Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Parerea mea e ca e scumpa. Am studiat piata in ultimul timp si gasesti si la preturi mult mai bune. Intr-adevar are ceva dotari, dar N42 tot N42 ramane, gandeste-te si la ceva reparatii dupa cumparare, sau in timp.

 

pretul nu ramane asta.....reparatiile posibile le stiu...sunt 40-50 de pagini dedicate motorului si modelului

 

ms oricum de parere.

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am mers si am vazut masina din Bacau. (ce prezentata mai sus pe olx).

Arata exceptional atat la interior cat si la exterior. Masina a fost cumparata acum cateva luni martie - aprilie si proprietara o scoate la vanzare motivand ca este o masina prea mare pentru dansa. Am programat o diagnoza/verificare mecanica/istoric service la reprezentanta BMW zilele acestea!

 

Ajuns acasa am inceput (cum e si firesc) sa imi ridic semne de intrebare cu privire la masina.

 

In cartea service am vazut ca ultima revizie la BMW (afara) a fost in 28 ianuarie 2015 la 210.000, iar masina are acum 215300 km.

Proprietara sustine ca masina a fost rulata in Belgia si nu in Olanda cum aflasem eu de la un membru al forumului.

 

Pus pe cercetari am accesat siteul www.asfromania.ro unde am cautat politele de asigurare obligatorie corespunzatoare seriei masinii. Le-am salvat si ele arata ca in imaginea de mai jos. Acum intrebarea pe care mi-o ridic este de ce are polita pe Pitesti cand proprietarul e din Bacau? (una din politele intermediare e si pe Bacau)

 

Intrebarea numarul 2: Pot fi pacaliti cei de la reprezentanta cu km reali ....sa fie dati inapoi?

 

Intrebarea numarul 3: Poate fi o inselatorie? Sa ma trezesc ca masina e cu alt proprietar, nus..pe firma, sau furata? (ma ingrijoreaza asigurarea facuta la Pitesti....deoarece doamna sustine ca nu a placat prea departe cu masina...ca circula doar la munca, etc)

 

Multumesc! Sper ca nu v-am zapacit de cap!

Link to comment
Share on other sites

Ultima revizie in ian la 210000 km si in martie avea 198000 km...

http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_berlina/bmw_520/bucuresti/2310694.html

si asta! :) dar am zis ca a scris aiurea asta in anunt numarul km. :)

 

ceva e putred si nu stiu ce! :)

 

 

ideea e ca primul vanzator ar fi trebuit sa fie idiot sa lasa cartea service cu 210.000 km si sa aiba in bord doar 198.000!

 

ma gandesc cumva ca astia care o combina sunt actualii vanzatori. ideea ca masina o prezinta o doamna..care spre surprinderea mea e mega informata de ce poate si stie sa faca masina! o fi pasionata rau de Bmw-uri! :)

 

ideea e ca pe ultima pagina...in cartea service era bifat ce e in regula si ce a fost schimbat si scria 210.000 km......o fi fost scrisa recomandarea pt urmatoarea revizie? posesorii de BMW ma pot lamuri ce se trece acolo si ce nu! multumesc!

Edited by ius1984
Link to comment
Share on other sites

Piese cad si la 60 mii si la 100 mii si la 140 mii si la 200 mii si la 300 mii de km ... etc.

Daca masina, in urma unei verificari ample la reprezentanta sau unde se face, este in regula este in parametri optimi, care e problema?

 

O masina second ramane loterie, indiferent de km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu asigurarea, am facut si eu la Iasi si apare o agentie din Constanta . Chiar i-am spus fetei ca pana aici ati ajuns din Constanta.

ok! merci! ma gandeam eu ca e ceva din softul celor de la asigurari ...sau reprezentanti, etc.

 

nu as da 20000 euro pe o masina cu 200k,te astepti sa pice orice piesa.

recomanda ceva mai bun! :)

Link to comment
Share on other sites

Piese cad si la 60 mii si la 100 mii si la 140 mii si la 200 mii si la 300 mii de km ... etc.

Daca masina, in urma unei verificari ample la reprezentanta sau unde se face, este in regula este in parametri optimi, care e problema?

 

O masina second ramane loterie, indiferent de km.

 

asa e,dar probabilitatea ca o piesa sa cada la o masina cu peste 200 k e mult mai mare,nu ai ce mare verificare sa ii faci decat daca nu ai eruari pe motor,km si daca suspensia e in parametri,dar sa nu uitam ca la drumurile din romania bucsele deja sunt imbatrinite si vei avea joc in brate in cateva mii de km,senzori, pompa, injectoare se pot strica oricand,mai ales ca motorina din ro e slab calitativa,fiecare face ce vrea cu banii lui plus exista mitul ca 200 k in germania sunt nimic,insa sa nu uitam ca masinile de generatie mai noua nu sunt atat de fiabile.

Link to comment
Share on other sites

Ai postat masini cu cutie automata si interior crem.

Astea sunt criteriile dupa care cauti masina sau esti dispus si la alte combinatii?

clar automata...interiorul poate fi si caramiziu, motor pana in 2000 cmc, suspensii adaptive, berlina, padele, culoare inchisa! asa in mare...

Link to comment
Share on other sites

nu as da 20000 euro pe o masina cu 200k,te astepti sa pice orice piesa.

Cea mai deșteaptĂŁ replicĂŁ!

 

MĂŁ uimesc diversele posturi de pe aici (de pe forum) cu persoane care se interesau de mașini foarte scumpe ĂŽn jurul kilometrajului 200.000.

Cum sĂŁ dai aproximativ 20.000 e pe un Bmw atât de plimbat!!!!!!?????????????? Numai ei știu!

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

asa e,dar probabilitatea ca o piesa sa cada la o masina cu peste 200 k e mult mai mare,nu ai ce mare verificare sa ii faci decat daca nu ai eruari pe motor,km si daca suspensia e in parametri,dar sa nu uitam ca la drumurile din romania bucsele deja sunt imbatrinite si vei avea joc in brate in cateva mii de km,senzori, pompa, injectoare se pot strica oricand,mai ales ca motorina din ro e slab calitativa,fiecare face ce vrea cu banii lui plus exista mitul ca 200 k in germania sunt nimic,insa sa nu uitam ca masinile de generatie mai noua nu sunt atat de fiabile.

 

Intradevar exista mitul ca 200k km in Vest nu sunt nimic dar mai exista si alte mituri, ca masinile de generatie noua nu sunt atat de fiabile, ca motorina din Romania e slab calitativa si strica injectoarele imediat, ca pe drumurile noastre bucsele se fac varza in cateva mii de km etc.

 

Vechimea parcului auto (in circulatie) din Romania e de vreo 10 ani si cine stie de cati km parcursi...e pur si muove :)

Link to comment
Share on other sites

si asta! :) dar am zis ca a scris aiurea asta in anunt numarul km. :)

 

ceva e putred si nu stiu ce! :)

 

 

ideea e ca primul vanzator ar fi trebuit sa fie idiot sa lasa cartea service cu 210.000 km si sa aiba in bord doar 198.000!

 

ma gandesc cumva ca astia care o combina sunt actualii vanzatori. ideea ca masina o prezinta o doamna..care spre surprinderea mea e mega informata de ce poate si stie sa faca masina! o fi pasionata rau de Bmw-uri! :)

 

ideea e ca pe ultima pagina...in cartea service era bifat ce e in regula si ce a fost schimbat si scria 210.000 km......o fi fost scrisa recomandarea pt urmatoarea revizie? posesorii de BMW ma pot lamuri ce se trece acolo si ce nu! multumesc!

 

In spatele doamnei s-ar putea sa fie o scroafa. Crezi ca samsarii stau cu doctorite? Zi-i pas.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poti afla foarte usor ca se numeste : BARDASU MIHAELA si ca e nasuta in 1984 poti apoi sa cauti cat mai multe date, daca chiar te intereseaza masina, eu zic ca nu sunt samsari de masini, dar foarte posibil sa afle ca masina are ceva si s-o vanda sau mai eu stiu ce alte combinatii dubioase, asa ca mare grija si spor la cautari.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

recomanda ceva mai bun! :)

 

nu e vorba sa recomand eu ceva mai bun,cand mi-am luat ultima masina e90 LCI,am vrut sa nu aiba mai mult de 100 k si sa renunt la unele dotari,pentru ca nu mi-am permis sa le am pe ambele si bani si dotarile,chiar la un moment dat gasisem un 318i cu 25 k la 12500 euro dar fara dotari si la un moment dat ma gandeam sa il iau,mai ales ca acu vreo 5 ani mi s-a fisurat un teu de la apa la e 46 si eram prin franta(nu a fost tocmai placut).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.