Jump to content

Becuri pt iluminatul bordului e36


roby_m

Recommended Posts

Intentionez sa schimb becurile astea de 3W care lumineaza prea slab cu unele de 5W.

Am un prieten cu e46nfl care a facut si a mers.

 

Eu nu stiu formatul si dimensiunile acestor becuri si nici daca instalatia electrica permite.

 

In doua vorbe...merge trecerea de la W3W la W5W la e36?

Edited by roby_m
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus pe un 320i si pe un 318TDS becuri de 5W si se simte diferenta. Daca se regleaza intensitatea la maxim fondul negru al indicatorului este strapuns de lumina data de becuri.

Oricum merita schimbul. Cu ocazia asta o sa vezi si daca erau toate functionale :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

am si eu nevoie de acele becuri pentru ca mie nu mi se mai lumineaza de loc am avut 2 pe acasa le am scos pe toate 3 pentru iluminarea bordului si acum nu se aprinde de loc nici inainte nu se aprindea de loc daca nu sunt toate 3 nu se aprinde ? sau am scurt ciurcuit are cineva idee de unde pot cumpara si eu 3 becuri dinalea va multumesc frumos.
Link to comment
Share on other sites

Becuri cumperi de la orice magazin de piese auto! daca tot vreti sa faceti o chestie tare, de ce nu cumparati de la UNIX leduri care au exact acelasi soclu ca becurile normale de pozitie sau ca cele de la instrumentele de bord!Eu sincer ma mir ca voi nu vedeti lumina acolo? pentru ce va trebuie asa o lumina puternica acolo? eu le am date aproape pe minim si e super ok!Dar ma rog , fiecare cu plcerile lui! Respect!

 

am si eu nevoie de acele becuri pentru ca mie nu mi se mai lumineaza de loc am avut 2 pe acasa le am scos pe toate 3 pentru iluminarea bordului si acum nu se aprinde de loc nici inainte nu se aprindea de loc daca nu sunt toate 3 nu se aprinde ? sau am scurt ciurcuit are cineva idee de unde pot cumpara si eu 3 becuri dinalea va multumesc frumos.

Nu are nici o legatura daca unul din becuri este ars! poate sunt vechi si s-au ars toate!desfa si verifica!

Link to comment
Share on other sites

@extazy am desfacut astazi si am pus cele 2 becuri de pe fostul meu bord care nu mai mergeau acele am cumparat un bord nou de la shrot din resita de la mine si lam montat si seara cand am esit in oras am vazut ca nu se aprinde bordul adica nu vad viteza cu care merg nu vad temperatura de apa nu vad nimic e complect negru si am loat acele 2 becuri mari de la bordul vechi normal erau 3 dar nu am gasit decat 2 si le am pus si tot nu lumineaza :| apropo cele 3 becuri sunt legate in bord in serie sau paralel?
Link to comment
Share on other sites

@extazy nu ma prea pricep eu la mecanica mai deloc acuma invat si eu de la voi cate ceva...pas cu pas sigurantele a zis cineva ca sunt bune nu sunt arse...cu fostul bord se aprindea lumina dar nu mergeau acele ... ai idee de unde pot cumpara si sigurante si daca trebe sigurante speciale si pe putere speciala...vreau sa cumpar sigurantele noi si bord iara sa cumpar al 3 lea bord...
Link to comment
Share on other sites

e na! cum sa cumperi inca un bord? sigurante de la peco! e vreo 2 lei un set intreg!verifica pe vechiul tau bord daca becurile sunt arse sau nu! cum le verifici? la bateria masini sau cu un aparat de masura!Cum adica nu mergeau acele? lumin sau pur si simplu acele?
Link to comment
Share on other sites

@extazy pot cumpara ori ce set de sigurante adica nu sunt speciale pentru bmw sau nu au putere speciala? , legata de ceasurile de bord bagam 30-40 de litri de benzina arata 0 , i dadeam 7 mi de ture arata 0 , mergeam cu 200 arata 0 , la kilometri parcursi arata pppppppppp,am fost pe tester mi a zis ca este bordul un electrician de la servis , am laot bord de la shrot lam pus a fost ok nu cred ca sunt becurile ca normal sunt 3 becuri le am scos si am gasit de pe fostu bord...si le am pus si tot nu se aprinde..
Link to comment
Share on other sites

Cred atunci ca ai cumparat tot niste ceasuri cu probleme sau unele care nu sut pentru masina ta! daca esti nelamurit cu sigurantele , scoate una si dute pa magazin sau la peco si cere dinacelea, sigurantele au puteri diferite,daca au fost schimbate aiurea vei regasii valorile pa capacul cutiei cu sigurante!fa o proba cu un bord care stii sigur ca merge cu o masina exctc sau cat mai apropiata de modelul tau!
Link to comment
Share on other sites

"ceasuri care nu sunt pt masina ta" ? nu exista asa ceva, mai ales ca a zis ca i-au mers. cat despre potrivire, orice ceas pus pe e36 merge de la un model la altul, diferenta apare intre cele de 4 si 6 cilindrii la turometru si consumul instant.
Link to comment
Share on other sites

@extazy am observat cu stupoare aseara cand am desfacut toata masca masini ca toata instalatia electrica a fost umblat la ea toate firele sunt "carpite" cred ca de cineva care nu are nici o treaba cu asa ceva...de aceea vreau sa schimb si sigurantele ca sunt puse aiurea de cineva care cred ca nu stie care cum sta treaba cu electrica...

@roby_m asa este.. dar este ciudat ca acu vad ca iara vitezometru la bordu nou tine sa nu mai traga adica pleaca cu intarziere eu am 40 el arata 20 si tot asa... nu intaleg de ce mi se strica bordurile unu dupa altu sa fie o problema pe partea electrica?

Link to comment
Share on other sites

da zilele astea iti voi face poze nu am de ce sa mint ca nu am nimic de castigat la asta daca te gandesit nu as nascoci povesti aiurea ca sa imi bat capul 1 ceas e montat pe masina asa stricat iar celalant lam aruncat ieri seara la gunoi dar am becurile in bord de la ceas toate le voi face poze la alea ca sa le vezi sa nu crezi ca mint...aveam si un dvd player cu tot cu fire lam scos ma gandeam ca si de la ala poate face scurt am scos toate firele inutile... Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.