rabdarea. prima masina pot sa o cumpar pe loc. Pentru cealalta mai asteptam o luna.

 

Seara buna tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat ceva bani in upgrade-uri si pot sa spun ca in viata mea nu mai iau o masina fara tot ce vreau pe ea :) piesele care se uzeaza se pot schimba f usor, de dotari e mai greu sa te lipsesti si e si mai greu sa le cauti si sa le montezi.

 

Exact la concluzia asta am ajuns și eu. Hai cĂŁ poate un volan, un interior sport sau un kit exterior mai schimbi, dar sunt unele dotĂŁri pe care cu greu le mai pui pe mașinĂŁ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Exact la concluzia asta am ajuns și eu. Hai cĂŁ poate un volan, un interior sport sau un kit exterior mai schimbi, dar sunt unele dotĂŁri pe care cu greu le mai pui pe mașinĂŁ...

 

De ce? Multe se pot pune, in afara de trapa. Cand iei o masina sh, mai bine iei una mai ingrijita chiar daca n-are tot ce vrei pe ea, decat una cu de toate, daca vai de capul ei la capitolul intretinere.

Link to comment
Share on other sites

De ce? Multe se pot pune, in afara de trapa. Cand iei o masina sh, mai bine iei una mai ingrijita chiar daca n-are tot ce vrei pe ea, decat una cu de toate, daca vai de capul ei la capitolul intretinere.

 

De acord. Eu mă refer totuși la situația în care ai trecut peste verificarea care-ți confirmă că nu e cazan. Printre lucrurile pe care dacă nu le ai de la început sunt șanse mari să nu le mai pui eu aș lista:

- nu poți pune trapă,

- la un e90 (de exemplu, că tot mă uit după ele) nu m-aș încumeta să schimb bordul ca să pun GPS

- e cam greu să pui senzori de ploaie și lumină (dacă nu-i ai zici că nu ai nevoie, dar după ce începi să te obișnuiești devin ceva mai mult decât nice to have)

- o cutie automată nu o mai montezi dacă ai manuală (chestie de gusturi, totuși)

- xenonul e o mare bătaie de cap să-l faci retrofit ca la carte și nu cumpărat din Vitan

- încălzirea în scaune de obicei vine la pachet cu tras de fire prin mașină, schimbat chestii prin bord etc.

- sistemul de sunet, în funcție de model, e mai ușor sau mai greu de schimbat - de exemplu la e46 mi se pare puțin peste mână să fac retrofit la HK

 

Asta ca să nu mai vorbim de mașinile mai noi și cu dotări mai „exotice”, de genul HUD, camere în bara față, ventilație în scaune și cine știe ce alte nebunii mai sunt.

 

PS: Spun toate astea din perspectiva unei persoane care a făcut ceva retrofituri pe ultimele 2 mașini pe care le-a avut. Mai mult pe penultima, ce-i drept. :D

Edited by Ciuby
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bara fata de M?? Asta nici macar nu stie ce masina vinde sau ce dotari are!

 

cam da.nu prea stie.nici in cazul motorului,credea ca este n47 nicidecum m47...i.am cerut vin.ul dar vad ca nu a mai raspuns...

Edited by bmwdreamer
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36801575.html

 

pareri? ce rulaj ar avea , cel real?

 

masina aia poate sa aiba si km reali dar si 500,000 km. nu ai cum sa estimezi ce rulaj ar putea avea.

totusi sunt 2 variante:

- ori verifici km dupa seria masinii la reprezentanta si iti faci o idee concreta dar daca nu are istoric service treci la a doua varianta adica:

- nu te mai intereseaza absolut deloc cati km are vezi starea, functionalitatea si aia e.

 

masina maxim de cheala, cu un motor cunoscut ca face probleme la rulaj inaintat, cu un pret "pretul pietei", vanduta de un samsar in targul autovit, eu asa ceva nu as lua.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un e46 320D din 10.1999, nu e pus la vanzare pe net. Vreau o masina ieftina si asta mi-a facut cu ochiul, va zic si de ce. Kilometri in bord 145.000. Prima data am zis ca e vrajeala, dar m-am urcat in ea, uzura e minima peste tot, cum rar am mai vazut la e46 vizionate de mine. O sa verific si vin-ul la bmw, omul zice ca se vad toate intrarile pana in 2013 cand avea 130.000. Nota generala e aproape 10, masina arata f bine, se vede ca a fost tinuta in garaj, inclusiv la exterior. N-am mers cu ea ca inca nu-s hotarat daca o vreau din cauza optionalelor, deci are asa:

 

Innenraum: Stoff Flock Raute/anthrazit (E3AT)

Optional Equipment

S255A Sports leather steering wheel

S261A Side airbags for rear passengers

S279A BMW LA wheel star spokes 45

S320A Deleted, model lettering

S403A Glass roof, electrical

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S438A Fine wood trim

S441A Smoker package

S473A Armrest front

S520A Fog lights

S534A Automatic air conditioning

S550A On-board computer

S660A Radio BMW Reverse (C42)

S785A White direction indicator lights

L801A National Version Germany

S818A Battery master switch

S863A Retailer Directory Europe

S879A On-board vehicle literature German

 

Pretul e undeva pe la 2700eur, neinscrisa, ce ziceti merita? Poze nu am, dar va zic ca masina arata f bine, culoarea Orientblau Metallic, din pacate doar cu jante de iarna+capace.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Exista si in autovit masini ok. Pt un e46nfl era un pret corect in ideea ca masina se prezenta bine si tehnic pt rulajul ala. Intr-adevar nu avea cine stie ce optiuni , dar mai bine asa decat "full extrafull" si cracanata tehnic. Am fost si eu in targ si e46 culmea nu prea erau . Ce era, erau doar niste tarabe "impecabile" in jur de 3 k euro. E greu sa gasesti ceva decent la anii aia.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-325-C36932338.html

 

Eu sunt fixat pe 2.5 i, mai este una dar e nasoala rau,:

 

http://www.autovit.ro/bmw-325-C36857074.html

 

asta e prost intretinuta, jegoasa tare, bara fata/bara spate vopsite execrabil si aliniate prost, jantele penibile!!!!!!!1 din atatea modele frumoase de la bmw doar pe astea le-a gasit?zici ca-s pe 14. pacat de masina.

Edited by deenman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.