Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

316i/318i sunt echpiate ambele cu motorul N42 (difera capactiatea cilindrica 1,8 pt 316i si 2 pentru 318i); daca vei cauta pe forum problemele motorului sunt cauzate in principal de scurgeri de ulei(se rezolva cu schimb garnituri, simeringuri supape), eventual intinzator lant, mai rar probleme vanos sau valvetronci...insa nu sunt probleme de speriat. posesor fiind, pot spune ca nu te va da pe spate cu puterea, insa are o curba de cuplu interesanta, trage binisor la turatii mici comparativ cu motoare de capacitate echivalenta, si scoate consumuri bune...overall e un motor placut in utilizare.

 

si eu m-am gandit ca e mai bun 316i cu motor mai mic .

 

http://home.mobile.de/home/index.html?customerId=6946756#des_210080376

 

asta e in topul meu ? pretul e bun ? mi se pare ok in poze

Link to comment
Share on other sites

Am sunat dealerul si mi-a zis ca lasa la ea 600 euro si din start a zis ca o da cu 4000 .Oare e normal sa lase atata? maine trebuie sa plec in germania la dortmund si munster e foarte aproape si a zis ca ma asteapta in gara sa vad masina . mi-a spus ca maine nu se pot scoate numere la masina ca e sarbatoare dar totusi poate sa mi o arate . oare merita acest 316i ? de 2 zile m am decis sa cumpar masina si vad ca treburile foarte repede se misca .
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca a lasat cam mult, vrea sa se scape de ea repede. Intrebarea e de ce? Plus ca s-a oferit sa vina sa o vezi, ori un vanzator obisnuit nu se arunca asa.

 

Ori o are de multa vreme si nu se da, ori e vreo buba cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca a lasat cam mult, vrea sa se scape de ea repede. Intrebarea e de ce? Plus ca s-a oferit sa vina sa o vezi, ori un vanzator obisnuit nu se arunca asa.

 

Ori o are de multa vreme si nu se da, ori e vreo buba cu ea.

 

oricum eu am treaba si am luat biletul de avion acum 2 sapt si chiar o sa trec chiar maine la amiaza prin Munster si atunci fac o vizionare . Omul a zis ca ma ia de la gara .

Edited by AAC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Acceași problemĂŁ am pĂŁțit-o și eu ĂŽn RO (diferența mare ĂŽntre km. dați de vânzĂŁtor și cei reali ai mașinii).

M-am uitat și pe mobile.de și am vĂŁzut e 90 318 benzina, 143 hp, 2009 la aprox 12000 euro, km. ĂŽntre 90.000 - 160.000. Anunțurile sunt puse de diferiti dealeri din orase nu foarte mari, ĂŽn general din zona de vest și nord vest a Germaniei. Ăn principiu m-aș duce sĂŁ iau o mașinĂŁ din Germania. Aș avea unele nelĂŁmuriri:

1. Pentru ce perioadĂŁ se poate face rezervarea mașinii (1 zi, 2, 3 zile)?

2. E o regulĂŁ ca dealer-ul sĂŁ-ți trimitĂŁ o hârtie scanatĂŁ - gen un antecontract, ĂŽn sensul cĂŁ-ți pĂŁstreazĂŁ mașina? Asta ca sĂŁ nu bat atâta drum și sĂŁ mĂŁ trezesc cĂŁ nu mai are mașina!

3. Ăn afarĂŁ de drive test, ar trebui sĂŁ te lase dealer-ul sĂŁ mergi la un service sĂŁ faci o verificare amĂŁnunțitĂŁ a mașinii?

4. NumĂŁrul de km ți se trec pe facturĂŁ?

5. Garanția pe care ți-o oferĂŁ deal-erul devine nulĂŁ ĂŽn momentul ĂŽn care ai ĂŽnmatriculat mașina ĂŽn RO?

6. De ce ar trebui sĂŁ mĂŁ feresc?

7. Orice alte sfaturi utile!

 

VĂŁ multumesc!

Link to comment
Share on other sites

oricum eu am treaba si am luat biletul de avion acum 2 sapt si chiar o sa trec chiar maine la amiaza prin Munster si atunci fac o vizionare . Omul a zis ca ma ia de la gara .

 

E foarte bine ca mergi cu treburi insa mi se pare ca e prea binevoitor omul sa te ia de la gara. E strict parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Acceași problemĂŁ am pĂŁțit-o și eu ĂŽn RO (diferența mare ĂŽntre km. dați de vânzĂŁtor și cei reali ai mașinii).

M-am uitat și pe mobile.de și am vĂŁzut e 90 318 benzina, 143 hp, 2009 la aprox 12000 euro, km. ĂŽntre 90.000 - 160.000. Anunțurile sunt puse de diferiti dealeri din orase nu foarte mari, ĂŽn general din zona de vest și nord vest a Germaniei. Ăn principiu m-aș duce sĂŁ iau o mașinĂŁ din Germania. Aș avea unele nelĂŁmuriri:

1. Pentru ce perioadĂŁ se poate face rezervarea mașinii (1 zi, 2, 3 zile)?

2. E o regulĂŁ ca dealer-ul sĂŁ-ți trimitĂŁ o hârtie scanatĂŁ - gen un antecontract, ĂŽn sensul cĂŁ-ți pĂŁstreazĂŁ mașina? Asta ca sĂŁ nu bat atâta drum și sĂŁ mĂŁ trezesc cĂŁ nu mai are mașina!

3. Ăn afarĂŁ de drive test, ar trebui sĂŁ te lase dealer-ul sĂŁ mergi la un service sĂŁ faci o verificare amĂŁnunțitĂŁ a mașinii?

4. NumĂŁrul de km ți se trec pe facturĂŁ?

5. Garanția pe care ți-o oferĂŁ deal-erul devine nulĂŁ ĂŽn momentul ĂŽn care ai ĂŽnmatriculat mașina ĂŽn RO?

6. De ce ar trebui sĂŁ mĂŁ feresc?

7. Orice alte sfaturi utile!

 

VĂŁ multumesc!

 

Salut,

 

1. Astea sunt chestii care sunt la mica intelegere, daca ii spui ca mergi sa o vezi si ii spui cand ajungi probabil ca poate sa o tina, vorbeste cu el.

2. Daca esti asa preocupat ca bati drumul de pomana, mai bine fa-ti un backup plan, sa ai 2-3-4 masini pe care sa le vezi daca prima nu-ti place sau nu mai e.

3. Drive test ar trebui sa te lase. Verificare amanuntita nu te lasa toti pt ca multi ori nu au timp/chef de bataie de cap ori nu ii intereseaza iti spun masina e asa cum o vezi nu am timp sa stau cu tine x ore la verificare. Altii s-ar putea sa aibe o rampa sau ceva de genu acolo si o poti baga sa te uiti la ea.

4. Cu ce te incalzeste ca ai nr de km pe factura ? Nu te ajuta la nimic si nu valoreaza nimic. Pe factura iti trece in principiu ce vrea muschiuletu tau, eu l-am pus sa-mi treaca CNP-ul si numele intreg de exemplu.

5. Garantia tine de dealer. Masinile pentru export nu prea au garantie. Daca insisti sa cumperi cu garantie, aia e tot la el deci nu prea il intereseaza unde te duci tu cu masina daca iti da garantie te intorci tot la el, insa nu cred ca-ti convine sa dai cu 3-5000 euro mai mult pe masina ca sa ai o astfel de garantie. Deci pret mic -> fara garantie

6. Sa te feresti de Turci, sau daca iti place asa mult o masina de la un turc atunci sa fie de acord sa o duci la test.

7. Ai grija la suma de pe factura. Daca vrea sa-ti puna mai putin si e diferenta mare intre ce te-ai inteles cu el si cat vrea sa puna pe factura atunci cam aia e profitul lui deci renunti la masina sau continui sa mai negociezi si mai mult + sa-ti puna toata suma pe factura. De ex daca tu te intelegi la 8500 euro si el zice sa puna 7000 euro pe factura atunci inseamna ca ii ies cel putin 1700 la masina -> prea mult, mai negociezi si insisti sa o treaca pe toata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

1. Astea sunt chestii care sunt la mica intelegere, daca ii spui ca mergi sa o vezi si ii spui cand ajungi probabil ca poate sa o tina, vorbeste cu el.

2. Daca esti asa preocupat ca bati drumul de pomana, mai bine fa-ti un backup plan, sa ai 2-3-4 masini pe care sa le vezi daca prima nu-ti place sau nu mai e.

3. Drive test ar trebui sa te lase. Verificare amanuntita nu te lasa toti pt ca multi ori nu au timp/chef de bataie de cap ori nu ii intereseaza iti spun masina e asa cum o vezi nu am timp sa stau cu tine x ore la verificare. Altii s-ar putea sa aibe o rampa sau ceva de genu acolo si o poti baga sa te uiti la ea.

4. Cu ce te incalzeste ca ai nr de km pe factura ? Nu te ajuta la nimic si nu valoreaza nimic. Pe factura iti trece in principiu ce vrea muschiuletu tau, eu l-am pus sa-mi treaca CNP-ul si numele intreg de exemplu.

5. Garantia tine de dealer. Masinile pentru export nu prea au garantie. Daca insisti sa cumperi cu garantie, aia e tot la el deci nu prea il intereseaza unde te duci tu cu masina daca iti da garantie te intorci tot la el, insa nu cred ca-ti convine sa dai cu 3-5000 euro mai mult pe masina ca sa ai o astfel de garantie. Deci pret mic -> fara garantie

6. Sa te feresti de Turci, sau daca iti place asa mult o masina de la un turc atunci sa fie de acord sa o duci la test.

7. Ai grija la suma de pe factura. Daca vrea sa-ti puna mai putin si e diferenta mare intre ce te-ai inteles cu el si cat vrea sa puna pe factura atunci cam aia e profitul lui deci renunti la masina sau continui sa mai negociezi si mai mult + sa-ti puna toata suma pe factura. De ex daca tu te intelegi la 8500 euro si el zice sa puna 7000 euro pe factura atunci inseamna ca ii ies cel putin 1700 la masina -> prea mult, mai negociezi si insisti sa o treaca pe toata.

 

 

OK! Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspuns :)

Am auzit/vazut F10 numai ca unul bine ingrijit si mai dotat ajunge la 19-20k,daca nu gresesc.. De aceea sunt interesat de achizitionarea unui e60 lci ultimul an,ingrijit si totusi sa nu depaseasca 15k max..

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine strangi din dinti si adaugi diferenta. Daca ai 15.000, mai astepti putin si...

Oricum ar arata si de dotat ar fi nu mai merita atatia bani e60.

doar privindu-l F10 iti asterne un zambet larg!

Vei avea senzatii asemanatoare cu E60?

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Masina din primul link,era pana acum cateva luni parcata la mine in zona,o admiram zilnic in timp ce plimbam bebe-le,optic nu prea aveai ce sa ii reprosezi,este aparitie chiar si la varsta ei,la restul nu ma bag :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tin sa multumesc pt parerile venite pana acum !

inteleg faptul ca nu se compara cu un F10 dar am cred ca vreo 2 ani daca nu 3 de cand ma tot gandesc la un E60 lci .. Am eu asa o dragoste fata de modelul asta..

Mai mult ca sigur un F10 la revanzare se va da mult mai usor insa nu vreau sa ma gandesc la revanzare acum,o voi tine o perioada mai lunga !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C36924265.html

http://second-masini.ro/vanzari-auto/index.php?actiune=afiseaza_anunt&sesiune=3495785&anu_id=620871&description=Auto-second:-Bmw-320,-pret-9850-EURO

BMW 320 rosu, serie sasiu wbavc31020vc75210, numar inmatriculare b143mir

tel. vanzator 0722874356

 

Vineri seara il sun, imi confirma ca e primul proprietar, masina cumparata din Romania de la Bavaria, merge ok, fara probleme, daune etc. Ii spun ca sunt din Rm. Valcea si as vrea sa vin zilele urmatoare sa vad masina, ca sa-mi spuna daca e ok ca sa nu fac drumul degeaba 200 km pana in Bucuresti, imi zice ca e ok masina si sa vin, ca putem sa facem proba la service. Ii dau un sms ca sa-mi trimita seria de sasiu, imi raspunde in cateva minute cu seria.

Sambata dimineata il sun, ca vreau sa vin sa vad masina, ca plec spre Bucuresti, ajung in 2 ore si ceva. Il intreb daca e de acord sa facem proba la service, daca masina e ok o cumpar si platesc eu, daca are probleme plateste el testul. Imi zice ok. Inca o data, il rog ca sa nu fac drumul degeaba 200 km, sa-mi zica daca e vreo problema sau ceva cu masina, ca sa nu vin degeaba... zice ca masina e ok, nu are nimic.

Ajung in Bucuresti, il sun. Suna, suna suna, dar nu-mi raspunde. Poate era la toaleta sau ceva...

Mai stau 5 minute. Sun iar. Suna, suna... Nu raspunde. O fi la dus?

Mai stau 10 minute. Din nou sun. Suna, suna, nimic. Hmmm, e cam clara problema.

Mai stau 2 minute, sun de pe alt numar. Suna, suna, tot nu raspunde :(

 

Cata neseriozitate... incredibil!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.