Jump to content

as vrea sa imi mai pun niste cai la masina


Recommended Posts

am un bmw 540 i din 1998 si as vrea sa imi mai pun ceva cai ptr ca am inteles ca ar ajuta un pic la consum,are cineva idee...e adevarat si daca da,cat as putea sa pun maxim ...daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi si informatii..mutumesc si o zi buna
Link to comment
Share on other sites

nu te ajua la consum nici chip sau vreun un cal in plus. cea mai ieftina varianta e un chip-tuning , altele cu alde kituri turbo de la cateva mii de euro in sus, dar iar nu ajuta consumu :twoup:, din contra. Mai degraba pui masina la punct de banii aia, si sigur iti scade consumul. Cat iti consuma acum si cat crezi ca ar trebui sa consume un motor de 4.4l V8 ? Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai e un consum foarte bun. In afara orasului intradevar un 540i nu cosuma mult iar in oras depinde de oras. Chestii care iti influenteaza consumul sunt urmatoarele..starea debitmetrului, bujii, sonde lambda...

Daca ii faci chip tuning sau alta forma va consuma in cel mai bun caz la fel sau mai mult.

E manuala masina sau automata?

Link to comment
Share on other sites

Ăn BucureÂşti Ăži-ar consuma 24-25% dacĂŁ ai merge ponderat.

 

Resoftarea nu scade consumul Âşi creÂşte performanĂža, este un nonsens, o minciunĂŁ practicatĂŁ de cei care fac resoftĂŁri.

 

Poate scĂŁdea doar dacĂŁ faci o resoftare menitĂŁ tocmai sĂŁ scadĂŁ consumul, ĂŽnsĂŁ performanĂžele vor scĂŁdea.

 

DacĂŁ Ăži se pare cĂŁ maÂşina consumĂŁ prea mult, vinde-o Âşi ia-Ăži una mai economicĂŁ, este singura variantĂŁ posibilĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Ciupane in topicul tau pe care l-am recitit dupa mult timp,ghidul cumparatorului E39,am vazut ca zici ca-ti consuma 17-18 la mers normal,acum ai ajuns la 24-25 sau 22-23.

 

Ziceai ca nu e diferenta mare intre 540i vs 535i automate ambele dpdv al consumului,e o remarca doar,ca adaugi cate un litru la consum pe an cred,daca ma uit anul trecut consuma 20 la mers normal acu 3 ani 18 acu 22,cum e pana la urma ?

Link to comment
Share on other sites

S-au schimbat orele la care merg, asta e explicaţia.

 

Atunci când am scris ghidul mergeam la antrenament ĂŽn fiecare dimineaţă la ora 7, traficul era liber.

Iar la ĂŽntoarcere era tot liber pe ruta pe care o luam.

Ăn rest nu circulam ĂŽn aglomeraţie.

 

 

Acum circul aproape doar la ore aglomerate, aşa că şi consumul s-a schimbat.

Iar acum conduc mult mai sportiv decât ĂŽn trecut, cel puţin aşa cred.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ăn BucureÂşti Ăži-ar consuma 24-25% dacĂŁ ai merge ponderat.

 

Resoftarea nu scade consumul Âşi creÂşte performanĂža, este un nonsens, o minciunĂŁ practicatĂŁ de cei care fac resoftĂŁri.

 

Poate scĂŁdea doar dacĂŁ faci o resoftare menitĂŁ tocmai sĂŁ scadĂŁ consumul, ĂŽnsĂŁ performanĂžele vor scĂŁdea.

 

DacĂŁ Ăži se pare cĂŁ maÂşina consumĂŁ prea mult, vinde-o Âşi ia-Ăži una mai economicĂŁ, este singura variantĂŁ posibilĂŁ.

ok am inteles,nu mi se pare mare consumul si nici nu e de asteptat sa fie un consum mic la un v8 4400 cmc,dar tot auzeam zvonuri ca..daca mai pui cai ajuta si la consum etc etc...si de aia am intrebat..oricum sunt fff multumit de masina...iar daca ma interesa sincer consumul nu o cumparam de la bun inceput..ptr mine e o super masina si sunt fff multumit de ea din toate pct de vedere.poate cativa caluti in plus i-as mai pune

Link to comment
Share on other sites

Nu e atât de greu sã cumperi un M5, problema este sã-l ÎntreÞii corespunzãtor, e o maºinã foarte costisitoare.

 

ok am inteles,nu mi se pare mare consumul si nici nu e de asteptat sa fie un consum mic la un v8 4400 cmc,dar tot auzeam zvonuri ca..daca mai pui cai ajuta si la consum etc etc...si de aia am intrebat..oricum sunt fff multumit de masina...iar daca ma interesa sincer consumul nu o cumparam de la bun inceput..ptr mine e o super masina si sunt fff multumit de ea din toate pct de vedere.poate cativa caluti in plus i-as mai pune

 

Sunt doar niÂşte mituri, nu sunt reale aceste lucruri.

Link to comment
Share on other sites

Treaba asta cu consumul mai putin dupa o modificare la motor sau un chip, poate fi adevarata in cazul masinilor submotorizate ( Seat-uri 1.2i, VW Lupa 1.0 etc.. ) desi la motoarele pe benzina ( motoarele mici ) nu prea ai ce sa le faci, iar sa investesti in motoare de genu asta nu se merita deloc. Singurul lucru care il poti face este sa regreti ca nu ai optat pentru o motorizare mai mare :twoup: . Chiar am un prieten cu Seat break cu motor 1.4i care consuma in oras 13l ( mult dupa mine ) pentru ca masina este submotorizata si duce lipsa de CP in plus si un cuplu mai mare. La motoarele turbo diesel gen Fiesta 1.4TDCI, Polo 1.4TDI cu un chip ar putea scadea un pic consumul datorita cuplului mai mare si normal creste la un mers mai sportiv.

Treaba asta nu e valabila in cazul tau pentru ca tu ai un motor mare si orice modificare la motor sau chip care are ca urmare cresterea puterii va duce la un consum mai mare pentru ca motoru va functiona la alti parametrii si intr-un alt regim.

Nu te mai gandi cum sa scazi consumul oricum + sau - 1l nu este semnificativ, cand ai luat masina banuiesc ca stiai ce costuri implica un astfel de motor. Oricum ai un consum foarte bun pentru 4.4l, bine ca nu locuiesti in Bucuresti.

Parerea mea....

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

stai cuminte. nu-ti ajung 280 de cai?

 

acum serios, consumul tau e excelent, mai ales pt ca ai automata. mai bine de atat nu o sa poti scoate. iar un chiptuning nu merita. daca ai bani si vrei sa-i investesti in masina fa-i un control cap-coada si vezi ce ai de schimbat

Link to comment
Share on other sites

asta asa e sunt destui si asa...dar stii proverbul ala ...din ce ai tot mai mult ai vrea....dar vine si vb cu nemultumutului ii ia D-zeu darul :twoup: ...la orasul din care sunt e si normal sa am un consum asa mic .....nu e aglomerat si fff putine semafoare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.